anklar
01.10.07,14:32
Dobrý deň prajem.
Dostala som kusú informáciu, že za určitých podmienok je možné dostávať z ČR "dílčí duchod" (preložila som si to ako čiastkový dôchodok=?).
Rada by som sa spýtala veci znalých:
- čo to v skutočnosti znamená,
- za akých podmienok vzniká nárok (aj) na tento čiastkový dôchodok pri vzniku nároku na predčasný, resp. riadny dôchodok?
anklar
01.10.07,12:50
Ja asi neviem zaraďovať. Prosím, ospravedlňte ma. A tiež prosím administrátorov, aby to preradili na správne miesto. Ďakujem.
Muška
01.10.07,13:07
môžeš priamo moderátorovi zaslať SS-ku s pripojeným linkom. Zoznam moderátorov pre jednotlivé témy sú hneď na prvej strane - http://www.porada.sk/showgroups.php

alebo jednoduchší spôsob, že klikneš na tlačítko "Nahlás" to máš pri tej zelenej svietiacej guličke......a rovno sa sama seba "bozneš", že si urobila niečo nesprávne. :D
anklar
01.10.07,13:16
môžeš priamo moderátorovi zaslať SS-ku s pripojeným linkom. Zoznam moderátorov pre jednotlivé témy sú hneď na prvej strane - http://www.porada.sk/showgroups.php

alebo jednoduchší spôsob, že klikneš na tlačítko "Nahlás" to máš pri tej zelenej svietiacej guličke......a rovno sa sama seba "bozneš", že si urobila niečo nesprávne. :D
...šmária, už si neviem prísť na meno. To som fakt taká nemožná? Nevidím nikde ani Nahlás, ani zelenú svietiacu guličku.
Muška
01.10.07,13:18
napr.
anklar
Senior Member

Členom od: 21-05-07
Miesto: Galanta
Príspevky: 206
Súhlasil: 142x
Získal 75 súhlasov
v 37 príspevkoch
PoradaBody: 16
anklar začína zbierať body


zelená gulička " Nahlás" - tlačítko tmavo-modré


toto celé je vľavo - pod Tvojim menom, mojim menom.,.....
Muška
01.10.07,13:22
len na okraj:
tá zelená svietiaca gulička - hlási prítomnosť "poraďáka", ak je modrá - tak tu dotyčný poraďák nie je, alebo je "inkognito" :D
anklar
01.10.07,13:25
napr.
anklar
Senior Member

Členom od: 21-05-07
Miesto: Galanta
Príspevky: 206
Súhlasil: 142x
Získal 75 súhlasov
v 37 príspevkoch
PoradaBody: 16
anklar začína zbierať body


zelená gulička " Nahlás" - tlačítko tmavo-modré


toto celé je vľavo - pod Tvojim menom, mojim menom.,.....

Veľmi pekne ďakujem. To mi teda trvalo, kým som našla to Nahlás. Moja hlava! Hľadala som to na hlavnej stránke Porady. To som teda zvedavá, kam sa mi podarí zadať ďalšiu tému. Dnes už radšej nie, lebo to zas celé domotám. Ešte raz, ĎAKUJEM, aj za trpezlivosť.
Muška
01.10.07,13:26
Všetci sme sa tu na začiatku "motkali"....neboj, naučíš sa :):):)
anklar
01.10.07,13:43
Všetci sme sa tu na začiatku "motkali"....neboj, naučíš sa :):):)
Už mi nedovolia ďalšie Tvoje ocenenie. Tak, za pochopenie posielam jedno veľké ĎAKUJEM.
anklar
02.10.07,10:03
:rolleyes: ... poradíte aj moderátorovi, čo urobiť s touto témou? :cool:
Uzavrieť tému? :eek: A či čo? :D
Pán moderátor, je to na Vás, či ju uzavriete. Vložila som sem túto otázku s tým, že určite má niektorý Poraďák v tomto skúsenosti a dozviem sa, ako mám postupovať. Zbieram jednému človeku roky, odpracované v zahraničí. Z Česka mi odpísali, že odtiaľ mu "možná kouká i nejaký dílčí duchod". Nič viac. Chcela by som sa toho včas chytiť a vydupať mu čo najviac na ten dôchodok. Zrejme to uviazlo na mojej nešikovnosti hneď na začiatku, keď som tému zle zaradila.
Rada by som poprosila, chvíľu ju tu nechať. Možno niekto zareaguje. Ak nie, vo štvrtok (ak nezabudnem :) ), poprosím o jej stiahnutie.
Tak, ešte raz: čo je to ten dílčí duchod? Za akých podmienok je naň nárok?
Chobot
03.10.07,09:23
Pán moderátor, je to na Vás, či ju uzavriete. Vložila som sem túto otázku s tým, že určite má niektorý Poraďák v tomto skúsenosti a dozviem sa, ako mám postupovať. Zbieram jednému človeku roky, odpracované v zahraničí. Z Česka mi odpísali, že odtiaľ mu "možná kouká i nejaký dílčí duchod". Nič viac. Chcela by som sa toho včas chytiť a vydupať mu čo najviac na ten dôchodok. Zrejme to uviazlo na mojej nešikovnosti hneď na začiatku, keď som tému zle zaradila.
Rada by som poprosila, chvíľu ju tu nechať. Možno niekto zareaguje. Ak nie, vo štvrtok (ak nezabudnem :) ), poprosím o jej stiahnutie.
Tak, ešte raz: čo je to ten dílčí duchod? Za akých podmienok je naň nárok?

Aj napriek žiadosti zadávateľa tému ešte neuzavriem, lebo anklar mi napísala:

"Dobrý deň prajem. Prosím moderátorov, aby boli takí láskaví a tému uzavreli. Našla som na ČSSZ v PRG toho správneho človeka. Ďakujem a prajem veľa spokojnosti v práci."

Chcel by som poprosiť anklar, aby zistenú informáciu sem pripojila alebo aspoň stručne napísala, čo zistíla. Možno to pomôže niekomu inému, ak bude hľadať slovné spojenie "čiastkový dôchodok".
anklar
03.10.07,10:17
Aj napriek žiadosti zadávateľa tému ešte neuzavriem, lebo anklar mi napísala:

"Dobrý deň prajem. Prosím moderátorov, aby boli takí láskaví a tému uzavreli. Našla som na ČSSZ v PRG toho správneho človeka. Ďakujem a prajem veľa spokojnosti v práci."

Chcel by som poprosiť anklar, aby zistenú informáciu sem pripojila alebo aspoň stručne napísala, čo zistíla. Možno to pomôže niekomu inému, ak bude hľadať slovné spojenie "čiastkový dôchodok".



Takže, pokúsim sa krátko poinformovať tých, ktorých to možno bude zaujímať.
Istý pán, ktorý pracoval v zahraničí a teraz vstupuje do dôch. veku, sa na mňa obrátil, aby som mu pomohla. V ČR má odpracovanú dobu niekoľkých rokov. Informoval ma, kto bol jeho posledným zamestnávateľom v tej dobe. Tak, začala som hľadať, či jestvuje nástupca pôvodného zamestnávateľa. Mala som šťastie, nástupca jestvoval. Písomne som ho požiadala, aby nám poslal potvrdenie o odpracovaných rokoch dotyčného.
Nástupca nám vyšiel v ústrety, požiadal nás, aby sme nejakú dobu počkali, lebo údaje musia hľadať v archíve. Potom sme od neho obdržali potvrdenie o odpr. rokoch. Následne som napísala žiadosť na ČSSZ, PRG,
aby nám poslali potvrdenie o dôchodkovom poistení toho pána na tie roky (u nás je to ELDP, aspoň si to myslím). Rátali sme s čakacou dobou 60 dní, avšak majú na to 90 dní, takže, som v časovom sklze. To som však už odoslala urgenciu a tlf. som sa informovala, či to dostali a kedy. No a natrafila som na veľmi ochotnú pracovníčku, ktorá ma informovala aj o pravdepodobnej možnosti toho dílčího duchodu (neviem tu napísať české ú). Nemáme sa vopred tešiť, pozrie sa na to a pošle mi info. To je momentála situácia. Čakáme.
ajobs
03.10.07,17:56
O podmienkach a spôsobe výpočtu dôchodkov v ČR si pozri info aj tu
http://www.cssz.cz/duchodove/default.asp
Andyke
03.10.07,19:38
Chcel by som poprosiť anklar, aby zistenú informáciu sem pripojila alebo aspoň stručne napísala, čo zistíla. Možno to pomôže niekomu inému, ak bude hľadať slovné spojenie "čiastkový dôchodok".





Stručne napíšem čo viem ja o čiastkovom dôchodku z Čiech.



V zmysle čl. 20 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení doby zabezpečenia získané pred dňom rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa považujú za doby zabezpečenia toho zmluvného štátu, na ktorého území mal zamestnávateľ občana sídlo ku dňu rozdelenia alebo naposledy pred týmto dňom.

Ešte k prípadu Anclar :
Ak po 1.1.2003 Váš známy nezískal žiadnu dobu zabezpečenia v ČR, celú dobu soc.zabezpečenia bude riešiť naša Soc. poisťovňa t.j. započítajú mu roky odpracované v ČR, ale dôchodok bude dostávať iba zo Slovenska.

A ľudia, ktorí pracovali pred rozdelením , ale aj po 1.1.2003 v ČR príp. na Slovensku, ale patrili pod českú firmu t.j. výplaty počítali v Čechách a odvody sa odvádzali do českého systému, budú mať nárok na čiastkový dôchodok z Čiech (za príslušné odpracované roky) a taktiež budú dostávať čiastkový dôchodok zo Slovenska (za tu odprac. roky)


Treba preštudovať 318/1994 Z.z. ZMLUVU medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení. (prikladám)
anklar
04.10.07,10:43
Ajobs a Andyke, veľmi pekne ďakujem.
Andyke, bude to tak, ako si písal vo svojom 1. odseku. Predovšetkým ďakujem za priloženú zmluvu. Kde som ju mala hľadať (pre budúcnosť)?
Teraz, skôr než ju začnem študovať, dovoľte mi spýtať sa, čo by mohlo byť finančne výhodnejšie:
- predčasný dôchodok (k 57., resp. 58. r. veku) + čiastkový d. z ČR alebo,
- čiastkový d. z ČR + čiastkový d. zo SR?
Ide mi o argumentáciu (100/1988 Zb).
Andyke
04.10.07,19:54
V ČR dôchodkové dávky rieši zákon č. 155/95 Sb.
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411?PC_8411_l=155/1995&PC_8411_pi=0&PC_8411_ps=10⩅
Zákon č. 155/1995 Sb.o důchodovém pojištění
alebo na http://www.mvcr.cz/sbirka/1995/sb41-95.pdf

Sú tam úplné iné podmienky ako u nás. Pozri najprv tabuľku kedy má nárok na dôchodok.
(muž alebo žena) v prílohe

Pozorne prečítaj podmienky nároku na predčasný star. dôchodok, aby ste sa náhodou nedostali do situácie, že predčasný zo Slovenska poberať bude, ale z ČR vznikne nárok
až neskôr (o 2-3 roky). Lebo z jedného čiastk.dôchodku asi nevyžije.

Dočasně krácený předčasný starobní důchod
Nárok na tento druh předčasného starobního důchodu mají buď:
• poživatelé částečného invalidního důchodu - mohou požádat o přiznání starobního důchodu až 2 roky před dovršením řádného důchodového věku,
• osoby, které pobíraly alespoň 5 let plný invalidní důchod a ten jim byl kvůli zlepšení zdravotního stavu odejmut - mohou požádat o starobní důchod až 5 let před dovršením řádného důchodového věku.
V obou případech je podmínkou získání 25 let pojištění.
Procentní výměra tohoto typu předčasného starobního důchodu je dočasně krácena, a to o 1,3 % výpočtového základu za každých i započatých 90 kalendářních dnů ode dne jeho přiznání do dosažení řádného důchodového věku. Podmínky nároku pro přiznání tohoto důchodu bylo nutné splnit do 31. 12. 2006. Ode dne dosažení důchodového věku lze tento důchod přepočítat.


Trvale krácený předčasný starobní důchod
Na tento druh předčasného starobního důchodu mají nárok prakticky všichni lidé, kteří získali 25 let pojištění. Výhodou této předčasné penze je, že do ní může člověk odejít až 3 roky před nárokem na řádnou penzi. Nevýhodou je, že důchod už nikdy nebude přepočítán a zůstane tedy trvale krácen. Ke krácení dochází za každých i započatých 90 kalendářních dnů ode dne přiznání do dovršení důchodového věku - procentní výměra důchodu se snižuje o 0,9 % výpočtového základu. Procentní výměra však nesmí klesnout pod 770 Kč měsíčně. Základní výměra je pro všechny druhy důchodů stejná a v roce 2007 se jedná o 1 570 Kč měsíčně. Tento starobní důchod lze přiznat nejdříve ode dne podání žádosti o přiznání tohoto důchodu.
Andyke
04.10.07,19:56
Anklar:
Ešte na Tvoj dotaz:
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=317
(Zmluva medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení)
uzivatel2
05.10.07,09:35
ffice:office" />V zmysle čl. 20 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení doby zabezpečenia získané pred dňom rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa považujú za doby zabezpečenia toho zmluvného štátu, na ktorého území mal zamestnávateľ občana sídlo ku dňu rozdelenia alebo naposledy pred týmto dňom. http://www.porada.sk/ />

*
*

anklar
05.10.07,09:43
Andyke, z mojej strany máš nárok na ďalší bodík, žiaľ, ešte to nejde.
Tak Tvoje usmernenia oceňujem aspoň takto.
anklar
05.10.07,13:48
Mám podobný problém v období 1984 - 12.12.1992 práca v Čechách, od
13.12.1992-30.6.1993 v evidencii úradu práce na Slovensku.
Na výpise o odpracovaných rokoch započítané obdobie od 1.7.1993,
vysvetlenie, predchádzajúce doby má započítať Česká republika,
odtiaľ prišla odpoveď, že som ku dňu rozdelenia, nebola zamestnancom v Čechách, nemajú povinnosť nič započítavať. Tu mi stále tvrdia, že posledný zamestnávateľ ku dňu rozdelenia bol v Čechách, keďže tu som bola v evidencii nezamestnaných započítať to má Česká republika, proste začarovaný kruh.
Ak smiem poradiť, napíš na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení
Křížová 25
225 08 Praha 5

svoju žiadosť o zaslanie evidenčného materiálu Tvojho dôch. poistenia v ČR za roky, ktoré si tam odpracoval/a. Maj trpezlivosť, trvá im to dlho.
anklar
05.10.07,14:07
Ešte prikladám vysvetlenie toho "dílčího duchodu" (zrejme sa to bude týkať viacerých osôb, ktoré pracovali v ČR):

Dílčí duchod:
je časť dôchodku (bez rozlišovania druhu), ktorú vypláca český platiteľ dôchodku v prípade, že užívateľ dôchodku získal z celkovej doby dôchodkového poistenia určitú časť podľa právnych predpisov štátu, s ktorým má Česká republika uzavretú medzinárodnú zmluvu na proporcionálnom princípe. Tento princíp znamená, že každý zo zmluvných štátov vypláca časť dôchodku, zodpovedajúcu časti doby dôchodkového poistenia získanej na území daného štátu, ak konkrétna medzinárodná zmluva nestanovuje iný postup. (§ 61 zákona o duchodovém pojištění).
Sama viem o pár ľudoch, ktorých sa táto problematika týka a z vlastnej skúsenosti viem, že vybavovanie dôchodku, ak osoba pracovala nielen v ČR ale aj v inom/iných štátoch, nie je jednoduchá záležitosť.

Andyke, dúfam, že teraz sa nepýšim Tvojím perím, iba som si konečne našla vysvetlenie toho pojmu. Pracujem na tom na zákl. Tvojich rád.
uzivatel2
06.10.07,09:37
Ak smiem poradiť, napíš na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení
Křížová 25
225 08 Praha 5

svoju žiadosť o zaslanie evidenčného materiálu Tvojho dôch. poistenia v ČR za roky, ktoré si tam odpracoval/a. Maj trpezlivosť, trvá im to dlho.
Už som tam písala pred 2 rokmi, prišla mi odpoveď, že ma nemajú v evidencii, pritom od bývalého zamestnávateľa mám kópiu dokladov s potvrdením soc. poisťovne o odovzdaní evidenčného listu dôchodkového zabezpečenia r.1992. Obrátila som sa na zamestnávateľa, ten im doklady poslal znova, zas prišla rovnaká odpoveď, už neviem na koho sa mám obrátiť.
Kata
anklar
08.10.07,07:29
Už som tam písala pred 2 rokmi, prišla mi odpoveď, že ma nemajú v evidencii, pritom od bývalého zamestnávateľa mám kópiu dokladov s potvrdením soc. poisťovne o odovzdaní evidenčného listu dôchodkového zabezpečenia r.1992. Obrátila som sa na zamestnávateľa, ten im doklady poslal znova, zas prišla rovnaká odpoveď, už neviem na koho sa mám obrátiť.
Kata
Ahoj. Pred dvoma rokmi naposledy? Skús to znova. Prilož k svojej žiadosti všetky potvrdenia (kópie), ktoré máš od býv. zamestnávateľa. Ja s nimi komunikujem telefonicky aj e-mailom. Nikdy mi nezabudli pripomenúť, že takýchto žiadostí majú veľmi veľa. Možno sa stalo, že Tvoja spred 2 rokov sa im akosi niekam zamiešala. Skús to opäť. Ani ja ešte nemám vyhraté.
uzivatel2
09.10.07,09:32
Anklar, ďakujem za podporu, nevzdám to, veď mi chýba započítanie odpracovaných rokov do dôchodku za obdobie 1978-1992, len ma mrzí, že si údaje medzi sebou nepresunú česká a slovenská sociálna poisťovňa, ale nechávajú to na zamestnancoch, ktorí to nezavinili, len mali tú smolu, že "pracovali inde ???"
Kata
anklar
09.10.07,10:12
Anklar, ďakujem za podporu, nevzdám to, veď mi chýba započítanie odpracovaných rokov do dôchodku za obdobie 1978-1992, len ma mrzí, že si údaje medzi sebou nepresunú česká a slovenská sociálna poisťovňa, ale nechávajú to na zamestnancoch, ktorí to nezavinili, len mali tú smolu, že "pracovali inde ???"
Kata
Nuž, máš pravdu. Len si pekne tvrdo choď za tými rokmi, aby si ich mohla zdokladovať. Na druhej strane, sama som sa presvedčila, čo všetko musia zamestnanci v soc. poisťovniach (v oboch štátoch) vydržať. Mnohé veci nezavinili oni. Vydrž a hľadaj, bombarduj svojimi žiadosťami. Aj ja to tak robím.
anklar
14.11.07,13:34
Už som tam písala pred 2 rokmi, prišla mi odpoveď, že ma nemajú v evidencii, pritom od bývalého zamestnávateľa mám kópiu dokladov s potvrdením soc. poisťovne o odovzdaní evidenčného listu dôchodkového zabezpečenia r.1992. Obrátila som sa na zamestnávateľa, ten im doklady poslal znova, zas prišla rovnaká odpoveď, už neviem na koho sa mám obrátiť.
Kata
Po čase sa vraciam k téme. Po pátraní, vyhľadávaní, sústavného získavania informácií, telefonátov, e-mailov a písaní množstva žiadostí. Môj klient bude dostávať z ČR dôchodok. Nepohodlným prvkom je, že každý mesiac budem(e) posielať ČSSZ vyplnené a úradne overené tlačivo Potvrzení o žití. Ver mi, Užívateľ2, že už som z tejto akcie unavená. (Aj pre Andyke: vôbec to nie je také jednoduché. Ak nedokazujeme, neargumetujeme, "naša pijavica" človeka zmetie zo stola jedným šmahom.) Chcela by som ťa Užívateľ2 podporiť, aby si neustávala vo svojej snahe a aby si spísala svoju žiadosť o dôchodok ešte v tomto roku. Faktom stále je, že dokazovať a preukazovať musí žiadateľ. Myslím si, že ten čiastkový dôchodok sa bude týkať práve Teba, keďže máš na území ČR odpracovaných 8 r., a to práve do určeného obdobia 31.12.1992. Tak, či tak, žiadosť spisuješ doma, teda v SR na svojej pobočke SP.
Dovoľ mi upriamiť Tvoju pozornosť na článok zverejnený na stránke ČSSZ, zo dňa 11.10. t.r. Preklad: "Pri nároku na dôchodok osôb, ktoré v dobe rozdelenia Československa pracovali na území Čiech a Slovenska, ČSSZ postupuje podľa Zmluvy medzi ČR a SR o sociálnom zabezpečení č. 228/1993. Jej článok 20 stanovuje, že doby poistenia, získané pred rozdelením ČSFR hodnotí, teda započítava ten zmluvný štát, na ktorého území mal sídlo zamestnávateľ ku dňu rozdelenia. Sídlom zamestnávateľa sa rozumie adresa, zapísaná v Obchodním rejstříku k 31. 12. 1992" - koniec prekladu 1. odseku článku. Názov celého článku: Stanovisko ČSSZ k tlačovej správe ombudsmana "ČSSZ diskriminuje některé klienty".
Keďže v Tvojom prípade nemožno vybaviť riadny dôchodok, domáhaj sa toho čiastkového z ČR. Papiere v rukách za odprac. obdobie máš. Predpokladám, že väčšiu časť rokov máš odpracovanú na Slovensku.
Nech sa ti darí.
Manual
14.11.07,13:56
Anklar, ďakujem za podporu, nevzdám to, veď mi chýba započítanie odpracovaných rokov do dôchodku za obdobie 1978-1992, len ma mrzí, že si údaje medzi sebou nepresunú česká a slovenská sociálna poisťovňa, ale nechávajú to na zamestnancoch, ktorí to nezavinili, len mali tú smolu, že "pracovali inde ???"
Kata
Poznám osobne prípad, kde občan SR dostáva ČID z ČR, mal to šťastie, že to bolo v období 1994, kedy to robil zamestnávateľ. Teraz je zamestnaný už od r.2001 u slovenského zamestnávateľa, riadne sa odvádzajú odvody do SP. Tento človek potreboval zo SP ústredie Bratislava nejakú informáciu, tak tam napísal. A viete čo mu odpísali ? Vašu žiadosť nemôžeme vybaviť ani posúdiť, pretože ohľadom vašej osoby nemáme žiadnu evidenciu, nakoľko bola skartovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Aj toto je možné. Potom tento človek ofotil všetko možné a zaslal im, aby si ho dali riadne do evidencie. Na Slovensku je to tak...
anklar
14.11.07,14:25
Poznám osobne prípad, kde občan SR dostáva ČID z ČR, mal to šťastie, že to bolo v období 1994, kedy to robil zamestnávateľ. Teraz je zamestnaný už od r.2001 u slovenského zamestnávateľa, riadne sa odvádzajú odvody do SP. Tento človek potreboval zo SP ústredie Bratislava nejakú informáciu, tak tam napísal. A viete čo mu odpísali ? Vašu žiadosť nemôžeme vybaviť ani posúdiť, pretože ohľadom vašej osoby nemáme žiadnu evidenciu, nakoľko bola skartovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Aj toto je možné. Potom tento človek ofotil všetko možné a zaslal im, aby si ho dali riadne do evidencie. Na Slovensku je to tak...
Súhlasím. Obávam sa, že na Slovensku to ešte veľmi dlho bude tak. A to ešte neviem čo ma čaká, keď sama prídem do dôchodkového veku. Ako som sa dnes bavila s dotyčnou osobou, pre ktorú som toto robila, napadlo mi, že vtedy možno už štát nebude poskytovať žiadny dôchodok. A tá doba nie je tak ďaleko ;). No, dúfam, že túto tému nečíta priveľa zamestnancov NP (mám to dešifrovať? =naša pijav....) Avšak, musím povedať, že na ústredí som sa stretla aj s nevídalou ústretovosťou - tak ma to prekvapilo, že ma zaliala tsunami vďaky voči tej zamestnankyni. Ako keby medzi nich ani nepatrila. Normálne na ňu myslím s úctou. (Ten zdvihnutý palec patrí k tej mojej poslednej vete, len som to nevedela správne vykonať.)
Andyke
14.11.07,19:21
Anklar čítala si článok 13.11.2007 v Pravde pod názvom:
Slováci nechcú české penzie ? Prikladám
anklar
15.11.07,10:14
Ahoj, Andyke. Článok som nezbadala, ďakujem ti zaň. Nevýhody sú spôsobené medzištátnou zmluvou. S tým my, radoví občania nič neurobíme. Môj klient však zo SR nedostane vôbec nič. Ničované nič. Budú mu dobré aj české peniaze. Je rád. Aj ja už viem, že vyhraté nemá. Podľa jeho slov sa obrátil s touto svojou vecou už na viaceré osoby s negatívnym výsledkom. Takže, dosiahli sme aspoň niečo.