JanicKATKA
30.09.07,17:47
ahojte, pisem podnikatelsky zámer, mam ho do stredy odovzdat. Otváram, teda chcela by som otvorit, kozmeticku prevádzku. Mam tam /do nákladov/ napisat vsetko co uznam za vhodne alebo to mam nejako uvázit , aby som nejako neprehnala sumu. bojim sa ze ked tam uvediem ze mam naklady okolo 160.000,-Sk ze mi nedaju ziadnu dotaciu. Dakujem
cloe
30.09.07,16:16
Nemyslím, že je na škodu dať väčšie náklady, než koľko myslíš, že dostaneš dotáciu. Do nákladov musíš dať predovšetkým to, na čo chceš túto dotáciu dostať. Teda napr. nejaké zariadenia, stroje, náradie a podobne. Ďalej sa tam uvádzajú prevádzkové náklady ako napr. nájomné, odvody do poisťovní a pod. Ak ti dotáciu schvália, budeš tam mať uvedené na čo môžu byť prostriedky použité a na čo nie. Napr. tam môže byť uvedené, že prostriedky nebudú použité na nákup materiálu. V zmysle tejto zmluvy môžu následne kontrolovať ich čerpanie.
JanicKATKA
30.09.07,16:24
ok..takze mozem to presvihnut a v prevej financnej prognoze vykazat stratu?? mne vysla strata okolo 6.000,-Sk..a mozem si tam dat aj dopravu?? fakt dakujem
Katy a R
30.09.07,16:29
strata by nemala byť.
JanicKATKA
30.09.07,16:33
to vazne??? ale ako?? ved teraz nakupujem zariadenie,pristroje, material, a prijmy su slabsie tak asi by mala vyjst, az na dajsi rok mi vychadza zisk..lebo tam som uz nedala do nakladov zariadenie ani pristroje...ja teraz fakt neviem..:-(
Katy a R
30.09.07,16:42
Tak to rozpíš na dlhšie obdobie - myslím tie náklady. (6 tisíc daj na január) Dotáciu nemusíš vyčerpať hneď (myslím, že je na to rok).
Danila
30.09.07,16:43
to vazne??? ale ako?? ved teraz nakupujem zariadenie,pristroje, material, a prijmy su slabsie tak asi by mala vyjst, az na dajsi rok mi vychadza zisk..lebo tam som uz nedala do nakladov zariadenie ani pristroje...ja teraz fakt neviem..:-(Podnikateľ síce podniká za účelom dosahovania zisku. Ale ak máš prevádzku investične náročnú na vybavenie potrebným hmotným majetkom, tak strata býva v prvom roku podnikania takmer pravidlom. Nemám pocit, že náklady a ostatné ukazovatele stanovené v podnikateľskom pláne sa nemôžu rozchádzať s číslami dosiahnutými v reálnom procese podnikania. A taktiež nevidím dôvodo, aby si ju musela uvádzať. Sú aj optimistické varianty podnikateľkých zámerov.:)
JanicKATKA
30.09.07,16:49
takze je ok ak mam stratu...hm...neuvadzat stratu...ale tak potom by som nerealne prijmy....tha kde by ja osm tolko vyrobila....
JanicKATKA
30.09.07,16:51
Tak to rozpíš na dlhšie obdobie - myslím tie náklady. (6 tisíc daj na január) Dotáciu nemusíš vyčerpať hneď (myslím, že je na to rok).

JA to mam na rok...financna prognoza na rok 2007/2008...a tam mi vysla strata
Danila
30.09.07,16:58
takze je ok ak mam stratu...hm...neuvadzat stratu...ale tak potom by som nerealne prijmy....tha kde by ja osm tolko vyrobila....V prvom rade sa pokús skonsolidovať úroveň Tvojho štýlu komunikácie. Ak sa Ti to podarí, skús mi zadefinovať obdobie/ rok, dva, tri.../ hospodárenia v podnikateľskom pláne. Ak je to viac ako rok, tak nevidím dôvod stratu rozložiť. Ak je to rok, nevidím dôvod stratu uvádzať. Kto tomu rozumie, tak pochopí. A navyše si myslím, že už dnes byť pesimistická vo výške možných príjmov v porovnaní s vynaloženými prostriedkami nie je celkom rozvážny štart do podnikania.
ondrejvla
30.09.07,17:09
No myslím si, že by si tam mala uviesť aj očakávaný príspevok, no a potom by už asi strata nebola, či vari áno? Alebo v rozpočte zvýš príjmy, myslím si, že nie je podstatné či budú aj reálne, dôležité sú očakávané.
Katy a R
30.09.07,17:13
len chcem doplniť - pre ÚP je podmienka, že strata nesmie byť.
Je to dotácia na samozamestnanie - tak nechcú, aby si vytvárala stratu, ale zisk.
Ak uvedieš stratu - tak ti to vrátia.
JanicKATKA
01.10.07,21:13
Prepac, som tu nova. Este poriadne neviem co a ako. Ja vlastne ani neviem co a ako s pod. zámerom. Na UP mi dali kroky na pisanie toho pod. zameru. tak sa pokusam riadit tym, mam udat financnu prognozu na dva, tri roky, udavam na 2007/08, 2008/09, 2009/2010....v tom prvom mam stratu, lebo som dala do nakladov pristroje,a zariadanie...v tom druhom to uz v nakladoch nemam. Ak by som v prvom neuviedla stratu musela by som dat prijem na 20.000Sk mesacne.
JanicKATKA
01.10.07,21:16
[quote=Katy a R;539299]len chcem doplniť - pre ÚP je podmienka, že strata nesmie byť.
Je to dotácia na samozamestnanie - tak nechcú, aby si vytvárala stratu, ale zisk.
Ak uvedieš stratu - tak ti to vrátia.[/quote

Dakujem. Budem musiet dat vyssi prijem a tak mi nevyjde strata...
JanicKATKA
01.10.07,21:19
V prvom rade sa pokús skonsolidovať úroveň Tvojho štýlu komunikácie. Ak sa Ti to podarí, skús mi zadefinovať obdobie/ rok, dva, tri.../ hospodárenia v podnikateľskom pláne. Ak je to viac ako rok, tak nevidím dôvod stratu rozložiť. Ak je to rok, nevidím dôvod stratu uvádzať. Kto tomu rozumie, tak pochopí. A navyše si myslím, že už dnes byť pesimistická vo výške možných príjmov v porovnaní s vynaloženými prostriedkami nie je celkom rozvážny štart do podnikania.


Prepac, som tu nova. Este poriadne neviem co a ako. Ja vlastne ani neviem co a ako s pod. zámerom. Na UP mi dali kroky na pisanie toho pod. zameru. tak sa pokusam riadit tym, mam udat financnu prognozu na dva, tri roky, udavam na 2007/08, 2008/09, 2009/2010....v tom prvom mam stratu, lebo som dala do nakladov pristroje,a zariadanie...v tom druhom to uz v nakladoch nemam. Ak by som v prvom neuviedla stratu musela by som dat prijem na 20.000Sk mesacne.
JanicKATKA
01.10.07,21:30
Nemyslím, že je na škodu dať väčšie náklady, než koľko myslíš, že dostaneš dotáciu. Do nákladov musíš dať predovšetkým to, na čo chceš túto dotáciu dostať. Teda napr. nejaké zariadenia, stroje, náradie a podobne. Ďalej sa tam uvádzajú prevádzkové náklady ako napr. nájomné, odvody do poisťovní a pod. Ak ti dotáciu schvália, budeš tam mať uvedené na čo môžu byť prostriedky použité a na čo nie. Napr. tam môže byť uvedené, že prostriedky nebudú použité na nákup materiálu. V zmysle tejto zmluvy môžu následne kontrolovať ich čerpanie.

Ahoj, Súhlasil si s Katy a R, že strata by nemala byt. A potom s Danilou, že je logické ak je strata. Co mam teraz robit??
stevino
21.11.07,09:01
Práve prebieha u mňa proces a som pred podpísaním zmluvy.
Čo sa týka podnikateľskeho zámeru tak tam popisujete tok peňazí na obdobie minimálne následujúcich 24 mesiacov, kedy budete sledovaní.
Prostriedky z úradu práce musíte použiť do 24 mesiacov od podpísania zmluvy. Tzn. že keď v decembri dostanem peniaze, ja si môžem zariadenie nakúpiť až v 11/2009.
V žiadnom mesiaci nesmie byť vykázaná strata, radšej treba znížiť náklady, alebo zvýšiť príjmy. Je to predpoklad a ak sa to nedodrží tak sa nič vážne nestane, pretože sa to vždy dá zdôvodniť. Ale nesmie to byť v podnikaťeľskom zámere, pretože by ste mali mať aj na živobytie!?