Pohar
27.09.07,16:08
Prosím poradte ak viete.....
potrebuje nájsť doklad alebo aspon kópiu jedného tlačiva - pravdepodobne nejakej doložky čo sa robila do katastra. Určite to overoval notár--neviel ale aký-. Prosím existuje nejaký archív dokladov? na katastri ten doklad nie je.....My ho doma nemáme. Existuje nejaký archív notárov alebo niečo? Prosím každá rada je mi teraz dobrá. :mee:
vikinka
27.09.07,14:14
Skús sa spýtať na najbližšom notárskom úrade,od určitého času majú overovanie cez register notárskej komory,možno budú vedieť pomôcť,ale nie som si na 100% istá,za pokus to stojí.
Pohar
27.09.07,14:18
a myslíte že tam bude doklad aj z roku 1943?
vikinka
27.09.07,14:22
a myslíte že tam bude doklad aj z roku 1943?
No to asi nie,ten centrálny register je totiž cez internet.takže asi ťažko.
iveta22
27.09.07,14:58
Záleží na tom, o akú listinu ide. Ja som minulý rok získala listinu zo štátneho archívu ešte z roku 1956. Ak ide napr. o dedičské konanie, tak napr. osvedčenie o dedičstve z roku 1965 sme získali na žiadosť z okresného súdu, ktorý pojednával o dedičstve.
Pohar
28.09.07,05:54
a kde ten štátny archív je? my sme už do nejakých archívov písali, ale nemali to....prosím poradte ako ešte postupovať. Ešte mám nádej u susedov - lebo je to dodatok k našej ulici....kde bývame. Niekedy to bolo vlastníctvo dedka, ale teraz to vedie vo vl. mesto. Ale dedo im to nepredal ani nedaroval ani to nebolo vyvlastnené. Ale na liste vlastníctva to mal.
hanelie
28.09.07,06:09
ak bol pozemok na LV tak skúste www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk)
tam zadajte vyhľadávanie podľa č.LV a tam sa vám ukáže vlastník pozemku

pokiaľ neviete č.LV skúste vyhľadať podľa mena, alebo priamo na katastri nech vám povedia podľa lokality č. pozemku a k nemu prislúchajúci LV
lenkalopuchova
28.09.07,06:30
Ak sa niečo overovalo u notára, tak predpokladám, že on si z toho kópie nerobí a teda to ani nearchivuje.
Skús na meste. Veď tam musia mať doklad na základe ktorého to bolo pripísané na ich LV. Kataster musí mať nejaký návrh na vklad! Ale z vlastnej skúsenosti viem, že tam majú slušne povedané neporiadok.
vieroslava
28.09.07,06:33
Najprv presne špecifikuj, aký doklad potrebuješ nájsť. Jeho konkrétny názov, ako napr. dedičské rozhodnutie, kúpna zmluva a pod. a rok, kedy mal byť vyhotovený. Do roku 1064 bola pozemková kniha, od 1.4.1964 evidencia nehnuteľností na strediskách geodézie a od r.1993 je kataster nehnuteľností.
Pohar
28.09.07,06:41
dakujem za info. lenže problem je v tom, že mesto si to vedie na liste vl., ale nemá podklad na základe čoho zobral dedovi ten pozemok..... chceme ísť ďalej.....asi to skončí na súde, ale pre istotu chcem overiť ešte tie listiny.....myslíte že mám nárok od mesta pýtať doklad na základe čoho si to napísal do svojho listi vlastníctva? má moja rodina právo toto pýtať? alebo to môže pýtať len právnik?
hanelie
28.09.07,06:56
skúste použiť v žiadosti zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciam - nech vám preukážu akým spôsobom nadobudli predmetný pozemok:)
lenkalopuchova
28.09.07,07:36
Na Vašu žiadosť by to malo mesto predložiť.
A máte nejaký doklad, že to v minulosti bolo Vášho dedka? Alebo vôbec nič.
Pohar
28.09.07,08:14
máme dedkov list vlastníctva - kde je napísané že to bolo dedkove. ono to naozaj dol dedkov dvor, aj susedia tak prišli o dvor. a mesto zrazu tade zaviedlo cestu......mesto doklad o nadobudnuti nemá......neviem akú do bude mať dohru. Ale podľa mna platí prvý list vlastníctva...Však? teda dedov. a mesto nech dokazuje ako to nadobudlo.......myslíte že to má zmysel dávať na súd?
hanelie
28.09.07,08:30
skúste sa pozrieť tu: http://www.vyvlastnenie.sk/logo.html
lebo ak tam je cesta asi sa vás to bude týkať
lenkalopuchova
28.09.07,08:35
Mesto sa musí preukázať, ako to nadobudlo, ale hlavne na katastri musia mať doklad na základe čoho to zapísali. Takže veľa šťastia!
Pohar
28.09.07,11:03
Mesto sa musí preukázať, ako to nadobudlo, ale hlavne na katastri musia mať doklad na základe čoho to zapísali. Takže veľa šťastia!
ved práve o to ide - oni nič nemajú, žiaden doklad, ale tvrdia nam že je to ich a je to tak v poriadku.
Vyvlastnené to nebolo.....ani predané ani dané darom. ....
hanelie
28.09.07,11:12
Vyvlastnené to nebolo.....ani predané ani dané darom.
zistili ste na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) kto je majiteľ?
Pohar
28.09.07,11:23
zistili ste na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) kto je majiteľ?
mesto. ale to nič neznamená, lebo nevieme akou cestou to získalo......
len zrazu na dedovom liste bolo o par metrov menej..... a mestu pribudla parcela.
vieroslava
28.09.07,11:44
Napíšte na kataster žiadosť, nech Vám kataster oznámi, na základe akého dokladu prepísali pozemok z listu vlastníctva Vášho deda. Ako prílohu im pripojte kópiu toho listu vlastníctva, kde pozemok bol zapísaný ako vlastníctvo Vášho deda. Uveďte, že nie ste si vedomí žiadneho právneho úkonu, ktorým by prešla nehnuteľnosť do vlastníctva iného subjektu a keď majú o tom doklad, nech Vám predložia kópiu tohoto dokladu. Ak dedo este žije, najlepšie by bolo písať v jeho mene, lebo on je oprávnený takéto informácie z katastra dostať. Ak už nežije, píšte Vy, ako prípadní dedičia.