Majka28
01.10.07,10:54
Vedel by mi niekto vysvetliť zákonník práce § 152 ods.7 písm. c? Je to tak, že ak mám cudzích stravníkov tak im mám ako poskytovateľ stravy taktiež prispievať 55% ceny jedla ako vlastným zamestnancom, alebo kto patrí do okruhu fyzických osôb?
ZlaticaB
01.10.07,16:32
55% prispievaš iba svojím zamestnancom. Veď cudzí stravníci majú svojho zamestnávateľa, ktorý im prispieva 55% nie?
kvet
02.10.07,04:53
Podľa ustanovenia § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa ods. 3.
Zákonník práce bližšie nedefinuje okruh fyzických osôb, ktorým môže zamestnávateľ zabezpečovať stravovanie. Z dikcie zákona však vyplýva, že to nebudú zamestnanci, ktorí sú v pracovnom pomere k zamestnávateľovi. Pri určení, o ktoré fyzické osoby sa jedná traba vychádzať z požiadaviek aplikačnej praxe, ktoré boli podnetom na takúto úpravu citovaného ustanovenia. Na základe uvedeného môžeme konštatovať, že zamestnávateľ môže rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie a ktorým bude prispievať na stravovanie o osoby napr.:
- ktoré vykonávajú pre zamestnávateľa práce na základe dohody o vykonaní práce mimo pracovný pomer (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študenta a dohoda o pracovnej činnosti),
- bývalých zamestnancov zamestnávateľa, ktorí sú na starobnom dôchodku,
- o osobu starostu obce, primátora mesta a pod.
Samozrejme aj u týchto fyzických osôb musí byť splnená podmienka a to výkon práce dlhší ako štyri hodiny.

Pekný deň
Mackovka
02.10.07,05:21
Ako je to vlastne s poskytovanim stravy cudzim, napr. ak ide napr. o školu. Nemá takéto stravovanie charakter podnikateľskej činnosti? Podnikateľská činnosť potom jednoznačne musí určiť cenu tak, aby nebola stratová a dotácie na ňu nemožno využiť. Odkiaľ by potom taká inštitúcia vzala tých 55 percent, ktoré by v nákladoch mala a neboli by kryté, ak by neúčtovala cudzím plnú výšku stravy? Alebo takýto pohľad nie je logický?
kvet
02.10.07,08:39
Ešte raz zdôrazňujem, že by malo ísť len o okruh fyzických osôb, ktoré som uviedol vyššie, u ktorých má zamestnávateľ záujem zabezpečovať a prispievať im na stravovanie, pretože pre neho vykonávajú nejakú činnosť. Tak ako som už uviedol napr. fyzická osoba, ktorá pre zamestnávateľa vykonáva prácu na dohodu o pracovnej činnosti, alebo starosta obce a pod.

V žiadnom prípade to nebudú osoby, ktorým napr. škola poskytuje stravovanie napr. obyvatelia obce - dôchodci, cudzí stravníci od iných zamestnávateľov a pod.
Mackovka
02.10.07,12:36
Čiže tie FO, ktoré pracujú na dohodu o pracovnej činnosti by asi mohli mať v dohode uvedené, že im bude poskytnuté stravovanie ako zamestnancom.
Ale z čoho ten nárok vyplynie starostovi, neviem. Keď starosta nie je zamestnancom školy (ani obce)...
Mackovka
02.10.07,12:58
Ešte raz sa k tomu vrátim, tvoja otázka je veľmi zaujímavá. Možno ju nechápem správne. Ale podľa mňa je v tom § 152, ods. 7 bod c) povedané, že zamestnávateľ...môže rozšíriť okruh FO... p o d ľ a o d s e k u 3. A práve tento odsek hovorí, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 %...a ten odsek 2 sa odvoláva na ods. 1, podľa ktorého ide o povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať stravovanie zamestnancom. Mne z toho vyplýva, že to "podľa odseku 3" v § 7 znamená, že ide iba o zamestnancov alebo osoby, ktoré by mohli mať postavenie zamestnanca, čo sa týka stravovania (napríklad tí dohodári). Ale možno sa nájde iné vysvetlenie ako to chápať. Budem túto tému sledovať a rada názor zmením. Pekný deň.
Majka28
03.10.07,08:03
Ďakujem za vysvetlenie mne to tiež nešlo do hlavy, ale presviečala ma kolegyňa, ktorá bola na radšej nemenovanej porade a im to bolo tak vysvetlené, že cudzím stravníkom sme povinný preplácať 55%. Aj pre mňa to bolo nelogické. Ale už si z toho nerobím veľkú hlavu. Príjemný deň prajem všetkým poraďákom.
Gonosová
07.12.07,15:51
My sme si uznesením zastupiteľstva rozšírili okruh stravníkov o starostu obce. Mám však problém, ktorý mi nedá spávať. Sociálny fond odvádzam do inej obce, lebo sme združené obce. Neviem či je to správne. Odborovo organizovaní nie sme. Sociálny fond za starostu som neodvádzala, ale starosta bol na relaxačnom pobyte. Keď som hovorila s pracovníčkou z obce kde odvádzame SF, povedala mi, že mám dodatočne odviesť aj za starostu a vyfakturovať aj prídel zo SF starostovi za stravné lístky. Urobila som to, no mám pocit, že som ju nemala počúvať. Neviem či mám pýtať naspäť peniaze a ja jej tiež vrátim za stravné lístky. Asi som v kaši. Poraďte.
kvet
11.12.07,07:04
My sme si uznesením zastupiteľstva rozšírili okruh stravníkov o starostu obce. Mám však problém, ktorý mi nedá spávať. Sociálny fond odvádzam do inej obce, lebo sme združené obce. Neviem či je to správne. Odborovo organizovaní nie sme. Sociálny fond za starostu som neodvádzala, ale starosta bol na relaxačnom pobyte. Keď som hovorila s pracovníčkou z obce kde odvádzame SF, povedala mi, že mám dodatočne odviesť aj za starostu a vyfakturovať aj prídel zo SF starostovi za stravné lístky. Urobila som to, no mám pocit, že som ju nemala počúvať. Neviem či mám pýtať naspäť peniaze a ja jej tiež vrátim za stravné lístky. Asi som v kaši. Poraďte.

Nerozumiem prečo odvádzate prostriedky na tvorbu SF do inej obci, aj keď máte vytvorené združenie obcí. Obce sa môžu združovať na iné účely (napr. pre oblasť starostlivosti o ŽP, oblasť školstva, kultúry a pod.) a nie na účely tvorby SF ??!!
Tvorba SF za starostu obce je v rozpore so zákonom č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v platnom znení. Dôvody sme už uvádzali tu na porade vo viacerých témach.