kinimod
28.09.07,00:58
Dobry den,

mam niekolko viac-menej generickych otazok, ktore som si uz aj na fore vyhladal, ale vacsinou maju aj "hacik". Vyzera to hrozivo ale verim ze staci odpovedat velmi strucne. Vopred dakujem.

[zivnostnik, pracujem v oblasti IT, moje pracovisko je prakticky vsade, kde mam pocitac a internet]

Priestory, prenajom a energie

1) Do datumu prveho danoveho priznania zaplatim prenajom priestorov kde byvam a pracujem okolo 240 000 Sk. Majitel je vsak takmer urcite podvodnik a tento jeho zisk je hotovost na ruku a takmer urcite nebude dan zo zisku z jeho strany priznana. Mam vsak od neho podpisovane vydavkove doklady. Priestory vsak nie su nahlasene ako miesto podnikania, nie je to ani moj prechodny pobyt. Trvaly pobyt mam niekde celkom inde a nestoji ma nic. Mozem si nejako uplatnit tieto vydavky do nakladov? Obhajim to na DU? Alebo musim mat pracovisko bezpodmienecne prihlasene ako miesto podnikania? Planujem sa aj casto stahovat, preto caste zmeny by boli asi problematicke.

- Energie? Mozem davat do nakladov?

2) Ak mam v bode 1 smolu a nejde to, mozem davat do nakladov aspon energie z trvaleho pobytu, resp. co z trvaleho pobytu (ktory mam aj na zivnosti) mozem davat do nakladov?

Preprava, auto

3) 6,20 Sk za kilometer si DU preveruje ako? Odhadom podla pokladnicnych blokov za pohonne hmoty? Ak si povedzme vymyslim pocet najazdenych kilometrov, vyrataju si ci je to realne pri priemernej cene 40 Sk za liter?

4) Cestna dan, co sa s nou da robit? Servis, opravy, udrzba a dialnicne nalepky - mozem davat do nakladov, aku cast z nich?

5) Kde nahlasim auto ako majetok firmy? Musim to robit aj v pripade ze nazov firmy je moje meno, presne ako uz mam v evidencii vozidla? Co okrem kupno-predajnej zmluvy este potrebujem, aby som si mohol dat toto auto do nakladov?

6) Chcem kupit dalsie auto, moze ist do nakladov, aka cast z ceny?

7) Zakonna poistka na auto?

8) Najazdil som tisicky KM na pozicanom aute predtym nez som mal svoje. Uplatnim blocky za benzin, alebo bez sance?

Kancelarske potreby, peciatkovanie pokladnicnych blokov predajcom

9) Musia byt vsetky pokladnicne bloky opeciatkovane predajcom, aby sa mohli davat do danoveho priznania? Mam ich vela ale na mnohych beznych veciach ako kancelarska spotrebna vybava nie su na blokoch peciatky.

Telefon, Internet

10) Telefon platim inkasom z podnikatelskeho uctu. Do nakladov ide na zaklade vypisu z uctu (prevody na Orange a. s.), alebo na zaklade fyzickych faktur z Orange? Alebo oboje a musia byt zhodne?

11) Musi byt pripojenie k internetu bezpodmienecne na firmu a miesto podnikania? Ak to miesto povedzme 3 krat rocne zmenim a menim aj poskytovatela, musim to stale vybavovat. Je to pripadne obhajitelne vzhladom na hlavny zamer zivnosti (IT)?

Strava

12) Aka celkova suma je maximum za stravu (za obdobie), ktora moze ist do nakladov? Musia to byt len gastrolistky, alebo aj pokladnicne bloky?

HW/SW

12) Mam nejaky software a hardware zakupeny maximalne v obdobi 12 mesiacov pred zacatim podnikania, v cene okolo 50 000 Sk. Moze ist vsetok do nakladov?

Podvod

13) Kedze zo zakona vlastne nakupy (faktury/blocky) nemusim peciatkovat a mozem aj vytvarat kopie, mozem takyto doklad teoreticky okopirovany darovat znamemu a dame si ho do nakladov obaja (traja, styria, piati...)? Ako je tato diera osetrena?

Dakujem este raz.
veronikasad
28.09.07,11:04
Dobry den,

mam niekolko viac-menej generickych otazok, ktore som si uz aj na fore vyhladal, ale vacsinou maju aj "hacik". Vyzera to hrozivo ale verim ze staci odpovedat velmi strucne. Vopred dakujem.

[zivnostnik, pracujem v oblasti IT, moje pracovisko je prakticky vsade, kde mam pocitac a internet]

Priestory, prenajom a energie

1) Do datumu prveho danoveho priznania zaplatim prenajom priestorov kde byvam a pracujem okolo 240 000 Sk. Majitel je vsak takmer urcite podvodnik a tento jeho zisk je hotovost na ruku a takmer urcite nebude dan zo zisku z jeho strany priznana. Mam vsak od neho podpisovane vydavkove doklady. Priestory vsak nie su nahlasene ako miesto podnikania, nie je to ani moj prechodny pobyt. Trvaly pobyt mam niekde celkom inde a nestoji ma nic. Mozem si nejako uplatnit tieto vydavky do nakladov? Obhajim to na DU? Alebo musim mat pracovisko bezpodmienecne prihlasene ako miesto podnikania? Planujem sa aj casto stahovat, preto caste zmeny by boli asi problematicke.

- ak sa nejedná o prenájom kancelárie, obhájiť nájomné v nákladoch bude problém.

- Energie? Mozem davat do nakladov?

2) Ak mam v bode 1 smolu a nejde to, mozem davat do nakladov aspon energie z trvaleho pobytu, resp. co z trvaleho pobytu (ktory mam aj na zivnosti) mozem davat do nakladov?

Preprava, auto

3) 6,20 Sk za kilometer si DU preveruje ako? Odhadom podla pokladnicnych blokov za pohonne hmoty? Ak si povedzme vymyslim pocet najazdenych kilometrov, vyrataju si ci je to realne pri priemernej cene 40 Sk za liter?

- treba viesť knihu jázd. Ak auto nevložíš do majetku firmy, môžeš si v nákladoch uplatniť 6,20 sk/km + priemernú spotrebu PHM podľa TP

4) Cestna dan, co sa s nou da robit? Servis, opravy, udrzba a dialnicne nalepky - mozem davat do nakladov, aku cast z nich?

- daň z mot.vozidiel - do 15 dní od začiatku využívania auta na podnikanie si povinný podať priznanie k dani z mot.vozidiel a daň zaplatiť. Ak si uplatňuješ výdavky paušálom, ich súčasťou sú všetky výdavky na prevádzku okrem zaplatenej dane z mot. vozidiel.

5) Kde nahlasim auto ako majetok firmy? Musim to robit aj v pripade ze nazov firmy je moje meno, presne ako uz mam v evidencii vozidla? Co okrem kupno-predajnej zmluvy este potrebujem, aby som si mohol dat toto auto do nakladov?

- ak chceš zaradiť auto do majetku firmy ako FO, nemusíš ho nikde nahlasovať. Zaradenie urobíš na inv.karte HIM. Doba odpisovania os.automobilu je 4 roky. Potrebuješ doklad o nadobudnutí, odpisovať ho môžeš len v prípade, ak nie je staršie ako 4 roky. /nie vekom, ale dobou používania u teba/.

6) Chcem kupit dalsie auto, moze ist do nakladov, aka cast z ceny?

7) Zakonna poistka na auto?

- záleží či je auto v majetku alebo si uplatňuješ náhradu. Ak je auto v majetku, zákonná poistka je daňovým výdavkom.

8) Najazdil som tisicky KM na pozicanom aute predtym nez som mal svoje. Uplatnim blocky za benzin, alebo bez sance?

- pokiaľ máš nájomnú zmluvu na auto - podľa podmienok dohodnutých v zmluve.

Kancelarske potreby, peciatkovanie pokladnicnych blokov predajcom

9) Musia byt vsetky pokladnicne bloky opeciatkovane predajcom, aby sa mohli davat do danoveho priznania? Mam ich vela ale na mnohych beznych veciach ako kancelarska spotrebna vybava nie su na blokoch peciatky.

- opečiatkovanie žiadny zákon výslovne neprikazuje, bločky musia mať náležitosti podľa zákona o ERP.

Telefon, Internet

10) Telefon platim inkasom z podnikatelskeho uctu. Do nakladov ide na zaklade vypisu z uctu (prevody na Orange a. s.), alebo na zaklade fyzickych faktur z Orange? Alebo oboje a musia byt zhodne?

- faktúru eviduješ v knihe záväzkov, výpis z účtu je dokladom o úhrade a podkladom pre účtovníctvo. Telefon musí byť na IČO, ak ho využívaš aj pre osobnú potrebu, do daňových výdavkov ide iba pomerná časť.

11) Musi byt pripojenie k internetu bezpodmienecne na firmu a miesto podnikania? Ak to miesto povedzme 3 krat rocne zmenim a menim aj poskytovatela, musim to stale vybavovat. Je to pripadne obhajitelne vzhladom na hlavny zamer zivnosti (IT)?

Strava

12) Aka celkova suma je maximum za stravu (za obdobie), ktora moze ist do nakladov? Musia to byt len gastrolistky, alebo aj pokladnicne bloky?

- živnostník má nárok na stravné vo výške 89,- sk denne na základe preukázateľných výdavkov /gastrolístky, doklad z reštaurácie/. Gastrolístky sa nedajú kúpiť spätne.

HW/SW

12) Mam nejaky software a hardware zakupeny maximalne v obdobi 12 mesiacov pred zacatim podnikania, v cene okolo 50 000 Sk. Moze ist vsetok do nakladov?

Podvod

13) Kedze zo zakona vlastne nakupy (faktury/blocky) nemusim peciatkovat a mozem aj vytvarat kopie, mozem takyto doklad teoreticky okopirovany darovat znamemu a dame si ho do nakladov obaja (traja, styria, piati...)? Ako je tato diera osetrena?

Dakujem este raz.

Odpovede ku ktorým sa viem vyjadreiť sú priamo v texte za odrážkou.
emgeton
28.09.07,11:35
Dobry den,

[zivnostnik, pracujem v oblasti IT, moje pracovisko je prakticky vsade, kde mam pocitac a internet]

Priestory, prenajom a energie

1) Do datumu prveho danoveho priznania zaplatim prenajom priestorov kde byvam a pracujem okolo 240 000 Sk. Majitel je vsak takmer urcite podvodnik a tento jeho zisk je hotovost na ruku a takmer urcite nebude dan zo zisku z jeho strany priznana. Mam vsak od neho podpisovane vydavkove doklady. Priestory vsak nie su nahlasene ako miesto podnikania, nie je to ani moj prechodny pobyt. Trvaly pobyt mam niekde celkom inde a nestoji ma nic. Mozem si nejako uplatnit tieto vydavky do nakladov? Obhajim to na DU? Alebo musim mat pracovisko bezpodmienecne prihlasene ako miesto podnikania? Planujem sa aj casto stahovat, preto caste zmeny by boli asi problematicke.

Musíte rozlišovať výdaje na osobnú spotrebu ( bývanie) a výdaje na podnikanie.

- Energie? Mozem davat do nakladov?
Ak na tomto mieste aj bývate, časť energie spotrebujete na osobnú spotrebu. Veľmi ťažko by ste dokázali oddeliť osobnú spotrebu od podnikania ( a zdokladovať toto rozdelenie). Takže nedoporučujem.

2) Ak mam v bode 1 smolu a nejde to, mozem davat do nakladov aspon energie z trvaleho pobytu, resp. co z trvaleho pobytu (ktory mam aj na zivnosti) mozem davat do nakladov?
Platí to ako v bode 1.

Preprava, auto

3) 6,20 Sk za kilometer si DU preveruje ako? Odhadom podla pokladnicnych blokov za pohonne hmoty? Ak si povedzme vymyslim pocet najazdenych kilometrov, vyrataju si ci je to realne pri priemernej cene 40 Sk za liter?
Hľadáte spôsob optimalizácie daní alebo spôsob na nelegálne zníženie daňovej povinnosti ?

4) Cestna dan, co sa s nou da robit? Servis, opravy, udrzba a dialnicne nalepky - mozem davat do nakladov, aku cast z nich? Nikde ste ešte nenapísali nič o svojom vozidle. Je vo vašom vlastníctve? Je zaradené v M1 alebo N1 ???
Pokiaľ si uplatníte akýkoľvek náklad súvisiaci s používaním motorového vozila, potrrebujete mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. Jej zaplatenie síce nemá vplyv na daňovú uznateľnosť týchto nákladov, ale pri prípadnej kontrole vám bude táto daň dorubená aj s príslušnými sankciami.

5) Kde nahlasim auto ako majetok firmy? Musim to robit aj v pripade ze nazov firmy je moje meno, presne ako uz mam v evidencii vozidla? Co okrem kupno-predajnej zmluvy este potrebujem, aby som si mohol dat toto auto do nakladov? Kúpna zmluva by mala obsahovať aj Vaše ICO uvedené na Vašom ŽL. Iná možnosť je zaradiť vozidlo do majetku firmy.

6) Chcem kupit dalsie auto, moze ist do nakladov, aka cast z ceny?
Cena v súčasnosti nie je limitovaná.

7) Zakonna poistka na auto?
Pokiaľ je v majetku firmy, je Vaším daňovo uznaným nákladom.

8) Najazdil som tisicky KM na pozicanom aute predtym nez som mal svoje. Uplatnim blocky za benzin, alebo bez sance?
Neuplatníte. Dá sa to, ale popis riešenia je trošku dlhší a nevyhnete sa nejakým sankciám zo strany DU.


Kancelarske potreby, peciatkovanie pokladnicnych blokov predajcom

9) Musia byt vsetky pokladnicne bloky opeciatkovane predajcom, aby sa mohli davat do danoveho priznania? Mam ich vela ale na mnohych beznych veciach ako kancelarska spotrebna vybava nie su na blokoch peciatky.
Nie je to ničím podmienené.

Telefon, Internet

10) Telefon platim inkasom z podnikatelskeho uctu. Do nakladov ide na zaklade vypisu z uctu (prevody na Orange a. s.), alebo na zaklade fyzickych faktur z Orange? Alebo oboje a musia byt zhodne?
Náklad musíte podložiť dokladom o poskytnutí služby a dokladom o jej úhrade ( v prípade jednoduchého účtovníctva)

11) Musi byt pripojenie k internetu bezpodmienecne na firmu a miesto podnikania? Ak to miesto povedzme 3 krat rocne zmenim a menim aj poskytovatela, musim to stale vybavovat. Je to pripadne obhajitelne vzhladom na hlavny zamer zivnosti (IT)?
Pokiaľ je doklad znejúci na Vašu firmu, ICO záleží len na Vás či si dokážete pred DU obhájiť, že ste to použili na zabezpečenie a udržanie svojich podnikateľských príjmov. To koľko krát ročne zmeníte poskytovateľa internetu nie je v tomto smere podstatné.

Strava

12) Aka celkova suma je maximum za stravu (za obdobie), ktora moze ist do nakladov? Musia to byt len gastrolistky, alebo aj pokladnicne bloky?
55% z hodnoty stravného pri tuzemskej pracovnej ceste trvajúcej 5-12hod. Ako píše Johanka v násl. príspevku.

HW/SW

12) Mam nejaky software a hardware zakupeny maximalne v obdobi 12 mesiacov pred zacatim podnikania, v cene okolo 50 000 Sk. Moze ist vsetok do nakladov?
Na tuto odpoveď by bolo dobré vidieť doklady. Ale dá sa to.

Podvod

13) Kedze zo zakona vlastne nakupy (faktury/blocky) nemusim peciatkovat a mozem aj vytvarat kopie, mozem takyto doklad teoreticky okopirovany darovat znamemu a dame si ho do nakladov obaja (traja, styria, piati...)? Ako je tato diera osetrena?
To nie je diera. K uznaniu nákladov potrebujete originál dokladu, nie jeho fotokópiu. Ale tu sa priamo pýtate na podvod, čo je proti etikete tejto stránky.

Dakujem este raz.

Odpovede zvýraznené. Sú napísané v rozsahu zadanej otázky.
Zadavateľovi doporučujem zamyslieť sa nad svojími názormi a hlavne nech si prečíta etiketu porady !
Johanka
29.09.07,20:17
Strava

12) Aka celkova suma je maximum za stravu (za obdobie), ktora moze ist do nakladov? Musia to byt len gastrolistky, alebo aj pokladnicne bloky?
55% z hodnoty stravného pri tuzemskej pracovnej ceste trvajúcej 5-12hod.

Od 1.1.2007 suma stravného nie je 55 %, výdavkom je celých 89 Sk ;) .