Ivka64
30.09.07,18:04
mam malú predajňu ovocia a zeleniny ako učtujem predaj vlastných výrobkov v peňažnom denníku v JÚ
cloe
30.09.07,16:24
To ovocie a zeleninu si vypestovala sama? Nejedná sa o nakúpený tovar?
Ivka64
30.09.07,16:25
ano vypestovala som ho sama
ekopo
01.10.07,08:29
Ak je to naozaj len predaj vlastných "prebytkov", nemusíš evidovať tento predaj v ERP. Bolo by najvhodnejšie tento "tovar" oddeliť od ostatného a predávať tak. Ale ak sa jedná už o väčšie množstvo, ktoré sa nedá zahrnúť do oslobodeného ostatného príjmu, je tento "tovar" potrebné už riadne priznať ako príjem podľa § 8 ods. 1 písm a) zákona o dani z príjmov. Ak je pestovateľská činnosť uvedená aj v ŽL, tak všetko, t.j. tržby aj náklady idú v rámci živnosti.
TinkiDinki
01.10.07,09:10
ŽL sa na "pestovateľskú činnosť" nedá vybaviť.
Z mne nepochopiteľných dôvodov je potrebná ďalšia registrácia a to SHR.

Samostatne hospodáriaci roľník.

Akonáhle si podnikateľ a predávaš musíš dávať bločiky.
Zákon na ochranu spotrebiteľa to prikazuje.

Neviem ako by si vysvetlil ŠOI, alebo DÚ že toto je extra a na toto nedávaš bločiky.
Ivka64
02.10.07,13:40
Pôdu mám prenajatú ale ako SHR prihlásena nie som.Bola by som rada keby mi niekto poradil či vediem účtovníctvo JU správne : vlastné výrobky príjmem na sklad keď sa predajú tržby zapíšem do PDl,lebo keď tovar kúpim zo skladu tak zaevidujem výdavok peňazí v PD a tu to vynechávam,neplatím sama sebe,alebo to robím zle?
Ivka64
02.10.07,14:29
sačky a tašky,ktoré používam ako obal evidujem v PD ako materiál alebo prevádzkovu réžiu , môžu isť priamo do spotreby alebo cez sklad ?
vikinka
02.10.07,14:35
sačky a tašky,ktoré používam ako obal evidujem v PD ako materiál alebo prevádzkovu réžiu , môžu isť priamo do spotreby alebo cez sklad ?
Baliaci materiál ako prevádzková réžia-priamo do výdavkov.
Ivka64
02.10.07,16:13
Vďaka tak som to mala
TinkiDinki
03.10.07,11:36
Pôdu mám prenajatú ale ako SHR prihlásena nie som.Bola by som rada keby mi niekto poradil či vediem účtovníctvo JU správne : vlastné výrobky príjmem na sklad keď sa predajú tržby zapíšem do PDl,lebo keď tovar kúpim zo skladu tak zaevidujem výdavok peňazí v PD a tu to vynechávam,neplatím sama sebe,alebo to robím zle?

Hneď v prvých vetách Živ. zákona sa dočítaš že "poľnohospodárska výroba nieje živnosťou".
Takže ak ti príde kontrola dá ti pokutu, že nelegálne podnikáš.
Najmä ak sa priznáš že to "cielene vypestovávaš za účelom dosiahnutia zisku".
Viac ich to zaujímať nebude.
Riadne si ťa vychutnajú (podnikanie bez povolenia).
Absolútne ich nebude zaujímať že to máš v účtovníctve v poriadku.
Ani to že si štát nepripravila ani o korunu na daniach.
Aj to nájomné za pôdu ak si ho účtuješ do výdavkov ti neuznajú.
A tak ti vznikne daňový nedoplatok (lebo si tam dávaš nesúvisiace výdavky).

Neviem či ako SHR môžeš predávať napríklad citróny, banány, pomaranče a podobné veci, ktoré súvisia s poľnohospodárskou výrobou.

Ale ak áno zruš živnosť a buď iba SHR, ktorý predáva svoje a iné poľn.výrobky.
severka1
03.10.07,17:22
velmi zaujimava tema, vyrabam bizuteriu, ale vsetko uctujem, kazdy dostane blocik to co nakupim ide do nakladov atd.
Ivka64
04.10.07,16:03
ale veď mám predajňu ovocia a zeleniny to je predsa na ŽL, len v letných mesiacoch mám aj vlastné výrobky, nie je potom jednoduchšie kúpiť prebytky od niekoho cez príjmový doklad?môže sa to ?
danushka
04.10.07,16:18
ale veď mám predajňu ovocia a zeleniny to je predsa na ŽL, len v letných mesiacoch mám aj vlastné výrobky, nie je potom jednoduchšie kúpiť prebytky od niekoho cez príjmový doklad?môže sa to ?
Ivka, tá tvoja otázka vyznela asi trožku nezrozumiteľne...čo máš na mysli pod vlastnými výrobkami v predajni ovocia a zeleniniy?...myslíš tým vlastné prebytky?
danushka
04.10.07,16:21
velmi zaujimava tema, vyrabam bizuteriu, ale vsetko uctujem, kazdy dostane blocik to co nakupim ide do nakladov atd.
A ty Severka v súvislosti s výrobou bižu v JÚ účtuješ ako o nákupe materiálu a následne o príjme z predaja výrobkov a služieb. Určite nepredávaš tovar:)
Ivka64
04.10.07,16:22
ano vlastné prebytky
Ivka64
04.10.07,16:24
predávam aj tovar nakúpený vo veľkosklade ale aj vlastné ovocie ako paradajky atď a s tým potrebujem poradiť ako učtovať a či nie je jednoduchšie si to kúpiť na PD napríklad od manžela
danushka
04.10.07,16:57
Ospravedlňujem sa Ivka, pýtala som sa Ťa na prebytky, ale nepostrehla som, že tu už boli aj predchádzajúce príspevky. V podstate Ti tu už bolo odpovedané... Naozaj by prípadné kontroly mohli napadnúť takýto predaj... Nebolo by jednoduchšie manžela poslať dopestované prebytky predávať ambulantne mimo Vašej predajne? napr, niekde na tržnicu v meste...
Ivka64
04.10.07,17:10
No zistila som ,že by to bolo najjednoduchšie,ale už musim riešiť čo bolo a neviem či môžem odkúpiť prebytky od manžela alebo učtovať ako predaj vlastných výrobkov,lebo pôdu mám prenajatú na firmu poraadili mi že je to jednoduché pôjde o predaj vlastných výrobkov vo vlastnej predajni .Ja som to tak zrobila, prijala som tovar na sklad a čo v denníku zaučtujem len tržby
TinkiDinki
05.10.07,11:38
Môžeš byť aj SHR aj živnostník.
Prevádzku maj potom označenú aj aj.
Vedieš si potom dve jednoduché účtovníctva.
Podávaš len jedno daň.priznanie
príjmy a výdavky zo živnosti a ostatné príjmy a výdavky = SHR
Môžeš mať 2 reg.pokladne alebo
jednu naprogramovanú tak aby robila denné a mesačné uzávierky za živnosť a za SHR.
Ak niesy plátca DPH a máš EURO1000 (2000) viem ti v tom poradiť.

Nech žije poľnohospodárstvo na Slovensku.:mee: