botuľa
28.09.07,12:09
Ahojte Poraďáci! Chcem Vás poprosiť o Váš názor na môj problém.
Firma pre ktorú účtujem stavia halu. Všetko to účtujem na 042. Hala je už vlastne postavená, ale nie je skolaudovaná... Majiteľ firmy už má dohodnutú zmluvu o prenájme... Je možné prenajať niečo, čo ešte nie je skolaudované, resp. nie je zapísané v katastri, nemá súpisné číslo a vlastne ani nie je zaradené do užívania???
Mne sa zdá akési nelogické, ale majiteľ firmy spomínal, že kolaudácia prebehne až niekedy v budúcom roku a nájomcovia chcú ísť do nájmu už teraz... Môžem poprosiť Váš názor???? Ďakujem!
lenkalopuchova
28.09.07,10:14
Podľa mňa aj keby to bolo v poriadku z účtovného hľadiska, čo samozrejme nie je, nastávajú tu aj iné problémy. Ak sa budova prenajíma ďalšiemu podnikateľovi, ktorý ju využíva na podnikateľské účely a bude ju mať nahlásenú, tak ten môže mať problém s hygienou, s požiarnikmi a pod. A ešte je tu jedno riziko, a to sú "neprajníci" z okolia, ktorí to zo závisti môžu udať. Ja osobne by som to neriskovala.

Zaradenie do užívania môže nastať na základe právoplatného kolaudačného rozhodnutia! Ale ak má niekto na to iný názor?!
botuľa
28.09.07,11:21
Ďakujem veľmi pekne. Má to logiku. Ale neviem teraz čo s tým. Majiteľovi som hovorila, že to bude problém, ale poznáte to -podnikatelia. Tých zaujímajú iba tržby:-) Má ešte niekto iný názor? Budem vďačná za každú novú info.
betka
01.10.07,14:19
Uvedením do užívania je zabezpečenie všetkých technologických funkcii majetku potrebných na užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov - stavebný zákon, zákon o ochrane pred požiarmi. užívanie je teda možné len na základe kolaudačného rozhodnutia. Od tohto momentu je možné uplatňovať i odpisy.

Moment začatia skutočného užívania podľa postupov sa akceptujú aj pred nadobudnutím vlastníctva v prípade obstarania nehnuteľnosti. Ak ide napr. majetok obstaraný na základe zmluvy, pri kt. sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povoloním do katasrta nehnuteľnosti, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva UJ nehnuteľnosť používa.
ekonom99
02.10.07,14:20
tiež si myslím, že neskolaudovanú stavbu prenajať je obrovské riziko; prenajímateľ má garantovať plnú funkčnosť stavby a na to nemá papiere (čo napr.protipožiarne opatenia?)
botuľa
02.10.07,14:41
Ďakujem veľmi pekne! A pekný dník:)