Andrejkaf
01.10.07,12:45
Ahojte poradaci !!!

Potrebujem poradit v jednej specifickej veci. Mame s manzelom podanu ziadost o adopciu a zacali sme robit cez referat pripravu, ale sme iba na zaciatku. Kamaratka je zamestnancom DD /v inom meste, ako byvame my/ a robi "profesionalnu" mamu, cize sa doma stara o zverene dieta, o ktore zatial neprejavili zaujem ziadny adoptivny rodicia. Teraz ma doma 5 mesacneho poloromskeho chlapceka, poslala mi cez vikend mailom fotku a je to nadherne babo. S manzelom sme si povedali, ze by sme ho velmi radi mali za svojho, ale ako to spravit ??? Mame to riesit cez pravnika alebo socialku a kde ??? Problem je v tom, ze by sme o malom nemali vediet, lebo nesmie podavat informacie o zverenych detoch. Nechceme jej spravit problem, ale ani cakat, kym dokoncime pripravu... je otazne, ci ho dovtedy este bude mat a ci dokazeme preskocit poradovnik, do ktoreho nas zaradia. Urcite je nejaka klucka, ako sa to da vyriesit, len potrebujeme poradit... Dakujem
hetty
01.10.07,11:01
Ja by som na tvojom mieste zašla do DD kam dieťa patrí a pýtala sa na adopciu všeobecne. Určite ti povedia čo všetko k tomu treba.
mysimis
01.10.07,11:20
Myslím, že je možné si ho teraz zobrať aj do pestúnskej starostlivosti a následne vybavovať doklady na adopciu.
Andrejkaf
01.10.07,11:27
Ak by sme to riesili cez tu pestunsku starostlivost, nemozu nam ho po case zobrat a dat inym adoptivnym rodicom ??? Len ja neviem, ako mame poziadat o toto konkretne dietata, ked o nom akoze nevieme... tuto cast neviem obist... a mozeme vobec vybavovat pestunstvo, ak este nemame dokoncenu pripravu ??? Nam by stacilo, ak by sme si ho do ukoncenia mohli aspon "rezervovat" a tym, ze je to kamoska, by nebol problem s navstevovanim...
irma1
01.10.07,11:31
Ak by sme to riesili cez tu pestunsku starostlivost, nemozu nam ho po case zobrat a dat inym adoptivnym rodicom ??? Len ja neviem, ako mame poziadat o toto konkretne dietata, ked o nom akoze nevieme... tuto cast neviem obist... a mozeme vobec vybavovat pestunstvo, ak este nemame dokoncenu pripravu ??? Nam by stacilo, ak by sme si ho do ukoncenia mohli aspon "rezervovat" a tym, ze je to kamoska, by nebol problem s navstevovanim...

Nechápem, prečo by ste o ňom akože nemali vedieť. Kamarátka síce informácie podávať nesmie, ale návštevy hádam zakázané nemá. Nemôžeš povedať, že si bola u nej na návšteve a tam si dieťatko uvidela?
JarkaL
01.10.07,11:35
Andrejkaf, nevidm Ti síce poradiť, ale veľmi Ti držím palce a verím, že sa Vám to podarí vybaviť. V tomto štáte je to hrozné, Ty by si si dieťa vzala hoci aj hneď, zatiaľ čo 5000 detí musí byť v DD. Dúfam, že už neplatí to, že ak matka poslala 1 pohľadnicu za rok, znamenlo to, že má o dieťa záujem a nedali ho adoptovať nikomu. Mali by sa tieto veci zjednodušiť.

P.S. Čo keby si v tom konkrétnom DD pri návšteve požiadala, že by si chcela chlapča vo veku približne 3-6 mesiacov, možno by Ti navrhli práve jeho. Viem, že to nie je ako v obchode, ale treba skúsiť...
Andrejkaf
01.10.07,11:37
Tak by to mozno slo... a s kym by som si potom mala dohodnut stretnutie, s riaditelkou DD, ktory zamestnava kamosku alebo so socialnym uradom ??? Ja neviem, ona sa boji, aby ju nevyhodili, ze podava informacie... na jednej strane ju aj chapem, aj by som sa bala, ze pridem v dnesnej tazkej dobe o pracu... a nechcem si predstavit ten pruser, ak by ju naozaj kvoli tomuto vyhodili...
Andrejkaf
01.10.07,11:39
Jarka, cakacia doba, kedy si to matka mohla rozmysliet sa skratila z jedneho roka na 6 mesiacov, po tomto case je dietako pravne volne. A toto chlapca, ktore by sme chceli, je pravne volne od narodenia, matka sa ho vzdala hned po porode.
JarkaL
01.10.07,11:42
O to skôr by nemali robiť problémy a s radosťou ho odovzdať Tebe. (Aspoň Tomanová ušetrí...)
Muška
01.10.07,11:43
Andrejka, držím Ti veľmi prsty, aby sa Ti to podarilo. :)

Skús sa popýtať na tejto stránke http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=33265 , možno tam nájdeš viac mamičiek, ktoré majú skúsenosti s adopciou
Andrejkaf
01.10.07,11:48
Muska nemozem, kamoska na tu stranku chodi a zistila by, ze kujem pikle :D ja som jej slubila, ze bez jej vedomia nic nepodniknem, lebo sa boji toho vyhadzovu... a sem nechodi... som hnusna, ale na malom mi vcul zalezi viac, ako na nej :---
mysimis
01.10.07,11:55
Jednoducho Ti Andrejkaf odporúčam vybrať sa na návšľtevu do uvedeného DD a priamo tam sa informovať. Bez ohľadu na to, že poznáš kamošku. Pokiaľ viem, nemusíš čakať na to, ktoré dieťa Ti ponúknu k adopcii.
irma1
01.10.07,11:55
Tak by to mozno slo... a s kym by som si potom mala dohodnut stretnutie, s riaditelkou DD, ktory zamestnava kamosku alebo so socialnym uradom ??? Ja neviem, ona sa boji, aby ju nevyhodili, ze podava informacie... na jednej strane ju aj chapem, aj by som sa bala, ze pridem v dnesnej tazkej dobe o pracu... a nechcem si predstavit ten pruser, ak by ju naozaj kvoli tomuto vyhodili...

Neviem, v akom zmysle slova nesmie podávať informácie. Veď s tými deťmi chodí normálne von nie? To nesmie povedať ani aké sú staré, ak sa jej niekto opýta? Alebo nesmie povedať, že je zamestnankyňou DD? Veď ľudia predsa vidia, že nebola tehotná a odrazu má dieťa poťažne deti.
Skús sa s ňou porozprávať, čo vlastne nesmie povedať a tomu sa potom vyhni.
hanelie
01.10.07,11:58
andrejka z celého srdca ti prajem, aby sa ti adopcia dieťatka podarila a verím, že keď pôjdeš správnym smerom tak sa ti to podarí, držím palčiaky:)
Andrejkaf
01.10.07,12:07
miska, na vstup do dd je nutne povolenie zo socialky v mieste bydliska... to nie je len tak, ze sa tam zoberies a ides...

podavanim info je asi myslene to, ci je dietatko pravne volne... neviem presne, co nesmie povedat, nad tymto som sa nejak nezamyslala... asi zacnem od toho, ze si to nejak zistim, co je dovolene vediet a co nie... ale predpokladam, ze by mi nemala poslat fotku a povedat, ze ho nikto nechce ??? alebo hej :confused:
ZlaticaB
01.10.07,12:09
Najprv musíš isť na UPSVaR- odbor soc. vecí, na každom úrade v okresnom meste je pracovnička, ktorá ma tieto veci na starosti. Musiš si dať žiadosť o adopciu, bez tejto žiadosti Ti v žiadnom DD nepodajú informácie o deťoch, ktoré sú právne voľne. k žiadosti je nutné podať aj potrebné prehlásenia a doklady oni Ti podajú informácie. Povedz im, že máš vyhliadnuté dieťa.
Určite Ti budu vedieť poradiť ako postupovať.
Andrejkaf
01.10.07,12:11
zlatica, na zaciatku debaty som pisala, ze uz robime pripravu...
irma1
01.10.07,12:15
miska, na vstup do dd povolenie zo socialky v mieste bydliska... to nie je len tak, ze sa tam zoberies a ides...

podavanie info asi je asi myslene to, ci je dietatko pravne volne... neviem presne, co nesmie povedat, nad tymto som sa nejak nezamyslala... asi zacne od toho, ze si to nejak zistim, co je dovolene vediet a co nie... ale predpokladam, ze by mi nemala poslat fotku a povedat, ze ho nikot nechce ??? alebo hej :confused:

To asi naozaj nemala, ale k tomu, že to urobila, sa priznať nemusíš. Skús sa na to dieťa informovať tak, ako hociktorá susedka Tvojej kamarátky, ktorá dieťatko zahliadla napr. kdesi vo výťahu. Bola si ju navštíviť, zapáčilo sa Ti, chceš vedieť, či je právne voľné a basta.
Ale kamarátku neobchádzaj. Porozprávaj sa s ňou a dohodnite sa, ako by to bolo najlepšie urobiť.
Andrejkaf
01.10.07,12:17
irma, slubila som jej, ze nespravim nic bez jej vedomia a budem sa toho drzat, len ona zo strachu neche pristupit absolutne na nic... :mad:
Gabi03
01.10.07,12:23
irma, slubila som jej, ze nespravim nic bez jej vedomia a budem sa toho drzat, len ona zo strachu neche pristupit absolutne na nic... :mad:

Nechce si to dieťa nechať sama pre seba? Predsa by ti mala pomôcť, ako vie, ak chce pre to dieťatko to najlepšie. Samozrejme tým nemyslím porušenie zákonov alebo predpisov.
Andrejkaf
01.10.07,12:27
gabi, som sa jej na to pytala... ze nech mi to normalne priamo povie a ja od svojho zameru upustim... ale uistila ma, ze si ho nenecha, lebo nemoze... predsa by som sa ho nesnazila ziskat, keby si ho chcela nechat... ved dd su plne deti...
irma1
01.10.07,12:28
irma, slubila som jej, ze nespravim nic bez jej vedomia a budem sa toho drzat, len ona zo strachu neche pristupit absolutne na nic... :mad:

O jeden dôvod na poriadnu diskusiu navyše. Aby potom nezazmätkovala a neurobila niečo, čo by jej mohlo ublížiť.
Ak má vnútorný problém, že bude klamať, tak ju naozaj navštív a ďalej postupuj ako je treba. Už to potom nebude klamstvo, len nepoviete celú pravdu.
mysimis
01.10.07,12:32
gabi, som sa jej na to pytala... ze nech mi to normalne priamo povie a ja od svojho zameru upustim... ale uistila ma, ze si ho nenecha, lebo nemoze... predsa by som sa ho nesnazila ziskat, keby si ho chcela nechat... ved dd su plne deti...


práve ona ako profesionálna mama by Ti mohla sprostredkovať stretnutie s riaditeľkou DD a pomôcť k tomu aby si si dieťatko mohla adoptovať. Príp. sa spojiť s riaditeľkou a informovať sa akým spôsobom by bolo najvhodnejšie sa k dieťatku dostať.
Andrejkaf
01.10.07,12:32
nemame radsej oslovit nejakeho pravnika, nech nam poradi prip to riesi za nas ???
mysimis
01.10.07,12:34
Nie som o tom presvedčená, že by to urýchlilo uvedený proces.
Andrejkaf
01.10.07,12:43
miska a ako ju mam presvedcit, aby sa s riaditelkou spojila, ked nechce ??? ona iba chce, aby sme mali maleho my, ze s nim do buducnosti nestrati kontakt a uvidi ho vyrastat, ale to je asi vsetko... ja som jej tiez navrhovala, aby nam dohodla stretko s riaditelkou, ale ee :(
irma1
01.10.07,12:46
miska a ako ju mam presvedcit, aby sa s riaditelkou spojila, ked nechce ??? ona iba chce, aby sme mali maleho my, ze s nim do buducnosti nestrati kontakt a uvidi ho vyrastat, ale to je asi vsetko... ja som jej tiez navrhovala, aby nam dohodla stretko s riaditelkou, ale ee :(

Choď ju navštíviť, "zbadaj" malého a dohodni si stretko s riaditeľkou sama.
Gabi03
01.10.07,12:47
No, nejak sa mi nezdajú v poriadku jej kroky. Ale možno sa mýlim. :rolleyes:
mysimis
01.10.07,12:48
miska a ako ju mam presvedcit, aby sa s riaditelkou spojila, ked nechce ??? ona iba chce, aby sme mali maleho my, ze s nim do buducnosti nestrati kontakt a uvidi ho vyrastat, ale to je asi vsetko... ja som jej tiez navrhovala, aby nam dohodla stretko s riaditelkou, ale ee :(

Andrejkaf, veľmi sa čudujem tomu postoju čo má Tvoja kamarátka. Keď Ti nechce dohodnúť stretko s riaditeľkou, skús si zavolať individuálne do DD. Neverím, že keď vysvetlíš riaditeľke, že by si chcela informácie, že by Ti ich neposkytla. Čo je na tom zlé, že si videla dieťatko o ktoré by si mala záujem a priamo sa opýtaj, či je možné si ho adoptovať.
Andrejkaf
01.10.07,12:51
miska, aj ja to uz zvazujem, ze to bude asi ta najlepsia cesta... len ma desi, ak by mala z toho problem, ze za to budem niest vinu ja... nerada by som niekomu zavarila :mee:
mysimis
01.10.07,12:55
Andrejkaf, pokiaľ sa ideš len informovať nie je dôvod, aby kamarátka mala z toho problém. Len mám pochybnosti o dotyčnej kamarátke, lebo neviem pochopiť jej postoj či voči Tebe, ale aj k tomu dieťatku. Veď by mala mať radosť z toho, že pre dieťatko zabezpečí rodinu, ktorá ho bude vyhcovávať s láskou a ešte bude aj vedieť ako sa darí maličkému.
Andrejkaf
01.10.07,12:57
porozpravam sa dnes s manzelom, ze by sme si spravili vyletik a uvidime... najradsej by som to s tou riaditelkou riesila osobne...
mysimis
01.10.07,12:58
Držím Ti palce, ozvi sa priebežne a daj vedieť ako sa veci riešia. Možno spoločne prídeme na to správne riešenie.
Andrejkaf
01.10.07,13:06
miska dakujem, ved dnes vecer podam hlasenie, ako sme sa dohodli s manzelom ;) ja by som tak strasne chcela, aby to vyslooo :o
mysimis
01.10.07,13:51
Andrejkaf, nie len ja ale určite aj všetci "poraďáci" Ti to zo srca veľmi prajeme, aby sa Ti to podarilo dotiahnuť do štastného konca......
ZlaticaB
01.10.07,13:59
Andrejka asi som vo svojom prispevku prehľadla, že už mate podanú žiadosť. Tak potom choďta na krajský úrad pretože z UPSVaR /okresného/ žiadosti idú na kraj, kde je poradovník a z krajského úradu Vám dajú povolenie navštíviť DD o ktoré máte záujem. Navštívite ten dotyčný DD a môžte sa s riaditeľkou dohodnút. Je tu však veľký otáznik, ona keď je profesionálna mama musí mať tiež rozhodnutie súdu na aké obdobie jej dieťa zveruje do opaterí, nie? A ona nie je zamestnankyňa DD?
Andrejkaf
01.10.07,14:43
zlatica, asi si poriadne necitala moj uvodny prispevok... vsetko tam najdes... ano, je zamestnankynou dd...
ZlaticaB
01.10.07,16:28
Tak potom postupuj ako som napísala vyššie musíte mať povolenie z krajského úradu ináč vám v DD nedajú informácie o právne voľných deťoch. Ak máš už vybráne dieťa tak aj v poradovníku sa dá preskočiť a dostať sa na 1. miesto.
Andrejkaf
02.10.07,09:33
ahojte poradaci,

tak som sa s kamoskou dohodla a buduci tyzden ideme k nej aj s manzelom na navstevu /omrknut deturence/, stravime s nou a detmi sobotu, uvidime ich v reale a to nam napovie daleko viac, ako fotky. ak bude vsetko ok, zavolam pani riaditelke a dohodnem si s nou stretko a uvidime, aka bude ochotna... ak sa to nepodari nevadi, maleho mi bude sice luto, ale dd su plne inych, urcite tiez krasnych a zlatych deti... ;)
mysimis
02.10.07,09:55
ahojte poradaci,

tak som sa s kamoskou dohodla a buduci tyzden ideme k nej aj s manzelom na navstevu /omrknut deturence/, stravime s nou a detmi sobotu, uvidime ich v reale a to nam napovie daleko viac, ako fotky. ak bude vsetko ok, zavolam pani riaditelke a dohodnem si s nou stretko a uvidime, aka bude ochotna... ak sa to nepodari nevadi, maleho mi bude sice luto, ale dd su plne inych, urcite tiez krasnych a zlatych deti... ;)

Andrejkaf, som naozaj rada, že si sa s kamoškou predsa len na čomsi dohodla. Daj vedieť ako dopadla uvedená sobota.
Andrejkaf
02.10.07,09:58
jasne dam, ale je to sobota az buduci tyzden, nie tato... tak to chvilu potrva... ale na niektorych veciach sa mozno dohodneme dovtedy aj cez mail /dnes komunikuje normalne :rolleyes: /
Andrejkaf
22.10.07,07:03
ahojte poradaci,

takze babatko nebude... aspon nie toto... napisala som mail riaditelke a neodpovedala mi... ale kamoska sa mi ozvala, ze uz maju pre babo rodicov, ktori cakaju na papiere a ide k nim... je to divne, lebo doteraz ho nikto nechcel... a zrazu... som z toho nestastna, ale co uz... neda sa nic robit :mee:
Gabi03
22.10.07,07:20
Iste ste sa už tešili. Ale podľa mňa buď rada, že už aspoň bude mať svoj domov. A vy si isto vyberiete iné. Tak držím palce. :)