evelin25
27.09.07,13:14
Ahojte... mohol by mi niekto poradiť ohľadom zaradenia zamestnanca? V našej organizácii - základnej škole máme prevádzkovú zamestnankyňu - účtovníčku, ktorá 2. rok študuje na vysokej škole. Je zaradená v platovej triede 8. Môžme ju zaradiť do 9., či až po ukončení VŠ?
judita1971
27.09.07,14:30
Do deviatej platovej triedy ju môžeš zaradiť po nadobudnutí vysokoškolského vzdelania, za predpokladu, že jej najnáročnejšia pracovná činnosť bude zaradená do deviatej platovej triedy. Ak bude mať vysokoškolské vzdelanie a bude vykonávať najnáročnejšiu pracovnú činnosť v osmej platovej triede tak ostane v osmej.
ZlaticaB
28.09.07,08:07
Ešte doplnim znenie zákona č. 553/2003 §5 odst. 8. Zamestnávateľ môže zaradiť zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, do 9. plat. tr. len vtedy, ak má podľa druhu práce vykonávať prac. činnosť zaradenú v katalógu do tejto plat. tr....
judita1971
28.09.07,14:50
§ 5 odst. 8 zákona č. 553/2003 hovorí o tom.
zamestnávateľ môže zaradiť zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, do 9. platovej triedy len vtedy, ak má podľa druhu práce vykonávať pracovnú činnosť zaradenú v katalógu do tejto platovej triedy
a spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu / os.predpis 41/1996 - platí pre pedag.prac, 156/2002 - platí pre zdrav. prac., 459/2002 hovorí o odbornej príprave zamestnancov prokuratúry/.
ustanovený na jej vykonávanie.
Akurát som v č. 1/2007 Verejná správa čítala o tom článok od p. Rosenbergerovej. Tam píše, že:
Zamestnanec musí splňať naraz obidve podmienky. Pre administratívne, prevádzkovo-technické alebo ekonomické činnosti alebo personálne neexistuje v súčasnosti osobitný predpis, ktorý by ustanovoval osobitný kvalifikačný predpoklad. Ani v katalógu Spoločné činnosti sa takéto činnosti nenachádzajú, kde pre tieto práce je potrebné stredoškolské vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad.

Moja skúsenosť : zo zákonov nemôžno robiť výťah, to čo nám "pasuje".
treba rozlišovať výrazy hlavne či je tam - a - , - alebo -. Lebo potom na to doplatíme.
marco04
02.10.07,07:47
Do ktorej platovej triedy by ste zaradili správcu daní a poplatkov, pracovná činnosť je zameraná len na vyberanie miestných daní od občanov v obci do 1300 obyvteľov? Ďakujem
klarkal
28.10.07,09:12
Ahojte - k zaradeniu zamestnanca so strednou školou do 9. pl. triedy:
Podla zákona č. 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v paragrafe 5 ods. 10 sa hovorí, že: „Pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise8) ustanovene pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť.“:o
Ekonómky absolvovali vzdelávanie realizované pod gesciou Ministerstva financií SR pod názvom Vzdelávanie pre oblasť riadenia verejných financií v systéme štátnej pokladnice (Modul: Účtovníctvo štátu a samospravy podla princípov Medzinárodných účtovných štandardov pre verejný sektor.) Nemôže sa to brať ako osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom, keď to ekonómky musia abslvovať? A ešte ich čaká ďalšie vzdelávanie.:confused:

Pozdravuje Klarka.
klarkal
28.10.07,09:13
Ahojte - k zaradeniu zamestnanca so strednou školou do 9. pl. triedy:
Podla zákona č. 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v paragrafe 5 ods. 10 sa hovorí, že: „Pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise8) ustanovene pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť.“:o
Ekonómky absolvovali vzdelávanie realizované pod gesciou Ministerstva financií SR pod názvom Vzdelávanie pre oblasť riadenia verejných financií v systéme štátnej pokladnice (Modul: Účtovníctvo štátu a samospravy podla princípov Medzinárodných účtovných štandardov pre verejný sektor.) Nemôže sa to brať ako osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom, keď to ekonómky musia abslvovať? A ešte ich čaká ďalšie vzdelávanie.:confused:

Pozdravuje Klarka.
wagner
28.10.07,09:54
Nie, vdelávanie nie je VŠ. Prosím Ťa, konečne to pochop
klarkal
28.10.07,19:05
Pre vysvetlenie okrem predošlých informácií:
Podľa Nariadenia vlády č. 341/2004 Z.z.
(ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní )
09. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.
Pracovné činnosti vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa:
01Samostatné zabezpečovanie ekonomiky práce.
02 Samostatné zabezpečovanie rozpočtovania alebo financovania.
Čo v 9. pl. triede môže robiť zamestnanec so stredoškolským vzdelaním, ak nie je to tam uvedené?
Čo je to osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom? Napr. u ekonóma? Nemôže to byť zvýšenie odbornosti, pretože sa prechádza na EUR a prechádza sa na nové účtovníctvo? A každý ekonóm v našej republike to musí absolvovať?
Neviem to presne, len sa pýtam. Alebo by sa bolo treba opýtať našich zákonodarcov. Asi to tak musíme urobiť.
So srdečným pozdravom
Klarka.:---
malalulu
29.10.07,06:40
§ 5 odst. 8 zákona č. 553/2003 hovorí o tom.
zamestnávateľ môže zaradiť zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, do 9. platovej triedy len vtedy, ak má podľa druhu práce vykonávať pracovnú činnosť zaradenú v katalógu do tejto platovej triedy
a spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu / os.predpis 41/1996 - platí pre pedag.prac, 156/2002 - platí pre zdrav. prac., 459/2002 hovorí o odbornej príprave zamestnancov prokuratúry/.
ustanovený na jej vykonávanie.
Akurát som v č. 1/2007 Verejná správa čítala o tom článok od p. Rosenbergerovej. Tam píše, že:
Zamestnanec musí splňať naraz obidve podmienky. Pre administratívne, prevádzkovo-technické alebo ekonomické činnosti alebo personálne neexistuje v súčasnosti osobitný predpis, ktorý by ustanovoval osobitný kvalifikačný predpoklad. Ani v katalógu Spoločné činnosti sa takéto činnosti nenachádzajú, kde pre tieto práce je potrebné stredoškolské vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad.

Moja skúsenosť : zo zákonov nemôžno robiť výťah, to čo nám "pasuje".
treba rozlišovať výrazy hlavne či je tam - a - , - alebo -. Lebo potom na to doplatíme.

Súhlasím s Juditou, presne ten problém som pred časom riešila a to "a" je tam veľmi dôležité - týka sa to len pedagogických zamestnancov. V katalógu pracovných činností nájdeš činnosti, ktoré vykonávaš, aj v 10.PT , ale pre 9.PT je potrebné vysokoškolské vzdelanie a s tým neurobíš nič, môže sa nám to zdať akokoľvek nespravodlivé.
ZlaticaB
15.11.07,11:59
§ 5 odst. 8 zákona č. 553/2003 hovorí o tom.
zamestnávateľ môže zaradiť zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, do 9. platovej triedy len vtedy, ak má podľa druhu práce vykonávať pracovnú činnosť zaradenú v katalógu do tejto platovej triedy
a spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu / os.predpis 41/1996 - platí pre pedag.prac, 156/2002 - platí pre zdrav. prac., 459/2002 hovorí o odbornej príprave zamestnancov prokuratúry/.
ustanovený na jej vykonávanie.
Akurát som v č. 1/2007 Verejná správa čítala o tom článok od p. Rosenbergerovej. Tam píše, že:
Zamestnanec musí splňať naraz obidve podmienky. Pre administratívne, prevádzkovo-technické alebo ekonomické činnosti alebo personálne neexistuje v súčasnosti osobitný predpis, ktorý by ustanovoval osobitný kvalifikačný predpoklad. Ani v katalógu Spoločné činnosti sa takéto činnosti nenachádzajú, kde pre tieto práce je potrebné stredoškolské vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad.

Moja skúsenosť : zo zákonov nemôžno robiť výťah, to čo nám "pasuje".
treba rozlišovať výrazy hlavne či je tam - a - , - alebo -. Lebo potom na to doplatíme.

Priznám sa, že nie som z toho veľmi múdra. Kto potom môže byť zaradený do tr. 9, ak musí splňať obidve podmienky? veď osobitný predpis sa potom vzťahuje aj na VŠ, či nie? Ak vykonávam práce, ktoré sú uvedené pod triedou 9 mám VŠ , tak mám byť zaradená do tr. 8?
judita1971
15.11.07,12:49
ZlaticaB, čítaj, čo som napísala -zamestnávateľ môže zaradiť zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, do 9. platovej triedy len vtedy....,
čiže bavíme sa o ekonómke, ktorá má úplné stredné vzdelanie. Ty ak máš VŠ, a tvoja najnáročnejšia pracovná činnosť je zaradená do 9 PT, tak máš mať 9PT.Ak máš VŠ a tvoja najnáročnejšia pracovná činnosť je zaradená do 10 PT, tak máš mať 10 PT.
ZlaticaB
16.11.07,06:38
Judita, tomu čo si napísala rozumiem. Lenže v katalógu prac. činnosti je: 9 PT Kvalifik. predpoklady: "úlne stredné vzdelanie a osobitný kvalif. predp., ak je ustanovené osobitným predpisom, alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalif. predpoklad, ak je ustanovené osobitným predpisom, alebo VŠ prvého stupňa a osobitný kvalif. predpoklad, ak je ustanovené osobitným predpisom alebo VŠ druhého stupňa a osobitný kvalif. predpoklad, ak je ustanovené osobitným predpisom.Pri každom stupni je napísané a osobitný kvalif. prepoklad, ak je ustanovené osobitným predpisom. Ak píšeš, že musí splňa obidva podmienky a pre ekonomické, administratívné... v súčasnosti neexistuje osobitný predpis, ktorý by osobitný kvalif. predpoklad. Preto mi to nie je jasné
kvet
16.11.07,07:53
Zamestnaec musí spĺňať kvalifikačný predpoklad, t.j. príslušný stupeň vzdelania a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom (týmto osobitný predpisom je napr. vyhláška MŠ SR č. 41/1996 Z.z. - t.j. platí pre pedagogických zamestnancov; stavebný zákon - platí pre zamestnancov stavebného úradu; zákon o matrikách - platí pre matričné úrady, zákon o verejnom obstarávaní - platí pre zamestnanca, ktorý má na starosti verejné obstarávanie atď.)

Z uvedeného teda vyplýva, že ak osobitný právny predpis neustanovuje pre konkrétnu pracovnú činnosť osobitný kvalifikačný predpoklad, tento sa nevyžaduje. Uvedené platí napr. pre prácu ekonóma (samozrejme za predpokladu, že nemá v popise práce vykonávanie verejného obstarávania).

Pekný deň
ZlaticaB
16.11.07,07:58
Ďakujem kvet, toto som potrebovala počuť
veronika1
05.12.08,06:28
potrebovala by som poradiť, ako a podľa ktorého zákony by ste zaradili zamestnankyňu obcí - referentku, ktorá má prax 4 roky a dosiahla 1. stupeň VŠ
Katka 30
22.12.08,09:56
takže ekonómka musí mať VŠ aby mohla byť zaradená do 9 PT (správne som to pochopila?) Upresnite mi niekto,aká práca konkrétne spadá do pracovnej náplne 9 PT. Ako by mohla postupovať ekonómka zaradená do 8 PT, ale príkazom RŠ musí vykonávať prácu z 9 PT, bez zodpovedajúceho finančného ohodnotenia. Nemal by byť zamestnanec ohodnotený podľa najnáročnejšej práce ktorú vykonáva? Ďakujem
Katka 30
05.01.09,05:55
poradí mi niekto?
bef
03.08.09,08:35
Chcela by som Vás požiadať o radu.
Na základe výberového konania sa v našej Materskej škole zmenila riaditeľka (štatutár).Pôvodná riaditeľka mala 11. triedu na základe toho, že máme učiteľku s vysokoškolským vzdelaním a 11. triedou (inak by mala riaditeľka len 9. triedu). Nakoľko uvedená učiteľka s 11. triedou je od 6.1.2007 do 20.7.2007 na MD od 25.9.2007 na rodičovskej dovolenke zriaďovateľ chce novú riaditeľku zaradiť len do 9. triedy.


Na základe uvedeného Vás chcem požiadať o vyjadrenie je tento postup správny a má oporu v zákone alebo má nárok na 11. triedu aj nová riaditeľka.
Mala mať RD uvedenej učiteľky s 11.triedou aj na triedu predchádzajúcej riaditeľky (mala mať 9. triedu)?


Ďakujem za pomoc a prajem pekný deň :)
Sabadka
03.08.09,09:23
Chcela by som Vás požiadať o radu.
Na základe výberového konania sa v našej Materskej škole zmenila riaditeľka (štatutár).Pôvodná riaditeľka mala 11. triedu na základe toho, že máme učiteľku s vysokoškolským vzdelaním a 11. triedou (inak by mala riaditeľka len 9. triedu). Nakoľko uvedená učiteľka s 11. triedou je od 6.1.2007 do 20.7.2007 na MD od 25.9.2007 na rodičovskej dovolenke zriaďovateľ chce novú riaditeľku zaradiť len do 9. triedy.


Na základe uvedeného Vás chcem požiadať o vyjadrenie je tento postup správny a má oporu v zákone alebo má nárok na 11. triedu aj nová riaditeľka.
Mala mať RD uvedenej učiteľky s 11.triedou aj na triedu predchádzajúcej riaditeľky (mala mať 9. triedu)?


Ďakujem za pomoc a prajem pekný deň :)


Učiteľka je len na RD, nie je s ňou ukončený pracovný pomer, je naďalej kmeňovým zamestnancom škôlky. Ostáva všetko nezmenené, pokiaľ tá dotyčná neukončí pracovný pomer.
bef
03.08.09,10:14
Učiteľka je len na RD, nie je s ňou ukončený pracovný pomer, je naďalej kmeňovým zamestnancom škôlky. Ostáva všetko nezmenené, pokiaľ tá dotyčná neukončí pracovný pomer.

Ak by ste mi poradili dáky § ktorým môžem argumentovať bola by som rada.
Inak presne toto tvrdím už mesiac a oni sa odvolávajú na radu pracovníčky KŠU ale keď som sa pýtala na základe akého § tak nevedeli.

Pekný deň :)
Sabadka
03.08.09,16:55
Ak by ste mi poradili dáky § ktorým môžem argumentovať bola by som rada.
Inak presne toto tvrdím už mesiac a oni sa odvolávajú na radu pracovníčky KŠU ale keď som sa pýtala na základe akého § tak nevedeli.

Pekný deň :)

Presný § ti nepoviem, ale skús sa hrabať v 553/2003, ale taktizovala si dobre. Najlepšia obrana je útok, nech ti oni povedia na základe akého § im to bolo poradné;):eek:
bef
04.08.09,05:20
Presný § ti nepoviem, ale skús sa hrabať v 553/2003, ale taktizovala si dobre. Najlepšia obrana je útok, nech ti oni povedia na základe akého § im to bolo poradné;):eek:


Našla som v 553/2003 v § 5 ods. 2, kde sa píše o zaradení najmenej do platovej triedy do ktorej je zaradená najnáročnejšia činnosť vykonávaná v ním riadenom organizačnom útvare. A to je vlastne to čo tvrdím od začiatku a nikde som nenašla nič čo by to menilo. Ak by mal niekto iný paragraf, predpis alebo nariadenie ktorý som nenašla budem rada ak ma usmernite. Ďakujem

Pekný deň :)
Sabadka
04.08.09,06:41
Našla som v 553/2004 v § 5 ods. 2, kde sa píše o zaradení najmenej do platovej triedy do ktorej je zaradená najnáročnejšia činnosť vykonávaná v ním riadenom organizačnom útvare. A to je vlastne to čo tvrdím od začiatku a nikde som nenašla nič čo by to menilo. Ak by mal niekto iný paragraf, predpis alebo nariadenie ktorý som nenašla budem rada ak ma usmernite. Ďakujem

Pekný deň :)

Musím ťa pochváliť si šikulka. :---
bef
04.08.09,09:57
Musím ťa pochváliť si šikulka. :---

:--- Ďakujem, len škoda, že už nikto iný nepridal svoj názor. Možno ešte existuje niečo čo som nepostrehla.

Pekný deň :)
Sabadka
04.08.09,11:18
:--- Ďakujem, len škoda, že už nikto iný nepridal svoj názor. Možno ešte existuje niečo čo som nepostrehla.

Pekný deň :)

Áno existuje niečo čo si nepostrehla, od 01. 11. 2009 platí nový zákon o pedagogických zamestnancoch, takže bude znovu všetko úplne nové, ruší sa vyhláška o odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov, bude sa robiť nové zaraďovanie a pod. Nájdi si 317/2009 a preštuduj si to.;)
bef
05.08.09,07:10
Áno existuje niečo čo si nepostrehla, od 01. 11. 2009 platí nový zákon o pedagogických zamestnancoch, takže bude znovu všetko úplne nové, ruší sa vyhláška o odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov, bude sa robiť nové zaraďovanie a pod. Nájdi si 317/2009 a preštuduj si to.;)

Ďakujem už začínam študovať, ale zaradenie novej riaditeľky má byť od 1.7.2009 takže ešte v rámci súčastne platných zákonov takže zostáva 553/2003 §5 od. 2.
Bojujem ďalej, lebo to zaradenie do 9. je len na základe tvrdenia jedna pani povedala bez doloženia iného zákona a §.
mimotemyKiežby sa stal zázrak a našiel sa niekto čo by bojoval aj za môj plat.

Pekný deň :)
bef
06.08.09,09:27
Takže je rozhodnuté a možno to dakomu tiež pomôže.
Zákon 553 (http://www.porada.sk/t59570-553-tvorba-a-zuctovanie-opravnych-poloziek-k-dlhodobemu-majetku.html)/2004 v § 5 ods. 2 kde sa píše o zaradení najmenej do platovej triedy do ktorej je zaradená najnáročnejšia činnosť vykonávaná v ním riadenom organizačnom útvare je správny len je dôležité to slovo vykonávaná t.j ak je na MD, RD činnosť nevykonáva a tým pádom riaditeľka nemá nárok na 11. pl. triedu.

Pekný deň :)