EkoMax
28.09.07,05:25
prosím o radu. Po nahodení obratov mi na účte 343 vychádza na strane MD zostatok ale mínusovo. Neviem či mám dobre v programe zadefinovaný účet ako súvahový aktívny. V počiatočných stavoch som nahodila zostatok na stranu Dal, ale v hlavnej knihe mi ho vyhodý na strane MD mínusom. Neviete kde môžem mať chybu ?:confused:
účtovník 007
28.09.07,05:34
Ja mám účet 343 zadefinovaný v účtovnom rozvrhu ako pasívny. Následne v smerovaní do Súvahy, mám možnosť zadefinovať zostatok strán MD a D ako pohyblivé. Tam mám nastavené smerovanie účtu 343 do riadku 054 Súvahy ako pohyblivý aktívny a do riadku 110 Súvahy ako pohyblivý pasívny. Podľa zostatku, či strana Md alebo D, mi tento účet vchádza do Súvahy. Aký máš program?

PS: zadefinuj 343 ako pasívny, daj prepočítať Súvahu a uvidíš, ale myslím si, že by si mala mať potom zostatok na strane D. Pri NO treba pravdepodobne zadefinovať účet ako aktívny a presmerovaťho v Súvahe. Neviem aký máš program, ja som to takto musela robiť v našom starom programe. Podľa toho, či bola daň. povinnosť, alebo nadmerný odpočet.
EkoMax
28.09.07,05:36
POHODU
účtovník 007
28.09.07,05:45
S POHODOU nemám skúsenosť, ale skús to spraviť ako som napísala. Lebo ak máš účet zadefinovaný ako aktívny a máš zostatok na strane D, tak ti ho automaticky prehadzuje na stranu MD mínusom. Proste pre program je dané, že aktívny účet musí mať zostaok na strane MD, ak teda nemáš možnosť zadefinovať tento druh účtov, ktoré môžu mať zostaok A aj P ako pohyblivé. Toto isté platí aj pre účty 341,342...
Zoltán Kovács
28.09.07,05:52
Treba vytvoriť analytiku na účet 343,napr.

343010 DPH na výstupe - aktívny účet
343020 DPH na vstupe - pasívny účet
343030 DPH vysporiadanie so ŠR - môže byť aj A (pri nadmernom odpočte), ale aj P (pri daňovej povinnosti).

Na konci každého zdaňovacieho obdobia (mesiac, resp. 1/4 rok) sa preúčtuje zostatok účtov 343010 a 343020 na účet 343030. Konečný zostatok účtu 343030 ti bude zobrazovať tvoj vzťah k štátnemu rozpočtu (povinnosť alebo NO).
účtovník 007
28.09.07,06:10
Konečný zostatok účtu 343030 ti bude zobrazovať tvoj vzťah k štátnemu rozpočtu (povinnosť alebo NO).
Som v tom, že sa od začiatku bavíme o výslednom účte k ŠR.
Lenže tu má zadávateľka práve problém. Má DP a účet zadefinovaný ako aktívny. V prípade DP musí byť definovaný ako pasívny a smerovaný do r.110 Súvahy. V prípade NO musí byť aktívny a smerovaný do r.054 súvahy
Danielam
31.05.11,19:27
Treba vytvoriť analytiku na účet 343,napr.

343010 DPH na výstupe - aktívny účet
343020 DPH na vstupe - pasívny účet
343030 DPH vysporiadanie so ŠR - môže byť aj A (pri nadmernom odpočte), ale aj P (pri daňovej povinnosti).

Na konci každého zdaňovacieho obdobia (mesiac, resp. 1/4 rok) sa preúčtuje zostatok účtov 343010 a 343020 na účet 343030. Konečný zostatok účtu 343030 ti bude zobrazovať tvoj vzťah k štátnemu rozpočtu (povinnosť alebo NO).

Otázočka :) analytiku k účtu 343 vediem dôsledne. Mám problém s preúčtovaním zostatkov analytických účtov na účet 343...ktorý zobrazuje vzťah voči ŠR a to z dôvodu že došlé faktúry napr. vystavená a fyzicky obdržaná 15.5.2011 s dátumom dodania 30.4.2011 sa mi prejaví až v mesiaci máj v hlavnej knihe obrat účtu 343. Ale do DP DPH sa mi dostane správne v mesiaci apríl. Takže potom mi nesedí DP DPH s obratom účtu 343....o tieto došlé faktúry ktoré do účt.denníka zaučtujem s dátumom prijatia a do knihy DPH s dátumom dodania. Ako to sa to má správne účtovať???
KEJKA
01.06.11,03:30
účtuješ správne, v podstate sa ti údaje dostávajú do dvoch rôznych období, z hľadiska účtovného-máj, z hľadiska daňového-apríl.
Je to správne. Sumu DPH za apríl preúčtuješ k 30.4. tak, aby si mala výslednú DP na jednom AU343. Zostatok na AU zaúčtovanej DPH nebude nulový, ale kontrola je možná práve rozpisom májových položiek. Podľa môjho názoru je to správnejšie, i ked pracnejšie a možno menej prehľadné.
Jednoduchšie je účtovať všetky májové faktúry s aprílovou DPH do apríla, /podobne, ako sa účtujú januárové faktúry do decembra kvôli nákladom/. Potom po preúčtovaní máš ostatné analytiky na 343 nulové. O správnom účtovaní v tomto prípade by som nehovorila.
Danielam
01.06.11,07:35
účtuješ správne, v podstate sa ti údaje dostávajú do dvoch rôznych období, z hľadiska účtovného-máj, z hľadiska daňového-apríl.
Je to správne. Sumu DPH za apríl preúčtuješ k 30.4. tak, aby si mala výslednú DP na jednom AU343. Zostatok na AU zaúčtovanej DPH nebude nulový, ale kontrola je možná práve rozpisom májových položiek. Podľa môjho názoru je to správnejšie, i ked pracnejšie a možno menej prehľadné.
Jednoduchšie je účtovať všetky májové faktúry s aprílovou DPH do apríla, /podobne, ako sa účtujú januárové faktúry do decembra kvôli nákladom/. Potom po preúčtovaní máš ostatné analytiky na 343 nulové. O správnom účtovaní v tomto prípade by som nehovorila.

Kejka ďakujem za odpoveď. Potešila si ma že moje účtovanie je správne. Večer to vyskúšam v cvičnej firme...Potom to sem dám ako to dopadlo a veľmi pekne ťa poprosím bud o odobrenie alebo o opravu ak bude niečo zle :) lebo mám z toho nejaký chaos.
andreaS
01.06.11,07:48
mne program nataha aj fa z maja tykajuce sa aprila do aprila...

ale v podstate by slo preuctovat zostatky na dva krat, nie?

1. x ku koncu mesiaca a 2.x ku 25. dnu, kedy z majovych dokladov preuctujes tie aprilove ... a ku 25. tak budes mat spravny zostatok na 343 voci DU a na ostatnych zostane len dalsie obdobie...
Danielam
01.06.11,13:22
mne program nataha aj fa z maja tykajuce sa aprila do aprila...

ale v podstate by slo preuctovat zostatky na dva krat, nie?

1. x ku koncu mesiaca a 2.x ku 25. dnu, kedy z majovych dokladov preuctujes tie aprilove ... a ku 25. tak budes mat spravny zostatok na 343 voci DU a na ostatnych zostane len dalsie obdobie...

V akom programe pracuješ???Ja v Oberone. Večer v klude to idem poskúšať v cvičnej firme.
Stefan2005
01.06.11,15:04
...Potom po preúčtovaní máš ostatné analytiky na 343 nulové. O správnom účtovaní v tomto prípade by som nehovorila.

Prečo by to nemalo byť správne účtovanie ?
Veď deň uskutočnenia účtovného prípadu predsa nie je deň obdržania faktúry, ale deň dodania tovaru, služby,...

Osobne účtujem v rovnakom období účtovnom i daňovom; rozdielne účtovné a daňové obdobie mám iba v prípade, kedy je nutné podať DDP k DPH... a vtedy takto vzniklý rozdiel zodpovedá DDP - takto mi prehľadne naväzuje účtovanie na 343-Zúčtovanie so ŠR na jednotlivé daňové priznania.
andreaS
01.06.11,15:23
V akom programe pracuješ???Ja v Oberone. Večer v klude to idem poskúšať v cvičnej firme.

ja robim v omege a ta pri uzatvarani dokladov za dane obdobie sama presuva zostatky z uctov... takze mne ostatne analytiky ostanu nulove a len 343 pre DU ma zostatok podla priznania dph a platieb...
Danielam
01.06.11,15:37
Prečo by to nemalo byť správne účtovanie ?
Veď deň uskutočnenia účtovného prípadu predsa nie je deň obdržania faktúry, ale deň dodania tovaru, služby,...

Osobne účtujem v rovnakom období účtovnom i daňovom; rozdielne účtovné a daňové obdobie mám iba v prípade, kedy je nutné podať DDP k DPH... a vtedy takto vzniklý rozdiel zodpovedá DDP - takto mi prehľadne naväzuje účtovanie na 343-Zúčtovanie so ŠR na jednotlivé daňové priznania.

Takže došlé faktúry eviduješ a účtuješ s dátumom deň dodania ale ako ti potom sedí číselná rada došlých faktúr ked ja musím účtovať denne a napr. faktúra s dňom dodania 30.4.2011 mi príde 15.5.2011 a medzitým už príde množstvo ďalších s májovými dátumami....
Ale v tom máš pravdu že zákon hovorí že deň uskut.učt.prípadu je deň dodania tovaru...platby atď... a nie obdržania fa. Mám už z toho totálny guláš :(