blaskovas
27.09.07,12:21
Dobry den.Poprosim o radu.Je mozne uplatnit DPH z vydavkoveho listku na nakup mineralky pre zamestnancov?Dakujem
Rozalka
27.09.07,10:45
Rozhodne nie.
janaGT
27.09.07,11:20
Odpoveď z DRSR:
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade, že zamestnávateľ vykonáva činnosť, pri ktorej spĺňa podmienky stanovené v zákone č. 247/2006 Z.z. o podmienkach a ochrane zdravia pri práci, pri zabezpečovaní pitného režimu v zmysle uvedeného zákona, nepôjde o bezodplatné dodanie podľa § 8 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z.z. zákona o DPH. ) a platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení vecných a časových podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH.
O dodanie tovaru v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH by išlo v prípade, že platiteľ dane nespĺňal podmienky stanovené zákonom 247/2006 Z.z.. resp. zákonníkom práce (t.j. neukladala by mu túto povinnosť žiadna právna norma)."
blaskovas
27.09.07,11:49
Prepacte, tak ano alebo nie? Dakujem.:confused:
Rozalka
27.09.07,11:54
Neviem posúdiť, keď neviem okruh činnosti. Pozri spomínané predpisy a rozhodni sa.
Danila
27.09.07,12:00
Prepacte, tak ano alebo nie? Dakujem.:confused:Áno vtedy, ak tú minerálku kupuješ v zmysle BOZP a na základe internej smernice o poskytovaní ochranných nápojov, ak to vyžaduje ochrana života a zdravia zamestnancov. Nie vtedy, ak je to minerálka z dobrej vôle spoločníka firrmy, alebo preto, že obchod je ďaleko.
blaskovas
27.09.07,12:02
Dakujem pekne za odpoved.Teraz treba teda este upravit internu smernicu.
Dakujem.
Danila
27.09.07,12:32
Dakujem pekne za odpoved.Teraz treba teda este upravit internu smernicu.
Dakujem.A mať pre takú smernicu splnené podmienky pre povahu práce a pracoviska.
duficek
27.09.07,12:42
a co v pripade, ze na pracovisku nie je pitna voda, resp. nie je tam vobec vodovod a pracuje sa pod holym nebom v lete i v zime.
jedna sa o manipulaciu s tovarom - spinava a narocna praca
Danila
27.09.07,13:10
a co v pripade, ze na pracovisku nie je pitna voda, resp. nie je tam vobec vodovod a pracuje sa pod holym nebom v lete i v zime.
jedna sa o manipulaciu s tovarom - spinava a narocna pracaMáš tu splnené podmienky z hľadiska BOZP, napíš internú smernicu a pitný režim pre pracovníkov máš ako daňový výdavok.
Dada
14.05.08,09:53
A čo v takom prípade, keď máme stolársku dielňu + kancelárie s THP pracovníkmi a šéf chce kúpiť tie stojany s vodou? Môžeme si ich dať do daň. nákladov a odpočítať DPH?
Vladimír Ozimý
14.05.08,10:19
aňo
*Emma Lehotská*
24.06.08,08:34
Ahojte, je prosím Vás niekde stanovené, koľko môže zamestnávateľ nakúpiť minerálky počas letných horúčav??
Tweety
24.06.08,08:36
Ahojte, je prosím Vás niekde stanovené, koľko môže zamestnávateľ nakúpiť minerálky počas letných horúčav??
Ak máte rizikové pracoviská, môžete pitný režim upraviť v smernici bezpečnosti práce.
Vladimír Ozimý
24.06.08,08:40
Ahojte, je prosím Vás niekde stanovené, koľko môže zamestnávateľ nakúpiť minerálky počas letných horúčav??

limit nie je určený, určuje si ho zamestnávateľ sám ako píše Tweety podľa povahy práce
*Emma Lehotská*
24.06.08,08:40
Nie nemáme rizikové pracovisko, sme geodetická firma. V takom prípade je to obmedzené?
*Emma Lehotská*
24.06.08,08:40
aha dakujem za rýchlu odpoved
Tweety
24.06.08,08:44
aha dakujem za rýchlu odpoved
Teda, ak sa pracuje len v kancelárii, nie je zákonný nárok na tzv. pitný režim zamestnancov.
Vladimír Ozimý
24.06.08,08:47
Teda, ak sa pracuje len v kancelárii, nie je zákonný nárok na tzv. pitný režim zamestnancov.

nie je pravda. Ja tiež robím v kacelárii a máme podľa int. smernici nárok na pitný režim. Ide o to aká je to práca...všetko sa dá obhájiť...
*Emma Lehotská*
24.06.08,08:52
Pracuje sa aj v kancelárii aj v teréne, kto ako..
Sú niektorí zamestnanci, ktorí pracujú len v kancelárii.
A ďalej neviem o tom, aby sme my ako firma mali nejakú internú smernicu.Je potrebná? Alebo dá sa aj bez nej uplatnovať narok na pitný režim.Podľa akého paragrafu to je??
Vdaka
Vladimír Ozimý
24.06.08,08:54
Pracuje sa aj v kancelárii aj v teréne, kto ako..
Sú niektorí zamestnanci, ktorí pracujú len v kancelárii.
A ďalej neviem o tom, aby sme my ako firma mali nejakú internú smernicu.Je potrebná? Alebo dá sa aj bez nej uplatnovať narok na pitný režim.Podľa akého paragrafu to je??
Vdaka

smernica je potrebná aby ste splnili podmienku daňového výdavku. Pretože daňový výdavok je výdavok preukázateľne vynaložený na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. ak nemáte smernicu neviete preukázať a tým pádom je to pre vás nedaňový výdavok
*Emma Lehotská*
24.06.08,09:04
Ach a ako taká smernica vyzerá? Kde najdem nejakú mustru??
Monika V.
11.07.08,08:02
SZČO zamestnáva 5 zamestnancov, ktorí robia na dielni. Prečítala som si všetký príspevky, ale neprišla som na to ako zistiť či môžem dať pre zamestnanca 1,5l vody na deň /aj pre SZČO/ alebo nie. Žiadnu internú smernicu sme nikdy nemali, ani neviem ako by mala vyzerať. Neviem či môžem dávať do nákladov vodu celý rok alebo je to niečim obmedzené. A čo teda s tou DPH, má niekto bližšie informácie?
Vladimír Ozimý
11.07.08,08:44
Pitný režim nie je jasne nikde zadefinovaný len v zákone 124/2006 že zamestnávateľ je povinný z titulu ochrany zdravia zabezpečovať pitný režim zamestnancov...ako alebo v akom množstve nie je definované preto sa odkazuje na to že každá účtovná jednotka by mala mať vlastnú internú smernicu ktorou preukáže nárok zaemstnanca na ochranu zdravia v podobe zabezpečenia pitného režimu a tým pádom sa to stáva aj daňovým výdavkom a keďže je to pre zamestnávateľa povinnosť ktorá súvisí s jeho podnikaním má nárok aj na odpočet...všetko je len o obhajení u správcu dane o ničom inom.
Llívia
11.07.08,09:02
Dokáže si to obhájiť aj zamestnávateľ, ak časť zamestnancov pracuje v kancelárii, časť na dielni, časť chodí na výjazdy a na firme je k dispozícii pitná voda?
Vladimír Ozimý
11.07.08,09:43
Dokáže si to obhájiť aj zamestnávateľ, ak časť zamestnancov pracuje v kancelárii, časť na dielni, časť chodí na výjazdy a na firme je k dispozícii pitná voda?

prečo nie..dá sa...len to treba mať zadefinované práve v tej smernici...asi ťažko obhájite ak chlapovi na dielni dáte na deň 1,5 litra ak na dielni ma teplotu 40 stupňov a fyzický maká a v kancelárii účtovníčke 2 litre...no bolo by to možné ak by v kancli mala teplotu 60 stupňov :)
ZuzanaP
20.03.09,11:03
Ako pitný režim v zimnom období pre zamestnancov na stavbe poskytujeme teplý čaj. Kúpime však aj cukor aj citrony. Ja by som to zarátala celé ako pitný režim aj s uplatnením DPH. Máme internú smernicu na pitný režim. Som trošku na vážkach, ja si myslím, že je to obhájiteľné pri kontrole. Čo vy na to?:rolleyes:
Tweety
20.03.09,11:04
Ako pitný režim v zimnom období pre zamestnancov na stavbe poskytujeme teplý čaj. Kúpime však aj cukor aj citrony. Ja by som to zarátala celé ako pitný režim aj s uplatnením DPH. Máme internú smernicu na pitný režim. Som trošku na vážkach, ja si myslím, že je to obhájiteľné pri kontrole. Čo vy na to?:rolleyes:
Áno, je.
ZuzanaP
20.03.09,11:09
Áno, je.
Ďakujem, som kľudnejšia.