Pietro5
27.09.07,11:25
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Firma, ktorú účtujem končí /výmaz z ORSR/ a na účte 042 má zostatok 1 200 000,- Dávali sa sem faktúry za projekty určené na prestavbu a dostavbu objektu, ktorý by naša firma ďalej prenajímala, a keďže išlo zatiaľ len o projektovú dokumentáciu tak som to nechal na 042 asi dva roky. Lenže valné zhromaždenie rozhodlo, že sa odpíšu vzhľadom na nepotrebnosť a nekompletnosť na základe zápisu z rokovania predstavenstva a ešte k tomu sa firma ruší. Mám uvedený prípad zaúčtovať na 548 ako nedaňový náklad???
Danila
27.09.07,09:30
Považovala by som to za zmarenú investíciu 549/042.
Pietro5
27.09.07,09:33
ale neviem, podľa mňa to neni škoda
Aljok
27.09.07,09:39
Pozri Postupy účtovania PÚ
§ 68
(8) Na ťarchu účtu 549 – Manká a škody sa účtujú manká a škody na dlhodobom majetku, manko nakúpených zásob ako aj zásob vlastnej výroby. Ak sa rozhodne o zrušení prác na príprave alebo rozostavaní obstarávaného dlhodobého majetku (zmarené investície), sumy vzťahujúce sa na tento účtovný prípad a účtované na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa odpíšu na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, a to v deň rozhodnutia o zrušení prác na obstarávaní dlhodobého majetku, ak ide o škodu. V ostatných prípadoch sa zaúčtujú na účte 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť. Na tomto účte sa neúčtuje úbytok zásob do výšky stanovenej normy prirodzených úbytkov. Tie sa účtujú podľa charakteru na ťarchu účtu 501 – Spotreba materiálu, 504 – Predaný tovar alebo na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 61 – Zmena stavu vnútroorganizačných zásob. Nutné porážky zvierat sa účtujú ako predaj zvierat, a to aj, ak nie sú dosiahnuté tržby.
betka
27.09.07,16:28
Písala som dosť o zmarených investíciách. Je tu výcuc článkov:

Projektová dokumentácia na stavbu, ide o výdavok na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, kt. účtujeme na účte 042.
Tento projekt nemožno posudzovať ako samostatný nehmotný majetok. (know-how), pretože sa priamo viaže k obstaraniu nehnuteľnosti.

Ak dôjde k zastaveniu realizácie stavby a UJ sa rozhodne účtovať o sume na účte 042 účtovať na účte 549, potom tento náklad nie je daňovo uznaným výdavkom.
O daňový výdavok nepôjde ani v tom prípade, ak sa rozhodneme účtovať na účte 548.

Z pohľadu účtovníctva:

Učtovanie pri vyradovaní DM: par. 36
(6) Pri zrušení prác a trvalom zastavení prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku, sa suma účtovaná na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku alebo 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku zaúčtuje na ťarchu účtu 549 – Manká a škody, ak ide o škodu a v ostatných prípadoch na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť.

Zmarená investícia, (ak sa nejedná iba o projektovú dokumentáciu), ale účtovali sme obstaranie majetku na účte 042 dodavateľsky alebo vo vlastných nákladoch – teda by išlo o rozostavanú stavbu a účtovanie by bolo prostredníctvom účtov:
- 548- ak nedôjde ku škode-firma nemá dostatok finančných zdrojov na dokončenie investície, a teda sa ju rozhodne odpísať do nákladov
- 549- dôjde ku škode z iných ako mimoriadnych príčin-rozobratie stavby zlodejmi
- 582 – a to škody na majetku, v prípade škody v dôsledku mimoriadnych príčin (blesk, povodeň, živelné pohromy)