Janurka
29.09.07,17:31
Prepáčte, nechcem Vás oberať o čas, ale mám jednu otázku. V zák. o dani z príjmu je v § 3 odst. 2 písm. a/ uvedené, že predmetom dane nie je príjem získaný darovaním ...atď. "okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6". Keďže mám teraz taký prípad - podnikateľ chce darovať osobné auto, ktoré používal na podnikanie, prezrela som si aj na porade otázky a odpovede, ktoré sa týkajú takéhoto prípadu. Zostala som prekvapená niektorými odpoveďami a najviac tými, ktoré jednoznačne hovoria, že daň z takéhoto "príjmu" sa neplatí. Tak potom čo vlastne platí? Ďakujem za prípadné odpovede.
mojto
29.09.07,15:32
Keby si dostala dar a tento využívala v súvislosti s podnikaním, napr. zubár dostane do daru zubárske kreslo.
Janurka
29.09.07,15:43
Áno, to mi je jasné. V tom odstavci je napísané: príjem získaný darovaním ... atď. okrem príjmu z neho plynúceho /to je to, čo uvádzate Vy/ a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6. Čiže môj názor je: nemožno len tak darovať auto, ktoré sa používalo na podnikanie. Alebo už neviem čítať?
mojto
29.09.07,16:09
Darovaním firemného auta nevznikol žiaden príjem, na to by sa potom vzťahoval § 9 ods. 1 písm. d)
koňo
29.09.07,18:26
Ak hovoríš z pozície podnikateľa, ktorý chce darovať auto, potom jemu nemá vzniknúť aký príjem.
Janurka
30.09.07,17:21
Prosím, už som z tohto prípadu magor. Prečo sa mi odvolávte na § 9 ods. d/ - to je predaj hnuteľnej veci - ja som sa pýtala na darovanie - konkrétne na darovanie auta, ktoré sa používalo na podnikanie. Na to sa podľa mňa vzťahuje § 3 odst. 2 písm. a/, kde sa hovorí, že predmetom dane nie je .. . atď. "okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo 6. " Je mi jasné, že darovaním auta nemám žiaden príjem. Ale zase nemôžem urobiť to, že po troch rokoch lízovania auta, ktoré sa používalo na podnikanie a výdavky s tým spojené som premietla do účtovníctva ho môžem len tak niekomu darovať. Veď to by bolo veľmi jednoduché. Kúpim auto za 1,5 mil. Sk na lízing. Používam ho na podnikanie. Po 36 mesiacoch ho zaplatím, výdavky si premietnem do účtovníctva a potom ho darujem napr. svojmu synovi. Darovanie a predaj to sú dve rôzne veci. A predaj majetku, ktorý sa používal na podnikanie je od dane oslobodený až po 5-tich rokoch od vyradenia. Ale ja stále hovorím o darovaní, nie o predaji. Som napr. zamestnávateľ, po 36 mesiacoh splateného lízingu nemôžem predsa len tak darovať auto svojmu zamestancovi. Prosím ozve sa mi niekto, kto má v tom jasno? Alebo ja si len komplikujem život?
Zoltán Kovács
30.09.07,17:31
Prosím, už som z tohto prípadu magor. Prečo sa mi odvolávte na § 9 ods. d/ - to je predaj hnuteľnej veci - ja som sa pýtala na darovanie - konkrétne na darovanie auta, ktoré sa používalo na podnikanie. Na to sa podľa mňa vzťahuje § 3 odst. 2 písm. a/, kde sa hovorí, že predmetom dane nie je .. . atď. "okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo 6. " Je mi jasné, že darovaním auta nemám žiaden príjem. Ale zase nemôžem urobiť to, že po troch rokoch lízovania auta, ktoré sa používalo na podnikanie a výdavky s tým spojené som premietla do účtovníctva ho môžem len tak niekomu darovať. Veď to by bolo veľmi jednoduché. Kúpim auto za 1,5 mil. Sk na lízing. Používam ho na podnikanie. Po 36 mesiacoch ho zaplatím, výdavky si premietnem do účtovníctva a potom ho darujem napr. svojmu synovi. Darovanie a predaj to sú dve rôzne veci. A predaj majetku, ktorý sa používal na podnikanie je od dane oslobodený až po 5-tich rokoch od vyradenia. Ale ja stále hovorím o darovaní, nie o predaji. Som napr. zamestnávateľ, po 36 mesiacoh splateného lízingu nemôžem predsa len tak darovať auto svojmu zamestancovi. Prosím ozve sa mi niekto, kto má v tom jasno? Alebo ja si len komplikujem život?

Ja to chápem tak, že ak ako podnikateľ dostanem do daru auto, a to auto budem používať na podnikateľské účely, zaradím do majetku, tak tá hodnota toho auta je pre mňa ako podnikateľa zdaniteľným príjmom.

Možno, že zle si vysvetľujem znenie toho § 3 ods. 2 písm a).
Janurka
30.09.07,18:04
Prosím ozvite sa niekto. Z príspevkov na porade vidím aj odborné odpovede.
Danila
30.09.07,18:29
Prosím ozvite sa niekto. Z príspevkov na porade vidím aj odborné odpovede.V Tvojom prvom zadaní je problém darovania úplne odlišný od druhého zadania. Tak čo vlastne podnikateľ daruje. Automobil z firemného majetku, alebo automobil lízovaný?
Janurka
30.09.07,18:32
Shmit, ďakujem Vám za odpoveď, ale mňa zaujíma opačná situácia. Ja darujem auto, ktoré bolo používané na podnikanie. Keby som ho predala do 5-tich rokov od vyradenia, príjem podlieha dani z príjmov. Ale ja ho darujem. Čo s tým? Podľa § 3 ost.2 písm. a/ "predmetom dane nie je prijatá náhrada atď. ... okrem " darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo 6". Keďže som auto používala na podnikanie a darujem ho po štyroch rokoch môjmu synovi, myslím, že môj príjem by mal byť "kvázi" obvyklá cena ako pri predaji a ten by som mala zdaniť. Ó bože, prečo nie som radšej ... ani neviem čo. Prečo účtovníčka? A som vlastne? Ďakujem.
Janurka
30.09.07,18:41
Danila, som Vám vďačná za ochotu pomôcť. Mne vo všeobecnosti ide o darovanie auta, ktoré bolo používané na podnikanie. Logika mi hovorí, že nemôžem auto, ktoré som kúpila či už v hotovosti, alebo na lízing a náklady na jeho prevádzku som dávala do účtovníctva len tak niekomu darovať. Napr. po troch rokoch. Veď to by robil každý. Napr. v rámci rodiny. Mýlim sa? Ja myslím, že nie. Vysvetlí mi niekto § 3?
Danila
30.09.07,18:49
Danila, som Vám vďačná za ochotu pomôcť. Mne vo všeobecnosti ide o darovanie auta, ktoré bolo používané na podnikanie. Logika mi hovorí, že nemôžem auto, ktoré som kúpila či už v hotovosti, alebo na lízing a náklady na jeho prevádzku som dávala do účtovníctva len tak niekomu darovať. Napr. po troch rokoch. Veď to by robil každý. Napr. v rámci rodiny. Mýlim sa? Ja myslím, že nie. Vysvetlí mi niekto § 3?Janurka, nemôžeš zadať otázku, ešte k tomu komplikovane a nadvakrát, sama si odpovedať, sama so sebou diskutovať.:) Áno, mýliš sa. Auto môžeš mať v podnikaní, nemusí byť odpísané a môžeš ho darovať. Ale k tomu, ako to zaúčtovať, musíme vedieť v akom účto účtuješ. Ak v PÚ, nech sa páči:
Vyradenie úplne neodpísaného DHM v dôsledku darovania:
zostatková hodnota 543/08.
vyradenie z evidencie 08./02.
Vyradenie úplne odpísaného DHM v dôsledku darovania 543/02.
Po naštudovaní obsahu účtov pochopíš aj daňovú otázku.:)
KEJKA
30.09.07,20:13
Vyradenie úplne neodpísaného DHM v dôsledku darovania:
zostatková hodnota 543/08.
vyradenie z evidencie 08./02.
Vyradenie úplne odpísaného DHM v dôsledku darovania 543/02.

úplne odpísané auto sa vyradí 08 / 02 !! :)

a či je predmetom dane dar, treba posudzovat z hľadiska obdarovaného - ten totiž dar PRIJÍMA. Ten, kto daruje, príjem nemá.
Janurka
01.10.07,02:29
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som čítaním "mojich zlátlanín" o darovaní obrala o čas. Hovorí sa, že ráno býva múdrejšie večera. A tak sa stalo. Už mi je to jasné.
Danila
01.10.07,09:26
úplne odpísané auto sa vyradí 08 / 02 !! :)

a či je predmetom dane dar, treba posudzovat z hľadiska obdarovaného - ten totiž dar PRIJÍMA. Ten, kto daruje, príjem nemá.Ano, ano, ale ja som už driemala. A chcela som Janurke zadať aj prípad auta darovaného ešte neodpisovaného a to je ten prípad: 543/02. Keď budem driemať, nebudem už písať.:) Ďakujem, ďakujem.