ToSiTe
28.09.07,23:56
Viete mi, prosim, niekto poradiť ako vypovedať Zmluvu o dielo zo zdravotných dovodov?
Zmluva je uzatvorena na dobu urcitu do 1.2.2008, ale zo zdravotnych dovodov, na zaklade lekarskeho potvrdenia, ju uz viac nemozem vykonavat. Chcela by som zanik zmluvy ohlasit ku dnu 1.10.2007. Mozete mi odporucit nejaky priklad, ako to napisat?

Dakujem moc.
liba2
29.09.07,05:09
Viete mi, prosim, niekto poradiť ako vypovedať Zmluvu o dielo zo zdravotných dovodov?
Zmluva je uzatvorena na dobu urcitu do 1.2.2008, ale zo zdravotnych dovodov, na zaklade lekarskeho potvrdenia, ju uz viac nemozem vykonavat. Chcela by som zanik zmluvy ohlasit ku dnu 1.10.2007. Mozete mi odporucit nejaky priklad, ako to napisat?

Dakujem moc.
V každej správne "zostavenej" zmluve musí byť aj ustanovenie o tom, ako možno zmluvu ukončiť. Buď je to nejaká výpovedná doba, alebo možnosť dohody obidvoch strán na nejakom konkrétnom dátume.
Preto, pozri do svojej zmluvy a prečítaj čo tam v tomto zmysle máš uvedené. Ak ti nevyhovuje text zmluvy, potom sa sem vráť a upresni svoju otázku. Poradíme. Ale musíme poznať príslušný text zmluvy.
d3 !Ur3
29.09.07,07:47
Z iného uhľa pohľadu: Skús docieliť uzavretie dohody o skončení vzťahu s druhou stranou. Strany sa môžu dohodnúť o ukončení ich vzťahu vždy, bez ohľadu na obsah zmluvy. Ak dohoda nebude možná, potom skús to pomocou inej osoby, ktorá by prevzala tvoj záväzok zo zmluvy /treba súhlas druhej strany/, lebo záväzok je splniteľný aj v prípade, ak ho možno splniť pomocou inej osoby /bolo by vhodné, keby použitá osoba bola spoľahlivá/.

M I E R
ToSiTe
29.09.07,09:56
Vďaka moc za odpoveď.
V zmluve je uvedene:
"Objednávateľ aj zhotoviteľ má právo vypovedať zmluvu len s udaním dôvodu výpovednou lehotou 2 mesiace, ktorá začne plynúť prvý deň mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bude výpoveď doručená druhej strane."
To je všetko.
Ja som od 17.9. nastúpila na dovolenku, ktorá je vlastne iba evidovaná ako dovolenka u objednávateľa, nakoľko pracujem na živnosť a nie je teda preplácaná. V tomto období som absolvovala kožné vyšetrenie a testy, na základe ktorých mi doktorka "nedoporučuje pokračovať ďalej v tejto práci". Keďže výsledky testov som dostala až v piatok (včera), chcela by som spomínanú výpoveď odovzdať hneď 1.10, aby sa môj zdravotný stav nezhoršil.

Problém č. 1:
Bod 8.3 zmluvy hovorí: " Zrušenie zmluvy musí byť písomnou formou len vtedy, ak dôjde k jej ukončeniu skôr ako je skutočný termín ukončenia" t.j. v mojom prípade 1.2.2008.
Následne bod 8.4. "Zhotoviteľ môže odstúpiť od zmluvy s 2-mesačnou výpovednou lehotou."
Bod 8.5.: "Pri porušení bodu 8.3. tejto zmluvy uhradí zhotoviteľ pokutu objednávateľovi vo výške 30.000,- Sk."
Čo robiť v takomto prípade? Pokiaľ mám lekárske potvrdenie, týka sa ma spomínaná pokuta?

Problém č. 2:
Potrebovala by som pomoc, akou formou mám danú výpoveď napísať, nakoľko doteraz som mala skúsenosti iba so Žiadosťou o rozviazanie pracovného pomeru ako zamestnanec a Výpoveď Zmluvy o dielo (vzor) som nikde nenašla. Pomôžete, PROSÍM, aj s týmto?

ĎAKUJEM KRÁSNE.
d3 !Ur3
30.09.07,06:40
Ad 8.3 zmluvy:
V tomto ustanovení sa hovorí len o forme právneho úkonu /rozumej zrušenia zmluvy/ pred dobou, na ktorú bolo trvanie zmluvy obmedzené. Inak povedané zrušiť zmluvu možno vždy len písomne, pretože po dobe, na ktorú bolo trvanie zmluvy obmedzené sa ťažko zmluva zruší, uplynutím tejto doby sa totiž zmluva zrušuje.

Ad 8.4 zmluvy:
Právo odstúpiť od zmluvy, ktoré je viazané na výpovednú lehotu je právny nezmysel.

Ad 8.5 zmluvy:
Podľa tohto ustanovenia pokutu je treba zaplatiť, ak sa nedodrží forma /písomná/zrušenia zmluvy alebo ak sa zmluva zruší pred dohodnutou dobou /pretože z tohto ustanovenia jednoznačne nevyplýva, či sankciou sa má postihovať nedodržanie formy zrušenia alebo predčasné zrušenie zmluvy/.
Ak zrušíš zmluvu v písomnej forme, potom sankcia ťa nepostihne. To isté platí ak zrušíš zmluvu pred dohodnutou dobou, pretože zrušenie zmluvy je výkon práva /napr. právo od zmluvy odstúpiť, právo ju vypovedať/ a nie porušenie povinnosti. Pokuta sa platí za porušenie zmluvnej povinnosti, ak sa jedná o zmluvnú pokutu, pretože z ustanovenia bodu 8.5 to jednoznačne nevyplýva, či ide o zmluvnú pokutu.

M I E R