alabala
30.09.07,20:48
Som zamestnana, toho casu na rodicovskej dovolenke. Planujem vykonavat pracu na prikaznu zmluvu. Ake su moje povinnosti voci zdravotnej, socialnej poistovni? Aku dan z prijmu musim odviest?
Dakujem.:)
Danila
30.09.07,19:13
Som zamestnana, toho casu na rodicovskej dovolenke. Planujem vykonavat pracu na prikaznu zmluvu. Ake su moje povinnosti voci zdravotnej, socialnej poistovni? Aku dan z prijmu musim odviest?
Dakujem.:)O príkaznej zmluve je na Porade takmer všetko, ak nie všetko:

http://www.porada.sk/t61722-podnikatel-a-prikazna-zmluva.html
DušanČ
30.09.07,20:14
O príkaznej zmluve je na Porade takmer všetko, ak nie všetko:

http://www.porada.sk/t61722-podnikatel-a-prikazna-zmluva.html

Súhlasím, jednu novinku by som však vypichol. Už som ju síce v inej téme opísal, ale zadávateľka ju nemusela zachytiť. Od 1.09.2007 sa podľa novely ZP mení pozícia príkazcu, ktorému sa tým uvolnili ruky. Od nadobudnutia platnosti zmienenej novely (§ 1, ods. 3 ZP) sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu. Tým všetka zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka.

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
veronikasad
01.10.07,05:42
Som zamestnana, toho casu na rodicovskej dovolenke. Planujem vykonavat pracu na prikaznu zmluvu. Ake su moje povinnosti voci zdravotnej, socialnej poistovni? Aku dan z prijmu musim odviest?
Dakujem.:)

Príjem z príkaznej zmluvy - pokiaľ sa nejedná o závislú prácu, je príjmom podľa § 8 Zákona o dani z príjmov. Teda musíš podať daňové priznanie typu B, nie je možné uplatniť si paušálne výdavky. Ak tvoj príjem bude do čiastky 95 616 /nezd.časť na daňovníka/ daň platiť nebudeš žiadnu.

Príjmy z príkaznej zmluvy nepodliehajú odvodom do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

-----
Veronika
sta
01.10.07,06:18
Súhlasím, jednu novinku by som však vypichol. Už som ju síce v inej téme opísal, ale zadávateľka ju nemusela zachytiť. Od 1.09.2007 sa podľa novely ZP mení pozícia príkazcu, ktorému sa tým uvolnili ruky. Od nadobudnutia platnosti zmienenej novely (§ 1, ods. 3 ZP) sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu. Tým všetka zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka.

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Práve idem robiť výplaty za september a máme dvoch ľudí, ktorí pre nás robia na príkaznú zmluvu. Ak som to správne pochopila, teraz (od 1.9.2007) im už ten príjem nebudem zdaňovať ja, ale si to vysporiadajú v daňovom priznaní sami? :confused:
alabala
17.10.07,16:29
Dakujem za reakcie. Moja praca, ktoru chcem robit na prikaznu zmluvu (aby som nemusela dat vypoved u svojho zamestnavatela) vykazuje prvky zavislosti - kancelaria, material nebudu moje. Mam teda smolu a nemozem na prik. zmluvu pracovat? Resp. musim dat vypoved u terajsieho zamestnavatela aby som mohla vykonavat zavislu prac. cinnost inde?
Vdaka moc.
JankaO
17.10.07,16:52
Súhlasím, jednu novinku by som však vypichol. Už som ju síce v inej téme opísal, ale zadávateľka ju nemusela zachytiť. Od 1.09.2007 sa podľa novely ZP mení pozícia príkazcu, ktorému sa tým uvolnili ruky. Od nadobudnutia platnosti zmienenej novely (§ 1, ods. 3 ZP) sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu. Tým všetka zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka.

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Súhlasím s tým, ako je po novele Zákonníka práce definovaná závislá činnosť. No nikde neviem nájsť oporu v zákone, že zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka. V zákone o dani z príjmov v § 5 odst. 1, kde je samostatne pre daň z príjmov definovaná závislá činnosť, sa nikde neodvoláva na Zákonník práce. Podľa môjho názoru definícia závislej činnosti z pohľadu zákona o DzP je uvedená odlišne ako v ZP a nemožno ju stotožňovať. Alebo sa mýlim??? Ďakujem za názor.
nanik
21.10.07,19:02
Ja som príkaznú zmluvu nezdaňovala.V nej mám jeden bod,že dańovú povinnosť si musí vysporiadať v dańovom priznaní každý sám,je to v poriadku?
Jozef Mihál
21.10.07,19:08
Samotný takýto bod nestačí.
olio
02.11.07,05:51
Prosím o radu:

SZČO prevádzkuje malý obchodík, kde sama predáva. 1-2 razy do mesiaca ide na tovar do zahraničia. V tom čase ju zastupuje dôchodkyňa, s ktorou má SZČO uzatvorenú dohodu.:confused:

Je možné túto dohodu nahradiť príkaznou zmluvou, nakoľko sa nejedná o pravidelnú činnosť?

Díky moc za každý názor.