zuso
23.02.05,10:29
Chcela by som vám toršku priblížiť môj problém, aby ste mi s ním poradili. Prosím.
Podnikateľ previedlol leasing auta na manželku podnikateľku v 7/2004, platil štvrťročné splátky, a splátku, ktorú mala zaplatiť ona, uhradil on z BÚ ešte pred zmenou leasingovej zmluvy. V tejto zmluve je ale povinná túto splátku uhradiť ona (asi ešte nevedeli, že ju on uhradil).
Chcela by som vedieť, keď mu ona túto splátku preplatí v H, ako si on tento príjem zaúčtuje. Ona si takto preplatenú splátku môže dať do nákladov, že? (leasing-vznik-r. 2003)
Takisto mal zplatenú cestnú daň na celý rok. Polovicu roka však z nákladov vyradil. Tú druhú polovicu nahlásil na manželku. Keď mu to ona preplatí v H, môže si to tiež dať do nákladov?
Je to divné a komplikované, ale nezostáva mi nič iné len veriť vo vašu pomoc.
evuša
23.02.05,20:43
Najjednoduchšie bude, ak jej manžel tú sprátku prefakturuje a je po probléme.
zuso
24.02.05,08:55
Takže to zhrniem. Ide o JÚ.
Tú splátku a časť z cestnej dane jej prefakturuje. Nakoľko to mal zaúčtované v prev. réžii, tak to bude musieť preúčtovať, ako výdavok NZD?
A po preplatení to bude príjem tiež NZD alebo ovplyvňujúci?
Je mi lúto že obťažujem, ale fakt mi to do tej mojej gebuľky neleze.
evuša
25.02.05,15:10
On to môže mať zaúčtované tak ako má, len príjem od manželky za úhradu faktúry dá do ostatných príjmov a zrovnajú sa aj príjmy aj výdaje. Ak je to v prevádzkovej réžii ako výdaj, v ostatných príjmoch to bude ako príjem. Môže to byť aj tak, že mu manželka na danú sumu vystaví dobropis, uhradí ho v hotovosti a ty mu dobropis zaúčtuješ mínusom do záväzkov a úhradu dobropisu mínusom do prevádzkovej réžie. Tým si ponížiš náklad. Myslím, že obidva spôsoby sú správne.
zuso
26.02.05,16:53
ďakujem evuša, už mi je to jasné, ale radšej zostanem pri tej prvej možnosti, lebo s dobropisom nemám žiadne skúsenosti, tak aby som náhodou niečo nepokazila.