majo10
29.09.07,12:18
Zdravim vsetkych :) ,

mam zivnost a chcem zamestnat nejakych brigadnikov, ktori pre mna pracuju z domu (na pocitaci) a v podstate dlhodobo (aj rok). Kazdy mesiac maju iny honorar ale nikdy to nepresiahne 5 tisic SKK (vacsinou do 3 tis SKK). Chcem sa opytat ake mam moznosti ich legalne zamestnat, co je pre mna najvyhodnejsie a ake by z toho vyplyvali povinnosti pre mna a aj pre nich. Vediem si jednoduche uctovnictvo a nie som platca DPH.

Vopred dakujem za radu a prajem pekny den!

Majo
majo10
29.09.07,10:19
Este pridam informaciu, aj ked neviem ci je to relevantne - niektori (nie vsetci) z nich su studenti vysokych skol.
liba2
29.09.07,10:45
Zdravim vsetkych :) ,

mam zivnost a chcem zamestnat nejakych brigadnikov, ktori pre mna pracuju z domu (na pocitaci) a v podstate dlhodobo (aj rok). Kazdy mesiac maju iny honorar ale nikdy to nepresiahne 5 tisic SKK (vacsinou do 3 tis SKK). Chcem sa opytat ake mam moznosti ich legalne zamestnat, co je pre mna najvyhodnejsie a ake by z toho vyplyvali povinnosti pre mna a aj pre nich. Vediem si jednoduche uctovnictvo a nie som platca DPH.

Vopred dakujem za radu a prajem pekny den!

Majo
So všetkými študentami môžeš uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta.
majo10
29.09.07,11:00
So všetkými študentami môžeš uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=dohodu+o+brig%E1dnickej+pr%E1ci+%B9tudenta).
A co s tymi co nie su studenti? Potreboval by som viac informacii - ake su povinnosti oboch stran, aj co sa tyka tej dohody o praci studenta.
olio
29.09.07,12:09
S ostatnými uzatvor dohodu o pracovnej činnosti (novela Zákonníka práce ju zase povoľuje), u študentov budeš potrebovať potvrdenie, že majú štatút študenta. Treba ich všetkých prihlásiť pred prvým dňom činnosti a brigády do SP a ak si ešte nemal zamestnancov, prihlás sa aj na DÚ za platiteľa dane zo závislej činnosti
majo10
29.09.07,13:18
S ostatnými uzatvor dohodu o pracovnej činnosti (novela Zákonníka práce ju zase povoľuje), u študentov budeš potrebovať potvrdenie, že majú štatút študenta. Treba ich všetkých prihlásiť pred prvým dňom činnosti a brigády do SP a ak si ešte nemal zamestnancov, prihlás sa aj na DÚ za platiteľa dane zo závislej činnosti
Co obnasa dohoda o pracovnej cinnosti? Co vsetko musim spravit? Musi ten clovek potom odvadzat dane, robit si priznanie?
vikinka
29.09.07,13:24
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila
veronikasad
29.09.07,13:25
Co obnasa dohoda o pracovnej cinnosti? Co vsetko musim spravit? Musi ten clovek potom odvadzat dane, robit si priznanie?
http://www.porada.sk/t61739-dohoda-o-pracovnej-cinnosti.html

Tlačivo nájdeš v prísp. č. 10
Ako zamestnávateľ sa musíš prihlásiť do soc.ppoisťovne na reg.liste zamestnávateľa. Deň pred nástupom prihlásiš aj dohodárov na reg.liste FO. Nezabudni na mesačné výkazy do SP.

Ako zamestnávateľ sa prihlásiš na DU za platiteľa dane zo závislej činnosti. Do mesiaca po skončení štvrťroka predkladáš na DU Prehľad o zrazených preddavkoch.
Dohodárovi - ak nemá iný príjem a nepodpísal Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov u iného zamestnávateľa - dáš podpísať Vyhlásenie v tvojej firme. Môže si potom uplatniť nezd.časť mzdy 7 968 sk mesačne.

----------
Veronika
majo10
29.09.07,14:22
Dakujem pekne :) za rady,

ale vypada straaaasne komplikovane. Navyse, ja neviem ci na tom bude robit 10 alebo 100 hodin tyzdenne - potrebujem len aby nahadzoval clanky na web, sikovnejsi to spravi skor, menej sikovnemu to trva dlhsie.. Kontroluje niekto tie hodiny? Inak, budu to robit popri praci alebo skole.. Vyzera to tak komplikovane, ze sa mi do toho ani nechce pustat - registrovat sa v poistovni, na danovom urade.. :confused: Da sa to spravit aspon cez internet? Alebo vsade treba chodit?? Neviete mi niekto poradit jednoduchsi sposob? :o Neexistuju u nas nejake agentury ktore tuto agendu (za proviziu) spravia za mna? Ja by som im to len vyfakturoval..

Majo
veronikasad
29.09.07,14:32
Dakujem pekne :) za rady,

ale vypada straaaasne komplikovane. Navyse, ja neviem ci na tom bude robit 10 alebo 100 hodin tyzdenne - potrebujem len aby nahadzoval clanky na web, sikovnejsi to spravi skor, menej sikovnemu to trva dlhsie.. Kontroluje niekto tie hodiny? Inak, budu to robit popri praci alebo skole.. Vyzera to tak komplikovane, ze sa mi do toho ani nechce pustat - registrovat sa v poistovni, na danovom urade.. :confused: Da sa to spravit aspon cez internet? Alebo vsade treba chodit?? Neviete mi niekto poradit jednoduchsi sposob? :o Neexistuju u nas nejake agentury ktore tuto agendu (za proviziu) spravia za mna? Ja by som im to len vyfakturoval..

Majo

Nájdi si účtovníčku, ktorá to všetko za teba vybaví - možno aj zadaním inzerátu na PORADE.

------
Veronika
Anja111
29.09.07,14:32
Dakujem pekne :) za rady,

ale vypada straaaasne komplikovane. Navyse, ja neviem ci na tom bude robit 10 alebo 100 hodin tyzdenne - potrebujem len aby nahadzoval clanky na web, sikovnejsi to spravi skor, menej sikovnemu to trva dlhsie.. Kontroluje niekto tie hodiny? Inak, budu to robit popri praci alebo skole.. Vyzera to tak komplikovane, ze sa mi do toho ani nechce pustat - registrovat sa v poistovni, na danovom urade.. :confused: Da sa to spravit aspon cez internet? Alebo vsade treba chodit?? Neviete mi niekto poradit jednoduchsi sposob? :o Neexistuju u nas nejake agentury ktore tuto agendu (za proviziu) spravia za mna? Ja by som im to len vyfakturoval..

Majo
Nájdi si externú účtovníčku, ktorá Ti spracuje mzdy aj personalistiku...
majo10
29.09.07,15:02
Nájdi si externú účtovníčku, ktorá Ti spracuje mzdy aj personalistiku...
Asi by som si mal najst aj iny stat na podnikanie.. :D
Kazu
29.09.07,15:36
To ti veľmi nepomôže :D Viem že všade majú niečo, čo podnikateľom žerie nervy :--- ale nieviem či všade majú takú dobrú Poradu :D :D :D
dz001
22.10.07,19:54
Co poviete na toto?

http://mihal.blog.sme.sk/c/106513/Novela-Zakonnika-prace-praca-na-dohody.html

"Zamestnávateľ môže uzatvárať s fyzickými osobami dohody len výnimočne. V praxi to znamená, že zamestnávateľ, ktorý väčšinu svojich zamestnancov (či dokonca všetkých) bude mať zamestnaných na dohody, bude mať v prípade kontroly z Inšpektorátu práce veľké problémy."

"Dohody nie je možné uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona (napr. tvorba www stránok). "

Podla tychto citatov ked zamestnam na dohodu 2-3 ludi (teda vsetkych mojich zamestnancov) - budem mat problemy s inspektoratom prace. Mate s tym niekto skusenosti? Co by im mohlo vadit? Ti ludia by mali svoj hlavny pracovny pomer, toto by mali iba "popri". Alebo by sa jednalo o studentov.

A k tomu druhemu citatu - nemozem uzatvorit dohodu na ziadnu cinnost, ktora suvisi s autorskym zakonom? Ja potrebujem zamestnat redaktorov/editorov jednej internetovej stranky. Nemozem ich teda zamestnat na dohodu o pracovnej cinnosti? Bolo by to iba na par hodin tyzdenne.

Vopred dakujem za rady.
Eclipseee
09.11.07,15:57
to majo10: prosim ta o aku pracu sa jedna ? nemohol by si ma zamestnat ? :D
ZEvina
18.01.08,10:02
Zdravím všetkých TRPEZLIVÝCH poraďákov. Viem, že je tu toho množstvo popísaného (študujem to už dva dni) o brigádnickej práci študentov. Chcem Vás len poprosiť o potvrdenie, či som to (po tých všetkých zmenách) správne pochopila: Chceme zamestnať brigádničku - študentku VŠ (26 rokov) na dohodu o brigádnickej práci študentov na 1/2 úväzok 20 hodín týždenne s mesačným platom 8.000,-- Sk. 1. Prinesie mi potvrdenie o návšteve školy
2. Prihlásim ju dnes (nastupuje v pondelok 21.1.2008) do Sociálnej poisťovne
3. Zamestnávateľ za ňu platí len úrazové a garančné poistenie.
3. Do zdravotnej poisťovne sa neprihlasuje, ani neplatí, ani nerobí RZZP.
4. Podpíše mi Vyhlásenie ....
5. Na DÚ sme registrovaní na daň z príjmov, takže tam tiež nemusím nič hlásiť, uvádzam ju len vo štvrťročných výkazoch spolu s ostatnými pracovníkmi s trvalým PP. (Daň jej asi platiť nevyjde.)
5. Nezabudla som niečo?

Veľmi ďakujem za trpezlivosť, ale nechcela by som niečo "zbabrať". Eva
ZEvina
21.01.08,06:21
PROSÍM............
liba2
21.01.08,08:33
Zdravím všetkých TRPEZLIVÝCH poraďákov. Viem, že je tu toho množstvo popísaného (študujem to už dva dni) o brigádnickej práci študentov. Chcem Vás len poprosiť o potvrdenie, či som to (po tých všetkých zmenách) správne pochopila: Chceme zamestnať brigádničku - študentku VŠ (26 rokov) na dohodu o brigádnickej práci študentov na 1/2 úväzok 20 hodín týždenne s mesačným platom 8.000,-- Sk.
1. Prinesie mi potvrdenie o návšteve školy áno
2. Prihlásim ju dnes (nastupuje v pondelok 21.1.2008) do Sociálnej poisťovne áno
3. Zamestnávateľ za ňu platí len úrazové a garančné poistenie. áno
3. Do zdravotnej poisťovne sa neprihlasuje, ani neplatí, ani nerobí RZZP. áno
4. Podpíše mi Vyhlásenie .... ak neuplatňuje nezdanit.čiastku u iného Z-Ľa
5. Na DÚ sme registrovaní na daň z príjmov, takže tam tiež nemusím nič hlásiť, nič sa nenahlasuje.
uvádzam ju len vo štvrťročných výkazoch spolu s ostatnými pracovníkmi s trvalým PP. (Daň jej asi platiť nevyjde.) v Prehľade sa uvádza iba daň; ak nebude platiť daň tak sa nebude nič uvádzať.
5. Nezabudla som niečo? ?? asi nie

Veľmi ďakujem za trpezlivosť, ale nechcela by som niečo "zbabrať". Eva
. .