rage1
23.02.05,08:44
Rocne zuctovanie, 2 doch. pilier a 3. doch. pilier
Ahojte mam par otazok, tak dufam ze sa najde niekto taky dobry a odpovie mi.

Zamestnanec si sporil v roku 2004 do tretieho dochodkoveho piliera od febr. do dec. Spolu 3300,-Sk. je mozne odpocitat mu tuto ciastku v rocnom zuctovani od dane?Ak hej, akym sposobom sa to robi, co mi z toho ako zamestnavatelovi vyplyva?

A este by ma zaujimalo ako postupovat ked mi zamestnanci nahlasia spolocnosti pre 2. doch. pilier?Je to treba oznamit SP a kde este?
Ingrid G.
23.02.05,08:10
Na Tvoju otázku som Ti pred chvíľou odpovedala v porade "Daň z príjmov", tak si to tam nájdi. Čo sa týka 2. piliera, SP Ty nič nenahlasuješ, správcovská spoločnosť posiela jeden exemlár zmluvy SP, ktorá na základe tejto prerozdeľuje odvody na starobné poistenie.
Livia2
23.02.05,08:14
O sumu zamestnancom zaplateného DDP si zamestnanec zníži úhrn príjmov, takže mu okrem povinného poistného odčítaš od príjmov aj sumu DDP, ale musí to byť zaplatené. Suma DDP môže byť najviac 10 % príjmu, max 24000 ročne.

Ty ako zamestnávateľ nemáš povinnosť hlásiť SP vstup zamestnanca do II. piliera.
Zuzanečka
24.02.05,09:57
Len doplnim, že 2. pilier nikde nenahlasuješ len si o tom vedieš evidenciu v programe. Je to informativna položka.
Ludka M
25.02.05,06:10
mozem sa spytat , je povinnostou sporitela nahlasit uzavratie zmluvy s tou ktorou doch. spravcovskou spolocnostou ? a tiez nahlasit zamestnavatelovi c. socialneho poistenia ? dakujem
JKK
25.02.05,08:00
Rocne zuctovanie, 2 doch. pilier a 3. doch. pilier
Ahojte mam par otazok, tak dufam ze sa najde niekto taky dobry a odpovie mi.

Zamestnanec si sporil v roku 2004 do tretieho dochodkoveho piliera od febr. do dec. Spolu 3300,-Sk. je mozne odpocitat mu tuto ciastku v rocnom zuctovani od dane?Ak hej, akym sposobom sa to robi, co mi z toho ako zamestnavatelovi vyplyva?

A este by ma zaujimalo ako postupovat ked mi zamestnanci nahlasia spolocnosti pre 2. doch. pilier?Je to treba oznamit SP a kde este?
Sporenie do 3.piliera sa objaví v RZD až na budúci rok, aspoň tak nás školili.
Jara
25.02.05,09:24
Sporenie do 3.piliera sa objaví v RZD až na budúci rok, aspoň tak nás školili.
Dovolím si nesúhlasiť, pretože 3.pilierom sa nazýva doplnkové dôchodkové poistenie §52 ods. 35 zákona o dani z príjmu a preto áno môžeš, v žiadosti o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO pod bodom 1 máš na to rubriku, tam si dopíše sumu a priloži potvrdenie o zaplatení DDP a ty mu to vysporiadaš v ročnom zúčtovaní...:p Kakoe jednoduchoe...:D
Jara
25.02.05,09:25
JKK, pýtaj peniaze za školenie, pôjdeme prepiť...
Iveta
25.02.05,10:17
Sporiteľ nahlasuje len to, že uzatvoril zmluvu - viď prílohu - správcovskú spoločnosť nie. Od apríla by mal totiť vidieť na svojej výplatnej páske, koľko peňazí mu ide na SDS.
deha
25.02.05,10:43
To ustanovenie o výpl. páske vyplýva z akého zákona , resp. aj č. paragrafu, ak to niekto viete?
JKK
25.02.05,10:53
Dovolím si nesúhlasiť, pretože 3.pilierom sa nazýva doplnkové dôchodkové poistenie §52 ods. 35 zákona o dani z príjmu a preto áno môžeš, v žiadosti o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO pod bodom 1 máš na to rubriku, tam si dopíše sumu a priloži potvrdenie o zaplatení DDP a ty mu to vysporiadaš v ročnom zúčtovaní...:p Kakoe jednoduchoe...:D
Už mi z tých pilierov šibe, no jasné máš pravdu.
Sorry.
JKK
25.02.05,10:56
JKK, pýtaj peniaze za školenie, pôjdeme prepiť...
Myslela som na kapitálové poistky atď...
ZuzanaA
01.03.05,07:09
Moja známa si sama (ako zamestnanec) platila za rok 2004 DDP v sume zhruba 400 Sk mesačne. Mala viacej príjmov zo ZČ, bude si robiť daňové priznanie. Podľa §52 ods. 35 ZDP si môže odpočítať ten príspevok, ale nie som si istá, či to treba k daň. priznaniu nejako zdokladovať. Treba?
vladan
01.03.05,07:20
Zuzi, z tlačiva daňové priznanie je zrejmé, že dokladovať to nejak špeciálne netreba (je to poznámka č. 7). ALE! ... každoročne chodí výpis z DDS o výške príspevkov (tuším niekedy v apríli), tento výpis by som si odkladala, lebo v prípade daňovej kontroly (na toto daňové priznanie typu A) nemožno vylúčiť, žeby kontrolóri nepožadovali zdokladovanie odvedených príspevkov.
Pekný deň
ZuzanaA
01.03.05,07:23
Vlaďka moja zlatá, ďakujem ti veľmi pekne. :D :D
Iveta
01.03.05,07:33
To ustanovenie o výpl. páske vyplýva z akého zákona , resp. aj č. paragrafu, ak to niekto viete?
Minule o tom Kaník rozprával v rádiu - je to v štádiu schvaľovania.