fipina
01.10.07,08:39
Zamestnávame študentku-brigádničku na občasnú výpomoc v predajni pri predaji potravín. Hygiena od nej vyžaduje doklad o odbornej spôsobilosti (hygienické minimum).
Musí ho vlastniť aj brigádniť(myslela som, že v tomto prípade stačí zdravotný preukaz)?
mysimis
01.10.07,06:55
Naozaj nestačí pre brigádnika zdravotný preukaz, musí mať odbornú spôsobilosť. Odbornú spôsobilosť môže získať priamo na hygiene /robia školenia/, k žiadosti sa pripája kolok za 700,- Sk a za školenie sa platí 500,- Sk.
lenkak
01.10.07,17:57
fipina
02.10.07,12:35
Áno, postup pri vybavovaní tohto osvedčenia poznám. Robievame ho bežne pre zamestnancov.
Asi neviem hľadať, ale v žiadnom zákone som nič také nenašla. Všade sa píše len o zamestnancoch a brigádnik nie je zamestnanec v pracovnom pomere. Alebo to chápem zle?
mysimis
02.10.07,12:42
Na základe akej zmluvy /dohody/ zamestnávaš brigádnikov?
fipina
03.10.07,04:36
Je to študentka - DBPŠ.
fipina
16.10.07,06:32
Nikde som nenašla konkrétny par., ktorý prikazuje brigádnikom mať hyg. minimum. Pomôže mi niekto? Prosím...
mysimis
16.10.07,06:40
Nikde som nenašla konkrétny par., ktorý prikazuje brigádnikom mať hyg. minimum. Pomôže mi niekto? Prosím...

Do akej školy chodí brigádnička? Aj to je podstatné, lebo ak chodí napr. odborné učilište - predavačka potravín, tak nepotrebuje nič, lebo sa to učí v škole.
fipina
16.10.07,07:55
je vysokoškoláčka - ekonomický smer. Podľa tvojho textu súdim, že asi potrebuje hyg. minimum. V ktorom zákone to nájdem, že aj brigádnik potrebuje toto oprávnenie?
mysimis
16.10.07,08:05
Fipina, neviem v akom zákone by som to narýchlo našla, lebo som to vybavovala už dávno, ale keď si zavoláš na hygienu - prevádzka potravín, určite Ťa usmernia.
fipina
16.10.07,08:20
Tam totiž údajne ešte nič nevedia, preto to skúšam tu.
mysimis
16.10.07,08:28
Mňa na to upozornili práve hygieničky. Boli na kontrole prevádzky /zmena majiteľa/ a medzi rečou sa zamestnanca opýtali ako na tom je so svojou odbornou spôsobilosťou na vykonávanie uvedenej práce. Hneď nás usmernili, podali sme žiadosť, bol na školení, urobil skúšky a odbornú spôsobilosť má. V tejto súvislosti som sa hneď opýtala na brigádničku, ktorá je študentkou hotelovej akadémie a dostala som odpoveď, že tá nemusí lebo sa to účí v škole. V prípade, že by chodila napr. na ekonomickú musela by si uorbiť aj ona odbornú spôsobilosť na vykonávanie práce v potravinárstve napriek tomu, že je len brigádnička.
ilona
16.01.08,07:59
Chcem Vás poprosiť poradte,v ktorom zákone sa píše,že to musia mať všetci zamestnanci,ktorí majú styk s potravinami? Vo vyhláške 520/2007 to nie je,tak kde? Ďakujem.
ilona
16.01.08,10:32
Nikto neporadí?
ilona
17.01.08,11:10
Ak by to ešte niekto potreboval,našla som,je to zákon 355/2007 parag.15 odst.2,ale tam som nenašla či aj brigádnik to musí mať.
Legina
17.01.08,13:18
Dobrý deň,
čítam Vaše príspevky a napadlo ma či uvedené minimum musí vlastniť aj zamestnanec pohostinstva.
Ďakujem
Huta
17.01.08,13:21
Áno musí. Pokiaľ nie je vyučený v odbore.
Legina
17.01.08,13:45
Aké vysoké sú pokuty ak zamestnanec nemá odbornú spôsobilosť?
correctba
15.01.10,15:06
Ja to zhrniem v skratke :).
Každý kto prichádza do styku s potravinami,manipuluje nimi musí mať buď vzdelanie potravinárske,alebo Osvedčenie o odbornej spôsobilosti,ktoré na základe skúšky vydá Regionálny úrad verejného zdravotníctva.Platí 5 rokov, potom sa musí znova robiť skúška.
correctba
20.07.10,21:28
Ja to zhrniem v skratke :).
Každý kto prichádza do styku s potravinami,manipuluje nimi musí mať buď vzdelanie potravinárske,alebo Osvedčenie o odbornej spôsobilosti,ktoré na základe skúšky vydá Regionálny úrad verejného zdravotníctva.Platí 5 rokov, potom sa musí znova robiť skúška.
Hlásim zmenu :D
Podľa nového zákona Osvedčenie o odbornej spôsobilosti v potravinárstve platí na neurčito.
willma
21.07.10,04:28
Hlásim zmenu :D
Podľa nového zákona Osvedčenie o odbornej spôsobilosti v potravinárstve platí na neurčito. Ešte pricap zákon a paragraf podľa ktorého to tak je.
Danielle369
21.07.10,04:49
Platnosť osvedčení o odbornej spôsobilosti pre vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti:


•Osvedčenia udelené po 31. máji 2010 sú vydávané na dobu neurčitú.
•Osvedčenia udelené a platné na dobu určitú do 31. mája 2010 a neskôr sa považujú za osvedčenia udelené na dobu neurčitú.
•Osvedčenia udelené a platnéna dobu určitú do 30. mája 2010 alebo skôr sa končia dňom uvedeným na osvedčení (je potrebné
znova požiadať o udelenie odbornej spôsobilosti).

Podľa § 16 ods. 34 zákona č. 355/2007 Z. z. sa odborná spôsobilosť uznáva osobám, ktoré získali potrebnú kvalifikáciu v inom členskom štáte alebo inom štáte, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore.

31.5.2010

http://www.ruvzzvolen.sk/sposobilost01.php