iveta22
27.09.07,16:20
Prosím o radu pri faktúre z ČR od platiteľa s prefixom CZ. Faktúra je za registráciu v systéme www.123dopyt.sk (http://www.123dopyt.sk) 2800 Sk + 19 % DPH 532 Sk, celkom 3 332 Sk. Nie je mi jasné, ako účtovať a ako s DPH, keďže prijímateľ je slovenský platiteľ, ktorý však službu neobjednal pod IČ ako platiteľ. Môže mi, prosím, niekto poradiť?
Vladimír Ozimý
28.09.07,05:17
a o akú službu ide...? nie je to náhodou elektronická služba?...treba bližšie špecifikovať...ale vychádzajme z toho že je tam uvedená česká DPH...predpokladám keďže ide o malú čiastku nebudete žiadať o vrátenie dph z ČR...dph zaúčtujete do nákladov na rovnaký účet ako službu to jest podľa všetkého 518 - analyticky...je to daňový výdavok
ALBO
28.09.07,05:28
Prosím o radu pri faktúre z ČR od platiteľa s prefixom CZ. Faktúra je za registráciu v systéme www.123dopyt.sk (http://www.123dopyt.sk) 2800 Sk + 19 % DPH 532 Sk, celkom 3 332 Sk. Nie je mi jasné, ako účtovať a ako s DPH, keďže prijímateľ je slovenský platiteľ, ktorý však službu neobjednal pod IČ ako platiteľ. Môže mi, prosím, niekto poradiť?

V prípade, že sa jedná o službu podľa § 15/12=15/8/i alebo d) potom ak to objednal ako podnikateľ,nemusí byť platiteľ, tak na neho prechádza DP, lebo miesto dodania je jeho sídlo§15/7. § 69/3zdaniteľná osoba je podnikateľ aj neplatiteľ.Daňové P podáva podľa § 78/3.
česi majú rovnaké pravidlá, takže ak spadá vaša služba pod § 15/8 potom žiadajte od nich vystavenie Fa bez DPH , lebo vy daň musíte odviesť za každých okolností (aj keď Fa je s českou DPH).
Vladimír Ozimý
28.09.07,05:30
V prípade, že sa jedná o službu podľa § 15/12=15/8/i alebo d) potom ak to objednal ako podnikateľ,nemusí byť platiteľ, tak na neho prechádza DP, lebo miesto dodania je jeho sídlo§15/7. § 69/3zdaniteľná osoba je podnikateľ aj neplatiteľ.Daňové P podáva podľa § 78/3.
česi majú rovnaké pravidlá, takže ak spadá vaša služba pod § 15/8 potom žiadajte od nich vystavenie Fa bez DPH , lebo vy daň musíte odviesť za každých okolností (aj keď Fa je s českou DPH).

preto som nápisal aj ja aby špecifikovala službu lebo si myslím že pôjde o službu v par. 15/8 a nastane prípad ako píšeš...
Zoltán Kovács
28.09.07,05:56
Prosím o radu pri faktúre z ČR od platiteľa s prefixom CZ. Faktúra je za registráciu v systéme www.123dopyt.sk (http://www.123dopyt.sk) 2800 Sk + 19 % DPH 532 Sk, celkom 3 332 Sk. Nie je mi jasné, ako účtovať a ako s DPH, keďže prijímateľ je slovenský platiteľ, ktorý však službu neobjednal pod IČ ako platiteľ. Môže mi, prosím, niekto poradiť?

Myslím si, že tu je pes zakopaný. Český dodávateľ nevie, že je platiteľom na SR, lebo službu si neobjednal pod IČ DPH.
iveta22
02.10.07,15:56
Ospravedlňujem sa, že reagujem tak neskoro. Ide práve o ten problém, že kupujúci v objednávke neuviedol svoje IČ a tak český dodávateľ službu zdanil. Ide o malú čiastku, a preto sa neoplatí riešiť dobropis. Neviem však, ako riešiť DPH u nás a čo s českou DPH - zrejme nepôjde o daňový výdavok.
emgeton
02.10.07,16:53
Ospravedlňujem sa, že reagujem tak neskoro. Ide práve o ten problém, že kupujúci v objednávke neuviedol svoje IČ a tak český dodávateľ službu zdanil. Ide o malú čiastku, a preto sa neoplatí riešiť dobropis. Neviem však, ako riešiť DPH u nás a čo s českou DPH - zrejme nepôjde o daňový výdavok.

Z hľadiska zák.222/2004 Zz. : Miesto dodania tejto služby ( ak ju posudzujeme podlľ §15/8) je SR. Uvedená služba podlieha samozdaneniu.

Z hľadiska českého zák. 235/2004 Sb. : V českom zákone pri "katalógových" službách, na rozdiel od slovenského, nepostačuje pri stanovení miesta dodania, že odberateľom je osoba, kt. podniká. Teda český dodávateľ vystavil fa správne, nakoľko ste mu neposkytli dostatočné informácie.

Keďže chyba bola spôsobená Vaším zapríčinením, požiadajte o opravu fa českého dodávateľa. V opačnom prípade je predmetná česká DPH Vaším nedaňovým nákladom.
iveta22
04.10.07,11:27
Takže česká DPH bude nedaňový výdavok. Zostáva mi ale nejasné, priznať a uplatniť si DPH, keďže sa DPH mala priznať v SR? Ak áno, z ceny bez dane, či vrátane českej DPH?
emgeton
04.10.07,11:34
Takže česká DPH bude nedaňový výdavok. Zostáva mi ale nejasné, priznať a uplatniť si DPH, keďže sa DPH mala priznať v SR? Ak áno, z ceny bez dane, či vrátane českej DPH?
Z ceny bez dane.
pochemi
07.10.07,15:33
Ako si môžem uplatniť DPH keď faktúra neobsahuje DIČ DPH ? Ja mám tiež taký prípad a DPH som dala nedaňovú ale samozdanenie som nezaúčtovala a do DPH som to nedala. Takže je to nesprávne?
emgeton
07.10.07,15:42
Ako si môžem uplatniť DPH keď faktúra neobsahuje DIČ DPH ? Ja mám tiež taký prípad a DPH som dala nedaňovú ale samozdanenie som nezaúčtovala a do DPH som to nedala. Takže je to nesprávne?

Aké DIĆ DPH fa neobsahuje ?
pochemi
08.10.07,04:07
IČ DPH. Sory
emgeton
08.10.07,04:47
Ako si môžem uplatniť DPH keď faktúra neobsahuje DIČ DPH ? Ja mám tiež taký prípad a DPH som dala nedaňovú ale samozdanenie som nezaúčtovala a do DPH som to nedala. Takže je to nesprávne?

Fa zo zahr. nemusí obsahovať žiadne IC DPH. Pozrite §74 zák. 222/2004 Zz.

Na rozdiel od plnení od tuzemských dodávateľov ( kde pre uplatnenie nároku na odpočet musíte mať fa vystavenú podľa §71), pri plneniach od zahraničných dodávateľov sú dva prípady:
1. §51/1b - nárok na odpočet si môžete uplatniť, ak daň uvediete v záznamoch - napr. pri prijatých službách - vôbec nemusíte mať fa.
2. §51/1c - nárok si môžete uplatniť vtedy, keď máte faktúru - nemusí však byť vyhotovená v zmysle § 71 ( táto podmienka už v tomto prípade v zákone nie je) .
pochemi
08.10.07,18:57
Ďakujem za objasnenie.