kaupke
20.03.11,08:57
szčo prerušil živnosť 31.12.2010 na 6 mesiacov , predtým boli združenie - 2 osoby - maloobchod (50:50) - upravuje ZD k 31.12.10 o zostatky zásob a neuhradené záväzky ?
Druhá szčo podniká nadalej , všetky zásoby , majetok, a pod. ostáva u nej , založil si nový bankový účet , ale na tom starom-spoločnom dochádzajú platby a boli tiež vykonané platby v 1/ 2011 zavázkov z roku 2010 , môže si tento bývalý spoločný účet ponechať vo svojom účtovníctve ?, a ako to bude evidovať szčo-pri prerušení .
Podnikajúca szčo používa teraz všetky zásoby a majetok-tiež upravuje svoj ZD , a kedy ? Ešte v roku 2010 , alebo až v r. 2011
Dochádzajúce FD ešte za rok 2010 , ale vystavené až v januári 2011 (telefony, vyúčt.elektriky, plynu) si chce szčo už dať do výdavkov roka 2011 - môže ? Boli uhradené v 2011 .
szčo - platca DPH ,
dakujem
tibor1000
20.03.11,08:20
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
prosím Váš,takze ked mám k 31.12.2010 bankové poplatky 5 eur
a podnikatel ukoncil zivnost k 25:12.2010
tieto bank.poplatky uz musím účtovať cez uzávierkové účtovné operácie - prevádzková réžie?
rozumiem tomu správne prosím?
tibor1000
20.03.11,09:08
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.

ja v tom mám trošku chaoz
takže účtuje sa ešte cez položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (cez daň.priznanie? )
ja mám akurát záväzok voči sociálnej a zdravotnej poistovni,celkom vysoká suma
tak neviem,či to účtovať pri ukonční podnikania cez ID - VOZD ,uzávierkové operácie,alebo cez položky zvyšujúce ZD riado 42 daň.priznania.. :confused:

ďakujem moc za pomoc
bredikova
23.03.11,11:04
Ak prevediem neodpísaný majetok do osobného vlastníctva ako je to s DPH z takto prevedeného majetku v poslednom zdaňovaciom období.
:mee:
misena
23.03.11,20:37
Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?
misena
24.03.11,06:56
Nikto neporadí?
misena
24.03.11,15:26
naozaj nikto?
Katarina
24.03.11,17:00
Ak prevediem neodpísaný majetok do osobného vlastníctva ako je to s DPH z takto prevedeného majetku v poslednom zdaňovaciom období.
:mee:
Treba vypočítať a odviesť DPH zo zostatkovej ceny majetku, ak pri kúpe tohto majetku bola DPH nárokovaná.
Katarina
24.03.11,17:02
ja v tom mám trošku chaoz
takže účtuje sa ešte cez položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (cez daň.priznanie? )
ja mám akurát záväzok voči sociálnej a zdravotnej poistovni,celkom vysoká suma
tak neviem,či to účtovať pri ukonční podnikania cez ID - VOZD ,uzávierkové operácie,alebo cez položky zvyšujúce ZD riado 42 daň.priznania.. :confused:

ďakujem moc za pomoc

Cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku.
misena
24.03.11,17:55
Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?


Prosím, poraďte niekto....
Muška
24.03.11,18:16
Misena, veď ak nemal zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky, tak mu môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
Ak napriek tomu chce urobiť DP, tak potom typ A...veď mal príjem iba o zamestnania, tak čo by si chcela uviesť v type B?
misena
24.03.11,19:32
a nevadí, ak už nemal prerušenú živnosť?
Muška
24.03.11,20:10
a nevadí, ak už nemal prerušenú živnosť?
Nevadí.
Veď nemá čo uviesť v B-čku. Kľudne urob typ A, alebo zamestnávateľ ročné zúčtovanie.
misena
24.03.11,21:06
ešte stále nie som si istá, či naozaj môžem vyplniť tlačivo A. Priložený príspevok ma dosť spochybnil.... naozaj neviem ako mám postupovať...

http://www.porada.sk/t163246-zivnostnik-zamestnanec-a-zam-premia.html
misena
25.03.11,06:56
Tak ešte pre doplnenie: dnes som volala na daň. úrad do BB a tam mi povedali, že treba podať daň. priz. typ B aj s výkazmi....
Len mi nie je jasné, aké stavy mám uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch na konci obdobia... ide o to, že podnikateľ mal prerušenú živnosť od 07/2009 do 30.06.2010, všetky záväzky a pohľadávky som vysporiadala cez uzávierkové operácie v roku 2009, takže tie sú vysporiadané, ale vo výkaze o majetku a záväzkoch za r. 2009 sa uvádzal ich skutočný stav - ten bude aj na začiatku obdobia vo VoMaZ za rok 2010, ale aké stavy budú na konci obdobia za rok 2010, keď nevykazoval zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky?
druzstvo81
25.03.11,07:09
ahojte poraďaci

riešim szčo - ukončená živnosť v r. 2009, v r. 2010 časť roka dobrovoľne nezamestnaný, časť v pracovnom pomere
v r. 2010 mu prišiel preplatok z rzzp za r.2009 a neviem kde tento príjem uviesť v DP (ide o vrátenie tej zrazenej dane z preplatku)

našla som dva protichodné názory:
jeden radí uviesť tento príjem do oddielu VIII do riadku "iné" a zrazenú daň na r. 99
ďalší radí uviesť to do §6 zo živnosti

ako by ste to vyriešili?
milanr
25.03.11,08:02
Manžel má prerušenú živnosť od 06/2009 do 05/2013. Príjmy a výdavky zo živnosti vysporiadal v DP za rok 2009. Od 06/2009 do 05/2010 bol v evidencii ÚP ako nezamestnaný, od 06/2010 pracuje v Čechách ako zamestnanec na pracovnú zmluvu. V r. 2010 nemal na Slovensku žiadne príjmy okrem vráteného preplatku z RZ ZP za r.2009. Mám už jeho Potvrdenie o príjmy z Čiech, ale neviem aký typ DP mám podať A alebo B a musím uvádzať do DP aj ten preplatok z RZ ZP za r.2009, však z neho by mala byť zrazená zrážková daň?! Ďakujem
Muška
25.03.11,08:51
Tak ešte pre doplnenie: dnes som volala na daň. úrad do BB a tam mi povedali, že treba podať daň. priz. typ B aj s výkazmi....
Len mi nie je jasné, aké stavy mám uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch na konci obdobia... ide o to, že podnikateľ mal prerušenú živnosť od 07/2009 do 30.06.2010, všetky záväzky a pohľadávky som vysporiadala cez uzávierkové operácie v roku 2009, takže tie sú vysporiadané, ale vo výkaze o majetku a záväzkoch za r. 2009 sa uvádzal ich skutočný stav - ten bude aj na začiatku obdobia vo VoMaZ za rok 2010, ale aké stavy budú na konci obdobia za rok 2010, keď nevykazoval zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky?
Misena,
no neviem. Ja by som vyplnila typ A /samozrejme bez zamestnaneckej prémie/.
Ale nič nepokazíš ak vypíšeš typ B.
Len ak nevedieš účtovníctvo, tak nemáš mať aké výkazy.

Ak napriek tomu chceš priložiť výkazy, tak použiješ výkaz o majetku ten istý ako si mala posledný - aj začiatok roka aj koniec roka, ale keďže si vysporiadala záväzky a pohľadávky v r. 2009, tak si mala mať vlastne tieto riadky nulové už v roku 2009.

No a výkaz o P a V samozrejme nulový.
misena
25.03.11,12:20
No je to tak, nakoniec som sa dovolala na ten daňový úrad a tam mi povedali nasledovné.... mám podať DP B aj s výkazmi... s tým, že na začiatku obdobia 2010 budú rovnaké ako za rok 2009, ale na konci obdobia 2010 mám vraj ponížiť sumy, napr. ak v priebehu prerušenia živnosti boli uhradené pohľadávky a záväzky, tak na konci obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch mám stav pohľadávok a záväzkov ponížiť o tieto uhradené sumy.... argumentovali to tým, že on mal síce všetko daňovo vysporiadané ešte v roku 2009, ale keďže živnosť nezrušil, ale iba ju prerušil, tak tieto pohľadávky a záväzky sa mu z účtovného hľadiska nevynulovali... takže vo výkaze musia byť upravené na skutočný stav.... ale nemám ani najmenšie predstavu, ako to dám všetko do poriadku.... kde to mám poupravovať, v peňažnom denníku? alebo si mám urobiť iba takú bočnú evidenciu a ponížiť to iba vo výkaze o majetku a záväzkoch? som z toho hotová,,,,
misena
25.03.11,12:46
Misena,


Ak napriek tomu chceš priložiť výkazy, tak použiješ výkaz o majetku ten istý ako si mala posledný - aj začiatok roka aj koniec roka, ale keďže si vysporiadala záväzky a pohľadávky v r. 2009, tak si mala mať vlastne tieto riadky nulové už v roku 2009.

No a výkaz o P a V samozrejme nulový.

Muška s tými výkazmi som sa zapotila minulý rok, keď som zisťovala, či majú byť nulové alebo nie... z daňového riaditeľstva mi prišla písomná odpoveď, že aj keď je v účtovníctve všetko daňovo vysporiadané, Výkaz o majetku a záväzkov je účtovný výkaz a v ňom sa uvádzajú skutočné stavy... takže nemôžu byť nulové....
misena
25.03.11,19:02
No je to tak, nakoniec som sa dovolala na ten daňový úrad a tam mi povedali nasledovné.... mám podať DP B aj s výkazmi... s tým, že na začiatku obdobia 2010 budú rovnaké ako za rok 2009, ale na konci obdobia 2010 mám vraj ponížiť sumy, napr. ak v priebehu prerušenia živnosti boli uhradené pohľadávky a záväzky, tak na konci obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch mám stav pohľadávok a záväzkov ponížiť o tieto uhradené sumy.... argumentovali to tým, že on mal síce všetko daňovo vysporiadané ešte v roku 2009, ale keďže živnosť nezrušil, ale iba ju prerušil, tak tieto pohľadávky a záväzky sa mu z účtovného hľadiska nevynulovali... takže vo výkaze musia byť upravené na skutočný stav.... ale nemám ani najmenšie predstavu, ako to dám všetko do poriadku.... kde to mám poupravovať, v peňažnom denníku? alebo si mám urobiť iba takú bočnú evidenciu a ponížiť to iba vo výkaze o majetku a záväzkoch? som z toho hotová,,,,

Pomôže niekto?
Zita5
26.03.11,08:27
Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?

Predpokladám, že v čase aktívnej živnosti ste účtovali v JU a teda ak bol známy termín pozastavenia živnosti a živnosť nebola obnovená do 31.3.2010 tak SZČO bol povinný upraviť ZD §17 odst.8. v roku 2009 .

Úprava ZD sa mala previesť prostredníctvom peňažného denníka , pohľadávky neuhradené k 31.12.2009 ako nepeňažná operácia príjem ovplyvňujúci základ dane(podľa členenia príjmov) , záväzky nepeňažná operácia - výdavky ovplyvňujúce základ dane(podľa členenia výdavkov ) s tým že tieto jednotlivé úpravy sa mali spárovať s pohľadávkou v Knihe pohľadávok a so záväzkom v Knihe závúzkov .K úhrade pri tomto úkone bude nula. Teda nebudete už vykazovať žiaden zostatok .Samozrejme treba posúdiť každý jednotlivý prípad pohľadávky a záväzku podľa daňovej uznateľnosti .
To znamená , že napr. záväzok k dani z príjmu nemôže byť VOZD ...a podobne ...

Nepeňažnú operáciu mám na mysli účtovanie v uzávierkových operáciách Interným dokladom.


Ak boli takto vysporiadané pohľadávky a záväzky v roku 2009 ,tak už nemáte čo účtovať v týchto v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.


Po obnovení živnosti tieto už vysporiadané pohľadávky a záväzky neuvádzate a ak príde k ich úhrade v čase obnovenia živnosti účtujete o príjmoch neovplyvňujúcich základ dane a o výdavkoch neovplyvňujúcich ZD .


Vaše účtovné výkazy budú vykazovať len pohľadávky a záväzky ktoré vznikli v čase obnovenia živnosti s tým , že bezprostredne predchádzajúce obdobie bude nula .


Bankový účet začnete dňom obnovenia činnosti len s jeho počiatočným stavom .

To znamená, že vo Výkazoch za rok 2010 BPO z roku 2009 nie je t.j.0 , ak nemal v roku 2010 žiadne pohľadávky ani záväzky v tých riadkoch bude O ...ostatné podľa skutočnosti napr.pokladňa, bankový účet ...a pod.

Z pohľadu JU .
Zita5
26.03.11,08:30
No je to tak, nakoniec som sa dovolala na ten daňový úrad a tam mi povedali nasledovné.... mám podať DP B aj s výkazmi... s tým, že na začiatku obdobia 2010 budú rovnaké ako za rok 2009, ale na konci obdobia 2010 mám vraj ponížiť sumy, napr. ak v priebehu prerušenia živnosti boli uhradené pohľadávky a záväzky, tak na konci obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch mám stav pohľadávok a záväzkov ponížiť o tieto uhradené sumy.... argumentovali to tým, že on mal síce všetko daňovo vysporiadané ešte v roku 2009, ale keďže živnosť nezrušil, ale iba ju prerušil, tak tieto pohľadávky a záväzky sa mu z účtovného hľadiska nevynulovali... takže vo výkaze musia byť upravené na skutočný stav.... ale nemám ani najmenšie predstavu, ako to dám všetko do poriadku.... kde to mám poupravovať, v peňažnom denníku? alebo si mám urobiť iba takú bočnú evidenciu a ponížiť to iba vo výkaze o majetku a záväzkoch? som z toho hotová,,,,

S vyjadrením daňového úradu nesúhlasím .
nika.sum
26.03.11,08:35
Zivnostnik mal prerusenu zivnost od r.05/2007-10/2010. Vo vykazoch mu zostali penazne prostriedky v pokladni a v banke. Ucet v banke pocas prerusenia zrusil. Do vykazu davam stav z r. 2007? Co sa tyka pokladne a uctu - pociatocny stav pri zacati uctovania (ja zacinam uctovat teraz po preruseni) mozem dat 0 aj v pokladni aj banke (kedze ucet zrusil)?
Neviem ci som Zitka dobre pochopila tvoju odpoved pre misenu (pisala si ked som zadavala otazku).
Ak mal prerusenu zivnost od 2007 do 10/2010. Do vykazu za r. 2010 dam do stlpca BPO to co bolo na konci posledneho obdovia v ktorom uctoval cize vo vykaze z r. 2007?
Zita5
26.03.11,08:44
Misena, veď ak nemal zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky, tak mu môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
Ak napriek tomu chce urobiť DP, tak potom typ A...veď mal príjem iba o zamestnania, tak čo by si chcela uviesť v type B?

Muška súhlasím s Tebou . Moje vyjadrenie vyššie som podala, len z dôvodu , že som presvedčená , že na DU ohľadom výkazov jej podali nesprávnu informáciu . Inak ak je SZČO bez príjmov a nie je v strate , tak kľudne môže podať daňové priznanie "A" .

Pri podaní daňového priznania "A" by som podala aj oznámenie , že som zo živnosti nepoberala žiaden príjem v roku 2010 . Alebo .....kľudne môže aj podať "B" nič s tým nepokazí a do osobitných ustanovení napíšem, že som zo živnosti nedosahovala žiaden príjem .
Zita5
26.03.11,17:02
Zivnostnik mal prerusenu zivnost od r.05/2007-10/2010. Vo vykazoch mu zostali penazne prostriedky v pokladni a v banke. Ucet v banke pocas prerusenia zrusil. Do vykazu davam stav z r. 2007? Co sa tyka pokladne a uctu - pociatocny stav pri zacati uctovania (ja zacinam uctovat teraz po preruseni) mozem dat 0 aj v pokladni aj banke (kedze ucet zrusil)?
Neviem ci som Zitka dobre pochopila tvoju odpoved pre misenu (pisala si ked som zadavala otazku).
Ak mal prerusenu zivnost od 2007 do 10/2010. Do vykazu za r. 2010 dam do stlpca BPO to co bolo na konci posledneho obdovia v ktorom uctoval cize vo vykaze z r. 2007?

Mám zato, že bezprostredne predchádzajúce obdobie roku 2010 je rok 2009 a nie rok 2007.
Pozastavenie živnosti v roku 2007 do roku 2010 malo byť vysporiadané tak, že okrem iných povinností zo zákona o dani z príjmu ,pokladňa mala byť nulová(napr.výber pre osobnú spotrebu) a účet nulový (zrušenie účtu, výber alebo prevod peňazí na osobný účet )......rok 2007 sa uzatváral s vedomím , že sa pozastaví živnosť do roku 2010 .
Od roku 2007 nastali zmeny v tom, že peniaze v pokladni nie sú a bankový účet je zrušený .
Ja som toho názoru , že BPO je pokladňa nula , banka nula .Nie som presvedčená, že tam patrí KS z roku 2007.
mizu24
26.03.11,17:34
Potrebujem pomôcť z výkazmi, prešla som celú tému, ale nenašla som, že či pri prerušení živnosti k 2.6. sa zostavuje ku dňu prerušenia mimoriadna alebo riadna uzávierka? Neviem, čo mám zaškrtnúť vo výkazoch. Dátum dám k 1.6. a obdobie od 1-6 2010.
misena
26.03.11,19:10
Muška súhlasím s Tebou . Moje vyjadrenie vyššie som podala, len z dôvodu , že som presvedčená , že na DU ohľadom výkazov jej podali nesprávnu informáciu . Inak ak je SZČO bez príjmov a nie je v strate , tak kľudne môže podať daňové priznanie "A" .

Pri podaní daňového priznania "A" by som podala aj oznámenie , že som zo živnosti nepoberala žiaden príjem v roku 2010 . Alebo .....kľudne môže aj podať "B" nič s tým nepokazí a do osobitných ustanovení napíšem, že som zo živnosti nedosahovala žiaden príjem .

Zdravím Zitka, v piatok som volala na 4 daňové úrady a na všetkých mi povedali, že treba podať daňové priznanie typ B, lebo v roku 2010 mu živnosť bežala, aj keď nemal žiadne príjmy a výdavky.... a čo sa týka tých výkazov, keď mi z DÚ poslali také písomné vyjadrenie, že majú zohľadňovať skutočný stav účtovníctva, lebo cez uzávierkové operácie, ktoré som robila v peňažnom denníku sú pohľadávky a záväzky vysporiadané iba daňovo a nie účtovne... že z toho dôvodu treba udať zostatky vo výkazoch....

Našla som aj to vyjadrenie z DÚ - citujem: "Účtovná jednotka pri zostavovaní mimoriadnej účtovnej závierky k 29.7.2009 v rámci uzávierkových účtovných operácii podľa § 8 ods. 4 písm. a) postupov účtovania vykoná úpravu základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov. Úprava základu dane sa vykonáva len v peňažnom denníku, nevykonáva sa v pomocných knihách, pretože sa jedná len o úpravu v zmysle zákona o dani z príjmov. z toho dôvodu neupravené údaje z pomocných kníh sa uvádzajú vo výkazoch."

To mi poslali z Trenčína ... a tento rok mi to isté tvrdili aj v Považskej, Žiline a aj v Banskej.... tak ako to teda je?
Muška
26.03.11,19:51
Misena,
klikni: http://www.porada.sk/979341-post131.html

časť z listu drsr:
Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.

..koniec citátu.

...tak si vyber :rolleyes:
misena
26.03.11,20:03
No mňa asi porazí... pomóóóc....
a teraz čo mám teda urobiť s tými výkazmi.... keď na konci roka 2009 som mala zostatky... a na konci roka 2010 čo bude teda?

_mimotemy Mi to pripadá ako zlý žart... to daňové úrady v každom kraji majú svoje vyjadrenia? Alebo ako to mám chápať
Zita5
26.03.11,20:07
Zdravím Zitka, v piatok som volala na 4 daňové úrady a na všetkých mi povedali, že treba podať daňové priznanie typ B, lebo v roku 2010 mu živnosť bežala, aj keď nemal žiadne príjmy a výdavky.... a čo sa týka tých výkazov, keď mi z DÚ poslali také písomné vyjadrenie, že majú zohľadňovať skutočný stav účtovníctva, lebo cez uzávierkové operácie, ktoré som robila v peňažnom denníku sú pohľadávky a záväzky vysporiadané iba daňovo a nie účtovne... že z toho dôvodu treba udať zostatky vo výkazoch....

Našla som aj to vyjadrenie z DÚ - citujem: "Účtovná jednotka pri zostavovaní mimoriadnej účtovnej závierky k 29.7.2009 v rámci uzávierkových účtovných operácii podľa § 8 ods. 4 písm. a) postupov účtovania vykoná úpravu základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov. Úprava základu dane sa vykonáva len v peňažnom denníku, nevykonáva sa v pomocných knihách, pretože sa jedná len o úpravu v zmysle zákona o dani z príjmov. z toho dôvodu neupravené údaje z pomocných kníh sa uvádzajú vo výkazoch."

To mi poslali z Trenčína ... a tento rok mi to isté tvrdili aj v Považskej, Žiline a aj v Banskej.... tak ako to teda je?

Pozrite ja nebudem komentovať ,čo Vám povedali na 4 daňových úradoch ......píšete , že bola pozastavená živnosť 2009, v roku 2010 bola obnovená , príjmy a výdavky v roku 2010 z podnikania neboli žiadne , stratu neuvádzate (ak by bola, mení sa situácia a je povinnosť typ B), príjem je len zo závislej činnosti .....................ja si za svojou odpoveďou stojím a ešte ako prídavok Vám priložím - najčastejšie otázky a odpovede, ktoré vypracovalo daňové riaditeľstvo BB pre rok 2010 a prečítajte si napríklad stranu 13 - Príjmy zo závislej činnosti otázka číslo 6 a odpoveď na túto otázku a nezaškodí ak si to prečítate ako celok .

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/otazky_dpfo_2011.rtf

Takže si to len dobre prečítajte a posielam pozdrav na tie 4 daňové úrady ......myslím, že by mohli mať aj iný prístup , ako dementovať to , čo uvádzajú verejnosti na ich stránke .

Ja sa stotožňujem s typom A , ale ako som písala , nič nepokazíte aj s typom B .....ale typ B je Vaše osobné rozhodnutie , a nie povinnosť .

P.S. A ja sa čudujem, že keď sa Vám trafili do jedného a toho istého názoru všetky 4 daňové úrady , aj niektoré iné ....prečo zisťujete informácie ? Alebo, že by ste im neverili ?:)Alebo potom už ja som prepracovaná , lebo sa blíži 31.3. a nerozumiem Vašej otázke ja :rolleyes:
misena
26.03.11,20:15
P.S. A ja sa čudujem, že keď sa Vám trafili do jedného a toho istého názoru všetky 4 daňové úrady , aj niektoré iné ....prečo zisťujete informácie ? Alebo, že by ste im neverili ?Alebo potom už ja som prepracovaná , lebo sa blíži 31.3. a nerozumiem Vašej otázke ja


Lebo z osobnej skúsenosti viem, že na každom DÚ mi vždy povedia niečo iné.... teraz sa výnimočne trafili.... :-)))
Zita5
26.03.11,20:18
P.S. A ja sa čudujem, že keď sa Vám trafili do jedného a toho istého názoru všetky 4 daňové úrady , aj niektoré iné ....prečo zisťujete informácie ? Alebo, že by ste im neverili ?Alebo potom už ja som prepracovaná , lebo sa blíži 31.3. a nerozumiem Vašej otázke ja


Lebo z osobnej skúsenosti viem, že na každom DÚ mi vždy povedia niečo iné.... teraz sa výnimočne trafili.... :-)))

.....ak sa trafili , tak Vám iné nezostáva len postup podľa ich odpovede.:)
misena
26.03.11,20:41
ja som hlavne zisťovala, ako má vyzerať ten výkaz na konci roka 2010.... keď na konci roka 2009 som mala zostatky v tomto výkaze... išlo mi hlavne o to.... a metodička na jednom z týchto daňových úradov mi povedala, že mám stavy, ktoré boli vykázané vo výkaze o MaZ ponížiť o skutočnosti, ktoré nastali počas prerušenia živnosti.... teda ak boli uhradené nejaké pohľadávky alebo záväzky počas prerušenia živnosti, tak o tieto mám upraviť konečné stavy, ktoré som mala na konci roka 2009...(neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne).......... len mi nepovedala, ako to mám urobiť, keď počas prerušenia živnosti sa v peňažnom denníku neúčtuje.... hlavne toto som zisťovala....
misena
26.03.11,20:42
mimotemy mimochodom, Zitka, ďakujem Vám, že máte so mnou ešte trpezlivosť... veľmi si to vážim...
nika.sum
26.03.11,21:06
Mám zato, že bezprostredne predchádzajúce obdobie roku 2010 je rok 2009 a nie rok 2007.
Pozastavenie živnosti v roku 2007 do roku 2010 malo byť vysporiadané tak, že okrem iných povinností zo zákona o dani z príjmu ,pokladňa mala byť nulová(napr.výber pre osobnú spotrebu) a účet nulový (zrušenie účtu, výber alebo prevod peňazí na osobný účet )......rok 2007 sa uzatváral s vedomím , že sa pozastaví živnosť do roku 2010 .
Od roku 2007 nastali zmeny v tom, že peniaze v pokladni nie sú a bankový účet je zrušený .
Ja som toho názoru , že BPO je pokladňa nula , banka nula .Nie som presvedčená, že tam patrí KS z roku 2007.

Aj ja som najprv chcela dat nula do BPO, ale je tam bezprostredne predchadzajuce uctovne obdobie a to ma trochu pletie. Pretoze ked mal zivnost prerusenu tak poslednym uctovnym obdobim bol r. 2007. Ja som r. 2007 neuzatvarala, urcite by som pokladnu vynulovala osobnym vyberom. Ucet bol zruseny tiez az v case prerusenia.
mizu24
27.03.11,06:29
ja som hlavne zisťovala, ako má vyzerať ten výkaz na konci roka 2010.... keď na konci roka 2009 som mala zostatky v tomto výkaze... išlo mi hlavne o to.... a metodička na jednom z týchto daňových úradov mi povedala, že mám stavy, ktoré boli vykázané vo výkaze o MaZ ponížiť o skutočnosti, ktoré nastali počas prerušenia živnosti.... teda ak boli uhradené nejaké pohľadávky alebo záväzky počas prerušenia živnosti, tak o tieto mám upraviť konečné stavy, ktoré som mala na konci roka 2009...(neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne).......... len mi nepovedala, ako to mám urobiť, keď počas prerušenia živnosti sa v peňažnom denníku neúčtuje.... hlavne toto som zisťovala....

Ja som mala podobný prípad, išlo o záväzok v sume 6 € a vysporiadala som to len cez úhrady v knihe záväzkov, nezaúčtovala som to do PD. Tým pádom som mala vo výkazoch na konci obdobia nižší stav o tých 6 € ako bol PS.
misena
27.03.11,10:49
Ja som mala podobný prípad, išlo o záväzok v sume 6 € a vysporiadala som to len cez úhrady v knihe záväzkov, nezaúčtovala som to do PD. Tým pádom som mala vo výkazoch na konci obdobia nižší stav o tých 6 € ako bol PS.

takže to mám vysporiadať iba v účtovných knihách? a s dátumom, kedy boli naozaj uhradené aj keď to bolo cez prerušenú živnosť, alebo mám účtovať až s dátumami kedy mu živnosť znova nabehla?....
mizu24
27.03.11,13:26
takže to mám vysporiadať iba v účtovných knihách? a s dátumom, kedy boli naozaj uhradené aj keď to bolo cez prerušenú živnosť, alebo mám účtovať až s dátumami kedy mu živnosť znova nabehla?....

Ja som to urobila iba v účtovných knihách. Keď bola úhrada cez prerušenú živnosť, tak s tým dátumom. Keby to bolo po nabehnutí živnosti, tak by si to podľa mňa mala prehnať cez PD.
Zita5
27.03.11,15:57
Misena,
klikni: http://www.porada.sk/979341-post131.html

časť z listu drsr:
Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.

..koniec citátu.

...tak si vyber :rolleyes:

Keby si misena prečítala v Muška Tebou priloženú tému tak by zistila viac .Predsa tam máme odpovede z DRSR z ktorých sa tiež dá niečo vyčítať :)
misena
27.03.11,16:16
však som to čítala, ale ako to mám vyriešiť, keď mám zostatky z roku 2009 vo výkaze o MaZ a keď budem podávať za rok 2010 daňové priznanie typ B, musím odovzdať aj výkazy.... a stále neviem, ako mám vyriešiť tie zostatky na konci roka 2010.....
misena
27.03.11,19:16
Ešte mám jeden prípad: živnostník má pozastavenú živnosť od 2. 11. 2010 do 2. 5. 2011. Doteraz si uplatňoval iba paušálne výdavky.... Všetky pohľadávky má vysporiadané ešte pred pozastavením živnosti, ale nemá uhradené všetky odvody do SP. Mám postupovať tak, že z príjmov mu vypočítam 40% výdavky, ale čo s tými nezaplatenými, mám o ne upraviť ZD v daňovom priznaní na riadku 43?
Ociviste
27.03.11,21:13
dobry vecer,
precitala som uz asi vsetko na porade a mam z toho ako vzdy uplny gulas.
Pochopila som ze na vykazy uvadzam obdobie od kedy do keby bola zivnost.
Ak zivnostnik prerusil zivnost 13.12.2010 uvediem na vykazy do 12/2010.
faktury, ktore boli uhradene po 13.12.2010 dam cez ID uzavierkove operacie, ale dam ich ako VOZD alebo VNZD?
A co s tym, ze ich treba upravit? Vykazy ponecham tak, ako mi to vyjde, lebo v case uzavierky to bolo tak?
Dakujem za odpoved
Ociviste
28.03.11,05:43
dobry vecer,
precitala som uz asi vsetko na porade a mam z toho ako vzdy uplny gulas.
Pochopila som ze na vykazy uvadzam obdobie od kedy do keby bola zivnost.
Ak zivnostnik prerusil zivnost 13.12.2010 uvediem na vykazy do 12/2010.
faktury, ktore boli uhradene po 13.12.2010 dam cez ID uzavierkove operacie, ale dam ich ako VOZD alebo VNZD?
A co s tym, ze ich treba upravit? Vykazy ponecham tak, ako mi to vyjde, lebo v case uzavierky to bolo tak?
Dakujem za odpoved

Prosim o radu. Dakujem
mizu24
28.03.11,11:30
dobry vecer,
precitala som uz asi vsetko na porade a mam z toho ako vzdy uplny gulas.
Pochopila som ze na vykazy uvadzam obdobie od kedy do keby bola zivnost.
Ak zivnostnik prerusil zivnost 13.12.2010 uvediem na vykazy do 12/2010.
faktury, ktore boli uhradene po 13.12.2010 dam cez ID uzavierkove operacie, ale dam ich ako VOZD alebo VNZD?
A co s tym, ze ich treba upravit? Vykazy ponecham tak, ako mi to vyjde, lebo v case uzavierky to bolo tak?
Dakujem za odpoved

Ako myslíš, že ich treba upraviť? Trochu tomu nerozumiem. No ja by som to dala ako VNZD, lebo to už nemá s podnikaním nič spoločné.
marcelaStanakova
28.03.11,11:52
Vyplňuje FO Daňové priznanie typ B ? od 1.1.2010 do 22.3.2010 SZČO , potom prerušená živnosť až do 31.12.2010, popritom zamestnanec na HPP
misena
28.03.11,12:53
áno vyplňuje typ B
Ociviste
28.03.11,19:03
Dakujem za odpoved mizu24.
Uz som nasla nejake odpovede v prispevku 272, tam sa ale uvadza, ze zavazky (fa) sparujem s knihou zavazkov cez ID ako nepenaznu operaciu a dam to ako VOZD. Takze vsetky zavazky, ktore boli uhradene po preruseni zivnosti dam ako VOZD? Dobre som pochopila? Kedze zivnostnik, este neobnovil zivnost.
A co so zostatkov v pokladnici?
Dakujem za odpove
mizu24
29.03.11,05:41
...ostatné podľa skutočnosti napr.pokladňa, bankový účet ...a pod.



:confused:

pokladňa podľa skutočného stavu, ako vám vyšla...
misena
29.03.11,07:25
zostatok v pokladni a na účte treba vybrať na osobnú spotrebu
Ociviste
29.03.11,07:31
Dakujem za odpovede.
A co s autom, ktore bolo vlozene do podnikania?
Tak isto co s drobnym majetkom, ako je telefon, vapka atd?
Dakujem za odpoved.
misena
29.03.11,07:59
majetok vyradiť, auto preradiť do osobného užívania
Ociviste
29.03.11,08:10
Dakujem
Ociviste
29.03.11,14:38
majetok vyradiť, auto preradiť do osobného užívania

a este pre istotu, iba to vyradim, nic nezdanujem? Radsej sa opytam, ako by som mala urobit chybu.
Jednoducho do karty napisem len vyradenie z dovodu prerusenia zivnosti a datum vyradenia dam datum prerusenia?
Dakujem za odpoved.
misena
29.03.11,15:42
ten drobný majetok by som vyradila napr. aj z dôvodu opotrebenia, čo sa týka auta, ak sa po zaradení do osobného užívania predá do 5 rokov, tak sa musí tento príjem zdaniť....
Ociviste
29.03.11,16:19
dakujem za odpoved
teraz ma napadlo, ze ak je auto zastavene exekutorom z DU, nie je problem vo vyradeni tohto auta?
Dakujem
mikinka1
29.03.11,16:55
ten drobný majetok by som vyradila napr. aj z dôvodu opotrebenia, čo sa týka auta, ak sa po zaradení do osobného užívania predá do 5 rokov, tak sa musí tento príjem zdaniť....

Dobrý večer, potrebovala by som poradiť, tiež riešim takýto problém,idem pozastaviť živnosť k 1.4., a ostalo mi auto, ktoré chcem predať, ale ešte neviem ako je to keď som platca DPH. Je treba k dátumu pozastavenia živnosti aj toto ukončiť? A keď predám auto? Musím uhradiť DPH?
Dakujem
Ociviste
30.03.11,05:32
Dobry den, chcem sa len uistit, ci som dala spravne datum.
Ak SZCO prerusil zivnost 13.12.2010 na vykazy tento datum pisem uplne hore Vykaz o majetku a zavazkoch v jednoduchom uctovnictve k ....... a tam dopisem ten datum 13.12.2010?
A zaskrtavam uctovna zavierka x riadna?
Dakujem za odpoved
Rozalka
01.06.11,15:24
z stránky DR SR
aktaK
01.06.11,16:55
z stránky DR SR

rozalka, prosim, od kedy platí ten posledný odsek? platí aj spatne?
nakolko ja mam uz stvrtý rok pozastavenú zivnost a karticku stále mám, pretoze ju odo mna na dú v tom case neziadali, ked som im priniesla kopiu prerusenia zivnosti...
co to pre mna znamena? mam ist teraz dodatocne karticku na dú odovzdat?
Rozalka
01.06.11,17:37
To som našla na DR SR dnes, včera to tam určite nebolo.
aktaK
02.06.11,05:02
dakujem rozalka, zrejme v najblizsej buducnosti navstivim DÚ, aby som sa zbytocne do pruseru nedostala...
Zita5
02.06.11,05:24
rozalka, prosim, od kedy platí ten posledný odsek? platí aj spatne?
nakolko ja mam uz stvrtý rok pozastavenú zivnost a karticku stále mám, pretoze ju odo mna na dú v tom case neziadali, ked som im priniesla kopiu prerusenia zivnosti...
co to pre mna znamena? mam ist teraz dodatocne karticku na dú odovzdat?

Už sa na Porade v minulom roku objavili príspevky, kedy pri pozastavení živnosti museli odovzdať Osvedčenie o registrácii . Ak neodovzdali tak ich daňový úrad vyzval .
aktaK
02.06.11,05:47
Už sa na Porade v minulom roku objavili príspevky, kedy pri pozastavení živnosti museli odovzdať Osvedčenie o registrácii . Ak neodovzdali tak ich daňový úrad vyzval .

ejha, mozem dostat za to nejaku pokutu? ja som prerusila zivnost cca pred 3,5 r. a vtedy odo mna nic neziadali... i tak skor zvazujem uplne zrusenie, momentalne som v TPP...
ale teraz mam obavy ohladom tej karticky...
aktaK
02.06.11,09:56
prosím, ubezpecte ma, ze sa nemusim obávať!

ja mam prerusenu zivnost na 5 rokov - cca do 8/2012

a teraz citam, ze po novom zivnost sa dá prerusit max. do 3 rokov, platí to aj pre mna? mozem byt v klude? pre mna stale platí tých 5 rokov prerusenia, alebo sa zmena teda týka i mna?
veronikasad
02.06.11,10:40
prosím, ubezpecte ma, ze sa nemusim obávať!

ja mam prerusenu zivnost na 5 rokov - cca do 8/2012

a teraz citam, ze po novom zivnost sa dá prerusit max. do 3 rokov, platí to aj pre mna? mozem byt v klude? pre mna stale platí tých 5 rokov prerusenia, alebo sa zmena teda týka i mna?
§ 80s Živnostenského zákona

Prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája 2010 zostávajú v platnosti.

(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov "živnostenský list" alebo názov "koncesná listina", rozumie sa tým "osvedčenie o živnostenskom oprávnení".

(3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.
aktaK
02.06.11,10:45
§ 80s Živnostenského zákona

Prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája 2010 zostávajú v platnosti.

(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov "živnostenský list" alebo názov "koncesná listina", rozumie sa tým "osvedčenie o živnostenskom oprávnení".

(3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.



Veronika, takze pre mna zmena neplatí, a teda mi stale a regulerne plati pozastavenie zivnosti na tých 5 rokov a to od 1.9.2007 do 31.8.2012?
aktaK
02.06.11,10:52
http://podnikam.webnoviny.sk/porada/ukoncenie-pozastavenie-podnikania-zmeny-f16/pozastavenie-ivnosti-t30-50.html

inak zaujímavé, ak to tak bude...to budú zasa nedoplatky, pokuty, penale atd....(myslim na vyjadrenie renata.bahnova)
Istiach
05.06.11,21:15
Dobry den,

Chcem sa opytat na jednu vec. Ak zrusim zivnost v roku 2012, budem musiet odovzdat danove priznanie za rok 2011 a zaplatit dan z prijmu. Ako to bude v 2012 s odvodmi. Tie uz platit po zruseni ZL nebudem?

PS: niekde na zaciatku tejto temy je napisane ze po zruseni zivnosti sa odovody neplatia, ale to bolo pred 4 rokmi. Chcem vediet ci je to stale to iste.

S pozdravom
Katarina
06.06.11,11:50
Po ukončení živnosti v roku 2012 sa treba odhlásiť zo sociálnej a zdravotnej poisťovne s uvedením presného dátumu ukončenia živnosti. Po tomto dátume sa už odvody neplatia.
bredikova
23.07.11,08:50
DP za rok 2011 samozrejme musíš podať a ak bude výsledkom DP daň, tak ju musíš zaplatiť.
Ak zrušíš živnosť v priebehu roka 2012 , musíš podať DP aj za rok 2012 a znova, ak bude výsledkom daň, tak ju budeš musieť znova zaplatiť.
Na fondy ti odpovedala Katarina - súhlasím s ňou.
veronikasad
23.07.11,09:30
Dobry den,

Chcem sa opytat na jednu vec. Ak zrusim zivnost v roku 2012, budem musiet odovzdat danove priznanie za rok 2011 a zaplatit dan z prijmu. Ako to bude v 2012 s odvodmi. Tie uz platit po zruseni ZL nebudem?

PS: niekde na zaciatku tejto temy je napisane ze po zruseni zivnosti sa odovody neplatia, ale to bolo pred 4 rokmi. Chcem vediet ci je to stale to iste.

S pozdravom
Chceš živnosť v roku 2012 (po nejakom čase) znovu obnoviť ?
dara
13.09.11,05:23
Dobrý deň,

Prečítala som si danú tému, ale chcela som poprosiť skôr o nejaký ucelý zoznam bodov, čo všetko je potrebné vykonať pri zrušení živnosti.

FO zruší živnosť k 14.09.2011 DP priznáva je postačujúce podať do 31.03.2012? Je možnosť využitia aj predĺženia lehoty na podanie DP do 30.06.2012 aj v takýchto prípadoch?

FO sa odhlási z SP, ZP. Odvody bude platiť ako dobrovoľník? Alebo čo je výhodnejšie aj z hľadiska dôchodky, myslím, aby boli splnené a dodržané všetky podmienky (odpracované roky, aj niečo pošetrené na dôchodok).

NA DP je potrebné v lehote do 15 dní oznámiť FO, že došlo k zániku živnosti, vrátiť kartičku o registrácii (neplatca DPH) je potrebné uvedené vykonať na špeciálnom tlačive DÚ alebo možno vyhotoviť podľa ľubovôle? A DÚ vydáva o tomto aj potvrdenie?

Prosím vyvrátiť alebo potvrdiť a taktiež navrhnúť čo všetko ďalšie je ešte k zrušeniu živnostenského oprávnenia potrebné.

Ďakujem
dara
13.09.11,06:30
Posúva
veronikasad
13.09.11,06:45
Dobrý deň,

Prečítala som si danú tému, ale chcela som poprosiť skôr o nejaký ucelý zoznam bodov, čo všetko je potrebné vykonať pri zrušení živnosti.

FO zruší živnosť k 14.09.2011 DP priznáva je postačujúce podať do 31.03.2012? Je možnosť využitia aj predĺženia lehoty na podanie DP do 30.06.2012 aj v takýchto prípadoch? 2x ano

FO sa odhlási z SP, ZP. Odvody bude platiť ako dobrovoľník? Alebo čo je výhodnejšie aj z hľadiska dôchodky, myslím, aby boli splnené a dodržané všetky podmienky (odpracované roky, aj niečo pošetrené na dôchodok). Ak sa prihlási na UP ako uchádzač o zamestnanie, aj keď mu nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, zdr.poistenie za neho bude platiť štát. Počas evidencie na UP sa môže prihlásiť v SP ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba.

NA DP je potrebné v lehote do 15 dní oznámiť FO, že došlo k zániku živnosti, vrátiť kartičku o registrácii (neplatca DPH) je potrebné uvedené vykonať na špeciálnom tlačive DÚ alebo možno vyhotoviť podľa ľubovôle? A DÚ vydáva o tomto aj potvrdenie? Neviem, či majú na to špecialne tlačivo. Ak nie, treba napísať sprievodný list a dať si potvrdiť kopiu.

Prosím vyvrátiť alebo potvrdiť a taktiež navrhnúť čo všetko ďalšie je ešte k zrušeniu živnostenského oprávnenia potrebné.

Ďakujem
odpoveď v texte
katka 23
13.09.11,06:53
na Dú je potrebné napísať žiadosť o posledné zdaňovacie obdobie,ak bol platca DPH z dôvodu ukončenia živnosti, vlastnými slovami, nás Dú vyzval aby sme vrátili kartičku o registrácii
dara
13.09.11,07:37
Ďakujem za odpovede. Ešte sa chcem informovať ohľadom poistného, keď má FO aj sro, kde nie je zamestnancom neplatí si odvody do ZP, SP, je však potrebné aj z hľadiska zdravotného aj sociálneho (dôchodok) platiť poistné, platí sa v minimálnej výške?
katka 23
13.09.11,07:57
prihlásiť sa ako dobrovoľný platca v ZP aj SP výšku poistného v SP si môže vybrať v ZP minimum 46,06 €. V SP si môže platiť aj nemocenské tiež aj poistenie v nezamestnanosti pre prípad...
hyllka
03.11.11,12:00
Ahojte poradaci :) zas a znova by som rada vyuzila vase mudre hlavicky a chcela by som vas poprosit o pomoc. V marci tohto roka (2011) som si zrusila zivnost, ktoru som mala popri zamestnani lebo som si myslela ze ju uz nebudem potrebovat ale jeden mysli a osud planuje a situacia je taka ze by som si rada znova otvorila zivnost. Lenze neviem ako to teraz funguje, mam pocit ze mi by vznikla povinnost platit odvody ak by som si znova zalozila zivnost ale to budem platit ja ci zamestnavatel a ci vlastne som povinna oznamit zamestnavatelovi ze mam zivnost.
s takymito udajmi som podaval danove priznanie v marci:
Úhr zúctovanych a vyplatených príjmov od zamestnavatela: 8179,85€
Poistne a prispevky : 1094,19€
Ciastkovy zaklad dane: 7085,66€
Preddavok na dan: 581,35€

Príjem zo zivnosti: 4587,50€
40% pausalne vydavky: 1835€

Ja viem ze su to mozno hlupe otazky ale mam v tom hokej. Mozete mi prosim poradit!
vrela vdaka!!
ste najlepsi!
Hyllka
catania1
22.02.12,10:14
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. SZCO prerusila zivnosti od 21.4.2010 do 15.8.2011. Predchadzajuca uctovnicka mu uplatnovala 40% pausalne vydavky. Kedze zivnost do 31.3.2011 neobnovil mala mu urobit mimoriadnu uzavierku ku dnu 21.4.2010? Vykazy mala podat na DU k 31.3.2011? Po 15.8.2011 obnovil zivnost a vykazuje prijmy a vydavky... chce viest klasicke JU, nie pausalne vydavky.Kedze sa mi dostali do ruk iba vykazy k 31.12.2010 mozem pri DP za rok 2011 vychadzat z tychto vykazov, alebo by som mala vychadzat z mimoriadnej uzavierky k 21.4.2010, ktore zrejme nema spravenu? Este sa chcem spytat, eviduje vo VoM nejaky dlhodoby majetok... kedze mal prerusenu zivnost, moze ho v roku 2011 odpisovat? alebo pri pozastaveni zivnosti si nemoze uplatnit odpisy. Dakujem.
Takmerstarec
28.02.12,08:30
Odpoved na predchadzajuci prispevok #330 by zaujimal aj mna. Nikto nevie poradit? Ja sa sice iba rozhodujem ci obnovit zivnost po pol roku alebo ju zrusit uplne teraz ked 4.3. 2012 uplynie polrok. Nuz ale potreboval by som odpoved, aby som vedel co by ma ocakavalo v pripade ukoncenia/obnovenia zivnosti.
Naviac som momentalne "preruseny" (ci nasuseny ?:)) dochodca zivnostnik. Mam napriklad problem aj s tym ako sa prevedie uz pred dvoma rokmi odpisane auto zo zivnosti uz vyse roka odhlasene z pouzivania vo firme (neplatila sa zan dan z MV za minuly rok) , ale stale je v majetku firmy, do mojho osobneho vlastnictva. Je rozdiel v prevode majetku firmy (tiez napriklad este nie uplne odpisanych pocitacov) medzi pozastavenim a zrusenim zivnosti? Poistovna zabezpecujuca povinne zmluvne poistenie napriklad radi, ze si ho mam sam sebe odpredat za 1 Euro. Mne to pripada dost nezmyselny pocin. Ale uz si zvykam,ze byrokracia okolo uctovnictva prinasa furu nezmyslov a spustu jalovej prace ludi neprinasajucej ziadne uzitkove hodnoty pre spolocnost. Zase som si neodpustil kritiku prace uctovnikov, takze asi sa sotva dockam ochoty poradit. Nuz, ale ked uz som raz taky, vzdy pozdvihnem celospolocenske problemy nad svoje osobne.
jacekova
28.02.12,09:27
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. SZCO prerusila zivnosti od 21.4.2010 do 15.8.2011. Predchadzajuca uctovnicka mu uplatnovala 40% pausalne vydavky. Kedze zivnost do 31.3.2011 neobnovil mala mu urobit mimoriadnu uzavierku ku dnu 21.4.2010? Vykazy mala podat na DU k 31.3.2011? Po 15.8.2011 obnovil zivnost a vykazuje prijmy a vydavky... chce viest klasicke JU, nie pausalne vydavky.Kedze sa mi dostali do ruk iba vykazy k 31.12.2010 mozem pri DP za rok 2011 vychadzat z tychto vykazov, alebo by som mala vychadzat z mimoriadnej uzavierky k 21.4.2010, ktore zrejme nema spravenu? Este sa chcem spytat, eviduje vo VoM nejaky dlhodoby majetok... kedze mal prerusenu zivnost, moze ho v roku 2011 odpisovat? alebo pri pozastaveni zivnosti si nemoze uplatnit odpisy. Dakujem.

akú mimoriadnu uzávierku?
nič také sa nerobí v prípade pozastavenia živnosti
predchádzajúca účtovníčka urobila DP za rok 2010 (1-4) a keďže bola živnosť pozastavená, bolo treba dodaniť pohľadávky a zásoby (ak robila paušál). ak robila JÚ, tak upraviť ZD aj o záväzky.

ty keď chceš za rok 2011 viesť JÚ, tak môžeš. aké výkazy k 31.12.2010 sa ti dostali do rúk, keď pri pauš.výdavkoch sa výkazy nerobia?

čo sa odpisov týka, dajú sa pozastaviť len vtedy ak vedie JÚ. ak robí pauš.výdavky, tak v ten rok odpisy prepadnú.
jacekova
28.02.12,09:29
doporučila by som najprv si preštudovať túto super tému, aby ste v tom mali jasnejšie:
http://www.porada.sk/t188127-prechod-z-ju-na-pausalne-vydavky-a-opacne-ii-prelom-rokov-2010-2011-a.html
Sylvinka08
13.03.12,13:46
Prosím o radu, chcem sa uistiť, že to robím správne.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostatok pohľadávok bol 5740,- € a záväzky 270,- €.
V roku 2011 by chcel paušálne výdavky. 5.9.12 prerušil živnosť. Príjem v roku 2011 mal vo výške 5740,- čiže výška pohľadávok.

Ja to chápem tak, že zdaním príjem za rok 2011 - 570,- € a uplatním mu paušálne výdavky.

Nemusím upravovať daňové priznanie za rok 2010?
Jana Acsová
13.03.12,14:35
Prosím o radu, chcem sa uistiť, že to robím správne.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostatok pohľadávok bol 5740,- € a záväzky 270,- €.
V roku 2011 by chcel paušálne výdavky. 5.9.12 prerušil živnosť. Príjem v roku 2011 mal vo výške 5740,- čiže výška pohľadávok.

Ja to chápem tak, že zdaním príjem za rok 2011 - 570,- € a uplatním mu paušálne výdavky.

Nemusím upravovať daňové priznanie za rok 2010?Tretíkrát vidím Vašu otázku.

http://www.porada.sk/t189045-prechod-z-preukazatelnych-vydavkov-na-pausalne.html
Sylvinka08
13.03.12,14:41
ďakujem pekne za odpoveď ospravedlňujem sa za 3 krát zadanú tému, nevedela som ktorá téma je aktívna... prepáčte...
Jana Acsová
13.03.12,14:50
ďakujem pekne za odpoveď ospravedlňujem sa za 3 krát zadanú tému, nevedela som ktorá téma je aktívna... prepáčte...Aktívna je každá. Ostatné závisí od časovej tiesne x netiesne prispievateľov.
balunka
14.03.12,08:52
keď mám pozastavenú živnosť od 1.7.11 na tri roky,do DP píšem DIČ-alebo rod.číslo ?
ja som DIČ odovzdala na DU ,teraz ho nemám
balunka
14.03.12,14:57
keď mám pozastavenú živnosť od 1.7.11 na tri roky,do DP píšem DIČ-alebo rod.číslo ?
ja som DIČ odovzdala na DU ,teraz ho nemám

nikto nevie?
marjankaj
14.03.12,15:00
keď mám pozastavenú živnosť od 1.7.11 na tri roky,do DP píšem DIČ-alebo rod.číslo ?
ja som DIČ odovzdala na DU ,teraz ho nemám
Predsa to ktoré si mala. A poslali ti vôbec nové čísla účtov?
Marína
14.03.12,15:18
keď mám pozastavenú živnosť od 1.7.11 na tri roky,do DP píšem DIČ-alebo rod.číslo ?
ja som DIČ odovzdala na DU ,teraz ho nemám
Píšeš DIČ. To, že si kartičku DIČ odovzdala, neznamená, že zo systému bolo vymazané aj tvoje DIČ.
Aj FO-občania ak aspoň raz podali DP, systém im vygeneroval DIČ, to im aj do budúcna ostáva.
balunka
14.03.12,18:52
Predsa to ktoré si mala. A poslali ti vôbec nové čísla účtov?
číslo účtu mi neposlali,ale aj tak mi nevyjde platiť daň
balunka
14.03.12,18:52
ďakujem
Marína
15.03.12,09:58
Pre istotu si ho môžeš uložiť, nájdeš tu https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
Katy a R
15.03.12,10:03
Píšeš DIČ. To, že si kartičku DIČ odovzdala, neznamená, že zo systému bolo vymazané aj tvoje DIČ.
Aj FO-občania ak aspoň raz podali DP, systém im vygeneroval DIČ, to im aj do budúcna ostáva.
V podstate je jedno, čo tam napíše. nemusí DIČ ak ho nemá ;) Oni si dohľadajú aj podľa RČ. (a majú sa písať údaje platné v čase DP).
Mne tak aj správkyňa povedala - že to ma najmenej má trápiť;)
balunka
15.03.12,10:36
V podstate je jedno, čo tam napíše. nemusí DIČ ak ho nemá ;) Oni si dohľadajú aj podľa RČ. (a majú sa písať údaje platné v čase DP).
Mne tak aj správkyňa povedala - že to ma najmenej má trápiť;)
Ja som si to tiež myslela,pretože v čase,keď podávam DP tak to DIČ nemám
Marína
15.03.12,10:44
Katy, ja viem, len som chcela vysvetliť, ako to s tým DIČ je, že už ho máš nadosmrti.:-)))
Katy a R
15.03.12,10:49
tak veru - DU na nás nikdy nezabúda :)
Marína
15.03.12,10:51
Ja som si to tiež myslela,pretože v čase,keď podávam DP tak to DIČ nemám
Nie je to celkom tak. Zober si napr. daňovníka, ktorý nikdy nepodnikal a dávnejšie si sám podal DP_typ A. Systém mu vygeneroval DIČ(kartičku s identifikačných číslom však nedostáva) a ak by teraz podal DP, v systéme sa nájde aj pod DIČ, aj RČ.
Ja viem tak, že ak už má pridelené DIČ, tak ho má používať. Druhou stranou mince však je, odkiaľ sa ho má dozvedieť, jedine vlastnú iniciatívu vyvinúť, ak DIČ DÚ nezverejňuje a ani neoznamuje.
petikapp
24.03.12,18:23
Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel má od 14.2.2011-13.2.2014 pozastavenú živnost. Na sklade má tovar v hodnote 13 tis eur (plast. okná, príslušenstvo). Ak by som urobila na celý sklad predaj inej firme v nákupných cenách, môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % aj ked podnikal v tomto roku len 1,5 mesiaca? A chcem sa aj opýtať, ak by nastal prípad, že sa to nepredá, len zostatok skladu zdaním, je tam možnosť odpočítania paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zostatku skladu? A ešte 1 otázočka - ja ako manželka som bola do 5/2011 na rodičovskej dovolenke a od 6/2011 som bola nahlásená vo zdravotnej poistovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, no od toho 6/2011 som súčastne pracovala na Dohodu o pracovnej činnosti z ktorej som mala príjem 700 eur. Chcem sa opýtať, či si manžel môže na mna uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške 3559,20 poníženú len o tých 700 eur čiže 2859,20 eur? Za pomoc vopred ďakujem.
geffertova
24.09.12,07:51
Dobrý deň rada by som sa poradila. Môj manžel je SZCO od roku 2007. Uplatnuje si paušálne výdavky 40 percent. No tento rok je to s prácou horšie a tak rozmýšla, že ukončí živnosť. Ak by sa neskôr práca našla, znova by si ju obnovil. Možno by bolo lepšie ju pozastaviť. Neviem, čo je lepšie. Ja sa chcem, opýtať, kedže mu budem musieť urobiť účtovníctvo, ako mám postupovať pri ukončení alebo pozastavení živnosti. To že ho budem musieť odhlásiť z poistovne a prihlásiť do ZP ako samoplatcu viem. Ako je to z danovým priznaním, ak nepodniká celý rok. V majetku firmy nemá nič, ani auto. Na začiatku kupil nejaké pracovné pomôcky do 100 000 Sk, ale všetky boli do sumy 30000 Sk. Neviem, čo s tými vecami, zvyšujú mi základ dane? Niektoré už ani nefungujú. Ani neviem, ako by som ich ohodnotila, teda akú majú zostatkovú hodnotu. Ak môžete prosím poradte mi, lebo sa v tom veľmi nevyznám. Vopred veľmi pekne ďakujem.
Katy a R
24.09.12,08:00
Dobrý deň rada by som sa poradila. Môj manžel je SZCO od roku 2007. Uplatnuje si paušálne výdavky 40 percent. No tento rok je to s prácou horšie a tak rozmýšla, že ukončí živnosť. Ak by sa neskôr práca našla, znova by si ju obnovil. Možno by bolo lepšie ju pozastaviť. Neviem, čo je lepšie. Ja sa chcem, opýtať, kedže mu budem musieť urobiť účtovníctvo, ako mám postupovať pri ukončení alebo pozastavení živnosti. To že ho budem musieť odhlásiť z poistovne a prihlásiť do ZP ako samoplatcu viem. Ako je to z danovým priznaním, ak nepodniká celý rok. V majetku firmy nemá nič, ani auto. Na začiatku kupil nejaké pracovné pomôcky do 100 000 Sk, ale všetky boli do sumy 30000 Sk. Neviem, čo s tými vecami, zvyšujú mi základ dane? Niektoré už ani nefungujú. Ani neviem, ako by som ich ohodnotila, teda akú majú zostatkovú hodnotu. Ak môžete prosím poradte mi, lebo sa v tom veľmi nevyznám. Vopred veľmi pekne ďakujem.
.. veď píšeš, že si uplatňuje paušálne výdavky :confused: ... ak je to preňho výhodnejšie:confused:, tak načo by si sa trápila s účtovníctvom (podľa mňa). Ostaň pri tom, že nie je UJ.
mondes
24.09.12,08:04
Dobrý deň rada by som sa poradila. Môj manžel je SZCO od roku 2007. Uplatnuje si paušálne výdavky 40 percent. No tento rok je to s prácou horšie a tak rozmýšla, že ukončí živnosť. Ak by sa neskôr práca našla, znova by si ju obnovil. Možno by bolo lepšie ju pozastaviť. Neviem, čo je lepšie. Ja sa chcem, opýtať, kedže mu budem musieť urobiť účtovníctvo, ako mám postupovať pri ukončení alebo pozastavení živnosti. To že ho budem musieť odhlásiť z poistovne a prihlásiť do ZP ako samoplatcu viem. Ako je to z danovým priznaním, ak nepodniká celý rok. V majetku firmy nemá nič, ani auto. Na začiatku kupil nejaké pracovné pomôcky do 100 000 Sk, ale všetky boli do sumy 30000 Sk. Neviem, čo s tými vecami, zvyšujú mi základ dane? Niektoré už ani nefungujú. Ani neviem, ako by som ich ohodnotila, teda akú majú zostatkovú hodnotu. Ak môžete prosím poradte mi, lebo sa v tom veľmi nevyznám. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Za rok 2012 ešte platia 40% paušálne výdavky, takže ešte ich môžeš využiť.
geffertova
24.09.12,11:42
Dakujem za radu. Takže dúfam, že som to správne pochopila. K 30.09.2012 preruší živnosť. Pohľadávky ma všetky uhradené, takže môžem uplatniť 40% paušálne výdavky. Do počtu mesiacov v DP za rok 2012 uvediem 9. Nedávam žiadne iné výkazy. Čo sa týka odvodov, dávam do výdavkov aj poistné za 9 mesiac, ak bolo uhradené v októbri, ked už bola živnosť prerušená? A ešte sa chcem opýtať po tých 6 mesiacoch,keď bude živnosť prerušená, musím to isť niekde nahlásiť alebo automaticky mu živnosť pokračuje?
Jana Acsová
24.09.12,12:02
Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel má od 14.2.2011-13.2.2014 pozastavenú živnost. Na sklade má tovar v hodnote 13 tis eur (plast. okná, príslušenstvo). Ak by som urobila na celý sklad predaj inej firme v nákupných cenách, môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % aj ked podnikal v tomto roku len 1,5 mesiaca? Takto si príspevok staršieho dáta skrátim.

Manžel mal vyporiadať svoju daňovú povinnosť o zostatkové zásoby podľa účtovnej evidencie z dôvodu, že z daňového pohľadu došlo k ukončeniu podnikania. Túto povinnosť mal v daňovom priznaní za rok 2011. To nie je možnosť, ale povinnosť. Ak zásoby zdanil, nemôže byť príjem z ich predaja zdaniteľný príjmom a to do hodnoty zdanených zásob. Príjem nad túto hranicu je zdaniteľným príjmom v roku, v ktorom dôjde k inkasu.
Jana Acsová
24.09.12,12:06
... ak by nastal prípad, že sa to nepredá, len zostatok skladu zdaním, je tam možnosť odpočítania paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zostatku skladu? Áno. Pri zdanení zostatku zásob je možné uplatniť percententuálne výdavky. Ich uplatnenie sa vzťahuje v úhrne na všetky zdaniteľné príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Jana Acsová
24.09.12,12:17
Dakujem za radu. Takže dúfam, že som to správne pochopila. K 30.09.2012 preruší živnosť. Pohľadávky ma všetky uhradené, takže môžem uplatniť 40% paušálne výdavky. Bez ohľadu na uhradenie pohľadávok je možné uplatniť percentuálne výdavky.

Nedávam žiadne iné výkazy.Tak.

Čo sa týka odvodov, dávam do výdavkov aj poistné za 9 mesiac, ak bolo uhradené v októbri, ked už bola živnosť prerušená?Tak to asi nie ... resp. áno, ale cez percenutálne výdavky, ktoré sa vypočítajú z príjmov. Nezáleží na tom čo ste zaplatili, či nezaplatili z Vášho poistného. Uvádzate, že budete uplatňovať percentuálne výdavky.

A ešte sa chcem opýtať po tých 6 mesiacoch,keď bude živnosť prerušená, musím to isť niekde nahlásiť alebo automaticky mu živnosť pokračuje?No určite na DÚ. A aj na SP a ZP predpokladám. Prerušenie živnosti možno predlžovať. Treba dať na vedomie, ako ste sa rozhodli.
geffertova
24.09.12,19:21
Ďakujem pekne za odpoveď
ajka100
07.11.12,18:00
Zdravím Vás. Prosím o odsúhlasenie:
- živnosť prerušená od 31.10.2012 do ...xy
- platca DPH, majetok - autá - neodpísaný, zásoby = 0.

Čo sa týka DPH: podáme za 4. q 2012 s výsledkom aký nasčítame (výstup,vstup do dátumu dodania 31.10.2012). Ďalšie zdaňovacie obdobia budú nuly.
Čo sa týka DzMV: autá odhlásime k 31.10.2012, nepoužívané na podnikanie.
Čo sa týka DzPJ: ZD = príjmy do 31.10.2012
+ neuhradené pohľadávky (cez ID - nepeňažná operácia)
- VOZD
- neuhradené záväzky do 31.10.2012 (telefón, DzMV, odvody) cez ID - nepeňažná operácia

Odpisy - na tie nemáme nárok, keďže o majetku neúčtujeme k 31.12.2012
- keď po čase ...xy obnovíme živnosť...pokračujeme v odpisoch? ...na kartách poznačím prerušenie odpisovania počas doby prerušenia živnosti?

Ďakujem za odsúhlasenie a doplnenie.
Myslím, že to pomôže aj iným, keďže som pri čítaní tejto témy strávila hoooodne času ;).
ajka100
29.11.12,15:19
Zdravím Vás. Prosím o odsúhlasenie:
- živnosť prerušená od 31.10.2012 do ...xy
- platca DPH, majetok - autá - neodpísaný, zásoby = 0.

Čo sa týka DPH: podáme za 4. q 2012 s výsledkom aký nasčítame (výstup,vstup do dátumu dodania 31.10.2012). Ďalšie zdaňovacie obdobia budú nuly.
Čo sa týka DzMV: autá odhlásime k 31.10.2012, nepoužívané na podnikanie.
Čo sa týka DzPJ: ZD = príjmy do 31.10.2012
+ neuhradené pohľadávky (cez ID - nepeňažná operácia)
- VOZD
- neuhradené záväzky do 31.10.2012 (telefón, DzMV, odvody) cez ID - nepeňažná operácia

Odpisy - na tie nemáme nárok, keďže o majetku neúčtujeme k 31.12.2012
- keď po čase ...xy obnovíme živnosť...pokračujeme v odpisoch? ...na kartách poznačím prerušenie odpisovania počas doby prerušenia živnosti?

Ďakujem za odsúhlasenie a doplnenie.
Myslím, že to pomôže aj iným, keďže som pri čítaní tejto témy strávila hoooodne času ;).


Viete mi to odsúhlasiť, prosím
monikammm
19.12.12,07:22
Ahojte, ja by som sa tiež chcela pripojiť k tejto téme. AK dobre rozumiem, keď FO ukončí počas roka živnosť a zostanú mu na sklade zásoby nepredaného tovaru a jedna neuhradená faktúra dodávateľská z minulého roka, tak jeho základ dane sa vypočíta takto: Príjmy - výdavky + hodnota nepredaných zásob - hodnota neuhradeného záväzku. Správne?
Ďalšia otázka - keď dotyčný zrušil živnosť a živnosť si založila jeho matka, starobná dôchodkyňa, ktorá z týchto zásob predala len niečo za 50 €, treba jej vôbec robiť DP za rok 2012?
Ak áno - nezdaniteľnú časť si môže uplatniť len vo výške NČZD-suma starobného dôchodku, vyplateného od 1-12/2012, alebo vyplateného len za tie mesiace, v ktorých už mala živnosť?
A aby to nebolo jednoduché, oni si medzi sebou ten tovar ani "papierovo" nepreviedli. Jednoducho z tých zásob niečo predala už matka cez svoju živnosť.
Môj názor je taký, že by mali spätne urobiť medzi sebou nejakú faktúru na predaj zásob, tým by sa prvý živnostník zbavil zásob a nemusel by ich dodaňovať.
Otázka - môžu sa predať pod nákupnú cenu (ide o víno)? A keď túto faktúru matka-živnostníčka do konca roka 2012 neuhradila, ona si ju nedáva do výdavkov. Buď teda ona nemusí vôbec podať DP, alebo bude mať len príjem 50€ a paušálne výdavky.. Myslíte, že je to takto správne?
Vďaka za pomoc.
namor111
27.12.12,13:46
Dobrý deň, prosím o usmernenie, prečítal som celú túto tému, ale stále tomu nerozumiem.
Živnostník ukončil živnosť k 31.12.2012 /už mi to nahlásil/. Budem podávať DP za rok 2012 do 31.3.2013 vrátane výkazov lebo mu vediem JÚ.
1. Doslé faktúry vystavené do 31.3.2013, ktoré súvisia s účtovníctvom roku 2012 a ktoré aj budú do 31.3.2013 určite uhradené /tento podnikateľ si načas plnil všetky svoje záväzky/, zahrniem do knihy záväzkov v roku 2012 a upravím cez uzávierkové operácie cez ID ako uhradené do VOZD a teraz neviem, v daňovom priznaní ich uvediem do výdavkov zo živnosti alebo samostatne do riadku 41 DP FO typ B??? Ja budem toto robiť prvý krát, ale keď to zaúčtujem cez ID do VOZD, tak mi to predsa pôjde do výdavkov zo živnosti - keď si to nechám v alfe načítať do DP priamo z programu a nie do r. 41??? Ja som z toho "jeleň". Ďakujem za usmernenie

Neviem, či je lepšie mu vystaviť faktúru za účtovníctvo a DP ešte teraz do starého roku alebo stačí v januári, keď mu to skutočne spracujem? Viem, že tam bude mať ešte daň z motorových vozidiel a určite nejaké ďalšie záväzky a tiež decembrová pohľadávka bude uhradená až v januári.
Ak mu všetky neuhradené pohľadávky a záväzky a teda platby ktoré by boli zrealizované až v roku 2013 zahrniem do priznania za rok 2012, už nebude potrebné podávať priznanie za rok 2013.

Ďakujem Roman
namor111
28.12.12,12:34
posúvam :eek:
namor111
03.01.13,09:59
Dobrý deň, prosím o usmernenie, prečítal som celú túto tému, ale stále tomu nerozumiem.
Živnostník ukončil živnosť k 31.12.2012 /už mi to nahlásil/. Budem podávať DP za rok 2012 do 31.3.2013 vrátane výkazov lebo mu vediem JÚ.
1. Doslé faktúry vystavené do 31.3.2013, ktoré súvisia s účtovníctvom roku 2012 a ktoré aj budú do 31.3.2013 určite uhradené /tento podnikateľ si načas plnil všetky svoje záväzky/, zahrniem do knihy záväzkov v roku 2012 a upravím cez uzávierkové operácie cez ID ako uhradené do VOZD a teraz neviem, v daňovom priznaní ich uvediem do výdavkov zo živnosti alebo samostatne do riadku 41 DP FO typ B??? Ja budem toto robiť prvý krát, ale keď to zaúčtujem cez ID do VOZD, tak mi to predsa pôjde do výdavkov zo živnosti - keď si to nechám v alfe načítať do DP priamo z programu a nie do r. 41??? Ja som z toho "jeleň". Ďakujem za usmernenie

Neviem, či je lepšie mu vystaviť faktúru za účtovníctvo a DP ešte teraz do starého roku alebo stačí v januári, keď mu to skutočne spracujem? Viem, že tam bude mať ešte daň z motorových vozidiel a určite nejaké ďalšie záväzky a tiež decembrová pohľadávka bude uhradená až v januári.
Ak mu všetky neuhradené pohľadávky a záväzky a teda platby ktoré by boli zrealizované až v roku 2013 zahrniem do priznania za rok 2012, už nebude potrebné podávať priznanie za rok 2013.

Ďakujem Roman

posúvam :mee:
namor111
03.01.13,13:04
prosím
s-bosorka
24.02.13,15:18
Dobrý deň, pri prerušení živnosti sa základ dane upravuje aj o záväzok z leasingu??? živnosť prerušená k 1.1.2013 a leasing na auto zahrnuté do majetku trvá do 05/2014. Ostatné neuhradené pohľadávky a záväzky som zahrnula do riadku 41 a 42 DP, len ten leasing mi nie je jasný.
Vopred ďakujem
Mila123
24.02.13,15:31
Dobrý deň, pri prerušení živnosti sa základ dane upravuje aj o záväzok z leasingu??? živnosť prerušená k 1.1.2013 a leasing na auto zahrnuté do majetku trvá do 05/2014. Ostatné neuhradené pohľadávky a záväzky som zahrnula do riadku 41 a 42 DP, len ten leasing mi nie je jasný.
Vopred ďakujem
prečítaj si poučenie na DP (ručnom k riadkom 41 a 42)
a ako môžeš dávať záväzok k leasingu, keď živnosť netrvá do r. 2014?????:eek:
s-bosorka
24.02.13,16:41
živnosť bude prerušená na jeden rok, teda do 31.12.2013. Leasing beží od 5/2011 a aj počas prerušenia živnosti budú splátky naďalej hradené. Len som chcela vedieť či aj tento záväzok treba nejak upravovať.
Mila123
24.02.13,16:43
živnosť bude prerušená na jeden rok, teda do 31.12.2013. Leasing beží od 5/2011 a aj počas prerušenia živnosti budú splátky naďalej hradené. Len som chcela vedieť či aj tento záväzok treba nejak upravovať.
podľa môjho názoru nie, nemáš....predsa by si neupravovala ani nájomné....
tie riadky si si prešla,?
s-bosorka
24.02.13,18:40
áno prešla som si to poučenia v ňom je uvedené, že tie riadky vypisuje už len daňovník ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve. Prešla som si staršie témy tu na poradea v nich sa uvádzali riadky 40,41. Takže teraz budem pri prerušení živnosti všetky neuhradené pohľadávky uvádzať v PD ako nepeňažný zdaniteľný príjem podľa členenia a všetky záväzky tiež v PD ako nepeňažný zdaniteľný výdaj podľa členenia.
Zaujímalo ma však napr. leasingová splátka zaplatená za december 2012 v januári 2013, či to ešte môžem dať cez id do výdavkov roku 2012.
Mila123
24.02.13,21:01
áno prešla som si to poučenia v ňom je uvedené, že tie riadky vypisuje už len daňovník ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve. Prešla som si staršie témy tu na poradea v nich sa uvádzali riadky 40,41. Takže teraz budem pri prerušení živnosti všetky neuhradené pohľadávky uvádzať v PD ako nepeňažný zdaniteľný príjem podľa členenia a všetky záväzky tiež v PD ako nepeňažný zdaniteľný výdaj podľa členenia.
Zaujímalo ma však napr. leasingová splátka zaplatená za december 2012 v januári 2013, či to ešte môžem dať cez id do výdavkov roku 2012.
áno, účtuješ cez ID do PD....
leasing sa platí mesiac pozadu? nie v aktuálnom mesiaci?
ak sa platí pozadu cez ID do PD by som ja účtovala.....
s-bosorka
24.02.13,21:05
ďakujem veľmi pekne za odpovede :)
jaroslava.n
12.03.13,07:45
Dobrý deň, už sa s tým morím tri dni čítam čo sa dá aj na porade aj na internete ale stále si neviem radi. Všade som sa dočítala len o takých prípadoch keď bola prerušená živnosť a nebola obnovená do dátumu na podanie daňového priznania. Ja mám taký prípad, že živnosť je prerušená od 1.9.2012 do 28.2.2013. Teda bola obnovená do 31.3.2013. Neviem k akému dátumu mať spraviť uzávierku ak nie som povinná upravovať základ. Po 1.9.2012 ešte chodili prímy na účet každý mesiac, ktoré súviseli s podnikaním. Mám ich dať iba ID k 31.8.2012 a tomuto dátumu spraviť aj uzávierku ako riadnu alebo mimoriadnu alebo mám viesť PD do 31.12.2012 a uzavrieť účtovníctvo k tomuto dátumu a aj výkazy? Vopred ďakujem všetkým za odpoveď.
alekna
13.03.13,07:00
Ahojte, poprosím o radu.
SZČO prerušil v roku 2012 živnosť. Pokladňu a BU má na nule. Zostal mu len drobný majetok, ktorý ale kúpil z dotácie z UPSVaR. Môžem aj tento vyradiť do osobného užívania z dôvodu prerušenia živnosti.
Podnikať začal v r.2010 a vtedy aj dostal dotáciu.
Ďakujem
majenka1
17.03.13,17:02
Pekny podvecer,

riesim mensiu dilemu, aspon pre mna. :(

Kolegova manzelka ukoncila zivnost v marci 2012. Za tie 3 mesiace nemala ziaden prijem, akurat zaplatila odvody do ZP vo vyske 431,35 € (dodatocne aj za 2011) . Odvtedy je evidovana na urade prace, poberala iba rodicovsky prispevok. V minulom roku si uplatnila pausalne vydavky podla §6 ods. 10. Nijaku uctovnu evidenciu si neviedla okrem pokladne.

Otazka znie, moze podat danove priznanie bez priloh - VMaZ, VPaV? Kedze ja nemam nic k dispozicii, okrem DP za 2011, kde si uplatnila pausalne vydavky? Resp. ako vysporiadat rok 2012, aby ukoncila zivnost "s cistym stitom"?
majenka1
17.03.13,18:32
vie niekto poradit?
nnanii
18.03.13,07:49
Zdravím, chcela by som sa spýtať, klient prerušil živnosť k 31.12.2012 a ostal mu jeden záväzok (pohľadávky žiadne) - faktúra za mobilné služby. Chcela by som to urobiť cez interný doklad, zaevidovať to do peňažného denníka ako výdavok. Ak dobre chápem § 17 odsek 8. zákon o dani z príjmov, ktorý hovorí, že si musíme záväzky previesť do výdavkov a pohľadávky zase do príjmov.

Môžem to urobiť takto?..cez interný doklad?...a čo bude vo výkaze majetku a záväzkov?..bude ta faktúra figurovať ako záväzok?..podľa mňa už nie...

Uvažujem dobre?..prosím poraďte poraďáci..:)
alekna
18.03.13,08:08
Skús si pozrieť toto: http://www.porada.sk/t150769-ukoncenie-zivnosti-uprava-zakladu-dane-odpoved-drsr.html
Podľa mňa to stále bude ako záväzok, lebo nedošlo k úhrade.
nnanii
18.03.13,08:56
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď, pomohlo..:)
Takže ak to urobím takto, vytvorím interný doklad - uzávierkový uč.doklad, zaúčtujem ho v peň. denníku s tým že započítavam záväzok do výdavkov z dôvodu prerušenia živnosti. a v došlých faktúrach neevidujem úhradu, keďže v skutočnosti neprebehla - to sa mi ukáže vo výkaze majetku a záväzkov...

Okej???..
alekna
18.03.13,14:54
:)
Áno, budeš to mať vo výkaze ako záväzok.
alekna
18.03.13,15:30
A ešte nezabudni na odvody do ZP a SP. To sú tiež záväzky a tiež ich nebudeš mať uhradené, pretože sa platia mesačne pozadu.
majenka1
20.03.13,16:50
Pekny podvecer,

riesim mensiu dilemu, aspon pre mna. :(

Kolegova manzelka ukoncila zivnost v marci 2012. Za tie 3 mesiace nemala ziaden prijem, akurat zaplatila odvody do ZP vo vyske 431,35 € (dodatocne aj za 2011) . Odvtedy je evidovana na urade prace, poberala iba rodicovsky prispevok. V minulom roku si uplatnila pausalne vydavky podla §6 ods. 10. Nijaku uctovnu evidenciu si neviedla okrem pokladne.

Otazka znie, moze podat danove priznanie bez priloh - VMaZ, VPaV? Kedze ja nemam nic k dispozicii, okrem DP za 2011, kde si uplatnila pausalne vydavky? Resp. ako vysporiadat rok 2012, aby ukoncila zivnost "s cistym stitom"?


Prave spekulujem nad tymto priznanim, ak by som uplatnila preukazatelne vydavky - teda len odvody do ZP uhradene do konca zivnosti a prilohy by boli nulove, mohlo by to tak byt?
Zita5
20.03.13,17:35
Pekny podvecer,

riesim mensiu dilemu, aspon pre mna. :(

Kolegova manzelka ukoncila zivnost v marci 2012. Za tie 3 mesiace nemala ziaden prijem, akurat zaplatila odvody do ZP vo vyske 431,35 € (dodatocne aj za 2011) . Odvtedy je evidovana na urade prace, poberala iba rodicovsky prispevok. V minulom roku si uplatnila pausalne vydavky podla §6 ods. 10. Nijaku uctovnu evidenciu si neviedla okrem pokladne.

Otazka znie, moze podat danove priznanie bez priloh - VMaZ, VPaV? Kedze ja nemam nic k dispozicii, okrem DP za 2011, kde si uplatnila pausalne vydavky? Resp. ako vysporiadat rok 2012, aby ukoncila zivnost "s cistym stitom"?

Neviem v čom podnikala....mala zostatky zásob, majetku,pohľadávok a záväzkov ku dňu ukončenia podnikania ?
majenka1
20.03.13,17:43
Mala zivnost na kadernicke a kozmeticke sluzby, ziadne zavazky ku dnu ukoncenia nemala...okrem odvodov do ZP, ktore uhradila po ukonceni zivnosti za tych par dni v marci...
majenka1
21.03.13,09:05
Mala zivnost na kadernicke a kozmeticke sluzby, ziadne zavazky ku dnu ukoncenia nemala...okrem odvodov do ZP, ktore uhradila po ukonceni zivnosti za tych par dni v marci...

hm posuniem si...
veronikasad
21.03.13,09:09
Mala zivnost na kadernicke a kozmeticke sluzby, ziadne zavazky ku dnu ukoncenia nemala...okrem odvodov do ZP, ktore uhradila po ukonceni zivnosti za tych par dni v marci...
a čo zásoby - tie ako kaderníčka určite ku skončeniu podnikania mala.
majenka1
21.03.13,09:20
a čo zásoby - tie ako kaderníčka určite ku skončeniu podnikania mala.

tak asi mala,len bohuzial si ich nijakym sposobom neviedla, uplatnovala si len pausalne vydavky... chcem pomoct, a nakoniec sama so sebou vybabrem :(
mondes
21.03.13,10:09
Prosím Vás, SZČO mal pozastavenú živnosť (neviem presne od kedy, ale určite v r. 20011 si pozastavil) a k 1.5.2012 si ju obnovil. V marci 2012 zaplatil do SP odvody vo výške 221,76 Eur. Môže si to dať do N? Vychádza mu vysoká daň, tak preto sa pýtam, vďaka.
mondes
21.03.13,10:57
Prosím Vás, SZČO mal pozastavenú živnosť (neviem presne od kedy, ale určite v r. 20011 si pozastavil) a k 1.5.2012 si ju obnovil. V marci 2012 zaplatil do SP odvody vo výške 221,76 Eur. Môže si to dať do N? Vychádza mu vysoká daň, tak preto sa pýtam, vďaka.

Ak to bol nedoplatok zo živnosti z r. 2011, tak to môže ísť do N, však?
mondes
21.03.13,12:50
????
majenka1
21.03.13,20:31
tak asi mala,len bohuzial si ich nijakym sposobom neviedla, uplatnovala si len pausalne vydavky... chcem pomoct, a nakoniec sama so sebou vybabrem :(

viete poradit nejake vychodisko?
majenka1
22.03.13,08:01
viete poradit nejake vychodisko?

ach, uz sa citim trapne, ze vas s tym tolko otravujem, nakolko nemam tolko skusenosti, neviem, k comu sa priklonit pri vyrieseni "mojho problemu", cim viac spekulujem, tym horsie...nikto neriesil podobny problem? :(
veronikasad
22.03.13,08:07
tak asi mala,len bohuzial si ich nijakym sposobom neviedla, uplatnovala si len pausalne vydavky... chcem pomoct, a nakoniec sama so sebou vybabrem :(
V čom ti mám pomôcť ? Isť za kaderníčku urobiť inventúru ku dňu skončenia podnikania ?


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
majenka1
22.03.13,08:29
V čom ti mám pomôcť ? Isť za kaderníčku urobiť inventúru ku dňu skončenia podnikania ?


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Dakujem, ja som to nazvala moj problem, hoci ako som pisala na zaciatku - tyka sa to kolegovej manzelky, a bohuzial, ked nie su jej zname povinnosti, ktore jej vyplyvaju zo zakona, ja sa tu asi zbytocne trapim... chcela som to urobit co najlepsie, aby spatne v pripade nejakej kontroly sa nevyhovarala na mna...mne poskytla ako podklad k DP seky o zaplateni odvodov do ZP a knihu evidencie trzieb,kde nic v roku 2012 nemala...

vdaka este raz za ochotu a prajem pekny den :)
veronikasad
22.03.13,08:32
Dakujem, ja som to nazvala moj problem, hoci ako som pisala na zaciatku - tyka sa to kolegovej manzelky, a bohuzial, ked nie su jej zname povinnosti, ktore jej vyplyvaju zo zakona, ja sa tu asi zbytocne trapim... chcela som to urobit co najlepsie, aby spatne v pripade nejakej kontroly sa nevyhovarala na mna...mne poskytla ako podklad k DP seky o zaplateni odvodov do ZP a knihu evidencie trzieb,kde nic v roku 2012 nemala...

vdaka este raz za ochotu a prajem pekny den :)
Majenka, urob jej daňovú evidenciu (bez výkazov - predpokladám že vieš o čo ide). Ale v jednom, druhom, aj treťom prípade (PV, DE, JU) musí pri skončení podnikania upraviť základ dane o nespotrebované zásoby. Takže tú inventúru - ak zásoby predtým nepredala - ti musí dať.
majenka1
22.03.13,08:57
Majenka, urob jej daňovú evidenciu (bez výkazov - predpokladám že vieš o čo ide). Ale v jednom, druhom, aj treťom prípade (PV, DE, JU) musí pri skončení podnikania upraviť základ dane o nespotrebované zásoby. Takže tú inventúru - ak zásoby predtým nepredala - ti musí dať.

Toto by bolo idealne urobit, ale ziaden realny stav zasob nema (predtym pausalne vydavky), tak ju to netrapilo...tak by sa kazdemu podnikalo nie?
veronikasad
22.03.13,08:59
Toto by bolo idealne urobit, ale ziaden realny stav zasob nema (predtym pausalne vydavky), tak ju to netrapilo...tak by sa kazdemu podnikalo nie?
Čítala si citáciu v príspevku 390 ? Aj pri paušálnych výdavkoch musí živnostník robiť evidenciu zásob.
Tak buď ti tú inventúru doloží, alebo mu doklady vráť nech si DP urobí sám. Neviem čo riešiš - aj keď ide o tvojho šéfa, či kolegu.
majenka1
22.03.13,09:07
Čítala si citáciu v príspevku 390 ? Aj pri paušálnych výdavkoch musí živnostník robiť evidenciu zásob.
Tak buď ti tú inventúru doloží, alebo mu doklady vráť nech si DP urobí sám. Neviem čo riešiš - aj keď ide o tvojho šéfa, či kolegu.

Ano citala som, rozumiem.
No nic, pre mna poucenie - ked nevies vopred, co to obnasa, nic neslubuj.

Dakujem. :)
L-M
24.03.13,21:56
Dobrý večer, rada by som sa opýtala- otec prerušil živnosť k 26.12.2012. Takže posledný deň živnosti bol 25.12.2012- poplatok na účte , ktorý bol k 29.12.- už neúčtujem. Pohľadávky mu neostali žiadne, záväzky som nahodila do knihy záväzkov a zaúčtovala k 25.12- ID v PD .
Záväzky boli za obdobie do 31.12.2012. Keďže živnosť prerušil k 25.12.2012- upravila som ich pomerne- počtom dní vykonávania živnosti- jedná sa o účet za mobil a internet a nedoplatok za el.energiu. Takže v ev. záväzkov sú zaevidované celé faktúry , ale v PD sú vo výdavkoch zaúčtované len pomernou časťou dní v 12/2012, počas ktorých bol SZČO.
Je to ak správne prosím Vás?
A ešte sú 2 faktúry, ktoré neuhradil v správnej výške, takže mu ostali v ev. záväzkov v sume 0,30 € a 0,10 €. Aj o tieto záväzky v PD upraviť ZD podľa § 17? Živnosť neobnovil do termínu na podanie DP.
ďakujem
L-M
25.03.13,09:57
Dobrý večer, rada by som sa opýtala- otec prerušil živnosť k 26.12.2012. Takže posledný deň živnosti bol 25.12.2012- poplatok na účte , ktorý bol k 29.12.- už neúčtujem. Pohľadávky mu neostali žiadne, záväzky som nahodila do knihy záväzkov a zaúčtovala k 25.12- ID v PD .
Záväzky boli za obdobie do 31.12.2012. Keďže živnosť prerušil k 25.12.2012- upravila som ich pomerne- počtom dní vykonávania živnosti- jedná sa o účet za mobil a internet a nedoplatok za el.energiu. Takže v ev. záväzkov sú zaevidované celé faktúry , ale v PD sú vo výdavkoch zaúčtované len pomernou časťou dní v 12/2012, počas ktorých bol SZČO.
Je to ak správne prosím Vás?
A ešte sú 2 faktúry, ktoré neuhradil v správnej výške, takže mu ostali v ev. záväzkov v sume 0,30 € a 0,10 €. Aj o tieto záväzky v PD upraviť ZD podľa § 17? Živnosť neobnovil do termínu na podanie DP.

ďakujem


prosím viete mi niekto poradiť, viem , že teraz majú všetci účtovníci zhon...
Zita5
25.03.13,10:01
Dobrý večer, rada by som sa opýtala- otec prerušil živnosť k 26.12.2012. Takže posledný deň živnosti bol 25.12.2012- poplatok na účte , ktorý bol k 29.12.- už neúčtujem. Pohľadávky mu neostali žiadne, záväzky som nahodila do knihy záväzkov a zaúčtovala k 25.12- ID v PD .
Záväzky boli za obdobie do 31.12.2012. Keďže živnosť prerušil k 25.12.2012- upravila som ich pomerne- počtom dní vykonávania živnosti- jedná sa o účet za mobil a internet a nedoplatok za el.energiu. Takže v ev. záväzkov sú zaevidované celé faktúry , ale v PD sú vo výdavkoch zaúčtované len pomernou časťou dní v 12/2012, počas ktorých bol SZČO.
Je to ak správne prosím Vás?
A ešte sú 2 faktúry, ktoré neuhradil v správnej výške, takže mu ostali v ev. záväzkov v sume 0,30 € a 0,10 €. Aj o tieto záväzky v PD upraviť ZD podľa § 17? Živnosť neobnovil do termínu na podanie DP.
ďakujem

Poplatok na účte si tiež rozpočítajte, lebo sa vzťahuje aj na obdobie, kedy ešte podnikal.
To rozpočítavanie, tak by som aj ja postupovala , takže z môjho pohľadu správne .
Tie centové rodiely v záväzkoch , áno odpočítajte ich a nech to otec dodatočne uhradí , lebo aj keď sú to centy, nech to je vysporiadané .
L-M
25.03.13,14:37
Poplatok na účte si tiež rozpočítajte, lebo sa vzťahuje aj na obdobie, kedy ešte podnikal.
To rozpočítavanie, tak by som aj ja postupovala , takže z môjho pohľadu správne .
Tie centové rodiely v záväzkoch , áno odpočítajte ich a nech to otec dodatočne uhradí , lebo aj keď sú to centy, nech to je vysporiadané .

Ďakujem veľmi pekne Zitka, ešte k tomu poplatku za ved.účtu- posledný obrat tam má 21.12 a poplatok je naúčtovaný k 29.12, živnosť prerušená k 25.12- Aj napriek tomu mám ten poplatok prerátať pomerným počtom dní?. Najprv som ho tam mala celý cez uzáv. operácie, ale potom som ho vyhodila. Tak dám ho pomerne aj napriek tomu , že po 21.12- už neboli žiadne obraty?
jana.marusova
26.03.13,13:55
Dobry den,

v roku 2012 som mala pozastavenu zivnost teda som nemala ziadny prijem, moze si na mna manzel uplatnit nezdanitelny odpocet na manzelku 3644,74 € ?
dakujem
A.B.
31.03.13,18:00
Áno.
tibor1000
10.01.14,21:04
Dobrý večer,Prosím Vás pri zrušení živnosti-z dôvodu úmrtia živnostníka-upravujeme ku dnu úmrtia,ukončenia podnikania,základ dane o neuhradené faktúry
treba ich cez uzávierkové operácie aj rozčlenit do výdavkov-samostatne suma za tovar
samostatne energie-sluzby
atd??
sme to jednou sumou napočitali a chceme to 1 sumou zaúčtovať- cez Ostatné výdavky odpočitatelné od základu dane
a rovnako pripočitatelne položky-neuhradené faktura za tovar + k tomu pripočitame nepredane zasoby na sklade
Je to takto prosim Vas spravne?
Dakujm
Zita5
11.01.14,07:40
Dobrý večer,Prosím Vás pri zrušení živnosti-z dôvodu úmrtia živnostníka-upravujeme ku dnu úmrtia,ukončenia podnikania,základ dane o neuhradené faktúry
treba ich cez uzávierkové operácie aj rozčlenit do výdavkov-samostatne suma za tovar
samostatne energie-sluzby
atd??
sme to jednou sumou napočitali a chceme to 1 sumou zaúčtovať- cez Ostatné výdavky odpočitatelné od základu dane
a rovnako pripočitatelne položky-neuhradené faktura za tovar + k tomu pripočitame nepredane zasoby na sklade
Je to takto prosim Vas spravne?
Dakujm


http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=4799&d=1142961992

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/2013_par_83_umrtie.pdf

Účtujete v PD riadne včetne členenia výdavkov .Nie jednou sumou .Konkretizovať účtovný prípad podľa došlých FA a Vyšlých FA a iných z evidencie záväzkov a pohľadávok (čo sa týka príjmu )

Inak toto sem ani nepatrí do tejto témy, mala byť založená nová .Preštudujte si aj tému http://www.porada.sk/showthread.php?t=22684
Darma111
23.02.14,20:27
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
veronikasad
23.02.14,21:24
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
Kedy obnovil živnosť ?
Darma111
24.02.14,10:25
Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
veronikasad
24.02.14,10:32
Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
Kedy budú uhradené odvody ?
Darma111
24.02.14,10:32
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
Kedy obnovil živnosť ?

Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
veronikasad
24.02.14,10:33
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
Kedy obnovil živnosť ?

Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
Kedy budú uhradené odvody ?
Heni
24.02.14,11:02
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
Kedy obnovil živnosť ?

Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
základ dane pri skončení podnikania sa neupravuje o záväzky, len o nespotrebované zásoby a pohľadávky (§ 17 ZdP ods. 8 - pri paušálnych výdavkoch je to odsek c), takže neuhradené odvody ani iný nedoplatok nemôžete uviesť ako položky znižujúce základ dane.
Darma111
24.02.14,16:49
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
Kedy obnovil živnosť ?

Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
Kedy budú uhradené odvody ?


neuhradil ich, lebo nemal na to peniaze. Neviem kedy ich uhradí, doteraz nie sú uhradené.
Darma111
24.02.14,17:00
SZČO prerušil v roku 2013 živnosť doteraz ju neobnovil. Vždy uplatňoval paušálne výdavky, ku dňu prerušenia živnosti má nedoplatky na odvodoch vo výške 3190. Možno ich uviesť ako položky zničujúce základ dane, kedže ich nestihol uhradiť?
Kedy obnovil živnosť ?

Živnosť doteraz neobnovil ani to neplánuje v najbližšej dobe, pravdepodobne ju ukončí celkom.
základ dane pri skončení podnikania sa neupravuje o záväzky, len o nespotrebované zásoby a pohľadávky (§ 17 ZdP ods. 8 - pri paušálnych výdavkoch je to odsek c), takže neuhradené odvody ani iný nedoplatok nemôžete uviesť ako položky znižujúce základ dane.


Aha, tak ty by sa dali skutočné výdavky uplatniť.
Paušalne mu vychádzajú len 420*3 mesiace a keby mal skutočné, tak ku skutočným výdavkom pripočítaj aj tie záväzky voči poisťovni ako položky znižujúce základ dane?
Darma111
24.02.14,18:33
§ 17 ods. 8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19....


niekoľkokrát som si prečítala zákon o dani z príjmov a pochopila som to tak, že keby živnostník viedol jednoduché účt. alebo daňovú evidenciu, tak si môže upraviť základ dane o záväzky neuhradené. Chápem to správne?
Mila123
24.02.14,18:51
§ 17 ods. 8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19....


niekoľkokrát som si prečítala zákon o dani z príjmov a pochopila som to tak, že keby živnostník viedol jednoduché účt. alebo daňovú evidenciu, tak si môže upraviť základ dane o záväzky neuhradené. Chápem to správne?
áno, pretože raz by ich mal uhradiť, resp. keď ich uhradí už si nebude mať z akého DZ platby odpočítať........
Darma111
24.02.14,18:55
§ 17 ods. 8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19....


niekoľkokrát som si prečítala zákon o dani z príjmov a pochopila som to tak, že keby živnostník viedol jednoduché účt. alebo daňovú evidenciu, tak si môže upraviť základ dane o záväzky neuhradené. Chápem to správne?
áno, pretože raz by ich mal uhradiť, resp. keď ich uhradí už si nebude mať z akého DZ platby odpočítať........


Ďakujem pekne.
Heni
25.02.14,06:18
§ 17 ods. 8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19....


niekoľkokrát som si prečítala zákon o dani z príjmov a pochopila som to tak, že keby živnostník viedol jednoduché účt. alebo daňovú evidenciu, tak si môže upraviť základ dane o záväzky neuhradené. Chápem to správne?

presne tak, pri JU alebo daň.ev. si môže o záväzky upraviť základ dane, pri paušálnych nie. ak si však mal v r. 2012 paušálne výdavky a v r. 2013 mu chceš prejsť na iný spôsob - tak na konci 2012 bolo treba urobiť úpravy súvisiace s prechodom na iný spôsob uplatňovania výdavkov ;)
aj niekde tu na porade som už dávnejšie videla usmernenie drsr, čo a ako sa upravuje, ked sa prechádza z paušálnych na JU alebo z paušálnych na daň. evidenciu.
m.aj.a
18.03.15,18:54
Dobrý večer, mám tiež klienta s paušál.výdavkami, ktorý prevádzkoval živnosť od 12.6.2014 do 30.9.2014, avšak všetky odvody do ZP uhradil až 1.10.2014. Pochopila som z predchádzajúcich príspevkov, že o tieto odvody si nemôže znížiť ZD, mám však otázku, či sa tieto zaplatené odvody, na ktoré má doklady vpisujú do DP na str.12 pre účely soc. a zdrav.poistenia. Pretože ináč to dáva pre ZP, že ich akoby nemal vyrovnané.
m.aj.a
19.03.15,12:35
Nik mi neporadí?