Mariana B.
29.09.07,20:41
ahojte poraďáčky a poraďáci

vie mi niekto z Vás poradiť dobrý recept na šípkový lekvár?
Práve je obdobie šípok a tak sme ich trochu nazbierali a rada by som z nich urobila lekvár...

Ďakujem za všetky rady...

Mariana
kargo
30.09.07,18:40
Tu mám jeden od manželky:
Šípky zbavíme stopiek,rozpolíme, vnútro vyčistíme. Potom v malom množstve vody rozvaríme na kašu.Prepasírujeme cez husté sitko.Odvážime vzniknutú dreň a na kilo pridáme 300g kr.cukru. Za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Ak sa ti bude zdať málo sladký môžeš dať aj viac cukru ( aj 500g). Neviem či sa ti to vyplatí robiť z "trochu šípok". Ale ináč je výborný.
endrju
30.09.07,20:09
Odskúšaný je aj recept, v ktorom je vynechané vyčistenie vnútra plodov Pasírovacie sitko je dostatočne účiný "filter" na jadierka. Z jemnučkých chĺpkov, ktoré by pri čistení vnútra skončili v kontajneri spolu s jadierkami, sa pri rozváraní vytvorí kvalitná zahusťovacia hmota. ;)

Cukor nie je potrebný (toto poteší najmä ľudí, ktorým lekári odporúčajú minimalizáciu spotreby cukru).

Ostatný postup presne podľa popisu v príspevku číslo 2.

Význam má takáto "zábavka" pri množstve nazbieraných šípok najmenej v objeme 10 litrov.
Výťažnosť lekváru (bez cukru) z takéhoto objemu šípok je asi 1,5 litra.

Odporúčam však uvarený lekvár naplniť do malých pohárov. Vzhľadom na znížené množstvo cukru lekvár po otvorení pohára pri uskladnení mimo chladničky môže začať plesnivieť.

Lekvár uvarený podľa tohoto receptu je síce pre niektorých konzumentov málo sladký, ale chuť má prírodnú.
Kto má rád sladšie lekváry, cukor môže použiť v množstve "podľa chuti".
kargo
01.10.07,09:20
Robíme aj lekvár tak ako endrju, ale zo šípok ktoré sú nazbierané po prvých mrazoch. Dávame aj vtedy cukor, ale len 50g na kg drene.
pachola
02.10.07,06:59
ja robím takto ,nazbierané šípky očistím od okvetia ,umyté dám rozvariť dobre nalejem vody,lebo napučia ,potom ich ponorným mixerom rozmixujem a pasírujem ,na kilo čistej hmoty dám tak cukru najviac 300 g lebo aj tak sú sladké,dobre je pasirovať hubkou na umývanie riadu poberie do seba všetky chlpy,keď je plná vyhodiť a zobrať novú použijem aj 7 pri 10 litrovom hrnci ...mňam mňam šípkový lekvár to je u mňa jednotka
meggienka
18.10.07,10:14
Pachola a nepredala by si mi z toho lekvaru? Myslim to vazne, kupila by som ho od teba. Aspon jeden poharik, prosim prosim :o))) meggienka (lakotova@centrum.cz)
BXLmiami
08.09.08,09:41
Zase je čas šípok a ja nad nimi špekulujem,kedy ich treba začat zbierat?Nechce niekto predávař už prepasírovanú štavu,nech sa s tým nemusím natahovat?:)
vema
08.09.08,18:19
Ja som videla aj malé aj veľké šipky a dokonca najvačšie, to asi z nejakých ruží. Tie veľké sípky sú tiež jedlé? Aj tie sa môžu použiť na lekvár?
Darina1234
08.09.08,18:28
Myslim, že nie
vema
08.09.08,18:54
Myslim, že nie
U nás pri chate, vo voľnej prírode rastie veľa šípok a sú medzi obyčajnými aj také o dosť vačšie. Tie by snáď nemali byť škodlivé.
Darina1234
08.09.08,19:00
Nie, tie su dobre, ja som myslela, že máš na mysli take šipove ruže zo zahrady.
viktorviktor
09.09.08,10:06
Ja som videla aj malé aj veľké šipky a dokonca najvačšie, to asi z nejakých ruží. Tie veľké sípky sú tiež jedlé? Aj tie sa môžu použiť na lekvár?

tie obsahujú zo všetkých šípok najviac vitamínu C, neváhaj a zbieraj, ale až keď budú podmrznuté alebo mäkké tj. bude v nich prakticky už lekvár
BXLmiami
09.09.08,11:42
Dajú sa použiť aj šípky so záhradných ruží?Aby som to nemala daleko:)
vema
10.09.08,17:57
Odskúšaný je aj recept, v ktorom je vynechané vyčistenie vnútra plodov Pasírovacie sitko je dostatočne účiný "filter" na jadierka. Z jemnučkých chĺpkov, ktoré by pri čistení vnútra skončili v kontajneri spolu s jadierkami, sa pri rozváraní vytvorí kvalitná zahusťovacia hmota. ;)

Cukor nie je potrebný (toto poteší najmä ľudí, ktorým lekári odporúčajú minimalizáciu spotreby cukru).

Ostatný postup presne podľa popisu v príspevku číslo 2.

Význam má takáto "zábavka" pri množstve nazbieraných šípok najmenej v objeme 10 litrov.
Výťažnosť lekváru (bez cukru) z takéhoto objemu šípok je asi 1,5 litra.

Odporúčam však uvarený lekvár naplniť do malých pohárov. Vzhľadom na znížené množstvo cukru lekvár po otvorení pohára pri uskladnení mimo chladničky môže začať plesnivieť.

Lekvár uvarený podľa tohoto receptu je síce pre niektorých konzumentov málo sladký, ale chuť má prírodnú.
Kto má rád sladšie lekváry, cukor môže použiť v množstve "podľa chuti".Dá sa spoľahnúť na to, že tie chlpky ak zostanú, nebudú pichať, keď sa bude lekvár konzumovať?
vema
16.09.08,12:26
Dá sa spoľahnúť na to, že tie chlpky ak zostanú, nebudú pichať, keď sa bude lekvár konzumovať?endrju, no napíš niečo. Jedol si ten lekvár a nepichalo?
tina1
17.09.08,06:19
Sice som este neskusala tento recept, ale chystam sa urobit sipkovy pretlak. Vyzera zaujimavo: http://www.konzervace.info/sipky.htm
EWIK
17.09.08,06:51
Aj ja varím šípkový lekvár je výborný, každej kolegyni musím doniesť aspoň malý pohárik. Šípky zbieram po prvých mrazoch,rýchlejšie sa rozvaria. Len tie doškriabané ruky....
Kazu
17.09.08,09:12
endrju, no napíš niečo. Jedol si ten lekvár a nepichalo?

Ja som šípkový lekvár vždy prepasírovala cez jemné sitko aj 2 - 3 krát. Inak som tie chĺpky cítila, manželovi to bolo jedno. On tie chĺpky necítil. Už som šípkový lekvár pár rokov nevarila, času je menej a to pasírovanie je zdĺhavé.
vema
17.09.08,09:31
Ja som šípkový lekvár vždy prepasírovala cez jemné sitko aj 2 - 3 krát. Inak som tie chĺpky cítila, manželovi to bolo jedno. On tie chĺpky necítil. Už som šípkový lekvár pár rokov nevarila, času je menej a to pasírovanie je zdĺhavé.Vidím, že budem pasírovať, lebo by mi tie chĺpky vadili, keď ich tam cítiť. Ďakujem
petmar
20.10.08,20:11
Hovorí sa, že šípky a ich výrobky vo väčšom množstve škodia na srdce. A tiež som počul, že práve tie chĺpky vďaka svojej jemnosti a nezničiteľnosti môžu prejsť až do krvného obehu a až do srdca, kde porobia šarapatu - to je tá škodlivosť na srdce ?!. My pijeme veľmi veľa šípkového čaju, ale v sušených šípkach chĺpky necitiť.
Na výrobu lekváru zo šípok existuje nejaký špeciálny "strojček", v mojom rodnom meste ho mala z Nemecka istá pani a robila a predávala šťavu bez chlpov pre celé mestečko. No vtedy ma tieto veci ešte nezaujímali. Viete niečo o tomto ?
vema
21.10.08,12:39
Hovorí sa, že šípky a ich výrobky vo väčšom množstve škodia na srdce. A tiež som počul, že práve tie chĺpky vďaka svojej jemnosti a nezničiteľnosti môžu prejsť až do krvného obehu a až do srdca, kde porobia šarapatu - to je tá škodlivosť na srdce ?!. My pijeme veľmi veľa šípkového čaju, ale v sušených šípkach chĺpky necitiť.
Na výrobu lekváru zo šípok existuje nejaký špeciálny "strojček", v mojom rodnom meste ho mala z Nemecka istá pani a robila a predávala šťavu bez chlpov pre celé mestečko. No vtedy ma tieto veci ešte nezaujímali. Viete niečo o tomto ?:eek:Nestraš prosím Ťa. Ja som práve urobila šípkový lekvár asi 3 kg. Pasírovala som ,ale aj tak trošku cítiť chĺpky, ale iba keď lekvár jem samotný.Keď jeme s chlebíkom tak necítiť nič. Dala som z neho aj pre vyše ročnú vnučku a vraj chutil. Neviem si dobre predstaviť, ako sa môžu tie chĺpky prepracovať do krvného riečišťa. Dúfam, že to nieje pravda.:confused:
vema
27.10.08,06:14
V časopise Zdravie je článok o šípkach a ich spracovaní. Medzi iným je napísané, chĺpky zo šípok je vláknina ako každá iná, nemusíte sa ich báť. Ak niekomu vadia treba pasírovať viac krát. Tak som sa uspokojila, myslím, že v tomto časopise by spomenuli nejaké problémy, ktoré by spôsobovali práve chĺpky zo šípok.
branislavp
31.10.08,15:21
Hovorí sa, že šípky a ich výrobky vo väčšom množstve škodia na srdce. A tiež som počul, že práve tie chĺpky vďaka svojej jemnosti a nezničiteľnosti môžu prejsť až do krvného obehu a až do srdca, kde porobia šarapatu - to je tá škodlivosť na srdce ?!. My pijeme veľmi veľa šípkového čaju, ale v sušených šípkach chĺpky necitiť.
Na výrobu lekváru zo šípok existuje nejaký špeciálny "strojček", v mojom rodnom meste ho mala z Nemecka istá pani a robila a predávala šťavu bez chlpov pre celé mestečko. No vtedy ma tieto veci ešte nezaujímali. Viete niečo o tomto ?
Ja som tiež počula, že prehnané konzumovanie šípkového čaju, vína, nepriaznivo pôsobí na srdce. Sama neviem či mám tomu uveriť. Ale jedno je isté, že všetkého veľa škodí. Takže ako je nutné pre človeka potravu obmieňať, snažiť sa aby v jedálničku bola pestrá strava, to platí aj pre šípky. Aj dobroty veľa škodí. Asi toľko.
branislavp
31.10.08,15:40
:eek:Nestraš prosím Ťa. Ja som práve urobila šípkový lekvár asi 3 kg. Pasírovala som ,ale aj tak trošku cítiť chĺpky, ale iba keď lekvár jem samotný.Keď jeme s chlebíkom tak necítiť nič. Dala som z neho aj pre vyše ročnú vnučku a vraj chutil. Neviem si dobre predstaviť, ako sa môžu tie chĺpky prepracovať do krvného riečišťa. Dúfam, že to nieje pravda.:confused:
Ja tiež plánujem vybehnúť do prírody, nazbierať šípky, niečo usušiť na čaj, a niečo využiť na výrobu šípkového lekváru. V tomto roku je veľmi bohatá úroda šípok. Keď som bola ako malé dieťa , hlavne cez zimu sme varievali často šípkový čaj. A museli sme ho piť, lebo že vraj obsahoval veľa vitamínu C a takto sme robili prevenciu pred nachladnutím, alebo pred chrípkou. A ako úžasne voňal šípkový čaj, a ako praskalo drevo v peci u starej mamy, ale to som už zabehla do inej témy.
Ja by som bola rada, keby k tomuto príspevku o nepriaznivých účinkoch pri konzumácií šípkového lekváru a iných poživatín zo šípok pridal odbornú poradu z poraďákov odborník-lekár. Ďakujem.
branislavp
02.11.08,20:53
Poradte prosím, k tým produktom zo šípok, či sa mám obávať ich konzumovať. Je krásne počasie, mám naplánované ísť do prírody zbierať šípky na lekvár atd. Ďakujem.
vema
02.11.08,21:13
Poradte prosím, k tým produktom zo šípok, či sa mám obávať ich konzumovať. Je krásne počasie, mám naplánované ísť do prírody zbierať šípky na lekvár atd. Ďakujem.Mňa to tiež stále zaujíma. Už len môžme poprosiť niekoho, kto má v rodine lekára, aby sa opýtal....
betyna8
03.11.08,06:48
Ja som čítala zatiaľ len o pozitívach šípok a to mám doma dosť kníh o ľudovom liečiteľstve a bylinkách.Ak aj niekto objavil ich škodlivosť, v malom množstve nemôžu ubližiť .Tiež som robila lekvárik,len 2 flaštičky,ale nám to stačí občas pre chuť,sme dvaja.Tiež máme nasušené na čajík.Naše staré matere varievali a konzumovali tento lekvár určite vo väčšom množstve.;)
vema
03.11.08,10:17
Ja som čítala zatiaľ len o pozitívach šípok a to mám doma dosť kníh o ľudovom liečiteľstve a bylinkách.Ak aj niekto objavil ich škodlivosť, v malom množstve nemôžu ubližiť .Tiež som robila lekvárik,len 2 flaštičky,ale nám to stačí občas pre chuť,sme dvaja.Tiež máme nasušené na čajík.Naše staré matere varievali a konzumovali tento lekvár určite vo väčšom množstve.;)Však čaj predávajú aj v obchodoch, to by malo byť OK, už ma trápi len ten lekvár a tie chĺpky.Lekvár jeme,len vnučke ho už nedávam pre istotu.
osky
09.11.08,18:18
moja babicka ma doma pres-je to taky mlyncek skoro ako na mäso,ale ma to 2 otvory.z jedneho vytecie cista stava a z druheho pyre.

odjakziva kazdy rok zbierala sipky,tulala sa po chotari aj cele dni a za sezonu nazbierala aj 200-300 litrov,hadam i viac ale viem ze ako dieta som sa nestacila divit,mala toho v komore plne zemiakove vrecia...predavala to niekedy aj do vykupu za socializmu...ale väcsinou sa to spracovalo na dzem a vinko.

no a prave tento pres,je vyborny na sipkovy lekvar.vsetko sa pekne vycisti aj od zrniek aj od chlpkov,a potom tie dve suroviny co ostali babicka zmiesala a varila aj cely den pomaly do zhustnutia.
ked chcela mat kvalitnejsi lekvar,nedavala vela cukru.len na prisladenie.

ale ak chcela aby sa navarilo trochu viac,pouzila zelirovaci cukor.

sipkovy lekvar patri k nasmu tradicnemu vianocnemu menu-plnime nim vianocne pupacky/opekance/a taketo upecene sa zmiesaju s makom zabarenym vriacim mliekom a cukrom.

darovala som ho casto ako darcek,aj zahranicnym znamym a vzdy mal uspech.doma si ho sanujeme,lebo praca je to nelahka a lekvarik specialita.
a chcem povedat,ze v nasom lekvari neboli istotne ziadne chlpky a napriek tomu ma taku trosku akokeby pichlavu chut-ale to je prave ta chut toho lekvaru.

je z neho aj vyborna omacka k divine.mnam.
neverim ze sipky mozu uskodit.
aj ja zbieram,susene meliem na mäsovom mlynceku a varim caj cely rok ,miesam si aj cajove zmesi a tam mam sipky a jablka ako zakladnu zlozku.

zatial neviem o tom zeby skodili.
durislavus
14.07.09,07:19
Aj ja som vlani nazbieral sipky, uvaril ich umyte cele a potom ich zdlllhavo pasiroval takym tym modernym pasirovacom paradajok (bo nic ine doma nebolo). nasledne som lekvar varil a varil. a mam skusenost, ze ked som ho varil bez cukru, rychlo priharal. akonahle som nasypal cukor, priharat prestal, aj ked som ho miesal menej. a kedze sa mi zdalo, ze chlpkov je v nom stale nejako privela, rozmixoval som ich ponornym mixerom. ale stale ich tam trochu citit. teda ja citim, otec napr. nie. sipkovy lekvar ma beztak taku plnu sytu chut, nazval by som ju draplavou. asi to tak ma byt ;)
bettylou
14.07.09,20:20
No, my zvykneme šípky pred varením - rozpolené a lyžičkou vydlabnuté polovičky - nechať namočené 48 hod vo vode a až potom sa to začína variť.
Chlpky nejak necítim, ale ja nie som lekvárová:D to skôr mama.
Na čaj si sušené šípky pred použitím rozmixujem a robím aj macerát - teda čaj na studeno - to sa lúhuje v letnej vode asi tak 24hod - chuť má ako studený čaj, len sa zachová prirodzenejšia chuť.:cool:
alana.j
16.07.09,09:32
Šípkový lekvár som robila minulý rok prvýkrát. Dobre umyté šípky, ja som im ešte aj končeky poodrezovala, ale je to zbytočné, som zaliala vodou, nechala variť do mäkka a dala na noc na balkón. Na druhý deň som prišla z práce a ta voda bola uplne hustá, tak som po naberačke pasírovala v tom obyčajnom sitku, čo sa prelieva polievka. Začiatok išiel veľmi pomaly, ale pustila som si dobrú hudbu a sústredila som sa na ňu. Po dva večery som pasírovala, tak mi to ani neprišlo, keby som to robila celý deň. Cukor som dávala viacmenej symbolicky. Chĺpky cítiť naozaj, len keď si dáte na lyžičku, ale na chlebe vôbec. A samozrejme, že vôbec nemôžu ublížiť. Varila som plný 5litrový hrniec a vyšlo z toho 5 pohárov od horčice. Bola som celkom spokojná. A keďže ho jem len sama, tak som všetok rozdala ako darčeky.
S tou škodlivosťou na srdce - je možné, že obsahuje látky, ktoré vo väčšom množstve môžu chorým ľudom zle pôsobiť na srdce, ale to môžu viaceré bylinky.
misomiso
16.07.09,09:47
Ja som čítala zatiaľ len o pozitívach šípok a to mám doma dosť kníh o ľudovom liečiteľstve a bylinkách.Ak aj niekto objavil ich škodlivosť, v malom množstve nemôžu ubližiť .Tiež som robila lekvárik,len 2 flaštičky,ale nám to stačí občas pre chuť,sme dvaja.Tiež máme nasušené na čajík.Naše staré matere varievali a konzumovali tento lekvár určite vo väčšom množstve.;)

Vsetko je iba vecou pripravy. Aj v Japonsku jedia rybu Fugu, ktora vyzaduje odbornu pripravu. Jedava to mnozstvo ludi, na druhej strane som sa osobne stretol s clovekom, ktory ma po jej konzumacii vazne trvale nasledky (nervovo - paralyticky jed). Teda - ak sa sipky zbavia chlpov, su zdrave.
pavel9
12.09.10,15:17
Šípky

Tento krík rastie v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch. Kvitne od júna do júla. Po odkvitnutí vytvorí plody – šípky. Majú nielen vynikajúcu chuť, ale aj lekársky význam pre ich preventívne a liečivé účinky. V prírode ich zbierame zrelé a tvrdé v októbri, najneskôr v novembri, keď majú najvyšší obsah vitamínu C. Plody majú vajcovitý tvar, dozreté sú červené a lesklé a po prvých mrazoch mäknú, čo zvýrazňuje ich chuť.

Ako si pripraviť šípky na čaj?

Šípky sušíme celé pri teplote do 60°C a a po usušení ich skladujeme na suchom a tmavom mieste. Dôležitým úkonom pri spracovaní je odstránenie semienok, lebo ich obaľujú jemné chĺpky, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.
Ja osobne som ich nikdy neodstraňoval. Neskladujte však šípky dlhšie ako jeden rok. Takto pripravené šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C a magnézium.

Čaj zo šípok je ideálnym prostriedkom na potlačenie smädu a regeneráciu. Posilňuje organizmus, pôsobí pri prechladnutí, chorobách močových ciest a obličiek. Starí Rimania používali šípovú ružu proti besnote. Podľa toho dostala aj pomenovanie, čo v preklade znamená “psia ruža”. Šípky sa spracovávali už v dávnej minulosti, ale aj v súčasnosti môžu obohatiť chuť jedál a priniesť pôžitok. Sú vhodné na prípravu čajov, marmelád, sirupov, džúsov, vín a rôznych iných pochutín.

Šípkový čaj



Šípky usušíme, ale nemelieme. Čaj sa nevarí. Plody sa len cez noc zalejú studenou vodou. Na druhý deň prehrejeme na teplotu asi 45 až 50° scedíme,a môžeme podávať s medom.
Osviežujúci je takto studený v horúcich letných dňoch.

Šípkový lekvár

Šípky poumývame a necháme vo vode 48 hodín. Občas premiešame. Potom ich úplne rozvaríme a precedíme. Na 1 kg šípkovej kaše pridáme 500g cukru. Premiešame a privedieme do varu. Na zamedzenie tvorby plesne je vhodné, posypať prípravkom proti plesni na potravinách. (kyselina sorbová a podobne).

Najlepšie je varenie po malých dávkach na tvz. cestičku. Je to vtedy správne husté a odparená vody z masy, keď po prejdení vareškou v kastróle vy vytvorí pomalšie uzatvárajúc sa "cestička".


Šípkový likér

Zrelé šípky vyčistíme od semien a necháme zmrznúť. Potom na 0,25 l šípok nalejeme do fľaše 1l čistého liehu a necháme na teplejšom mieste asi 14 dní postáť. Fľašou občas zatrasieme. Na vylepšenie chuti môžeme pridať kúsok citrónovej kôry, tri klinčeky a dve zrnká nového korenia. Potom roztok precedíme cez hustú gázu a zriedime vychladnutým sirupom, ktorý pripravíme z 200g cukru a pohára vody. Premiešame, nalejeme do fliaš a uložíme.
trisestri
12.09.10,19:05
babca
13.09.10,18:30
Ahojte lekvároví maškrtníci. Prečítala som si všetky príspevky o varení šípkového lekváru a o tom že vas v ňo trápia chĺpky, tak som sa rozhodla napísať vám ako to robím ja, aby tam žiadne chĺpky neboli.



Šípky zbierať po prvom mraze.

Šípky očistiť-špičky aj okvetné lístky.

Dať do hrnca a zaliať H20,dať variť.

Po uvarení rozmixovať- nechať trochu vychladnuť.

Dám na ruky gumené rukavice a idem pasíropvať.

Prvý krát cez sitko.

Potom cez gázu.

Potom cez dvojitú gázu a na koniec cez trojitú gázu.

Vždy gázu prepláchnem pod tečúcou H2O a pasírujem ďalšiu dávku.

Prepasírovaný lekvár dam ešte trošku povariť pridám kyselinu citronovú-to preto, aby si zachoval peknú červenú farbu a pred dokončením dám cukor podľa chuti.

Horúci dám do pohárov ,otočím hore dnom. Celý proces je trošku zdĺhavý ale stojí to za to. A rukavice preto lebo chĺpky idu aj pod kožu.
gitka57
25.09.10,11:08
resp. čaj - brat si varí šípkový čaj z celých šípok, varí to 10 minút a vychladnuté dá do chladničky, potrebné množstvo si odleje a v mikrovlnke zohreje.
Mám pocit, že v takto spracovanom nápoji už ani žiadne vitamíny nemôžu byť.
Čo si o tom myslíte ?
pavel9
26.09.10,11:51
Ako som spomínal, šípkový čaj sa NAOZAJ NEVARÍ!

To, ako si pripravuje brat, že ho varí 10 minút a k tomu celé nepodrvené šípky a potom určité množstvo zohreje v mikrovlnke je už bez môjho komentára. To že vitamín C už takto podaný odvar neobsahuje je pravda, lebo tento vitamín je teplom úplne zničený. Ale ak si myslí, že ho tam má (vitamín C) je už jeho problém.
ubka
26.09.10,12:10
Môj recept, ktorý pripravujem nie je síce na 100% šípkový lekvár
Šípky nazbieram, nasuším a potom na veľkých dierkach na mäsovom mlynčeku zomeliem , už som mala také množstvo, že mi to sused na šrotovníku na veľko prebehol:) ovejem , keď je vietor, teda zoberie mi všetky chlpky a zrniečka.
očistenú drvinu šípok cez noc namočím do studenej vody, 1/3 drviny šípok +2/3 postrúhaných kyslých jabĺk, pridám na obsah ml toľko cukru, koľko je zmesi a povarím do požadovanej hostoty.Nalejem do pohárikov a dám na 15 min/180 stC, otvorené poháriky do rúry zasušit a potom horúce zatvorím víčkom.
Lekvárik nemá síce tmavo bordovú farbu, ale cítiť príchuť šipok a je veľmi chutný.
mimotemytakto očistenú drvinu používam aj na výluh-/čaj sa varí/ do litra studenej vody dám 1PL drviny šípok a nechám cez noc postáť. Popíjame také, nezahrievame.
hubatá
26.09.10,12:38
Ahojte, tiež zbieram šípky na dva účely: na čaj a na lekvár.

Na lekvár šípky zbieram teraz keď ešte nie sú scvrknuté od mrazu, ale je v nich ešte veľa dužiny. Čistím ich tak, že si do väčšej misy dám šípky a čistím ich pod vodou, aby sa hneď vyplavil z nich bordel. Chce to ale malý, ostrý nožík a trošku trpezlivosti. Ešte raz dobre prepláchnem v čistej vode. Potom ich už len rozmixujem na kašu, pridám cukor podľa chuti a na špic noža vanilkového pudingu alebo maizeny. Znova dobre premixujem. Varím už len chvíľku, aby sa cukor rozpustil, puding to zahustí a nezničia sa mi vitamínečky.

Na čaj oberám šípky až keď prejdú troška mrazom a sú také scvrknuté. Dobre ich vysuším (dosúšam na rádiátore na plechu a premiešavam ich). Potom ich jednoducho potlčiem tĺčikom na mäso a uložím do papierového vrecka. Pred varením čaju ich namočím, aby troška zmäkli a v tej istej vode uvarím čaj (len zovrieť).
hubatá
26.09.10,12:43
Akýkoľvek čaj vo vrecúšku (teda aj šípkový) je najväčší bordel pozametaný z podlahy v sušiarni. Ak nevidíte celé plody, tak tam máte len zrniečka, chĺpky a .......
gulolo9
19.11.13,18:22
Ja som asi pred 13-timi rokmi jedla šípkový lekvár u mojej starkej a na druhý deň ma bolelo hrdlo a mala som na hornom podnebí hrčku, ktorá bolela. Bola som s tým u otorinolaryngologičky, ktorá mi dala antibiotiká, kt. som užívala 4 dni. Tá hrčka nebola veľká, aj doktorka ju mala problém nájsť, ale nakoniec ju uvidela. Po užívaní ATB to zmizlo. Myslím si, že to mohlo byť len z tých chĺpkov, hoci nie som na nič alergická. Zrejme to podráždili a urobil sa tam zápal. Takže chĺpkov sa obávam. Robila som aj šípkový likér a niektoré šípky boli mäkké, takže z nich vyšli aj tie chĺpky. Precedila som ho však cez sitko, akým cedím čaj - je veľmi jemné a vtedy tam tie chĺpky zrejme neboli. Zo všetkých návodov, ktoré som čítala, je asi tento najlepší: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=21979.
Starkej sa už totiž na prípravu spýtať nemôžem, lebo je nebohá. Tiež si myslím, že varom sa veľa vit. C stráca, tak robievam častejšie šípkový likér. Lekvár som ešte nerobila, ak vyskúšam, napíšem skúsenosť.