berry
28.09.07,10:03
Pekný deň
Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
A na faktúre zo včera je napísané :
základ -81 000,-
DPH -19 000,-
Spolu -100 000,-
Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?
Zoltán Kovács
28.09.07,08:08
Pekný deň
Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
A na faktúre zo včera je napísané :
základ -81 000,-
DPH -19 000,-
Spolu -100 000,-
Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?

V prvom rade dodávateľ pochybil keď na poskytnutú zálohu nevystavil faktúru na odpočet DPH. Ak sa neúčtovalo o zálohe (iba na účte 314/221), tak by som skôr účtoval poskytnutú zálohu ako mylná platba na 378/221, a vrátenie sumy 221/378. Viem, že to nie je celkom kóšer, ale nie je možné vypárovať dph z dobropisu, nakoľko nebolo ani uplatnené, tým pádom by bola škodovaná spoločnosť, ktorá poskytla zálohu.
Johanka
28.09.07,08:10
Pekný deň
Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
A na faktúre zo včera je napísané :
základ -81 000,-
DPH -19 000,-
Spolu -100 000,-
Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?
Ste platitelia DPH ? Je dodávateľ platiteľom DPH ?
Ak áno, bol povinný vystaviť Vám do 15 dní od prijatia preddavku faktúru v zmysle §71 Zákona o DPH. Ak ju nevystavil, vyžiadajte si ju, v opačnom prípade si nemáte ako uplatniť nárok na odpočet DPH zo zaplateného preddavku.
Nakoľko však na obdržanej faktúre sú mínusom údaje, ktoré mali byť na faktúre k prijatému preddavku, je možné že faktúra bola vystavená, len sa po Vás nedostala ;) . Treba sa spýtať dodávateľa ...
K účtovaniu - účtovnú operáciu - zaplatenie preddavku si nezaúčtovala ???
evina
28.09.07,08:10
Pekný deň
Niekedy v júny sme zaplatili preddavok 100 000,- (preddavková faktúra) za nákladny automobil. Neprišiel nám daňový doklad.
Zaúčtovala som to, teda nezaúčtovala , lebo PF sa neúčtujú.
Nedodali nám automobil, tak nám vracajú preddavok.
Včera mi prišla faktúra (daňový doklad) kde mi sumu dávajú mínusom.
Príklad : Zaplatila som 100 000,- v júny
A na faktúre zo včera je napísané :
základ -81 000,-
DPH -19 000,-
Spolu -100 000,-
Ako to mám zaúčtovať, keď preddavok som nezaúčtovala ale teraz mám faktúru daňový koklad s mínusovými hodnotami?

Zaúčtovala si predpokladám úhradu preddavku - 314/221. Teraz by som zaúčtovala 221/314 pri vrátení preddavku.

Prekvapuje ma však tá DPH, t.j. na základe prijatej platby mal byť vystavený doklad. Myslím , že nič nepokazíš, ak zaúčtuješ ako som vyššie uviedla, keďže DPH /ak ste platiteľmi/ si si nenárokovala, tak ani nemáš čo opravovať...aj keď to nie je 100% čisté dokladovo
Olgica
28.09.07,08:11
Na preddavkovú fa ti mali poslať vyúčtovaciu fa s rozdelením ZD a DPH. -túto si treba dodatočne vypítať. DPH si uplatníš vtedy, keď ju obdržíš. A fa zo včera zaúčtuješ normálne mínusom s terajším dátumom.
berry
28.09.07,08:15
Tzn. že si mám teraz vypýtať daňový doklad k preddavkovej faktúre a potom podať opravné daňové priznanie za jún?
Johanka
28.09.07,08:17
Nemusíš podávať dodatočné DP, nárok na odpočet si uplatníš v období, kedy faktúru obdržíš (§ 51 ods.2 Zákona o DPH ).
evina
28.09.07,08:18
Tzn. že si mám teraz vypýtať daňový doklad k preddavkovej faktúre a potom podať opravné daňové priznanie za jún?

Ja osobne by som nepodávala žiadne dodatočné DP . V čase zaplatenia preddavku si neobdržal doklad, nemal si si na základe čoho uplatňovať nárok na odpočet a ani si si neuplatnil.
Nanajvýš by som požiadala o doklad z júna, označila, že som ho obdržala teraz v semptembri /§51/ a uplatnila v septembri odpočet a aj opravu - výsledok nula...

Tým nanajvýš myslím, že by som postupovala ako som uviedla vyššie...
berry
01.10.07,06:58
Pekný deň. Ešte by som chcela otvoriť túto tému.
Volala som do tej firmy a oni mi poslali daňový doklad k preddavkovej faktúre z júna. Ale asi sa stala chyba na pošte alebo kde, ale mňe faktúra nedošla. Tak mi ho poslala ešte raz.
A teraz pri zaúčtovavaní som narazila na niekoľko problémov.
Pracujem v Omege. A zaúčtovala som ju nasledovne.
Dátum vyhotovenia je 18.06.07
Dátum prijatia je 01.10.07
Splatnosť 18.06.07
A DVDP mám dať aký zo dňa keď mi prišila fa alebo zo dňa vystavenia?
Ja som dala dnešný dátum a potom som si na karte ostatné údaje zaškrtla políčko nemeniť DUD a prepísala som aj dátum na dnešný. Je to správne?
A druhá vec je , že preddavková fa aj daňový doklad k preddavku bol vystavený v eurách ale preddavok mi vracajú v SKK. (je to tam rozpísané dvoma menami)
Aký kurz mám zvoliť? Na fa je kurz už zadaný. Takže zvolim ten. Ale môže to byť aj kurz pre DPH alebo si musím kurz najsť v NBS? A s akým dátumom? Zo dňa vystavenia fa , alebo zo dňa prijatia fa?
Dúfam, že sa mi to podarilo napísať celkom zrozumiteľne. Tak prajem pekný deň
Ďakujem.
-b-
berry
01.10.07,07:57
Velmi prosííííííím