Mimča 136
30.09.07,19:37
Dobrý večer! Ak by som mohla, poprosila by som vás o radu. momentálne som na rodičovskej dovolenke Od 1.10.2007 so mnou zamestnávateľ rozviazal pracovný pomer z organizačných dôvodov. Podľa KZ mi bude vyplatené odstupné. Chcela by som vedieť, či sa mám prihlásiť na úrad práce, že som nezamestnaná, aleb nie? Ak áno, do kolkých dní?Za radu veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
01.10.07,04:35
Málo informácii. Ak si na rodičovskej dovolenke a počas nej si si dobrovolne neplatila príspevky v nezamestnanosti, asi nesplniš podmienky nároku na výplatu podpory nezamestnanosti - platenie príspevkov v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.

Do 6 rokov veku dieťaťa si považovaná za osobu starajúcu sa o dieťa pre účely zdravotnej a sociálnej poisťovne. Treba zobrať rodný list dieťaťa a do 8 dní ísť do zdr.poisťovne, zdr.poistenie bude za teba platiť štát. Podobne je to aj v sociálnej poisťovni, tam treba ísť čím skôr, vypísať registračný list FO+rodný list dieťaťa a dôchodkové poistenie bude tiež za teba platiť štát.

--------
Veronika
Mimča 136
04.10.07,17:35
Ďakujem za odpopveď.Poistenie v nezamestnanosti si platím. Ja som na rodičovskej dovolenke len 8 mesiacov,takže nárok na podporu aj tak ešte nemám, lebo poberám rodičovský príspevok. Ale na tú sociálku a zdravotnú pôjdem. Ďakujem
Mimča 136
04.10.07,17:39
A ešte sa chcem o´ýtať kto za mňa platil zdravotné poistnie a dôchodkové do teraz?
danushka
04.10.07,17:49
Doteraz za Teba platil štát a tak to bude naďalej do troch rokov dieťaťa. Ale rozviazanie prac.pomeru musíš oznámiť SP a ZP, pretože Ťa doterajší zamestnávateľ odhlásil. Nemaj z toho obavy, určite Ti niekto s týmto v spomínaných inštitúciách pomôže, len sa treba pýtať, netreba sa báť.
veronikasad
04.10.07,20:15
Doteraz za Teba platil štát a tak to bude naďalej do troch rokov dieťaťa. Ale rozviazanie prac.pomeru musíš oznámiť SP a ZP, pretože Ťa doterajší zamestnávateľ odhlásil. Nemaj z toho obavy, určite Ti niekto s týmto v spomínaných inštitúciách pomôže, len sa treba pýtať, netreba sa báť.

Ak sa budeš starať o dieťa a nebude umiestnené v predškol.zar. štát bude platiť poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne až do 6 rokov veku.

---------
Veronika
Mimča 136
05.10.07,17:39
Ďakujem veľmi pekne za radu. Aspoň niekto sa náájde, kto mi poradí.
Mimča 136
05.10.07,17:43
Ďakujem za radu.Dúfam, že mi naozaj niekto poradí v SP aj v ZP. Keď mi totižto skončila materská a začala rodičovská dovolenka a nahlásila som to na SP, nikto nebol tak ochotný, aby mi poradil, že je možnosť dobrovolne si platiť poistenie v nezamestnanosti. Niekde sú totižto hrozne ochtní poradiť. Vedia len povedať, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Keby mal každý ovládať zákony, načo by ich tam bolo potom toľko. Ale to je ich ochota pomôcť bielym.
Andyke
05.10.07,19:49
Mimča 136
16.10.07,16:44
Takže bola som na SP aj na ZP. Všetko som vybavila, no bola som nemilo prekvapená, keď mi na SO povedali, že ma nemajú vôbec v evidencii.Vraj ma mal môj zamestnávateľ pri narodení dieťaťa prihlásiť, alebo som to mala urobiť sama. Keďže má dcéra už 15 mesiacov, počas tejto doby nemám platené dôchodkové poistenie. Je to povinnosťou zamestnávateľa, alebo moja?Pri nástupe na rodičovskú dovolenku som sa bola pýtať, kto za mňa bude platiť 2.pilier, tak mi povedali, že štát. A teraz mi povedia, že ma nemajú v evidencii. Má to splu niečo spoločné? Ďakujem.
Katy a R
16.10.07,17:07
Takže bola som na SP aj na ZP. Všetko som vybavila, no bola som nemilo prekvapená, keď mi na SO povedali, že ma nemajú vôbec v evidencii.Vraj ma mal môj zamestnávateľ pri narodení dieťaťa prihlásiť, alebo som to mala urobiť sama. Keďže má dcéra už 15 mesiacov, počas tejto doby nemám platené dôchodkové poistenie. Je to povinnosťou zamestnávateľa, alebo moja?Pri nástupe na rodičovskú dovolenku som sa bola pýtať, kto za mňa bude platiť 2.pilier, tak mi povedali, že štát. A teraz mi povedia, že ma nemajú v evidencii. Má to splu niečo spoločné? Ďakujem.

Je to tvoja povinnosť - viď aj priložený link v príspevku č. 9
Ja mám takú vedomosť, že už v pôrodnici na to mamičky upozornia - neviem, ako to bolo vlani v tvojom prípade. :mee: