gabriska
28.09.07,19:35
Pekny vecer prajem,
uz takmer 4 roky ma trapi takmer neutichajuca bolest v oblasti praveho bedroveho klbu. Zacalo sa to po porode, ked som sa uz jedneho dna nastvala a navstivila ortopeda. Ten urobil RTG a diagnoza znela "dysplazia bedroveho klbu". Vtedy ta bolest ale nebola az taka neznesitelna, ortoped odporucal znizenie hmotnosti, viac pohybu, hlavne plavanie, kym vraj bolesti nie su az take velmi obmedzujuce, ziadne lieky netreba (s cim v podstate suhlasim). Za posledny rok ale mozem zratat dni, kedy ma tie bolesti netrapia, resp. maju nizsiu intenzitu.
Doteraz stale netusim, co moze byt pricinou dysplazie.Ziaden tazsi pad, resp. naraz som neutrpela a zeby to bolo vrodene? O tom som nenasla ziadny zaznam v zdravot. karte, hoci sa mi cosi mari, ze ako dietatu mi museli viackrat robit RTG snimku bedr. klbov. Nemam sa totizto ani koho opytat, pretoze mamka zomrela, ked som mala 13 r. a otec sa uz na take nieco nepamata.
Preto sa sama seba stale pytam, v pripade, ze ta deformacia bola zistena uz v detsve, nedalo sa s tym naozaj nic robit uz vtedy?
Ako si mozem sama pomoct, aby som sa nemusela dozivotne napchavat liekmi od bolesti? Mam len 28 rokov, uz teraz si ale neviem predstavit, co bude v 50-tke. Rasa privitam rady vsetkych, ktr. trapi podobny problem. Dakujem
Psycholog
29.09.07,04:28
Na problém postižení kloubů a hybného aparátu, při dlouhodobé bolesti s užíváním analgetik s malým efektem a s řadou nežádoucích vedlejších účinků lze doporučit nízkofrekvenční pulzní magnetoterapii, která je neinvazivní bezkontaktní rehabilitační metoda bez vedlejších účinků dokáže u mnoha tzv. neléčitelných případů zastavit postup nemoci a zlepšit celkový stav. Má to jedinou nevýhodu - protože vyžaduje dlouhodobé a opakované aplikace a nelze spoléhat pouze na omezenou možnost několika desítek léčebných aplikací v lázních nebo v ambulanci chce to každodenní aplikace i několikrát denně! Proto je dobré mít přístroj doma, ale jeho cena je od 15 do cca 30.tisíc. Sorry. Podrobnosti na základě ss, protože je zde možnost několika dodavatelů a nedělám jim reklamu.
Pro zvýšení vyléčení je třeba upravit i hmotnost a zvýšit příjem stopových prvků. Konkrétně chybějící vašemu tělu lze zjistit přístrojem Arttest pomocí EAV - viz moje starší příspěvky. Petr
ludmilla
01.10.07,10:53
Pekny vecer prajem,
uz takmer 4 roky ma trapi takmer neutichajuca bolest v oblasti praveho bedroveho klbu. Zacalo sa to po porode, ked som sa uz jedneho dna nastvala a navstivila ortopeda. Ten urobil RTG a diagnoza znela "dysplazia bedroveho klbu". Vtedy ta bolest ale nebola az taka neznesitelna, ortoped odporucal znizenie hmotnosti, viac pohybu, hlavne plavanie, kym vraj bolesti nie su az take velmi obmedzujuce, ziadne lieky netreba (s cim v podstate suhlasim). Za posledny rok ale mozem zratat dni, kedy ma tie bolesti netrapia, resp. maju nizsiu intenzitu.
Doteraz stale netusim, co moze byt pricinou dysplazie.Ziaden tazsi pad, resp. naraz som neutrpela a zeby to bolo vrodene? O tom som nenasla ziadny zaznam v zdravot. karte, hoci sa mi cosi mari, ze ako dietatu mi museli viackrat robit RTG snimku bedr. klbov. Nemam sa totizto ani koho opytat, pretoze mamka zomrela, ked som mala 13 r. a otec sa uz na take nieco nepamata.
Preto sa sama seba stale pytam, v pripade, ze ta deformacia bola zistena uz v detsve, nedalo sa s tym naozaj nic robit uz vtedy?
Ako si mozem sama pomoct, aby som sa nemusela dozivotne napchavat liekmi od bolesti? Mam len 28 rokov, uz teraz si ale neviem predstavit, co bude v 50-tke. Rasa privitam rady vsetkych, ktr. trapi podobny problem. Dakujem

Gabriska, dysplázia bedrového kĺbu je vlastne anomália, najčastejšie býva vrodená. Bedrový kĺb spája stehennú kosť s kosťou bedrovou, tá musí byť dobre pohyblivá a hlavne zaťažiteľná. Stehenná kosť je ukončená kĺbovou hlavou, ktorá leží v bedrovej jamke, v nej sa šmýka do rôznych smerov. Túto bedrovú jamku vystieľajú okolité väzy a kĺbové puzdro a tak sa starajú o stabilitu kĺbu. Okraje kĺbovej jamky vlastne obkľučujú hlavu stehennej kosti, aby sa táto pri určitých pohyboch nevyšmykla z jamky a vznikla tak "luxácia". Práve horná časť kĺbovej jamky má dôležitý význam, keď stojíme udržuje z veľkej časti rovnováhu tela.
Čiže už si to vieš asi aj sama predstaviť pri dysplázii bedrového kĺbu ide o to, že kĺbová jamka je plytká a tým nezaručuje hlave stehennej kosti stabilitu a pri pohybe môže prísť až k luxácii.
Gabriska prajem veľa zdravia!!!
gabriska
01.10.07,14:00
Ludmilla, dakujem za detailne objasnenie.Zial (alebo chvalabohu?) vsetky tieto informacie pre mna nie su nove, vsetko mi popisal ortoped podla RTG snimky, na ktr. bolo tu deformaciu hlavice jasne vidiet, nemala tvar ako tenisova lopticka (ako by malo byt), ale skor tvar elipsovity. Moznost spätneho zistenia priciny je asi malo pravdepodobna, je pravda, ze ked som mala 60 kg a 20 r.. tak som nepocitovala absolutne ziadnu bolest, hoci ked tak spätne lovim v myslienkach, tak ta prava noha bola vzdy nejak menej ohybna, hlavne pri cviceni, ale bolest nebola ziadna.To zacalo, ako som spominala, az po porode, a po nom mi ostali kila navyse.
Takze mne neostava nic ine, len predpokladat, ze to je vrodena deformacia, a musim s tym nejako zit. Stale ma ale trapi otazka, ci sa s tym naozaj nedalo urobit nieco uz v rannom detstve.A moja pov.otazka vlastne znela, ako mozno bojovat s bolestou bez toho, aby sa clovek napchaval liekmi od bolesti, ktr. maju len kratkodoby ucinok a ako pise psycholog s kopou vedl. ucinkov. Jedna vec je ale jasna: schudnut 20 kg a "vsechno bude faaaaajn"
gabriska
01.10.07,17:50
Hallooooooooooooo, no tak, nikto sa neozve????? ziadne rady, skusenosti???
zazie
04.10.07,20:03
Gabriska,
dysplaziu bedroveho klbu je dnes uz mozne diagnostikovat velmi skoro - okolo 4. tyzdna zivota dietata /kedysi, ked sa nerobili USG, bolo to az v 4.mesiaci a i tam RTG snimky nemuseli dysplaziu ukazat, ak nebol klb este osifikovany/.
Vdaka tomuto skoremu rozpoznaniu dysplazie mimoriadne zabera konzervativna liecba - v prvych tyzdnoch/mesiacoch zivota sa pouziva tzv. Frejkova abdukcna perinka, neskor, ak je to potrebne, Pavlikove remence. Ak nahodou takato konzervativna liecba nepomoze a nozky su stale vyklbene (luxovane, ako pise Ludmilla), prichadza na rad "over head trakcia", pri ktorej sa nozicky dietata vyviazu do abdukcneho postavenia a zatazia. Po repozicii klbu sa fixuju dlahami. Kedysi sa pouzival aj Hanauskov fixacny aparat, ktory drzal nohy dietatu v spravnom abdukcnom postaveni. Ak konzervativna liecba nezaberie, zvycajne sa pristupi k operacii. Vsetky tieto liecebne postupy sa vsak robia v prvom roku zivota, resp. operacie prichadzali do uvahy pocas celeho vyvinu bedrovej jamky.
V dospelom veku, ked je uz klb plne vyvinuty, no vplyvom dysplazie je jamka deformovana, uz konzervativna ani invazivna liecba zrejme nepomozu. Urcitu ulavu moze priniest rehabilitacia alebo vhodne zvolene cvicenia a samozrejme, uz spominane znizenie hmotnosti.
Neviem, aky stupen dysplazie ti ortoped diagnostikoval - zrejme ale islo o miernu formu, kedze nepises nic o skrateni koncatiny, ani o krivani, len o miernom obmedzeni hybnosti. V takom pripade moze vhodne zvolene cvicenie a mensie zatazovanie postihnutej nohy nielen ulavit od bolesti, ale najma setrit klbovu hlavicu aj jamku.
Drzim palce a dufam, ze sa to aspon trochu zmierni.
gabriska
05.10.07,10:16
Zazie, dakujem velmi pekne za povzbudenie. Co sa tyka stupna dysplazie, tak to naozaj neviem, musela by som to niekde vyhrabat v zdr. karte.Tak teda len dufam, ze az take zle to nie je, neviem si predstavit, zeby ma obmedzovalo este aj krivanie, alebo kratsia noha...Dufam, sa to casom zlepsi, no s manzelom planujeme v blizkej dobe dalsieho potomka, tak dufam len, ze rucicka vahy nebude ukazovat nejake priserne hodnoty :-)))