chemicka
28.09.07,18:41
Ahojte, poraďáci!
Viem, ze táto téma sa zaoberá stavbami, ale vidím, ze je tu vela odborníkov na pozemky, preto kladiem svoju otázku:
Máme v rodine problémy s vyplatením podielu z lesov, ktoré obhospodarujú štátne lesy, bez nájomnej zmluvy. Túto zmluvu uz roky odmietajú s nami uzavriet, nakolko nie vsetci vlastníci maju vysporiadané dedicské konanie. Maju nato pravo? Roky v lesoch tazia a my nemáme z toho ziaden osoh. Chceli by sme aspon tí, ktorí máme toto dedicske konanie vporiadku uzavriet nájomnú zmluvu a ziadat financné vyrovnanie, poradte mi prosím ako nato! Velmi pekne dakujem.
Zita5
28.09.07,16:45
Ja nie som odborník na túto danú otázku , ale viem že vybaviť také niečo tiež nie je jednoduché .Práve preto by som vyhľadala pomoc právnika , ktorý má s danou záležitosťou skúsenosť .To je môj názor .Odporúčam právnika .
chemicka
28.09.07,17:00
Ano, ja som bola uz za pravnikom, ale len tak v letku...
odporucil mi, ze kludne mozem ziadat financne vysporiadanie, aj ked nie vsetci spoluvlastnici maju dokumenty vporiadku. Ja sa ale chcem utvrdit, pretoze uz nas 2krat odbili, ze nie je mozne nic v tejto veci konat.
chemicka
08.10.07,15:05
Slava, dnes som bola na Lesnej sprave a velmi milo sa ku mne spravali a vsetko mi vysvetlili, v mojej veci da sa konat a konecne budu majetky vysporiadane.
:)
yoyka
09.10.07,09:44
Ak máte tých lesov väčšiu rozlohu v s kvalitnými drevinami, prečo si to od Lesov neprevezmete? Treba nájsť nejakého šikovného horára (možno máte nejakého aj v rodine:)) a dajú sa na tom získať celkom pekné peniažky
chemicka
16.08.09,11:33
no, uz tir lesy mame vo vlastnictve a tesime sa, ze kolko prace budeme mat s nimi:-))
sarasara
16.08.09,14:13
Ak máte tých lesov väčšiu rozlohu v s kvalitnými drevinami, prečo si to od Lesov neprevezmete? Treba nájsť nejakého šikovného horára (možno máte nejakého aj v rodine:)) a dajú sa na tom získať celkom pekné peniažky

Ten horár sa nazýva odborný lesný hospodár a musí mať kvalifikáciu a povolenie vykonávať odborný lesný dozor. Musí byť podpísaná s ním zmluva a on je zodpovedný za to, ktorý strom sa môže vyrúbať a ktorý už nie. Vlastník, ktorý má lesy aj v užívaní musí každý rok vypísať a poslať lesnej správe na obvodnom úrade výkaz prác, ktoré sa vykonali v lese. Občas chodia i na kontroly.
U nás máme Urbárske spoločenstvo a to sa stará aj o súkromné lesy. Je to lepšie, ako keď to mali št. lesy.
Ale ani ja by som si nenechala lesy v správe št. lesov. Hoci ja nemám predstavu, že vydoluješ lesy a zbohatneš. To už niekto urobil.
chemicka
02.11.09,19:20
No, uz mame PS zaregistrovane, a mame kopu prace, zatial urcite bez zisku... tesim sa na to uctovanie:-)
sarasara
03.11.09,06:16
Držím palce, nech sa vám darí.
janka67
03.11.09,06:51
Ten horár sa nazýva odborný lesný hospodár a musí mať kvalifikáciu a povolenie vykonávať odborný lesný dozor. Musí byť podpísaná s ním zmluva a on je zodpovedný za to, ktorý strom sa môže vyrúbať a ktorý už nie. Vlastník, ktorý má lesy aj v užívaní musí každý rok vypísať a poslať lesnej správe na obvodnom úrade výkaz prác, ktoré sa vykonali v lese. Občas chodia i na kontroly.
U nás máme Urbárske spoločenstvo a to sa stará aj o súkromné lesy. Je to lepšie, ako keď to mali št. lesy.
Ale ani ja by som si nenechala lesy v správe št. lesov. Hoci ja nemám predstavu, že vydoluješ lesy a zbohatneš. To už niekto urobil.


Presne tak, ono to nie je také jednoduché vyťažiť a hotovo ...

Po ťažbe je nutné haluzinu z plochy ohádzať a spáliť. Je určené do akej doby je nutné vyťaženú plochu zalesniť, čiže vzniknú náklady na nákup a dovoz sadeníc, prípadne na mzdy a odvody. Ďalej treba počítať s nákladmi na ochranu sadeníc ožínaním a ochranu sadeníc náterom niekoľko rokov. Taktiež OLH nebude pracovať zadarmo. Dokonca aj tie sadenice musia byť v zmysle zákona nakúpené z určenej lokality ...
Želám veľa chuti do práce a nech sa darí.:)
mpca
03.11.09,07:17
Veru veru,,, pracovat v PS neje sranda ;) viem ocom hovorim!
tamaja
16.02.13,17:54
Ja mám LV k lesným pozemkom. Ako postupovať pri prevzatí obhospodarovania týchto pozemkov
trisestri
16.02.13,17:59
nam tiez nechcu vystavit najomnu zmluvu,ale s tym toho vela nenarobime,nakolko ide o rozdrobene vlastnicke spolupodiely.
Mária27
16.02.13,18:12
Otázka:
Dobry den. Lesy SR uz roky uzivaju lesne pozemky v mojom vlastnictve. Ake mam pravo dostat najomne za uzivanie? Aka je sadzba ktoru Lesy SR vyplacaju vlastnikom? Ako mozem spatne dostat vyplatene "najomne"? Dakujem za odpoved.


Dátum: 05.03.2012 09:08



Odpoveď
Pokiaľ nemáte s Lesmi SR uzatvorenú nájomnú zmluvu, užíva podnik Vaše pozemky na základe § 22 ods. 2 zákona 229/1991 Z.z.
Náhrada za užívanie lesných pozemkov sa stanovuje individuálne podľa lokality, veku a druhu lesných porastov. Spätne Lesy SR vyplácajú zisky z hospodárenia na neodovzdaných lesných pozemkoch maximálne tri roky dozadu. Sú to tržby z predaného dreva očistené o náklady, ktoré podnik ukladá po dobu troch rokov na osobitý účet. Na ich vyplatenie je však potrebné vysporiadať neodovzdané pozemky, to znamená zobrať si majetok do užívania, alebo uzatvoriť s Lesmi SR riadnu nájomnú zmluvu. Pre bližšie informácie o konkrétnom poraste navštívte príslušný odštepný závod Lesov SR.

http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=645