AVMM
01.10.07,09:22
Sme strojárska firma, ktorá má väčšiu časť zamestnancov v PP, ale zamestnáva aj 5 živnostníkov na kovoobrábanie, ktorí nechcú uzavrieť PP. My nechceme o nich príjsť, lebo nájsť dobrých strojárov je dnes problém. Máme s nimi uzavretú Zmluvu o dielo, ktorá sa mi nepáči lebo vyslovene upozorňuje, že už v minulosti išlo o závislú prácu nielen po novelizácii ZP. Inšpektorát práce z pohľadu zamestnanosti ju schválil, ale DÚ na kontrole nebol a po informáciach tu na porade určite hneď po preštudovaní Zmluvy o dielo zistí, že ide o závislú prácu za ktorú sme preddavky neplatili. Prosím Vás nemá niekto Zmluvu o dielo na kovoobrábanie - práca na CNC strojoch, alebo o radu ako to máme vyriešiť teraz, ale aj za minulé obdobia. Tá naša Zmluva musí byť určite zmenená, prosím poraďte a pošlite mi návrh nejakej zmluvy o dielo kde sa to hneď zo Zmluvy nedá zistiť. Ďakujem
Olgica
01.10.07,08:11
V prvom rade nejde o to či oni chcú alebo nechcú prejsť na PP. Tento zákonník práce to priam prikazuje takýchto živnostníkov prijať do PP. Ako obísť tento super zákon? Neviem či to prejde ale, my máme tiež 5 SZČO a uzavreli sme s nimi zmluvu o dielo, kde je špecifikácia diela, celková dohodnutá odmena (nie hod.mzda ako mali predtým), doba plnenia od 1.10.07 do 20.12.07. Takto sa tvárime, že v 9/07 nepracovali. Budú vystavovať zálohové fa mesačne a keď ukončia dielo tak v konečnej fa odpočítajú tieto zálohy. Ešte v tejto ZoD je napísané, že zhotoviteľ bude vykonávať prácu na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku. Neviem či tieto všetky body budú stačiť ale za pokus to stojí. Myslím si, že keď budú živnostníci takto trhano pracovať už to nie je závislá činnosť - myslím si. No najlepšie by bolo ak by fakturovali okrem Vás aj niekomu inému, vtedy by naozaj neboli závislý len na Vás.
Olgica
01.10.07,08:13
Samozrejme, že najväčšiu prácu (administratívu) s tým budem mať ja - ekonómka. Vystaviť zmluvy, sledovať odprac.hod. versus zálohové platby a prípadne zmeniť ZoD ak sa suma zvíši či zníži.
miriza
21.02.08,08:06
No tak to je v ............ Ako to tak čítam, tak naša firma, ktorá má cca 50 živnostníkov bude musieť mať o 50 zamestnancov viac? Máme stolárov, murárov a sadrokartonistov, všetko robia na našich strojoch a naším náradím . Nepomohlo by keby nám každý mesiac fakturovali za niečo iné??? :( Text faktúry by samozrejme sedel s ich živnostenským listom. Majú tam napr. 10 živností, tak by každý mesiac fakturovali inú.
miriza
21.02.08,08:11
Ako ste to poriešili. S nami susedia 2 veľké firmy, ktoré majú zváračov - živnostníkov a nejako to neriešia.
PavolG
21.02.08,08:28
Riesenie (na ktore uz viacero podnikaletov a zivnostnikov prislo) je asi taketo. Podnikatel P, nech ma zivnostnikov A, B, C a tito spolu robia na zariadeniach podnikatela P. Bude zmluva o dielo, podobne ako vyssie popisane medzi P a A, P a B, P a C. Na konci mesiaca alebo dvoch, podla dlzky trvania "diela" A, B, C vystava faktury. Zaroven ale A vystavi fakturu za to iste obdobie voci B aj B voci C a C voci A za nejake pomocne prace, subdodavku a pod na ich prislusnych dielach. Vsetky tieto 3 medzi A, B, C budu na rovnaku sumu, plusminus 5 korun. Proste kolotoc bez financneho dopadu ale splni sa to, ze v jednom case ma kazdy zivnostnik aspon 2 zakaznikov a teda nie je to zavisla praca. Ten kolotoc mozno spustat sprava dolava, zhora dole a pod. Platby budu len cez pokladnu, cez bloky, ziadne peniaze sa skutocne neplatia, nikto nikoho neobabre... a samozrejme, orchestruje to podnikatel P.
Pridava to pracu, ale v konecnom dosledku pomaha obabrat literu zakona v ramci zakona :-)
PavolG
miriza
21.02.08,08:31
Bože môj, to bude mišung. Aké zmluvy by bolo dobré uztvoriť?
michelle84
10.12.08,07:53
Riesenie (na ktore uz viacero podnikaletov a zivnostnikov prislo) je asi taketo. Podnikatel P, nech ma zivnostnikov A, B, C a tito spolu robia na zariadeniach podnikatela P. Bude zmluva o dielo, podobne ako vyssie popisane medzi P a A, P a B, P a C. Na konci mesiaca alebo dvoch, podla dlzky trvania "diela" A, B, C vystava faktury. Zaroven ale A vystavi fakturu za to iste obdobie voci B aj B voci C a C voci A za nejake pomocne prace, subdodavku a pod na ich prislusnych dielach. Vsetky tieto 3 medzi A, B, C budu na rovnaku sumu, plusminus 5 korun. Proste kolotoc bez financneho dopadu ale splni sa to, ze v jednom case ma kazdy zivnostnik aspon 2 zakaznikov a teda nie je to zavisla praca. Ten kolotoc mozno spustat sprava dolava, zhora dole a pod. Platby budu len cez pokladnu, cez bloky, ziadne peniaze sa skutocne neplatia, nikto nikoho neobabre... a samozrejme, orchestruje to podnikatel P.
Pridava to pracu, ale v konecnom dosledku pomaha obabrat literu zakona v ramci zakona :-)
PavolG

Je možné niečo takéto zo zákona? Samozrejme so všetkými treba mať uzavretú zmluvu.
mona091
10.12.08,08:11
trochu iny pohlad:

poznam velke institucie, napriklad financne, ktore prijmaju na typicke pracovne miesta (napriklad za prepazku) iba zivnostnikov a obchadzaju to najomnymi zmluvami na hocico a za symbolicke ceny, pricom najom im preplacaju vo forme mimoriadnych odmien na zaklade fakturacie, zial, tito zivnostnici nemaju na vyber, pretoze ked nechceli prijat formu spluprace ako zivnostnici, spolocnosti ich neprijali vobec,
co je vsak ironia, je to, ze inspektorat prace nemoze v tomto smere nic, pretoze zakon je dodrzany,
mona
lenkam68
25.03.09,08:30
Prosím o pomoc. SZČO - elektrikár má veľa zákaziek, ktoré sám nestihne urobiť. Zákazky sú to na dlhší časový úsek a väčšieho rozsahu. Chce osloviť iných SZČO, aby mu s týmito zákazkami pomohli, ale nechce s nimi uzatvárať prac. pomer. On má predstavu takúto: Zmluva o dielo, príp. objednávka bude vystavená na jeho meno, elektroinšt. práce vyfaktúruje on a "najatí" živnostníci budú vykonané práce faktúrovať môjmu živnostníkovi. Títo najatí živnostníci nemajú ani svoje náradie (mám na mysli náradie väčšej hodnoty), ktoré im chce poskytnúť "môj" živnostník.
A teraz moje otázky: aby nebol porušený Zákonník práce, Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, stačí s nimi uzatvoriť Zmluvu o dielo? Podľa Zákonníka práce § 1 ods. 3 "Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov (Občiansky zákonník, Obchodný zákonník). A ako to urobiť s nákladmi, aby boli daň. uznanými a mohol si odpočítať aj DPH za nakúpené náradie, môže byť tiež predmetom Zmluvy o dielo požičanie tohto náradia počas vykonávania pracovnej činnosti?
Alebo je to celé protizákonné a jednoducho ich musí prijať do PP. A ako to je v tomto prípade, ak sú zamestnancami SZČO, ale sami sú SZČO a teda si aj odvádzajú odvody do SP a ZP, robia si daň. priznanie, musí to za nich robiť zamestnávajúci SZČO - alebo ako to je?
Veľmi pekne prosím, poraďte mi, ako to všetko v medziach zákona dostať do poriadku. Prípadne, odkazy na zákony, ktoré si treba naštudovať.
lenkam68
26.03.09,06:31
Už som si našla odpovede na moje otázky, predtým som zadávala nesprávne údaje do vyhľadávania. Musím sa naučiť správne formulovať zadania.