rozeta
27.09.07,11:54
Dobrý deň všetkým.
Prosím Vás o radu, účtujem v PÚ, sme platcami DPH.
Zamesnávateľ poskytuje zamestnancom podľa zákona okrem stravného aj nápoje. Ako ich mám účtovať? Do nákladov? Moja predchodkyňa to všetko účtovala na repre /513/. Môže byť medzi nápojmi aj káva alebo čaj?
Ďakujem.
Danila
27.09.07,10:11
Dobrý deň všetkým.
Prosím Vás o radu, účtujem v PÚ, sme platcami DPH.
Zamesnávateľ poskytuje zamestnancom podľa zákona okrem stravného aj nápoje. Ako ich mám účtovať? Do nákladov? Moja predchodkyňa to všetko účtovala na repre /513/. Môže byť medzi nápojmi aj káva alebo čaj?
Ďakujem.Tvoja predchodkyňa nápoje účtovala správne, pokiaľ Ti ich zabezpečovanie neurčuje nejaký predpis. Káva a čaj na pracovisko samozrejme patria, alebo kúpené z vlastného vrecka, alebo taktiež 513.
Rozalka
27.09.07,10:21
Súhlasim s Danilou. Je však ešte jedna možnosť, ak by hodnota poskytovanej stravy účtovaná do nákladov bola nižšia ako 48,95 Sk, je možné do tejto sumy účtovať aj nápoje do nákladov, rozhodne však nie kávu!
Dragašeková Mária
27.09.07,10:47
Ak máš na mysli nápoje ako pitný režim a mate to ošetrené smernicou tak to môžeš účtovať do nákladov a aj uplatníť DPH (extremné teploty a pod.)
Jara
27.09.07,10:56
Podľa § 6 ods. 3 pís. b) zákona 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pitný režim, t.j. dostatok nápojov vrátane pitnej vody, ak to vyžaduje ochrana zdravia zamestnancov.
Takže nemusí ísť myslím len o vodu, veď v letných mesiacoch lekári odporúčajú ovocné čaje nesladené a myslím, že v tomto období by sa dala aj nejaká ta káva obhájiť na zvýšenie krvného tlaku, nie?:confused: :rolleyes:
Alena Šimová
28.09.07,10:34
Pod pitným režimom sa však rozumie zabezpečenie pitnej vody vo vodovode. Do nákladov okrem niektorých pracovísk, môže dať podnikateľ nakúpené nealkoholické nápoje v prípade, že má potvrdenie o tom, že voda vo vodovode nie je pitná.
emgeton
28.09.07,10:40
Dobrý deň všetkým.
Prosím Vás o radu, účtujem v PÚ, sme platcami DPH.
Zamesnávateľ poskytuje zamestnancom podľa zákona okrem stravného aj nápoje. Ako ich mám účtovať? Do nákladov? Moja predchodkyňa to všetko účtovala na repre /513/. Môže byť medzi nápojmi aj káva alebo čaj?
Ďakujem.


Tvoja predchodkyňa nápoje účtovala správne, pokiaľ Ti ich zabezpečovanie neurčuje nejaký predpis. Káva a čaj na pracovisko samozrejme patria, alebo kúpené z vlastného vrecka, alebo taktiež 513.

Pokiaľ nápoj je poskytnutý ZAMESTNANCOM, nejedná sa o repre.
rozeta
28.09.07,10:40
Ďakujem všetkým.
rommy
28.09.07,12:34
Ahoj aj ja by som mala otázočku k nápojom ale v rámci stravovania. V zákoníku práce je že zamestnávateľ má povinnosť poskytnúť teplé jedlo vrátane vhodného nápoja. Môže zamestnávateľ tento nápoj hradiť zo sociálneho fondu? Cenu jedla má rozrátanú na príspevok zamestnávateľa, doplatok zamestnanca + dph a celý nápoj zo soc. fondu, môže to takto byť?
Danila
28.09.07,17:00
Pokiaľ nápoj je poskytnutý ZAMESTNANCOM, nejedná sa o repre.A pokiaľ spoločník z nákladov kupuje kávu a čaj pre zamestnancov, úradníkov v kancelárii, čo je často bežné, tak repre. A toto som mala na zreteli.
DMK
28.09.07,18:39
Danila, ale súhlasíš, že nákup minerálok a podobných nápojov pre zamestnancov sa účtuje do daňovo uznaných nákladov.
emgeton
28.09.07,19:10
A pokiaľ spoločník z nákladov kupuje kávu a čaj pre zamestnancov, úradníkov v kancelárii, čo je často bežné, tak repre. A toto som mala na zreteli.

Áno, je to bežné ale účtovať to ako repre podľa mňa nie je v poriadku.
Danila
28.09.07,19:51
Danila, ale súhlasíš, že nákup minerálok a podobných nápojov pre zamestnancov sa účtuje do daňovo uznaných nákladov.Samozrejme, že súhlasím. Ale ak tvrdím o káve a čaji, nakupujú sa celé balenia. A vo veľkom. Preto argumentujume účtom 513. A súhlasím aj so stanoviskom, ktoré Ti pridám v linku:

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-4223.html
Maxinka
02.04.08,07:11
A pokiaľ spoločník z nákladov kupuje kávu a čaj pre zamestnancov, úradníkov v kancelárii, čo je často bežné, tak repre. A toto som mala na zreteli.
Týka sa to napr. aj cukru do tej kávy?
Môžem si z týchto nákupov uplatniť DPH alebo nie, - celú sumu aj s DPH dám na 513?
Tweety
02.04.08,07:16
Týka sa to napr. aj cukru do tej kávy?
Môžem si z týchto nákupov uplatniť DPH alebo nie, - celú sumu aj s DPH dám na 513?
Dph si z repre nie je možné uplatniť. Takže celá suma bude účtovaná na 513.
timejka200
10.04.08,04:36
takže pri 513-ke žiadne DPH nie je!!??