Dominika DD
30.09.07,17:10
Dobrý deň všetkým poraďákom,
chcela by som si dať poradiť, či správne postupujem pri prechode na platcovstvo DPH. Mám 2 otázky:
1. Faktúru vystavujem ako zaregistrovaný platca v októbri, ale služba bola vykonaná ešte keď som bola neplatca v septembri. Budem fakturovať danú sumu + DPH?
2. Pokračujem v leasingu vozidla typu N1 a pôvodný platiteľ mi vystavuje za odstupné faktúru s DPH. V čase vystavenia faktúry a platby ešte asi nebudem na daňovom zaregistrovaná, aj keď žiadosť je už 2 týždne podaná. Môžem si danú DPH uplatniť v prvom mesiaci po registrácií?
Ďakujem moc za pomoc...
Monika Kováčová
30.09.07,18:20
Dobrý deň všetkým poraďákom,
chcela by som si dať poradiť, či správne postupujem pri prechode na platcovstvo DPH. Mám 2 otázky:
1. Faktúru vystavujem ako zaregistrovaný platca v októbri, ale služba bola vykonaná ešte keď som bola neplatca v septembri. Budem fakturovať danú sumu + DPH?
2. Pokračujem v leasingu vozidla typu N1 a pôvodný platiteľ mi vystavuje za odstupné faktúru s DPH. V čase vystavenia faktúry a platby ešte asi nebudem na daňovom zaregistrovaná, aj keď žiadosť je už 2 týždne podaná. Môžem si danú DPH uplatniť v prvom mesiaci po registrácií?
Ďakujem moc za pomoc...

1. Nie, pretože dátum dodania je 9/07
2. Nie.
Dominika DD
30.09.07,18:58
Veľmi ste ma nepotešili, ale aj tak Vám ďakujem za Vašu radu.
apo
02.10.07,08:59
Ermon v druhej otázke nie som si celkom istý či so odpovedal správne.

Ak lízing hodnotíme ako službu, máš pravdu.

ALE
boli sme prinútení od 1.1.2004 o lízingoch účtovať ako o obstaraní majetku. V podvojnom účtovníctve používame účty 042,022,082,551. Pri takomto pohľade na lízing by sme snáď DPH odpočítať mohli.

Je to len moja úvaha.

Prosím o ďalšie názory a poznatky z praxe.

apo
emgeton
02.10.07,09:03
Hodnotíme to ako nájom, teda službu.
Zoltán Kovács
02.10.07,09:05
Dobrý deň všetkým poraďákom,
chcela by som si dať poradiť, či správne postupujem pri prechode na platcovstvo DPH. Mám 2 otázky:
1. Faktúru vystavujem ako zaregistrovaný platca v októbri, ale služba bola vykonaná ešte keď som bola neplatca v septembri. Budem fakturovať danú sumu + DPH?
2. Pokračujem v leasingu vozidla typu N1 a pôvodný platiteľ mi vystavuje za odstupné faktúru s DPH. V čase vystavenia faktúry a platby ešte asi nebudem na daňovom zaregistrovaná, aj keď žiadosť je už 2 týždne podaná. Môžem si danú DPH uplatniť v prvom mesiaci po registrácií?
Ďakujem moc za pomoc...

Ak dobre rátam, tak si podala žiadosť o registráciu pred 20.09. Ak si žiadala registráciu od 01.10. tak to aj stihnú. KeĎ dostaneš faktúru od pôvodného platiteľa leasingu po tomto termíne, tak nárok na odpočet DPH ti vznikne.
apo
02.10.07,09:20
Dominike poradím.

Po skúsenosti s naším DÚ keď sa stalo, že klient bol platiteľom dane, ale o tom nevedel lebo mu neposlali oznámenie o zaregistrovaní Ti doporučujem aspoň telefonicky si overiť ako je to s Tvojou registráciou. Skús aj na stránke DRSR, overovanie DIČ.

apo
Jana Acsová
02.10.07,09:21
Z vypracovaných otázok:

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa rieši § 55 ZDPH. Je možné odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý bol nadobudnutý pred dňom registrácie. Odpočítať daň je možné v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ZDPH. Jednou z podmienok je, že majetok bude používaný na podnikateľskú činnosť platiteľa.
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) je leasing službou – poskytnutím práva užívať hmotný majetok. Z majetku, ktorý je predmetom nájmu s právom kúpy prenajatej veci – leasingu preto nie je možné odpočítať daň pri registrácii. Nejedná sa o daň viažucu sa k majetku, ale o daň viažucu sa k službe. Zároveň nájomca majetok ešte nenadobudol a to je tiež jedna z podmienok odpočítania dane pri registrácii. Predmet nájmu nie je v čase registrácie platiteľa jeho majetkom. Uvedené platí pre leasingovú zmluvu z roku 2003 aj z roku 2004. Nie je rozhodujúce, kedy bola zmluva uzatvorená, rozhodujúce je, že nie je možné odpočítať daň viažucu sa k službe.

Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť iba zo splátok po registrácii platiteľa za podmienky, že bude aktualizovaný splátkový kalendár (faktúry). Každá faktúra, ktorým sa rozumie aj splátkový kalendár (dohoda o platbách) musí mať náležitosti podľa § 71 ods. 2 ZDPH.
Jana Acsová
02.10.07,09:23
Samozrejme ... platí to aj pre zmluvy o finančnom prenájme uzatvorené za účinnosti zákona 222/2004 Z.z.
hanelie
02.10.07,09:25
Po skúsenosti s naším DÚ keď sa stalo, že klient bol platiteľom dane, ale o tom nevedel lebo mu neposlali oznámenie o zaregistrovaní Ti doporučujem aspoň telefonicky si overiť ako je to s Tvojou registráciou. Skús aj na stránke DRSR, overovanie DIČ.


neposliela sa oznámenie, ale kartička /IČDPH/
Jana Acsová
02.10.07,09:29
cloe
02.10.07,09:31
Ak dobre rátam, tak si podala žiadosť o registráciu pred 20.09. Ak si žiadala registráciu od 01.10. tak to aj stihnú. KeĎ dostaneš faktúru od pôvodného platiteľa leasingu po tomto termíne, tak nárok na odpočet DPH ti vznikne.
Náš DU vybavuje registráciu väčšinou do 7 dní, je predpoklad, že k 1.10. už budú platitelia DPH:)
emgeton
02.10.07,09:32
Ak dobre rátam, tak si podala žiadosť o registráciu pred 20.09. Ak si žiadala registráciu od 01.10. tak to aj stihnú. KeĎ dostaneš faktúru od pôvodného platiteľa leasingu po tomto termíne, tak nárok na odpočet DPH ti vznikne.

Nárok na odpočet vznikne za predpokladu, že deň vzniku daňovej povinnosti bude neskorší ako dátum registrácie. Teda doručenie fa od pôvodného nájomcu na to nemá vplyv.
Deň vzniku daňovej povinnosti by som však vzťahoval ku dátumu postúpenia leasingu. Z pôvodného zadania otázky mi vychádza, že tento jav už nastal. Takže čo tu vlastne chceme riešiť?

Zadávateľ momentálne ešte nie je platiteľom, dátum vzniku daňovej povinnosti už nastal, kde tu vidíte možnosť vzniku nároku na odpočet?
apo
02.10.07,09:59
Hodnotíme to ako nájom, teda službu.


Zdaniteľné obchody
§ 8
Dodanie tovaru
(7) Za dodanie tovaru sa považuje aj odovzdanie nového dopravného prostriedku platiteľom dane na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu, ak sa v členskom štáte nájomcu považuje prevzatie predmetu nájmu za nadobudnutie tovaru z iného členského štátu, ktoré je predmetom dane.

Aby som mal ozaj jasno v otázke, či lízing je služba, alebo dodanie tovaru, prosím vysvetliť kedy sa aplikuje citované ustanovenie v §8/7.

Ďakujem.

apo
Jana Acsová
02.10.07,10:19
Citované ustanovenie §8/7 sa týka cezhraničného finančného prenájmu nového dopravného prostriedku.
apo
02.10.07,10:32
A keď nestačí Porada ... z materiálu DRSR:

S účinnosťou od 1. januára 2005 vstúpil do platnosti zákon č. 651/2004 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej ...

Ďakujem za obsiahle vysvetlenie. Stačilo napísať, že citované ustanovenie §8/7 sa týka cezhraničného finančného prenájmu nového dopravného prostriedku.

apo