Germany
29.09.07,19:16
Dobrý deň,
Prosím o radu:
mám jedného podnikateľa - FO, platcu DPH, účtuje v JÚ.
Doniesol mi knihy tržieb ERP a zistila som, že má veľké GT3 - mínusové položky. Dotyčný storná rieši tak, že ak sa pomýli počas blokovania tovaru (napr. miesto 0.2 kg syra dá 20 kg syra...), tak hneď tento tovar vystornuje, pokračuje v blokovaní a výsledný bloček dá zákazníkovi. T.j. jemu ostane len jeho kópia na kontrolnej páske. Storná prilepí k dennej uzávierke len v prípade, že vyhotovil osobitne storno. Čo s tým? Máme teraz prechádzať všetky kotúčiky a hľadať storná...? Dokonca mi povedal, že keď mal vrátne fľaše, tak ich bral späť od zákazníka, blokoval storno...!!!!! :eek: Čo teraz, ako to ošetrť aby to bolo ok? Čo sa stalo, už sa neodstane...:mee:
Anja111
29.09.07,18:04
Dobrý deň,
Prosím o radu:
mám jedného podnikateľa - FO, platcu DPH, účtuje v JÚ.
Doniesol mi knihy tržieb ERP a zistila som, že má veľké GT3 - mínusové položky. Dotyčný storná rieši tak, že ak sa pomýli počas blokovania tovaru (napr. miesto 0.2 kg syra dá 20 kg syra...), tak hneď tento tovar vystornuje, pokračuje v blokovaní a výsledný bloček dá zákazníkovi. T.j. jemu ostane len jeho kópia na kontrolnej páske. Storná prilepí k dennej uzávierke len v prípade, že vyhotovil osobitne storno. Čo s tým? Máme teraz prechádzať všetky kotúčiky a hľadať storná...? Dokonca mi povedal, že keď mal vrátne fľaše, tak ich bral späť od zákazníka, blokoval storno...!!!!! :eek: Čo teraz, ako to ošetrť aby to bolo ok? Čo sa stalo, už sa neodstane...:mee:
Podľa mňa, storná na ERP nie je potrebné dokladovať.
Storno je oprava zaregistrovanej položky na ešte nevytlačenom bločku a je spôsobené buď nepozornosťou pokladníka, alebo roztržitosťou zákazníka, ktorý si zmyslí, že niektorý tovar nechce. Stornované položky nevstupujú do tržby.
Dokladovať však treba bločky, na ktorých bola prevedená refundácia.
Refundácia je vlastne vrátenie tovaru a teda aj položky do pokladne. Znamená to, že táto akcia ovplyvňuje tržbu. Vtedy treba orginál bločku za nakúpený tovar, ktorý sa pripne k bločku s refundáciou vráteného tovaru.
Neviem, či na všetkých ERP, ale na tých, čo majú moji klienti dokonca aj pokladňa rozdeľuje mínusové položky na stornované a refundované...
Germany
29.09.07,18:07
Takže k vráteným fľašiam pýtať aj bloček? ... Neviem, nemyslí mi to už dnes...
Anja111
29.09.07,18:14
Takže k vráteným fľašiam pýtať aj bloček? ... Neviem, nemyslí mi to už dnes...
Je fakt, že potraviny moji klienti nemajú... Ale pýtať od zákazníka bloček, keď prinesie fľaše, to by asi nešlo... Skôr by som si asi viedla nejakú evidenciu o fľašiach... Buď cez kód v pokladni, alebo cez skladovú evidenciu. Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
Germany
29.09.07,18:20
Veľmi pekne ďakujem, aj tak si mi pomohla, poradím mu, aby si fľaše evidoval na osobitnom kode, potom by to malo byť pekne prehľadné. V potravinách totiž berú aj tie fľaše, ktoré tam neboli zakúpené.
lenkak
29.09.07,18:28
v skladovom softe sa na takéto prípady - zálohové obaly robí obalové konto. Tebe postačí si viesť nejakú evidenciu, popr. ak Ti neprekáža zobrať od zákazníka aj fľaše inde kúpené, tak je všetko ok.
Germany
29.09.07,18:32
ešte taká malá otázočka - ako by tom mal evidovať cez ERP? - určite nie ako storno... treba to robiť mínusovou položkou ("vraciame zákazníkovi peniaze")
len akou..
lenkak
29.09.07,18:35
máš možnosť len storna alebo refundácie. Skôr by som sa priklonila k tej druhej. Vstupuje do dennej tržby, ale potom už aj s evidenciou. Že si od zákazníka prevzala naspäť zálohové obaly.
Anja111
29.09.07,18:41
máš možnosť len storna alebo refundácie. Skôr by som sa priklonila k tej druhej. Vstupuje do dennej tržby, ale potom už aj s evidenciou. Že si od zákazníka prevzala naspäť zálohové obaly.
Záleží to asi od typu ERP... Ale ja mám skúsenosť, že storno možno urobiť len na ešte neukončenom bločku, ak sa tam taký tovar nachádza, (teda vratné fľaše). Ak tam taký tovar nie je, tak možno použiť iba refundáciu. A práve preto by som asi doporučovala len refundáciu, aby to bolo možné odsledovať.
Germany
29.09.07,18:43
Ďakujem...
Danielle369
30.09.07,06:54
my máme na pokladni nahodenú položku : vratné flaše , a tam nahodíme ked nám prinesú prázdne flaše, táto položka je mínusová a nejde do DPH.
Peknú nedelu prajem.........
petovsan
21.10.07,20:01
Ja by som sa ešte chcela vrátiť k tomuto:

Podľa mňa, storná na ERP nie je potrebné dokladovať.... Dokladovať však treba bločky, na ktorých bola prevedená refundácia....
v súčasne platnej vyhláške o ERP ale nikde nenájdete zmienku o tom, že pôvodné doklady (vydané zákazníkovi) je nutné pri refundácii dokladovať v knihe ERP alebo nejakej inej pomocnej evidencii. Myslím, že kedysi to tam uvedené bolo, ale teraz to už neplatí.
A má to podľa mňa aj opodstatnenie v bežnej praxi: prečo by som mala vrátiť obchodníkovi originál dokladu, na ktorom mám okrem reklamovanej veci za 10,- Sk ešte aj tovar za 10.000,- Sk ???
steven.007
26.06.09,10:27
ja to robím cez normálne PLU napr. 33 ale to PLU musíš zadať do pokladne kde povoluje mínusový predaj záleží to na pokladni. Servisný technik ti to nastaví,ked mu povieš čo chceš.