Pavol 1
27.09.07,18:42
Som verejný zamestnanec pracujúci na pozícii vodič. Mám pevnú pracovnú dobu od 7:00-15:00. Zamestnávateľ ma vyšle odviesť zamestnancov na 2-dňovú pracovnú poradu. Zamestnávateľ mi odmieta platiť pohotovosť mimo pracoviska po 15:00h. s odôvodnením, že on mi pohotovosť neprikázal, že mám osobné voľno. Pýtam sa ma zamestnávateľ pravo ma posielať na viacdňové služobné cesty stým, že po 15h. musím byť ZADARMO mimo svojho bydliska?:(prosím o kompetentnú radu ďakujem
pavel9
02.10.07,08:34
Dobrý deň.
Aj keď nie som právnik, ale vykonával som prácu vodiča pár desiatok rokov, môžem len súhlasiť zo zamestnávateľom.
Ak si učastnikov pracovnej cesty odviezol na určené miesto, tak po skončení Tvojej obyklej prac. doby naozaj máš osobné voľno, aj keď si mimo trvaleho bydliska. Náleží ti len náhrada výdavkov na stravu, podľa osobitného predpisu , náhrada za ubytovanie, doložené dokladom ubytovacieho zariadenia, resp. náhrada cest. lístkov MHD, ak si ju použil na presun od zaparkovaného služ. auta do miesta ubytovania a späť, resp. iné nevyhnutné náklady, spojene so služobnou cestou( napr. parkovné a pod.)
pavel9
02.10.07,08:45
A ešte raz k tejto téme. Zabudol som reagovať na túto otázku.

"Pýtam sa ma zamestnávateľ pravo ma posielať na viacdňové služobné cesty stým, že po 15h. musím byť ZADARMO mimo svojho bydliska?"

Áno, zamestnávateľ má právo ťa vyslať aj na viacdenné služobné cesty, a byť zadarmo po uplynutí Tvojej obvyklej pracovnej doby bez náhrady.
Pozri si druhú vetu §57, zákona č. 311/2001 Z.z.( zákonník práce) v neskoršom znení. Vieš, Tvoje pracovné zadelenie je vodič a Tebe služobné cesty priamo vyplývajú z povahy uzavretej prac. zmluvy.
liebling
14.05.09,10:55
Dobrý deň,chcem sa opýtať,či má zamestnávateľ právo vodičovi odmietnuť preplácať prácu vykonanú nadčas aj vtedy,ak dotyčného vyšle na služobnú cestu s tým,že na určitom mieste musí vodič čakať,nemá možnosť nikde sa ubytovať,len celý ten čas čaká v aute (niekoľko hodín).Mne to bolo vysvetlené tak,že vodič vykonáva prácu len keď jazdí,keď stojí-nie,t.z.jazda trvá cca 3 hod., na mieste stojí nejakých 6-8 hod. a cesta späť znovu 3 hod.Takže,za daný deň pracoval "len" 6 hod.??? Akosi mi to nie je veľmi jasné,alebo možno aj áno,len mi to príde dosť "nefér" voči tým vodičom. :mee:
Ďakujem za odpoveď :o