Inna
01.10.07,08:56
Ahojte, poprosím Vás o radu, príjmam zálohové platby na výrobu našich výrobkov. Nakoľko sa jedná o odberateľov z EU uplatňujem § 43. Do DPH mi to vstupuje až vystavením ostrej faktúry, nie prijatím preddavku ako o tom hovorí § 19 ods. 4. Je to správne, môžem použiť § 19 ods. 8- nakoľko nemáme internú smernicu- môžem to upraviť len v internom predpise? Bude to potom správne?
Johanka
01.10.07,07:12
Nie je mi dosť jasné čo sa pýtaš ... čo si povinná vystaviť faktúru k prijatému preddavku ? Ak áno, odpoveď nájdeš v § 72 Zákona o DPH.
Inna
01.10.07,07:16
Pýtam sa, kedy mi to vstupuje do DPH, či môže až s dátumom vystavenia ostrej vyučtujúcej faktúry.
ALBO
01.10.07,07:50
Ahojte, poprosím Vás o radu, príjmam zálohové platby na výrobu našich výrobkov. Nakoľko sa jedná o odberateľov z EU uplatňujem § 43. Do DPH mi to vstupuje až vystavením ostrej faktúry, nie prijatím preddavku ako o tom hovorí § 19 ods. 4. Je to správne, môžem použiť § 19 ods. 8- nakoľko nemáme internú smernicu- môžem to upraviť len v internom predpise? Bude to potom správne?

Podľa § 43 tovar musí byť dodaný a prevezený. Do DP máte dať toto oslobodenie, takže až ostrú. Fa § 72 by ste ale mali vystaviť aj na zálohu.
No a § 19/8 vám hovorí, že v tomto prípade DP vzniká až dodaním.(idete podľa zákona).
Johanka
01.10.07,07:53
jenny7
02.10.07,07:23
My máme tiež podobné prípady - podľa §43, tiež príjmame zálohové platby od odberateľov, ak nám zaplatili napr. 28.7.,ale tovar odosielame až 5.8., tak to do DP dávam až dátumom vystavenia ostrej faktúry, dátumom 5.8. to mám aj v súhrnom výkaze. Je to vlastne hneď aj vyúčtovacia faktúra s odpočtom zálohy, čiže hodnota faktúry je 0,-Sk.