OlgaM
01.10.07,14:06
Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
mysimis
01.10.07,12:10
Daňové priznanie sa podáva v oboch prípadoch k 31.03. nasledujúceho roka, teda ak ukončíš alebo prerušíš podnikanie DP podávaš k 31.03.2008. Ak úplne zrušíš ŽL musíš sa odhlásiť z SP a ZP a odvody neplatíš. Ak prerušíš podnikanie tiež to musíš ísť ohlásiť do SP a ZP a odvody neplatíš. Ak sa nikde nezamestnáš je potom potrebné si platiť do ZP ako dobrovoľne nezamestnaný.
OlgaM
01.10.07,12:22
ČIže dobre to chápem,ak nie som si zatiaľ istá a neviem sa rozhodnúť,či chcem živnosť úplne zrušiť, monentálne nemám 3 mesiace žiadny príjem zo živnosti - stačí keď ju preruším?
Muška
01.10.07,12:25
Pozor - prerušenie je najmenej na 6 mesiacov
mysimis
01.10.07,12:26
ČIže dobre to chápem,ak nie som si zatiaľ istá a neviem sa rozhodnúť,či chcem živnosť úplne zrušiť, monentálne nemám 3 mesiace žiadny príjem zo živnosti - stačí keď ju preruším?

áno, stačí Ti prerušíť podnikanie. Prerušenie ŽL je na minimálne 6 mesiacov.
Johanka
01.10.07,13:00
Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
V tejto súvislosti je účelné poznať ustanovenia § 17 Zákona o dani z príjmov :

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
bredikova
10.11.07,16:31
Takže , ak dobe rozumiem (potebujem si to ujasniť :confused:): Nespotrebované zásoby mi zvýšia príjmi a čo s majetkom (napr. obchod) ktorý má ešte zostatkovú cenu nap. 60 000,- Sk - to dávam do nákladov.
Je tu niekde rozpacovaný príklad ukončenia živnosti. Mm klienta , ktorý chce ukončiť živnosť k 30.11. kôli dôchodku. Potrebovala by som poradiť ako to bude s účtovníctvom a hlavne s DP. Ďakujem:---
Dáša Tajnayová
13.11.07,15:34
Zaujíma ma táto diskusná téma a rada by som vedela,že či pri pozastavení živnosti,napr: od 1/1/2008-31/12/2008 na obdobie jedného roka treba podať daňové priznanie v nasledujucom roku 2009? alebo sa podáva nulové? Ďakujem.
josefj
06.02.08,16:51
books
22.02.08,11:48
Dobrý deň,
pozastavila som si živnosť na 5 rokov od 31.05.2007 do 31.05.2012.
Uzavrela som účtovné knihy a teraz podám DP "B" a výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkov.
1 .Výkaz o príjmoch a výdavkoch a na nich bude dátum od 01.01.2007 do 31.05.2007 ?
2. Chcem sa spýtať,čo keď vo výkaze o majetku a záväzkoch mi figurujú sumy v kolonkách :
- dlhodobý majetok cca 105000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ?
- pohľadávky cca 321000,00 - dať do r.č.40 DP B(položky zvyšujúce základ dane) ?
- záväzky cca 120000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ?

Prosím Vás,o odobrenie či to môže takto byť.

Ďakujem.
Muška
22.02.08,11:54
Dobrý deň,
pozastavila som si živnosť na 5 rokov od 31.05.2007 do 31.05.2012.
Uzavrela som účtovné knihy a teraz podám DP "B" a výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkov.
1 .Výkaz o príjmoch a výdavkoch a na nich bude dátum od 01.01.2007 do 31.05.2007 ?
2. Chcem sa spýtať,čo keď vo výkaze o majetku a záväzkoch mi figurujú sumy v kolonkách :
- dlhodobý majetok cca 105000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ? NIE
- pohľadávky cca 321000,00 - dať do r.č.40 DP B(položky zvyšujúce základ dane) ? ÁNO
- záväzky cca 120000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ? ÁNO

Prosím Vás,o odobrenie či to môže takto byť.

Ďakujem.

..v texte.
books
22.02.08,11:57
Ďakujem.
A čo mám spraviť s tým dlhodobým majetkom,môžete mi poradiť ? Veď ja si ho potom už neodpíšem nikdy.
Nebolo by dobré to spraviť tak,ako so vyššie popísala ?
Muška
22.02.08,12:03
Ďakujem.
A čo mám spraviť s tým dlhodobým majetkom,môžete mi poradiť ? Veď ja si ho potom už neodpíšem nikdy.
Nebolo by dobré to spraviť tak,ako so vyššie popísala ?
To nemôžeš urobiť , tak ako si písala.

Ak uvedený majetok do 5-tich rokov od vyradenia z majetku predáš /predpokladám, že si si ho vyradila/ tak príjem musíš uviesť v § 8 a ako výdaj bude tá zostatková cena.
books
22.02.08,12:12
To nemôžeš urobiť , tak ako si písala.

Ak uvedený majetok do 5-tich rokov od vyradenia z majetku predáš /predpokladám, že si si ho vyradila/ tak príjem musíš uviesť v § 8 a ako výdaj bude tá zostatková cena.

Dobre a ďakujem
A chcem sa teraz spýtať takto,čo keď vyradím k 31.05.2007 ten majetok,čo mi ostal,tak môžem celú sumu dať do výdavkov?
Proste ja nebudem z neho žiadny príjem,lebo ho vyradím a zostatkovú sumu dám do réžie.

Veľká vďaka za trpezlivosť,lebo nechcem spraviť dačo zle.
Muška
22.02.08,12:15
Dobre a ďakujem
A chcem sa teraz spýtať takto,čo keď vyradím k 31.05.2007 ten majetok,čo mi ostal,tak môžem celú sumu dať do výdavkov?
Proste ja nebudem z neho žiadny príjem,lebo ho vyradím a zostatkovú sumu dám do réžie.

Veľká vďaka za trpezlivosť,lebo nechcem spraviť dačo zle.
Nemôžeš dať celú sumu do výdavkov. Vyradiť z obch.majetku čím skôr je len preto dobré, aby Ti plynulo tých 5 rokov.

Ak ho do 5-tich rokov predáš, iba vtedy dáš do výdavkov zostatkovú cenu a kúpnu cenu do príjmu

Ak ho predáš po 5-tich rokoch, tak ho už nepriznávaš nikde a samozrejme ani zostatkovú cenu.
Kelis
11.03.08,09:30
Milí poraďáci,

prosím raďte. SZČO ukončil živnosť k 23.3.2007. Robím DP za rok 2007, ktoré je potrebné odovzdať do 31.3.2008. Má však neuhradené záväzky voči ZP v celkovej výške Sk 9 664. Pri ukočení živnosti sa musí urobiť úprava ZD § 6. O sumu neuhradených záväzkov mám ponížiť základ dane? Nedoplatok voči ZP včera uhradil.

Prosím poraďte mi, či je to správne.
Ď A K U J E M.
mysimis
11.03.08,09:36
Na základe §17 mu upravíš základ dane na str. 4 DP, to znamená, že o sumu záväzku mu znížiš ZD - riadok 41 DP.
Petra29
11.03.08,09:46
Len doplním, ak by išlo o paušalistu, vyplňaš len r.40
Kelis
11.03.08,09:49
Nie, nejde o paušalistu, riadne účtujem preukázateľné výdavky. Čiže do DP r.41 (položky znižujúce ZD) zahrniem neuhradené záväzky voči ZP, myslíte, že mám priložiť k DP aj doklad o vysporiadaní záväzkov, nakoľko sumu už uhradil teraz v r.2008? Myslím že asi áno. A zásoby nemá, majetok neodpisuje a pohľadávky neuhradené tiež nemá.
Hm?
mysimis
11.03.08,09:51
K daňovému priznaniu doklad o záväzkoch neprikladáš, je potrebné si ho dobre uschovať a v prípade daňovej kontroly predložiť.
Kelis
11.03.08,11:02
:confused:
Kelis
11.03.08,12:02
K daňovému priznaniu doklad o záväzkoch neprikladáš, je potrebné si ho dobre uschovať a v prípade daňovej kontroly predložiť.
Môžem ešte otázočku? SZČO teda ukončil živnosť 23.3.2007 a ja som mu presne v tento deň ešte vystavila fa za účtovnícke práce a spracovanie DP 2006, ktorú mi aj v tento deň uhradil. Môžem mu ju ešte uplatniť vo výdavkoch? Hm? Váš názor?
Jarka 1
11.03.08,12:05
Termín na podanie DP existuje len jeden. Vždy do 31.3. za predchádzajúci rok.

Sorry, v rýchlosti som si nevšimla, že odpovede siahajú až na tri strany. Odpoveď bola k úplnemu začiatku témy.
mysimis
11.03.08,12:22
Môžem ešte otázočku? SZČO teda ukončil živnosť 23.3.2007 a ja som mu presne v tento deň ešte vystavila fa za účtovnícke práce a spracovanie DP 2006, ktorú mi aj v tento deň uhradil. Môžem mu ju ešte uplatniť vo výdavkoch? Hm? Váš názor?

Táto faktúra ako aj jej úhrada patrí do výdavkov.
Kelis
11.03.08,12:31
Táto faktúra ako aj jej úhrada patrí do výdavkov.
A patrí do výdavkov i keď úhrada prebehla v deň, keď už oficiálne nebol resp. požiadal o ukončenie podnikania?

Nemôžu mu ju daňovníci pri prípadnej kontrole vytknúť?
Petra29
11.03.08,12:47
A patrí do výdavkov i keď úhrada prebehla v deň, keď už oficiálne nebol resp. požiadal o ukončenie podnikania?

Nemôžu mu ju daňovníci pri prípadnej kontrole vytknúť?
Podnikateľ ukončil živnosť k 23.3., t.zn. od 24.3. už nepodniká, nemá na to oprávnenie, nie je účt.jednotkou atď.
Kelis
11.03.08,13:00
Ok, tak teda zaúčtujem.
ĎAKUJEM PEKNE ZA OCHOTU 8-)
mysimis
11.03.08,13:16
A patrí do výdavkov i keď úhrada prebehla v deň, keď už oficiálne nebol resp. požiadal o ukončenie podnikania?

Nemôžu mu ju daňovníci pri prípadnej kontrole vytknúť?

Píšeš, že podnikanie ukončil 23.03.2007, teda tento deň ešte bol
SZČO.
anki
11.03.08,17:45
SZCO som ukoncil v septembri 2007, a za rok 2007 prijmi z tejto cinnosti som mal 450 Sk. Okrem toho som mal prijem okolo 20000 Sk zo zamestnania. Som VS student.

Musim podat danove priznanie i ked moje prijmi nepresiahli 47808Sk ??
Jana Acsová
11.03.08,17:49
SZCO som ukoncil v septembri 2007, a za rok 2007 prijmi z tejto cinnosti som mal 450 Sk. Okrem toho som mal prijem okolo 20000 Sk zo zamestnania. Som VS student.

Musim podat danove priznanie i ked moje prijmi nepresiahli 47808Sk ??Nemusíte. Iba v prípade, že Vás na to DÚ vyzve.
anki
11.03.08,17:53
Nemusíte. Iba v prípade, že Vás na to DÚ vyzve. Mate na mysli pisomnu vyzvu? Ak ano tak dokedy mi danovy urad tuto vyzvu musi dorucit?
Kelis
12.03.08,05:30
Píšeš, že podnikanie ukončil 23.03.2007, teda tento deň ešte bol
SZČO.
A ešte mám k tejto problematike jednu otázočku. Tá sa týka toho uhradeného záväzku voči ZP, v DP robím úpravu tak ako sme sa už hore bavili, ale pokiaľ uhradil ten záväzok do podania DP, to jest do 31.3.2008, vo výkaze o majetku a záväzkoch ho mám ešte uvádzať, alebo mám dať 0?
mysimis
12.03.08,06:39
Výkazy musíš mať nulové.
Jana Acsová
12.03.08,06:51
Mate na mysli pisomnu vyzvu? Ak ano tak dokedy mi danovy urad tuto vyzvu musi dorucit?
Daňový úrad nemusí. Ak Vás však vyzve, lehotu uvedie.
Jana Acsová
12.03.08,06:55
Kelis
12.03.08,09:24
Výkazy musíš mať nulové.
Mysimis,

a obdobie na výkazoch o M a V a P a V za rok 2007 mám dať hore za obdobie od 01 do 03 2007?
A ešte k 31.12.2007 alebo 23.03.2007?
Ďakujem.
Kelis
12.03.08,11:41
Please
Muška
12.03.08,11:51
A ešte mám k tejto problematike jednu otázočku. Tá sa týka toho uhradeného záväzku voči ZP, v DP robím úpravu tak ako sme sa už hore bavili, ale pokiaľ uhradil ten záväzok do podania DP, to jest do 31.3.2008, vo výkaze o majetku a záväzkoch ho mám ešte uvádzať, alebo mám dať 0?

Je tu už niekoľko tém na ukončenie podnikania
23.3.2007 ukončil podnikanie - Ty ukončíš účtovníctvo , ukončenie učtovníctva znamená, že máš výstupy - výkazy, ktoré sa prikladajú k DP. tzn. , že vo výkaze máš nejaké pohľadávky a záväzky a tým to skončilo.

Ideš robiť do 31.3.2008 DP za rok 2007 - uvedieš príjmy a výdaje z výkazov, povýšiš a ponížiš ZD /tak ako Ti káže zákon/ v riadkoch na to určených v DP a priložíš k DP tie výkazy,ktoré si urobila 23.3.2007
Kelis
12.03.08,12:09
O.K. Ďakujem, beriem na vedomie. A budem teda hľadať čo sa tu o tom ešte píše.
Muška
12.03.08,14:27
O.K. Ďakujem, beriem na vedomie. A budem teda hľadať čo sa tu o tom ešte píše.
Kelis,
Zákon o účtovníctve:
(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurz
Belinka
13.03.08,11:33
prerušila som živnosť k 27.06.2007, účtujem v jednoduchom účtovníctve a mám bankový účet eur. Vedel by mi prosím niekto poradiť čo s kurzovými rozdielmi ak po dátume prerušenia som mala do 31.9. ešte pohľadávky a záväzky? Ktorým dátumom prepočítam kurzový zisk alebo stratu?
axara
17.03.08,07:03
Dobrý deň milí poraďáci! Chcela by som si overiť, či som dobre pochopila postup pri pozastavení živnosti. Od júna 2007 mám pozastavenú živnosť, ale príjmy za vystavené faktúry v máji mi dobiehali postupne až do konca roka. Za rok 2006 som si uplatňovala paušálne výdavky a chcela som aj tento rok. Tieto môžem iba z príjmov, ktoré nabehli do konca mája (do pozastavenia živnosti). Príjmy, ktoré nabehli neskôr musím pripočítať k základu dane v DP... Je tak? Nedá sa s tým niečo robiť? Tieto príjmy nabehli na podnikateľský účet, ktorý som nezrušila...
Príjmy - úroky z bežného účtu musím tiež pripočítať k základu dane? (je to nejakých 5,-Sk)
a posledná otázka, mám pozastavenú činnosť na rok, mohla by som si ju prípadne teraz obnoviť a tým by som vlastne nemusela robiť úpravy ako pri zrušení živnosti? (mala by som vtedy nárok na paušálne výdavky zo všetkých príjmov)?
Ďakujem pekne za vaše rady!
Mickya
26.03.08,21:38
..v texte.
prosím, toto mi nie je jasné (príspevok č. 11), ak vyplňujem riadok 40 a 41 v DP, tak výkazy musia byť nulové?
ďakujem
Muška
27.03.08,00:26
prosím, toto mi nie je jasné (príspevok č. 11), ak vyplňujem riadok 40 a 41 v DP, tak výkazy musia byť nulové?
ďakujem
výkazy sú výsledkom Tvojho účtovníctva.
Ak ku dňu : skončenia/prerušenia/"preskakovania" z účta na pauš.výdavky , máš nejaké záväzky , pohľadávky, zásoby HIM.... tak ich uvedieš do výkazov.

No a potom... preto, že končíš, prerušuješ, alebo "preskakuješ" musíš upraviť základ dane priamo v DP......s výkazmi už nič nerobíš, tie sú predsa VÝSLEDKOM Tvojho účtovníctva.
VladoaKatka
27.03.08,04:09
Dostala som takúto otázku:
Čo by bolo výhodnejšie pre SZČO prerušenie, pozastavenie alebo úplné zrušenie ŽL. Jedná sa o živnostníka, ktorému vývoj podnikania má klesajúcu tendenciu čo sa týka obratu aj zisku.Dlhodobý majetok už má odpísaný ale zatial nevyradený,nemá dlhodobejšie záväzky. Uvažuje o presunutí podn. aktivít na manželku, on by zostal dobrovoľne nezamestnaný, platil by najnutnejšie odvody, má cca 3 roky do starobného dôchodku.
vanea
27.03.08,06:52
Prosim vas, vie mi niekto poradit čo dalej, ked 55ročny človek - podnikateľ vlastne nepodniká (žiadna činnosť) a rozhodne sa zrušiť podnikanie, vratiť živnosť ale nikde nie je zamestnaný? Co si musí platiť a čo by mal platiť i ked nemusi? A čo odpracovane roky - nie je lepsie byt zivnostníkom i ked nič nerobi ako nezamestnaným? Dakujem
VladoaKatka
30.03.08,05:32
Dostala som takúto otázku:
Čo by bolo výhodnejšie pre SZČO prerušenie, pozastavenie alebo úplné zrušenie ŽL. Jedná sa o živnostníka, ktorému vývoj podnikania má klesajúcu tendenciu čo sa týka obratu aj zisku.Dlhodobý majetok už má odpísaný ale zatial nevyradený,nemá dlhodobejšie záväzky. Uvažuje o presunutí podn. aktivít na manželku, on by zostal dobrovoľne nezamestnaný, platil by najnutnejšie odvody, má cca 3 roky do starobného dôchodku.

posúvam, snáď po DP ???
mapope
30.03.08,07:28
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či si SZČO, ktorý prerušil živnosť a uplatnil si 40% výdavky,nemôže dať do položiek znižujúcich základ dane zaplatené pistné do SP a ZP po prerušení. Veď tieto výdavky sa k paušálnym pripočítavajú. Ďakujem
tinaM
30.03.08,07:31
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či si SZČO, ktorý prerušil živnosť a uplatnil si 40% výdavky,nemôže dať do položiek znižujúcich základ dane zaplatené pistné do SP a ZP po prerušení. Veď tieto výdavky sa k paušálnym pripočítavajú. Ďakujem
Pokiaľ sa zaplatené poistné týka obdobia, kedy nemal prerušenú živnosť, tak áno.
mapope
30.03.08,07:33
Áno,týka sa to toho obdobia. Ďakujem za odpoveď.
Petra29
30.03.08,09:26
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či si SZČO, ktorý prerušil živnosť a uplatnil si 40% výdavky,nemôže dať do položiek znižujúcich základ dane zaplatené pistné do SP a ZP po prerušení. Veď tieto výdavky sa k paušálnym pripočítavajú. Ďakujem
Zaplatené povinné poistné, ktoré sa viaže či už k živnosti, či k dobrovoľnému poisteniu, či k samoplatiteľstvu je daňovým výdavkom bez ohľadu na prerušenie alebo skončenie živnosti. Povinnosť platiť poistné nevyplýva len z toho titulu, že prevádzkujem alebo som prevádzkovala živnosť, ale aj napr. pri dobrovoľnom poistení z dôvodu registrácie za dobrovoľného platcu. Pri samoplatiteľstve /napr.dobrovoľne nezamestnaný/ je to zasa povinnosť priamo zo zákona.
takže môj záver: zaplatené povinné poistenie je daňovým výdavkom FO podnikateľa, resp. FO nepodnikateľa /aký má momentálny status/
VladoaKatka
02.04.08,10:47
K tejto mojej otázke by som sa vrátila. Niečo som už pozrela, ale aj tak by som Vás chcela poprosiť, čo by bolo lepšie Zrušiť živnosť alebo prerušiť až do neurčita?

Dostala som takúto otázku:
Čo by bolo výhodnejšie pre SZČO prerušenie, pozastavenie alebo úplné zrušenie ŽL. Jedná sa o živnostníka, ktorému vývoj podnikania má klesajúcu tendenciu čo sa týka obratu aj zisku.Dlhodobý majetok už má odpísaný ale zatial nevyradený,nemá dlhodobejšie záväzky. Uvažuje o presunutí podnikateľkých aktivít na manželku, on by zostal dobrovoľne nezamestnaný, platil by najnutnejšie odvody, má cca 3 roky do starobného dôchodku.
vanea
04.04.08,10:11
nikto mi nevie odpovedat? pls
Adkah
07.04.08,11:43
Dobry den poradaci.
Precitala som si tuto celu temu a aj ine tu na porade aj na internete som hladala ale nic konkretne som nenasla. Preto Vas chcem poprosit o radu.
Živnostnik, podal Dan. priznanie typu B vypocital si pausalne vydavky a chce prerusit zivnost od 1.4.2008. Viem, ze moze ju prerusit najmenej na 6. mesiacov, oznamit to na DU (do 15 dni), ZP, SP (do 8 dni). Ale nie som si ista ci musi predlozit Socialnej poistiovni Vypis z danoveho priznania (najneskor do 30.6.08) a potom ako musi platit odvody? Alebo nemusi?
A este jedna otazocka. Ked zivnostnik podnika od Oktobra 2007 a podal DPFO za rok 2007, kde mal prijmy 32 000,- musi predlozit Vypis z danoveho priznania SP? Alebo moze dalej platit dobrovolne poistenie (1. rok podnikania). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Dakujem.
Jarka 1
07.04.08,12:00
Dobry den poradaci.
Precitala som si tuto celu temu a aj ine tu na porade aj na internete som hladala ale nic konkretne som nenasla. Preto Vas chcem poprosit o radu.
Živnostnik, podal Dan. priznanie typu B vypocital si pausalne vydavky a chce prerusit zivnost od 1.4.2008. Viem, ze moze ju prerusit najmenej na 6. mesiacov, oznamit to na DU (do 15 dni), ZP, SP (do 8 dni). Ale nie som si ista ci musi predlozit Socialnej poistiovni Vypis z danoveho priznania (najneskor do 30.6.08) a potom ako musi platit odvody? Alebo nemusi?
A este jedna otazocka. Ked zivnostnik podnika od Oktobra 2007 a podal DPFO za rok 2007, kde mal prijmy 32 000,- musi predlozit Vypis z danoveho priznania SP? Alebo moze dalej platit dobrovolne poistenie (1. rok podnikania). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Dakujem.

Aj pri prerušení živnosti treba odovzdať do SP Výpis z daňového priznania, ale platiť nebude.
Aj v druhom prípade treba odovzdať Výpis. Teda Výpis treba odovzdať vždy. V poisťovni si evidujú, či vznikla povinnosť platiť, alebo sa SZČO rozhodne pre dobrovoľného platcu.
Adkah
07.04.08,13:21
Aj pri prerušení živnosti treba odovzdať do SP Výpis z daňového priznania, ale platiť nebude.
Aj v druhom prípade treba odovzdať Výpis. Teda Výpis treba odovzdať vždy. V poisťovni si evidujú, či vznikla povinnosť platiť, alebo sa SZČO rozhodne pre dobrovoľného platcu.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
nota
10.06.08,12:07
Ahoj poradaci!

V nasej organizacii prechadzame zo zivnosti na TPP. Jeden z pracovnikov by si sucastne chcel ponechat aj zivnost. Nevedeli by ste mi niekto povedat ako by to bolo v tomto pripade s odvodmi do SP a ZP? Musel by odvadzat odvody (do SP, ZP)zo zivnosti a sucastne aj z TPP?
maska2
11.06.08,11:56
To znamená, že ak pozastavím živnosť kedykoľvek v roku, vždy podávam DP až do 31.03 nasledujúceho roku?Ďakujem.
VladoaKatka
11.06.08,12:04
Áno a to z toho dôvodu, že do konca roka ešte môžeš mať aj iné príjmy, ktoré podliehajú k zdaneniu.
sea
07.10.08,14:49
Zdravím Vás, som SZČO od r. 2005. Nakoľko sa nedarí :( chcem ukončiť živnosť k 1.11.2008 a prihlásiť sa na úrade práce. Na základe čoho môžem požiadať o podporu v nezamestnanosti ?
Vďaka za odpoveď !
Anja111
07.10.08,14:57
Zdravím Vás, som SZČO od r. 2005. Nakoľko sa nedarí :( chcem ukončiť živnosť k 1.11.2008 a prihlásiť sa na úrade práce. Na základe čoho môžem požiadať o podporu v nezamestnanosti ?
Vďaka za odpoveď !
Napr. na základe platieb poistenia v nezamestnanosti...
Tita
18.02.09,19:04
Výkazy musíš mať nulové.
tomu nerozumiem,
ked konci zivnost napr k 29.12.2008 k tomuto datumu mam urobit
vykazy...kde su pohladavky zavazky
potom ich uvediem do DP k 31.12.2008 ako polozky zvys, zniz.ZD
a prilozim k DP dane vykazy nie?
o akych nulovych vykazoch tu je rec?
Erika-ežka
22.02.09,15:34
SZČO zrušil živnosť 22.12.08, pri DP za r. 2008 si musí upraviť základ dane o všetky neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby . V priebehu roka si platil SP a ZP v plnej výške, ale nakoľko bol niekoľkokrát na PN bude mu SP aj ZP vracať poistné, ale len v r. 2009.
T.z. mal by si vyžiadať zo SP nejaký podklad na základe čoho by si zaúčtoval túto pohľadávku voči SP a v rámci DP by to bola položka zvyšujúca základ dane a čo sa týka ZP - mal by si predbežne vypočítať koľko by mu mali vrátiť (RZZP) a tiež to dať do DP ako položku zvyšujúcu základ dane, nakoľko v r. 2009 pravdepodobne nebude musieť dávať DP.
Správne uvažujem?
Zita5
22.02.09,15:51
SZČO zrušil živnosť 22.12.08, pri DP za r. 2008 si musí upraviť základ dane o všetky neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby . V priebehu roka si platil SP a ZP v plnej výške, ale nakoľko bol niekoľkokrát na PN bude mu SP aj ZP vracať poistné, ale len v r. 2009.
T.z. mal by si vyžiadať zo SP nejaký podklad na základe čoho by si zaúčtoval túto pohľadávku voči SP a v rámci DP by to bola položka zvyšujúca základ dane a čo sa týka ZP - mal by si predbežne vypočítať koľko by mu mali vrátiť (RZZP) a tiež to dať do DP ako položku zvyšujúcu základ dane, nakoľko v r. 2009 pravdepodobne nebude musieť dávať DP.
Správne uvažujem?

Pozrite tu
http://www.porada.sk/t94705-usmernenie-drsr-zahrnovanie-preplatkov-resp-nedoplatkov-z-rzzp-ukonc-podnikania.html


P.S. Pokiaľ si platil do SP plnú výšku odvodov a neupravovala platby z dôvodu PN , tak doporučujem od SP si vyžiadať doklad , koľko mal ku dňu ukončenia podnikania preplatok na platbách do fondov SP a tieto preplatky upraviť cez uzávierkové účtovné operácie , nakoľko nebol povinný tieto platby počas PN hradiť .
martina2006
22.02.09,15:55
SZČO zrušil v apríli živnosť, potom bol do augusta nezamestnaný a od septembra založil novú živnosť. Čo sa týka DP- bude vypisovať B, kde zahrnie obidve živnosti? Čo sa týka výkazov, k 31.12.07 mal zostatok vo VMZ iba pokladňa, BU, záväzky vo výške 3500,- Sk. Teraz bude dávať iba jeden výkaz kde szhrnie obidve živnosti alebo podá 2 výkazy, kde bude rozčlenné 1 a 2 živnosť zvlášť? A takisto čo sa týka VPV podá 1 alebo rozdelené na 2 živnosti?Ďakujem.
Erika-ežka
22.02.09,16:08
Pozrite tu
http://www.porada.sk/t94705-usmernenie-drsr-zahrnovanie-preplatkov-resp-nedoplatkov-z-rzzp-ukonc-podnikania.html


P.S. Pokiaľ si platil do SP plnú výšku odvodov a neupravovala platby z dôvodu PN , tak doporučujem od SP si vyžiadať doklad , koľko mal ku dňu ukončenia podnikania preplatok na platbách do fondov SP a tieto preplatky upraviť cez uzávierkové účtovné operácie , nakoľko nebol povinný tieto platby počas PN hradiť .
Ďakujem krásne za skorú odpoveď.
A čo v takom prípade, keď tento SZČO dostal preplatok zo ZP, ale ZP mu zabudla zraziť daň a tak ho teraz v r. 2009 vyzvala o jej zaplatenie.
Takže si túto daň uhadenú až v r. 2009 nebude môcť odpočítať ako preddavok dane r. 2008? Aj keď mu ZP oznámila, že túto daň odviedla štátu v r. 2008.
Zita5
22.02.09,16:30
Ďakujem krásne za skorú odpoveď.
A čo v takom prípade, keď tento SZČO dostal preplatok zo ZP, ale ZP mu zabudla zraziť daň a tak ho teraz v r. 2009 vyzvala o jej zaplatenie.
Takže si túto daň uhadenú až v r. 2009 nebude môcť odpočítať ako preddavok dane r. 2008? Aj keď mu ZP oznámila, že túto daň odviedla štátu v r. 2008.

Treba pozrieť ten prípis zo Zdravotnej poisťovne, kedy daň ZP uhradila .Ak ju uhradila v roku 2008 tak pozrite tu
http://www.porada.sk/945611-post5.html
http://www.porada.sk/945908-post8.html
http://www.porada.sk/946241-post9.html

Inak nie je to ojedinelý prípad za rok 2008 zo strany TP.
Zita5
22.02.09,17:48
SZČO zrušil v apríli živnosť, potom bol do augusta nezamestnaný a od septembra založil novú živnosť. Čo sa týka DP- bude vypisovať B, kde zahrnie obidve živnosti? Čo sa týka výkazov, k 31.12.07 mal zostatok vo VMZ iba pokladňa, BU, záväzky vo výške 3500,- Sk. Teraz bude dávať iba jeden výkaz kde szhrnie obidve živnosti alebo podá 2 výkazy, kde bude rozčlenné 1 a 2 živnosť zvlášť? A takisto čo sa týka VPV podá 1 alebo rozdelené na 2 živnosti?Ďakujem.

Jedno daňové priznanie typu "B" , jeden Výkaz o príjmoch a výdavkoch a jeden Výkaz o majetku a záväzkoch .
Erika-ežka
23.02.09,11:12
Treba pozrieť ten prípis zo Zdravotnej poisťovne, kedy daň ZP uhradila .Ak ju uhradila v roku 2008 tak pozrite tu
http://www.porada.sk/945611-post5.html
http://www.porada.sk/945908-post8.html
http://www.porada.sk/946241-post9.html

Inak nie je to ojedinelý prípad za rok 2008 zo strany TP.

Ďakujem krásne urobím to ako v príspevku : http://www.porada.sk/945611-post5.html.
Mám síce len Výzvu na vrátenie časti preplatku z roč. zúčtovania z r. 2009, ale je v nej napísané, že zrážkovú daň v 10/08 poukázali daň. úradu.
No nakoľko ju "zabudli" zraziť tak mu zaslali túto výzvu na zaplatenie - vlastne vrátenie zrážkovej dane, ktorú zabudli zraziť.
Je tam napísaná aj presná suma, tak si myslím, že by to mohlo tak byť.
MiladaM
24.02.09,08:10
Zivnostnik /paušalista/ prerusil zivnost k 16.1.2009. Od 17.1.2009 je zamestnancom. Za januar 2009 mal este prijem zo živnosti aj platil odvody a poistne. Chce aby som mu všetky tieto januárové položky zahrnula do DP 2008, aby mal celú živnosť vysporiadanú už v roku 2008 s tým, že za 2009 už nebude podávať DP. Nie som si istá, či je to možné, aj keď príjmy, výdaje a daň síce bude mať vysporiadané, ale predsa len, ešte je tu tých 16 dní keď bol živnostníkom aj v 2009. Môžem to tak uobiť? Nebude treba DP aj za 2009?
Muška
24.02.09,08:17
Zivnostnik /paušalista/ prerusil zivnost k 16.1.2009. Od 17.1.2009 je zamestnancom. Za januar 2009 mal este prijem zo živnosti aj platil odvody a poistne. Chce aby som mu všetky tieto januárové položky zahrnula do DP 2008, aby mal celú živnosť vysporiadanú už v roku 2008 s tým, že za 2009 už nebude podávať DP. Nie som si istá, či je to možné, aj keď príjmy, výdaje a daň síce bude mať vysporiadané, ale predsa len, ešte je tu tých 16 dní keď bol živnostníkom aj v 2009. Môžem to tak uobiť? Nebude treba DP aj za 2009?
Ak ten príjem sa týkal roku 2009, tak mu určite budeš musieť robiť DP aj za r. 2009
MiladaM
24.02.09,09:24
Prijem sa tyka Decembra 2008. Vyst. fa bol januar aj uhrada januar.
Zita5
24.02.09,09:33
Zivnostnik /paušalista/ prerusil zivnost k 16.1.2009. Od 17.1.2009 je zamestnancom. Za januar 2009 mal este prijem zo živnosti aj platil odvody a poistne. Chce aby som mu všetky tieto januárové položky zahrnula do DP 2008, aby mal celú živnosť vysporiadanú už v roku 2008 s tým, že za 2009 už nebude podávať DP. Nie som si istá, či je to možné, aj keď príjmy, výdaje a daň síce bude mať vysporiadané, ale predsa len, ešte je tu tých 16 dní keď bol živnostníkom aj v 2009. Môžem to tak uobiť? Nebude treba DP aj za 2009?

Rok 2008 riadne podnikal , ukončíte ho riadnym daňovým priznaním .
Živnosť prerušil v roku 2009 , tak upravovať ZD budete v DP za rok 2009 .

Ešte Vám priložím

http://www.porada.sk/947239-post6.html
MiladaM
24.02.09,10:00
Ďakujem za odpoveď. Živnostník nemá zásoby ani dlh.majetok..., teda ZD niet o čo upravovat. Ja len, že v tom januári 2009 má len platby /poistné, uhrada fa/ ktoré sa týkaju Dec. 2008. V jan. 2009 už nevyvíjal žiadnu činnosť ako SZČO, už bude do konca roka len zamestnancom. Takže aj keď by som mu tie januárové platby zahrnula do r. 2008, aj tak musí ešte podať DP aj v roku 2009?
Zita5
24.02.09,10:05
Ďakujem za odpoveď. Živnostník nemá zásoby ani dlh.majetok..., teda ZD niet o čo upravovat. Ja len, že v tom januári 2009 má len platby /poistné, uhrada fa/ ktoré sa týkaju Dec. 2008. V jan. 2009 už nevyvíjal žiadnu činnosť ako SZČO, už bude do konca roka len zamestnancom. Takže aj keď by som mu tie januárové platby zahrnula do r. 2008, aj tak musí ešte podať DP aj v roku 2009?

Ako môžete zahrnúť príjem za úhradu pohľadávky do roku 2008 , keď jej "skutočná" úhrada bola v roku 2009?
Muška
24.02.09,10:21
Ako môžete zahrnúť príjem za úhradu pohľadávky do roku 2008 , keď jej "skutočná" úhrada bola v roku 2009?
Zituš,
ja by som vedela riešenie.
Bude sa tváriť, že v r. 2009 bude viesť účtovníctvo a o neuhradenú pohľadávku upraví v DP základ dane.
V roku 2009 bude viesť účtovníctvo a o neuhradenú pohľadávku upraví v DP základ dane.
Zita5
24.02.09,10:30
Zituš,
ja by som vedela riešenie.
Bude sa tváriť, že v r. 2009 bude viesť účtovníctvo a o neuhradenú pohľadávku upraví v DP základ dane.

Muška , ak sa bude tváriť , tak ho môže použiť , ak sa tak rozhodne .
Ale ja to beriem , ako skutočnosti nastali .

:DAsi sa neviem tak tváriť . :)
MiladaM
24.02.09,10:37
Ešte raz ďakujem za odpoveď, dá sa povedať, že mne to bolo hneď jasné ako to má byť, lenže, keď ľudia by chceli niekedy nemožné... tak som skúsila, tu "u vás", či predsa len neexistuje nejaký legálny spôsob ako to spraviť podľa ich želania.
Ale keď už som pri tom, videla som učto, v ktorom boli faktúry vystavené v starom roku, ale uhradené v novom roku, a boli zahrnuté do príjmu v starom roku. Bolo to pri zmene metódy účtovania - prechod z JÚ na paušálne výdavky u SZČO. To môže byť?
Muška
24.02.09,10:39
Zituš,
ale veď, bude v skutočnosti viesť účtovníctvo. Len od 1.1.2009 do 16.1.2009 nebude mať žiadny príjem....a teda sa rozhodne, že nebude podávať ani DP.
Otázne je, aká je vysoká tá pohľadávka a či zadávateľka otázky vie, že z tejto pohľadávky si nemôže uplatniť paušálne výdavky ak ju zdaní v r. 2008
ZDENIELA
24.02.09,10:39
Ešte raz ďakujem za odpoveď, dá sa povedať, že mne to bolo hneď jasné ako to má byť, lenže, keď ľudia by chceli niekedy nemožné... tak som skúsila, tu "u vás", či predsa len neexistuje nejaký legálny spôsob ako to spraviť podľa ich želania.
Ale keď už som pri tom, videla som učto, v ktorom boli faktúry vystavené v starom roku, ale uhradené v novom roku, a boli zahrnuté do príjmu v starom roku. Bolo to pri zmene metódy účtovania - prechod z JÚ na paušálne výdavky u SZČO. To môže byť?
Pred prechodom z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky musí byť účtovníctvo uzatvorená ako pri skončení podnikania, čiže pohľadávky do príjmu, záväzky do výdaja.
Muška
24.02.09,10:40
Ale keď už som pri tom, videla som učto, v ktorom boli faktúry vystavené v starom roku, ale uhradené v novom roku, a boli zahrnuté do príjmu v starom roku. Bolo to pri zmene metódy účtovania - prechod z JÚ na paušálne výdavky u SZČO. To môže byť?
Veď o tom Ti píšem vyššie.
MiladaM
24.02.09,10:45
Nebudem to takto komplikovať. Teraz bude normálne DP - príjem podľa § 6, za 2009 bude DP s príjmami podľa § 5 a § 6 /ten január/ a hotovo...
Ten môj dotyčný si myslel že DP za 2009 už nebude...
Muška
24.02.09,10:53
Treba pozrieť čísla:
- aká by bola daň v r. 2008 /bez pohľadávky , s pohľadávkou/
- aká by bola predpokladaná daň v r. 2009 /detto/
- ako mu to ovplyvní RZZP za r. 2008
- ako mu to ovplyvní RZZP za r. 2009
Tita
25.02.09,20:52
este raz sa opytam:)
o akych nulovych vykazoch tu hovorite?

ak zivnostnik ukoncil zivnost 29.12.2008, myslim ze robim vykazy k 29.12.2008 - co je den zrusenia a pohladavky , zavazky uvedene vo vykaze uvediem v DP ako polozky zvys, znizujuce ZD
nie?

2, mam este neodpisany Dlhodoby majetok v ZC 28790 sk...
mozem urobit este 29.12.2008 odpis za rok 2008? a co jeho zostatkova hodnota ked zivnosti skoncila:( ?

3, a 31.12.2008 - co je po zruseni zivnosti zraza banka poplatky a pripisuje uroky, ako to mam vysporiadat?
mozem normalne v denniku alebo len v DP?
erika_H
07.03.09,08:45
Dobrý deň,prosím Vás,ako mám správne účtovne postupovať v takomto prípade:
SZČO zrušila živnosť 10.11.2008
má však ešte faktúru za telefón za obdobie 15.10.08-14.11.08, zaplatenú 30.11.08 - môžem jej to dať do výdavkov?(aj keď bola zaplatená až po ukončení živnosti?, a vlastne aj obdobie 4 dni 11.11.-14.11.08 už nepodnikala..:confused:
Ďakujem moc
Muška
07.03.09,10:46
Dobrý deň,prosím Vás,ako mám správne účtovne postupovať v takomto prípade:
SZČO zrušila živnosť 10.11.2008
má však ešte faktúru za telefón za obdobie 15.10.08-14.11.08, zaplatenú 30.11.08 - môžem jej to dať do výdavkov?(aj keď bola zaplatená až po ukončení živnosti?, a vlastne aj obdobie 4 dni 11.11.-14.11.08 už nepodnikala..:confused:
Ďakujem moc

Erika
faktúru zaeviduj do knihy faktúr a v uzávierkových operáciach /to čo sme tak radi robili v r. 41/ ju daj do VOZD-PR. /aj keby nebola zaplatená/ - proste použiješ § 17
erika_H
07.03.09,14:52
Erika
faktúru zaeviduj do knihy faktúr a v uzávierkových operáciach /to čo sme tak radi robili v r. 41/ ju daj do VOZD-PR. /aj keby nebola zaplatená/ - proste použiješ § 17

+dakujem Muška
takto by som mala postupovať so všetkými výdavkami po ukončení živnosti,aj s odvodmi za posledný mesiac at´d však?Dik pekný víkend:)
Marta Priehodová
10.03.09,17:33
Poprosím tiež o radu. V roku 2008 som kúpila auto na podnikanie. Odpisy som uplatnila len v roku 2008. Živnosť pozastavujem na dva roky./2009-2010/. Čo s odpismi ? Pri pozastavení živnosti sa neúčtujú odpisy? Učtujem v JU. Až po dvoch rokoch zruším úplne živnosť, môžem si previesť auto do osobného vlastníctva a DU nebudem musieť vrátiť DPH ?
ĎAKUJEM ...
waki
10.03.09,20:14
ahojte, mam podobny pripad ako Marta,
auto bolo kupene na LEASING do podnikania v roku 2007 , v priebehu roka 2008 bola živnosť pozastavena. je narok na nejake odpisy za rok 2008? a auto treba prepisat na osobne vlastnictvo alebo moze zostat napisane na firmu, aj ked firma je neaktivna? ci leasingovke je to jedno?
dakujem pekne.
VieraSla
16.03.09,10:53
Potrebujem tiež ako BOOKS v predchádzajúcom príspevku uzavrieť firmu, kde je pozastavenie živnosti od 4.9.08 nemá žiadne pohľ. ani záväzky, na účtoch a v pokladni má nulu, ale ešte je zostatok na odpisovanom aute 100 000,-.

1. aké budú dátumy na výkazoch
2. Čo s neuplatnenými odpismi.

Ďakujem
Zyka
20.03.09,21:40
podla toho, co som si tu nastudovala, datumy budu 1.1-4.9.
s odpismi nic, narok na odpis nie je, majetok treba vyradit do os.uzivania.

ja sa pytam co s danou z motor.vozidiel za r.2008, kt.bola uhradena v 01-09, tak isto poistne za auto - treba tento vydavok alikvotne kratit?
dakujem za radu
erika_H
21.03.09,14:58
Prosím Vás,ak by SZČO,ktorá ukončila podnikanie v r.2008, vedela aký bude mať nedoplatok na ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2008 (toto zúčtovanie bude podávať ale až v júni 2009)
môže si tento nedoplatok zahrnúť cez uzávierkové operácie do výdavkov za rok 2008?:confused:
Ďakujem pekne za pomoc..
gabi2
27.04.09,06:54
SZČO - dôchodca zruší živnosť. Ostal mu traktor, ktorý je v majetku ale dávno odpísaný, nulová hodnota. Nesmie ho predať 5 rokov? ďakujem
hanelie
27.04.09,06:56
môže, ale príjem musí zdaniť
sea
13.05.09,17:54
Ahojte,
mám pozastavenú živnosť od 1.11.2008, v januári som ešte samozrejme dávala daňové priznanie DPH za IV. kvartál, teraz mám dať nulové keď som nemala žiadny príjem ani výdaj ... ? Vďaka !
:confused:
Anja111
13.05.09,18:03
Ahojte,
mám pozastavenú živnosť od 1.11.2008, v januári som ešte samozrejme dávala daňové priznanie DPH za IV. kvartál, teraz mám dať nulové keď som nemala žiadny príjem ani výdaj ... ? Vďaka !
:confused:
Áno, nakoľko platiteľom DPH si naďalej.
Paula
13.05.09,18:05
A teraz už bolo , beží druhý kvartál :)
u.erika
11.06.09,17:38
Živnostník ukončil živnosť 27.4.2009. Na DÚ mu povedali, že do 90 dní musí podať daňové priznanie. Od mája je zamestnaný. Aké DP musí podať? Na tlačive /dali mu aj to/ sú 3 možnosti - riadne, opravne a dodatočné. Môžete mi poradiť?
veronikasad
11.06.09,17:41
Živnostník ukončil živnosť 27.4.2009. Na DÚ mu povedali, že do 90 dní musí podať daňové priznanie. Od mája je zamestnaný. Aké DP musí podať? Na tlačive /dali mu aj to/ sú 3 možnosti - riadne, opravne a dodatočné. Môžete mi poradiť?
to je čo za blbosť - to mu povedal vrátnik DU ?
DU podáva do 31.3.2010 - zdaňuje príjmy zo živnosti aj zamestnania spolu
u.erika
12.06.09,03:38
to je čo za blbosť - to mu povedal vrátnik DU ?
DU podáva do 31.3.2010 - zdaňuje príjmy zo živnosti aj zamestnania spolu
Povedala mu registrátorka, keď odovzdal DIČ kartu.
V Štúrove to žiadajú. Nie je to prvý prípad.
Manžel zrušil živnosť vlani, tiež musel podať, ale on žiadne príjmy z podnikania už nemal, tak sme odovzdali nulové.
Manual
12.06.09,03:52
Povedala mu registrátorka, keď odovzdal DIČ kartu.
V Štúrove to žiadajú. Nie je to prvý prípad.
Manžel zrušil živnosť vlani, tiež musel podať, ale on žiadne príjmy z podnikania už nemal, tak sme odovzdali nulové.
Predsa účtovným obdobím je u neho kalendárny rok. Ku koncu podnikania musí urobiť inventúry a mimoriadnu závierku a DP tak ako písali vyššie tj k 31.12.2009.
VladoaKatka
12.06.09,04:02
Povedala mu registrátorka, keď odovzdal DIČ kartu.
V Štúrove to žiadajú. Nie je to prvý prípad.
Manžel zrušil živnosť vlani, tiež musel podať, ale on žiadne príjmy z podnikania už nemal, tak sme odovzdali nulové.
Ako sa vysporiadal s inými príjmami? To za každý príjem žiadajú v Štúrove samostatné DP ???
u.erika
12.06.09,06:27
Ako sa vysporiadal s inými príjmami? To za každý príjem žiadajú v Štúrove samostatné DP ???
Zavolala som na DÚ, vraj je to v zákone, že treba odovzdať DP riadné, a nabudúci rok v marci opravné za rok 2009. Dá sa to aj tak spraviť, že teraz podá riadné-nulové a v marci opravné.
SAIVI
12.06.09,08:53
Pozastavenie živnosti, zrušenie živnosti

Ak chce podnikateľ prerušiť (zrušiť) živnosť musí túto skutočnosť oznámiť mieste príslušnému živnostenskému odboru na Obvodnom úrade. Z pohľadu Daňového úradu, Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne je živnostník s pozastavenou živnosťou v takom istom postavení, ako keby mal živnosť zrušenú.

Oznámenie o prerušení živnosti sa podáva na tlačive – žiadosť o pozastavenie živnosti, kde uvediete svoje obchodné meno, IČO resp. rodné číslo, dobu pozastavenia živnosti. K žiadosti priložíte 6,5 eurový kolok.

V žiadosti je dobré označiť subjekty, ktoré bude živnostenský odbor informovať o pozastavení vašej žiadosti (zdravotnú poisťovňu, Daňový úrad). Ušetríte si tým čas návštevou zdravotnej poisťovne a Daňového úradu.

Tip: Dátum pozastavenia živnosti odporúčame uviesť na posledný deň v mesiaci (ideálne posledný deň roka) a obnovenie živnosti na prvý deň v mesiaci (ideálne prvý deň roka). Vyhnete sa tak, zbytočným prepočtom alikvótnych odvodov do poisťovní za prvý, resp. posledný mesiac. Tým, že si nepozastavíte živnosť v januári, ale napríklad už v decembri predchádzajúceho roka, vyhnete sa tak vykonaniu účtovnej uzávierky za január nového daňového obdobia, podávaniu daňového priznania a vykonaniu ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský odbor na Obvodnom úrade, ktorý je povinný vydať rozhodnutie o pozastavení do 7 dní. Dátum právoplatnosti pozastavenia živnosti je dátumom prevzatia rozhodnutia z Obvodného úradu, preto podajte žiadosť o niečo skôr ako v deň kedy chcete pozastaviť živnosť (nemusíte to stihnúť).


Obnovenie pozastavenej živnosti
Najkratšia doba na pozastavenie živnosti je 6 mesiacov. To znamená, že keď si podáte žiadosť o pozastavenie živnosti, skôr ako za 6 mesiacov ju nemôžete obnoviť. V žiadosti je dobré uviesť čo najdlhšie obdobie pozastavenia živnosti (napríklad 3 alebo 5 rokov, alebo presný dátum kedy ju otvoríte). V prípade, že sa rozhodnete živnosť opäť otvoriť oznámite to živnostenskému odboru a môžete opäť podnikať, nie však skôr ako 6 mesiacov od pozastavenia. Počas pozastavenia živnosti je možné živnosť zrušiť kedykoľvek.

Pozor! Po ukončení doby pozastavenia sa živnosť obnovuje automaticky! Niektorí podnikatelia sa mylne domnievajú, že tak musia urobiť oznámením, čo nie je pravda. Iní zase zabudnú, že sa im živnosť automaticky obnovila z čoho vyplývajú ďalšie povinnosti.


Úkony v zdravotnej poisťovni
Ak ste v tlačive uviedli, že chcete aby živnostenský odbor informoval vašu zdravotnú poisťovňu o pozastavení živnosti, nemusíte vašej zdravotnej poisťovni oznamovať nič, urobí to za vás živnostenský odbor Obvodného úradu. V prípade, že budete po prerušení živnosti dobrovoľne nezamestnaný, treba ísť osobne do zdravotnej poisťovne a vypísať prihlášku a začať platiť odvody z titulu dobrovoľne poistenej osoby, najneskôr do 8 dní. Ak sa hneď zamestnáte prihlási vás nový zamestnávateľ.

Úkony v Sociálnej poisťovni
Sociálnej poisťovni treba do 8 dní doručiť kópiu o pozastavení živnosti a podať odhlášku z povinného poistenia (v prípade, že ste boli povinne poistenou osobou).

Tip: Ak ste si počas povinného poistenia platili aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, odporúčame si zároveň podať prihlášku a opäť sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu. Oceníte to najmä vtedy, keď sa náhodou ocitnete v evidencii Úradu práce ako nezamestnaný. Nestratíte mesiace, ktoré sú potrebné na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti (za posledné 4 roky musíte mať aspoň 3 roky platené poistenie v nezamestnanosti).

Pozastavenie živnosti a ukončenie účtovného a daňového roku
Za obdobie pred pozastavením živnosti je podnikateľ povinný vykonať všetky povinnosti voči inštitúciam, ako keby bol podnikateľom aj naďalej. Myslí sa tým, vykonať účtovnú závierku účtovníctva za príslušné daňové obdobie, podať daňové priznanie, zaplatiť daň, podať výpis z daňového priznania Sociálnej poisťovni, vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, atď...

Úkony na Daňovom úrade
V prípade, že ste využívali automobil pre podnikateľské účely je potrebné doručiť daňovému úradu čestné vyhlásenie o nevyužívaní motorového vozidla v podnikaní do 15 dní, čím vám zanikne povinnosť k dani z motorových vozidiel. Daň za obdobie využívania motorového vozidla pre podnikanie, však budete musieť uhradiť.

Zrušenie podnikateľského účtu
Ak je pre vás zbytočným luxusom platiť mesačné poplatky za vedenie účtu počas pozastavenia živnosti, resp. sa domnievate, že budete mať pozastavenú živnosť na dlhšie obdobie môžete si podnikateľský účet kľudne zrušiť. Ak budete platiť za služby svojím dodávateľom ako nepodnikateľ (za energie, mobil,...) uhradíte im faktúru z vášho nepodnikateľského účtu (keďže máte pozastavenú živnosť je jedno z akého účtu zaplatíte faktúru).

Zrušenie živnosti, koncesnej listiny
Pri zrušení živnosti alebo koncesie je postup rovnaký ako pri pozastavení živnosti, jedine s tým rozdielom, že zrušenie živnosti (koncesie) oznamujete na inom tlačive. Ukončenie podnikania je účinné dňom doručenia žiadosti na živnostenský odbor alebo dňom, ktorý je uvedený v žiadosti. Pozor! Zrušenie živnosti nie je možné ho vziať späť (zrušiť ho), preto si to dobre premyslite.

Zrušenie oznamujete na tlačive Oznámenie o ukončení podnikania ohlasovacej živnosti alebo koncesnej živnosti. K žiadosti prikladáte kolok v hodnote 4,5 EUR.


Tip: Pri komunikácii s úradmi je dobré si vyrábať fotokópie všetkých podaní a dať si ich úradne potvrdiť, nakoľko úrady nevydávajú špeciálne potvrdenia o prijatí žiadosti alebo vykonaní nejakej zmeny.

Dňom zániku živnostenského oprávnenia zaniká aj povinnosť platiť odvody poistného do Sociálnej poisťovne. Čo sa týka zdravotného poistenia, po ukončení živnosti sa buď zamestnáte (odvody za vás bude platiť zamestnávateľ), alebo sa prihlásite na Úrad práce (stávate sa poistencom štátu) alebo sa prihlásite do zdravotnej poisťovne a budete si platiť poistné naďalej sám ako samoplatiteľ.

Do 30 dní ste povinný ísť vrátiť na Daňový úrad osvedčenie o registrácii pre daň (kartičku s DIČ). Oznámenie o ukončení podnikania správcovi dane by mal oznámiť živnostenský odbor, ak ste si na tlačive označili, že chcete, aby zmenu oznámili správcovi dane. Je dobré si to však telefonicky u správcu dane v priebehu mesiaca preveriť.
Zuzka 335
13.07.09,08:03
Prosím Vás o názor v mojom probléme:
SZČO bola viac ako 1 rok na PN, jej zdravotný stav sa nezlepšil a má od lekára návrh na uznanie invalidného dôchodku. Žije sama, nemá žiadny príjem, okrem dávok zo SP počas PN. Ešte nemá vyjadrenie posudkového lekára, či jej bude priznaný invalidný dôchodok.
Prosím, ako má postupovať, aby mala nejaký príjem? Ukončiť živnosť a prihlásiť sa na úrad práce?

Ďakujem dopredu za Vaše názory.
veronikasad
13.07.09,08:13
Prosím Vás o názor v mojom probléme:
SZČO bola viac ako 1 rok na PN, jej zdravotný stav sa nezlepšil a má od lekára návrh na uznanie invalidného dôchodku. Žije sama, nemá žiadny príjem, okrem dávok zo SP počas PN. Ešte nemá vyjadrenie posudkového lekára, či jej bude priznaný invalidný dôchodok.
Prosím, ako má postupovať, aby mala nejaký príjem? Ukončiť živnosť a prihlásiť sa na úrad práce?

Ďakujem dopredu za Vaše názory.
Ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávky v nezamestnanosti mať nebude. Do doby vybavenia inv. dôchodku nech sa informuje na UPSVaR na priznanie dávky v hmotnej núdzi. Ak jej bude ID priznaný spätne, dávku v hmotnej núdzi bude zrejme musieť vrátiť.
Zuzka 335
14.07.09,04:14
Veronika, ďakujem za radu. Takže živnostník nemá nárok na dávky v nezamestnanosti, ak si počas vykonávania živnosti neplatí dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? Veď všetky ostatné odvody si platí pravidelne.
veronikasad
14.07.09,05:01
Veronika, ďakujem za radu. Takže živnostník nemá nárok na dávky v nezamestnanosti, ak si počas vykonávania živnosti neplatí dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? Veď všetky ostatné odvody si platí pravidelne.
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka do sociálnej poisťovne. Musí sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti. Nedá sa to urobiť spätne, len ododňa doručenia prihlášky na reg.listu FO do sociálnej poisťovne
pozdenka
14.01.10,20:11
Prosim vas a ako je to v pripade, kedy SZČO pozastavi zivnosť k 17.11.2009 ale bankový účet má zrušený až k 14.12.2009 t.j. este sú tam pohyby po 17.11.2009 ako poplatky banke za vedenie účtu a za zatvorenie účtu???
Vo výkaze o majetku a záväzkoch mám evidovať stav PP k 17.11.2009 a dalsie poplatky uz nejdu do VOZD?
Dakujem za odpovede.
patriciak
22.01.10,09:26
Prosím o radu : ukončená živnosť k 17.07.2009. robím mimoriadnu uzávierku prirátam k základu dane pohľadávky k 17.7. (k 31.12.vysporiadané) pohľadávky prirátam bez DPH, daň bola vysporiadaná. Čo s pohľadávkami - faktúrami, ktoré boli ku dňu skončenia uhradené čiastočne? Prirátam ich v plnej výške, alebo si mám vyrátať základ dane?
Marína
22.01.10,09:58
Prosím o radu : ukončená živnosť k 17.07.2009. robím mimoriadnu uzávierku prirátam k základu dane pohľadávky k 17.7. (k 31.12.vysporiadané) pohľadávky prirátam bez DPH, daň bola vysporiadaná. Čo s pohľadávkami - faktúrami, ktoré boli ku dňu skončenia uhradené čiastočne? Prirátam ich v plnej výške, alebo si mám vyrátať základ dane?
Upravíš základ dane cez uzávierkové operácie cez ID a spáruješ so zostatkom neuhradených pohľadávok, čiže "akoby" boli uhradené.
patriciak
22.01.10,13:56
Ďakujem za radu. Čiže výkaz o pohľadávkach a záväzkoch bude nulový?
Marína
22.01.10,18:42
Ďakujem za radu. Čiže výkaz o pohľadávkach a záväzkoch bude nulový?
Predpokladám, že si myslela Výkaz o majetku a záväzkoch. Celý predsa nemôže byť nulový, nepredpokladám, že nemáš zostatky na BU, možno aj v pokladni, ak si jej zostatok nevydala pre osobnú spotrebu.
pozdenka
24.01.10,08:34
Prosim vas a ako je to v pripade, kedy SZČO pozastavi zivnosť k 17.11.2009 ale bankový účet má zrušený až k 14.12.2009 t.j. este sú tam pohyby po 17.11.2009 ako poplatky banke za vedenie účtu a za zatvorenie účtu???
Vo výkaze o majetku a záväzkoch mám evidovať stav PP k 17.11.2009 a dalsie poplatky uz nejdu do VOZD?
Dakujem za odpovede.
prosim poradte mi niekto...
dakujem
mysimis
24.01.10,08:36
prosim poradte mi niekto...
dakujem

Všetky poplatky po dátume prerušenia živnosti sú VNZD.
patriciak
24.01.10,14:30
Ano, myslela som výkaz o majetku a záväzkoch. Len som sa chcela utvrdiť, že pohľadávky a záväzky budú nulové. Vlastne keď ich zdaním tak sú. Veľmi pekne ďakujem za rady a ochotu.
Lotarka
25.01.10,13:19
SZČO má pozastavenú živnosť od 10.2.2009 do 10.2.2010. Ak by znovu pozastavila živnosť len koncom marca 2010 a živnosť by mala funkčnú od 11.2.2010 do konca marca, tak musí upravovať základ dane??

Podľa mňa nie. Ďakujem za odpoveď!
IKA K
26.01.10,00:55
Živnostník začal podnikať v auguste 2006, v sept. 2006 si kúpil PC v cene 26 000 Sk, registrač. pokladňu v hodnote 11 000 Sk.
10.1. 2009 zrušil živnosť, registač. pokladňu predal za 9 000 Sk. V rámci uzávierk. operácií si zvýši základ dane o sumu 9 000 Sk akým spôsobom?
Pripočíta si sumu k príjmom, alebo si môže odpočítať sumu, za ktorú predal od výdavkov? /Teda výdavky mínusom/
PC si ponechal, sumu pri kúpe PC v r. 2006 / 26 000 Sk/si dal jednorázovo do výdavkov. Musí navýšiť základ dane aj v tomto prípade? Môže PC vyradiť len zápisom o vyradení - poškodenie, hoci ho používal len niečo cez 2 roky?
Ďakujem všetkým, ktorí budú ochotní odpovedať.
IKA K
26.01.10,07:40
Posúvam ...
Prosím, pozrie sa niekto na môj predchádzajúci príspevok?
hena22
26.01.10,07:48
Živnostník začal podnikať v auguste 2006, v sept. 2006 si kúpil PC v cene 26 000 Sk, registrač. pokladňu v hodnote 11 000 Sk.
10.1. 2009 zrušil živnosť, registač. pokladňu predal za 9 000 Sk. V rámci uzávierk. operácií si zvýši základ dane o sumu 9 000 Sk akým spôsobom?
Pripočíta si sumu k príjmom, alebo si môže odpočítať sumu, za ktorú predal od výdavkov? /Teda výdavky mínusom/
PC si ponechal, sumu pri kúpe PC v r. 2006 / 26 000 Sk/si dal jednorázovo do výdavkov. Musí navýšiť základ dane aj v tomto prípade? Môže PC vyradiť len zápisom o vyradení - poškodenie, hoci ho používal len niečo cez 2 roky?
Ďakujem všetkým, ktorí budú ochotní odpovedať.

Registračnú pokladňu predal za trvania živnosti na faktúru? potom si zrejme zvýšil ZD o svoju pohľadávku a tým je to vybavené, nič viac nerobíš.
PC nemusí vyraďovať, pokiaľ ho do 5 rokov nepredá, nerobí nič, normálne ho môže používať.
IKA K
26.01.10,09:46
Ďakujem za odpoveď, hneď mám vo veci jasnejšie....
Niekedy sa nám zdajú aj jednoduché veci zložitými. Vtedy je dobré mať nablízku niekoho ako ste Vy, niekoho kto nám zasvieti.... Vrelá vďaka.
Lotarka
26.01.10,10:27
SZČO má pozastavenú živnosť od 10.2.2009 do 10.2.2010. Ak by znovu pozastavila živnosť len koncom marca 2010 a živnosť by mala funkčnú od 11.2.2010 do konca marca, tak musí upravovať základ dane??

Podľa mňa nie. Ďakujem za odpoveď!

Posúvam :confused::confused:
Stačí, keď živnosť obnoví na pár dní? Ide o podnikateľku so zostávajúcimi zásobami. Časť zostávajúcich vrátila dodávateľom, no dosť jej aj zostalo.
IKA K
26.01.10,16:27
Z akého dôvodu si chce /potrebuje/ obnoviť živnosť na pár dní?
Lotarka
27.01.10,07:56
Ak by živnosť ďalej nechala pozastavenú, o zostávajúce zásoby by musela upraviť základ dane. Potrebujem zistiť, či splní podmienku, aby nemusela upravovať základ, ak si živnosť upraví len na pár dní prípadne týždňov.

Teraz je zamestnaná, sama nevie, či obnoví živnosť a prenajme si znovu priestori a začne podnikať, alebo len popredá čo najviac zostavajúcich zásob. Kedže spláca úver, nechce veľmi riskovať a pravdepodobne skombinuje zamestnanie s predajom zostávajúcich zásob.

Poraďte!
IKA K
27.01.10,20:58
K tým zásobám - o výšku nespotrebovaných zásob si bude musieť upraviť základ dane v r. 2009 /k termínu pozastavenia živnosti 10.2.2009/ alebo v r. 2010 ak si obnoví živnosť na tých pár dní - znovu bude tržba za predaj zásob vstupovať do základu dane. Je len na nej, aby zvážila do ktorého zdaňovacieho obdobia ju zahrnie. Z hľadiska dane by bolo pre ňu výhodnejšie to dať do obdobia, kedy bude mať nižšie príjmy. Nezabudni, že v r. 2009 tovar, ktorý vrátila bude musieť tiež odpočítať z výdavkov za tovar. Výdavky mínusom. Tovar, ktorý jej ostal taktiež výdavky mínusom ako uzávierkový účtov. prípad. Alebo ho v r. 2010 predá ak si obnoví živnosť a bude učtovať ako tržba za predaj tovaru.
Lotarka
28.01.10,09:16
K tým zásobám - o výšku nespotrebovaných zásob si bude musieť upraviť základ dane v r. 2009 /k termínu pozastavenia živnosti 10.2.2009/ alebo v r. 2010 ak si obnoví živnosť na tých pár dní - znovu bude tržba za predaj zásob vstupovať do základu dane. Je len na nej, aby zvážila do ktorého zdaňovacieho obdobia ju zahrnie. Z hľadiska dane by bolo pre ňu výhodnejšie to dať do obdobia, kedy bude mať nižšie príjmy. Nezabudni, že v r. 2009 tovar, ktorý vrátila bude musieť tiež odpočítať z výdavkov za tovar. Výdavky mínusom. Tovar, ktorý jej ostal taktiež výdavky mínusom ako uzávierkový účtov. prípad. Alebo ho v r. 2010 predá ak si obnoví živnosť a bude učtovať ako tržba za predaj tovaru.

Čo sa týka vracania tovaru, tak na to boli dobropisy.

Takže podľa teba stačí, ak obnoví živnosť na pár dní do marca 2010 a nemusí upravovat základ dane za r. 2009?
Muška
28.01.10,09:31
Takže podľa teba stačí, ak obnoví živnosť na pár dní do marca 2010 a nemusí upravovat základ dane za r. 2009?
trošku zo zákona:
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

tzn., že ak máš pozastavenú živnosť a do lehoty na podanie DP ju obnovíš, tak za rok 2009 nepostupuješ podľa ods. 8 .....a teda neupravuješ základ dane.
Lotarka
28.01.10,09:43
Ďakujem!

Zákon som si pozrela ako prvé, ale istá som si na 100% nebola a chcela som si potvrdiť svoj názor, ktorý som v prvej otázke aj napísala.

Ešte raz vďaka, že si kukla aj do tejto témy.
adrika
11.02.10,16:20
szčo pozastavila živnosť k 15.10.2009, ide o kaviareň - predala všetko zariadenie vrátane stoličiek, pohárov....a zostávajúcich zásob ešte pred dňom pozastavenia živnosti. Príjem z tohto predaja je zdaniteľným aj keď všetko zariadenie nemala v majetku ? v kúpno-predajnej zmluve je zoznam (na 3 strany) čo všetko predala.- tak mám z toho vybrať zariadenie v obch. majetku a zdaniť iba jeho predaj ?
a potom už netreba opravovať základ dane o výšku zásob keďže ich predala, však ? prosím o radu...ďakujem
mysimis
11.02.10,19:31
Nechápem čo všetko je ešte v tej kúpno-predajnej zmluve? V zmluve je písaná predávajúca ako SZČO?
Tara1
14.02.10,12:33
Chcela by som poprosiť o radu.
SZČO skončila živnosť v 5/09. Teraz jej robím DP a vychádza mi, že z RZZP bude mať nedoplatok. Môžem to urobiť tak, že ešte teraz zaplatí tú sumu do ZP, zahrniem jej to do výdavkov 2009 a RZZP bude vyrovnané? a teda nebudem musieť robiť DDP, keby si chcela uplatniť výdavok na nedoplatok za RZZP.
Anja111
14.02.10,12:50
Chcela by som poprosiť o radu.
SZČO skončila živnosť v 5/09. Teraz jej robím DP a vychádza mi, že z RZZP bude mať nedoplatok. Môžem to urobiť tak, že ešte teraz zaplatí tú sumu do ZP, zahrniem jej to do výdavkov 2009 a RZZP bude vyrovnané? a teda nebudem musieť robiť DDP, keby si chcela uplatniť výdavok na nedoplatok za RZZP.
Nedoplatok zahrň do VOZD cez uzávierkové operácie a uhradiť ho môže až do 30.6.2010...
Tara1
14.02.10,12:54
Nedoplatok zahrň do VOZD cez uzávierkové operácie a uhradiť ho môže až do 30.6.2010...
toto ma veru nenapadlo, ďakujem pekne za radu
adrika
15.02.10,08:40
Nechápem čo všetko je ešte v tej kúpno-predajnej zmluve? V zmluve je písaná predávajúca ako SZČO?
áno, predávajúca je szčo....
florkula
15.02.10,13:11
Zdravím chcem poprosiť o radu szčo pozastavila živnosť od 11/2008 do 11/2010na daňový nemusí podavať daňové priznanie nkoľko v roku 2009 nedosiahol žiadne príjmy len by som chcel vedieť či si nemusi podať ani rzzp keď cely rok si platil zdravotne ako dobrovolne poistená osoba a za rok nemal žiaden príjem ani ako zamestnanec
alfaekon
16.02.10,10:56
SZČO pozastavila živnosť k 30.10.2009, do konca marca ju neobnoví, čo s hmotným majetkom?
jana007
24.02.10,11:49
Chcela by som poprosiť o radu.
SZČO skončila živnosť v 5/09. Teraz jej robím DP a vychádza mi, že z RZZP bude mať nedoplatok. Môžem to urobiť tak, že ešte teraz zaplatí tú sumu do ZP, zahrniem jej to do výdavkov 2009 a RZZP bude vyrovnané? a teda nebudem musieť robiť DDP, keby si chcela uplatniť výdavok na nedoplatok za RZZP.
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.
holubička1
26.02.10,10:22
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.Prišla Vám odpoveď na dopyt??
Zita5
26.02.10,10:51
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.

Ešte predtým než podáte dopyt , prečítajte si nasledovný link .
jana007
26.02.10,14:17
Prišla Vám odpoveď na dopyt??

Ešte mi odpoveď neprišla, potom dám vedieť.
nika.sum
26.02.10,14:40
Ešte mi odpoveď neprišla, potom dám vedieť.

Zitka Vam predsa dala link na usmernenie DRSR, myslim, ze tam je to celkom jasne vysvetlene.:)
tibor1000
28.02.10,18:14
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť v 6/2009, automobil na lizing zaradeny v podnikani preradi z podnikania použivania do osobneho vlastnictva v juni 2009
mame na vykaze o majetku a zaväzkoch - dlhodoby majetku uviezť 0?

a ako to urobit - cez interny doklad,cez uzavierkove operacie, zostatkovu cenu dlhod.majetku - účtovnú,ktorá vyjde z účtovných odpisov až do 6/2009 - tak dám do peň.denníka VNZD - preradenie DM do osobného vlastníctva?
môže byť?:confused:
ďakujem moc moc moc
jana007
01.03.10,06:22
Ešte predtým než podáte dopyt , prečítajte si nasledovný link .
Zitka, po prečítaní usmernenia DRSR k zahrňovaniu nedoplatkov z RZZP - to sa odvoláva ešte na usmernenie MF z r.2006 - bod 2 a tam sa píše :

2. Poistenec, ktorý bol v roku 2005 daňovníkom s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov a v roku 2005 skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť
Daňovník, ktorý účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a v roku 2006 po vykonaní ročného zúčtovania poistného je povinný vyrovnať za rok 2005 nedoplatok, pričom v súlade s § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov bol povinný upraviť základ dane za rok 2005 okrem iného aj o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, vzhľadom na účinnosť vyhlášky MZ SR a vo väzbe na § 2 zákona o správe daní môže si upraviť základ dane o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania podľa § 39 zákona o správe daní. Dodatočné daňové priznanie za rok 2005 môže podať aj daňovník, ktorý v roku 2005 uplatňoval výdavky percentom z príjmov a ktorému z ročného zúčtovania poistného vznikla v roku 2006 povinnosť vyrovnať nedoplatok za rok 2005. Vyrovnaný nedoplatok si môže uplatniť v kombinácii s percentuálnymi výdavkami podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.



Z toho vyplýva podať dodatočné DP.


V časopise DÚPP č.14/2009 - str. 78 sa píše o postupe pri vysporiadaní nedoplatkov - ak vieme vyčísliť nedoplatok ku dňu skončenia podnikania (urobíme prepočet RZZP), môžeme upraviť základ dane podľa §17 v tom zdaňovacom období, keď ukončil podnikanie. Ak nevieme vyčísliť nedoplatok, tak podávame DDP.
jana007
01.03.10,08:38
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.

Práve mi prišla odpoveď na môj dopyt - Daňovník ukončil živnosť k 30.6.2009. Teraz podáva riadne daňové priznanie. V ročnom zučtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 mu vznikol dosť veľký nedoplatok. Ako má postupovať tento daňovník, aby výdavky na zaplatené zdravotné poistenie - nedoplatok dostal do daňových výdavkou? Musí podať dodatočné DP alebo môže tento nedoplatok zahrnúť priamo v DP cez riadok 43 DP-B alebo je iná možnosť. Ďakujem vopred za Vaše stanovisko.
tibor1000
01.03.10,09:10
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť v 6/2009, automobil na lizing zaradeny v podnikani preradi z podnikania použivania do osobneho vlastnictva v juni 2009
mame na vykaze o majetku a zaväzkoch - dlhodoby majetku uviezť 0?

a ako to urobit - cez interny doklad,cez uzavierkove operacie, zostatkovu cenu dlhod.majetku - účtovnú,ktorá vyjde z účtovných odpisov až do 6/2009 - tak dám do peň.denníka VNZD - preradenie DM do osobného vlastníctva?
môže byť?:confused:
ďakujem moc moc moc

posúvam
Witchery
01.03.10,14:06
Práve mi prišla odpoveď na môj dopyt - Daňovník ukončil živnosť k 30.6.2009. Teraz podáva riadne daňové priznanie. V ročnom zučtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 mu vznikol dosť veľký nedoplatok. Ako má postupovať tento daňovník, aby výdavky na zaplatené zdravotné poistenie - nedoplatok dostal do daňových výdavkou? Musí podať dodatočné DP alebo môže tento nedoplatok zahrnúť priamo v DP cez riadok 43 DP-B alebo je iná možnosť. Ďakujem vopred za Vaše stanovisko.
Nie som z tej odpovede velmi mudrejsia. Predpokladam,ze za rok 2010 nema povinnost podavat danove priznanie.

Kedze do podania danoveho priznania za rok 2009 vie vysku nedoplatku tak o vysku tohto zavazku upravi zakladane za rok 2009 alebo o tomto zavazku uz nebude uctovat?

Dako tomu § 32 zakonan o DzP nerozumiem.
Witchery
01.03.10,14:11
Pozri pripadne este toto prilozene usmernenie DR SR.
jana007
01.03.10,15:02
Nie som z tej odpovede velmi mudrejsia. Predpokladam,ze za rok 2010 nema povinnost podavat danove priznanie.

Kedze do podania danoveho priznania za rok 2009 vie vysku nedoplatku tak o vysku tohto zavazku upravi zakladane za rok 2009 alebo o tomto zavazku uz nebude uctovat?

Dako tomu § 32 zakonan o DzP nerozumiem.

Podľa odpovede som porozumela tomu tak, že nedoplatok z RZZP musí byť zaplatený do dátumu podania DP - potom sa upraví základ dane za minulý rok. Ak by nedoplatok nebol zaplatený, treba podať DDP.
Witchery
02.03.10,09:01
Podla § 19 ods. 11 platiteľ poistného, ktorý robil RZ je do 30. júna 2010 povinný odviesť nedoplatok zdravotnej poisťovni. Samozrejme, ze ho mozem zaplatit aj skor, napr. do 31.3.2010.

Keby som si tento nedoplatok uhradeny do podania DP zahrnula do danovych vydavkov automaticky sa mi zmeni ZD. Mala by som preprobit DP, nebude ZP vadit, ze pre vypocet je pouzity povodny ZD? Ci to chapem uplne zle?
jana007
02.03.10,12:01
Výsledok RZZP by mal byť rovnaký - zníži sa základ dane, ale zvýšia sa výdavky na ZP, takže vymeriavací základ by mal byť rovnaký. Je to tak?
Meryenes
02.03.10,17:25
Ahojte poraďáci, poprosím vás o radu
Brat ukončil živnosť 30.9.2009,
- v DP za rok 2008 si uplatňoval paušálne výdavky,
- od 1.1.2009 do 30.9.2009 nemal žiadne príjmy,
- nemá žiadny obchdoný majetok (živnosť bola na pomocné murárske práce),
- poistné na zdravotné poistenie uhradil vo výške 41,37 EUR - so zdravotnou poisťovňovňou potom podpísal 28.12.2009 uznanie dlhu vo výške 356,85 EUR, z ktorých do 31.12.2009 uhradil len 39,70 (potom má splátkový plán)
- poistné na sociálnu poisťovňu týkajúce sa živnosti uhradil vo výške 269,40 EUR až 23.2.2010

- od 1.10 do 11.10 bol dobrovoľne nezamestnaný (poistné na ZP zaplatil vo výške 9,49 EUR do 31.12.2009
- od 12.10 sa zamestnal na pracovnú zmluvu ako zamestnanec, údaje z potvrdenia o príjme sú:
HP 1856,94
poistné 248,16
preddavky 114,43

Moje otázky:
1. zaplatené dobrovoľné poistenie na ZP mám započítať k poistnému podľa § 5, čiže na riadok 35 tlačiva B?
2. tabuľka 1 riadok 2,9 a 11 mám dať príjmy zo živnosti 0 a výdavky 81,07 EUR (41,37 +39,70)?
3. zakrížikovať uplatňovanie výdavkov percentom a napísať do toho prázdneho okienka 81,07?
4. a čo s tým zvyšným dlhom? na daňovom mi povedala, že to mám dať do riadku 43, v poučení na vyplnenie je napísané, že vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, ale brat neúčtuje vôbec, neviem čo s tým
5. a aký typ tlačiva mám vyplniť na RZZP a ako?

Poraďte prosím, ďakujem veľmi pekne
Tinika
06.03.10,21:21
Ahojte poraďáci, poprosím vás o radu
Brat ukončil živnosť 30.9.2009,
- v DP za rok 2008 si uplatňoval paušálne výdavky,
- od 1.1.2009 do 30.9.2009 nemal žiadne príjmy,
- nemá žiadny obchdoný majetok (živnosť bola na pomocné murárske práce),
- poistné na zdravotné poistenie uhradil vo výške 41,37 EUR - so zdravotnou poisťovňovňou potom podpísal 28.12.2009 uznanie dlhu vo výške 356,85 EUR, z ktorých do 31.12.2009 uhradil len 39,70 (potom má splátkový plán)
- poistné na sociálnu poisťovňu týkajúce sa živnosti uhradil vo výške 269,40 EUR až 23.2.2010

- od 1.10 do 11.10 bol dobrovoľne nezamestnaný (poistné na ZP zaplatil vo výške 9,49 EUR do 31.12.2009
- od 12.10 sa zamestnal na pracovnú zmluvu ako zamestnanec, údaje z potvrdenia o príjme sú:
HP 1856,94
poistné 248,16
preddavky 114,43

Moje otázky:
1. zaplatené dobrovoľné poistenie na ZP mám započítať k poistnému podľa § 5, čiže na riadok 35 tlačiva B? ak boli tieto odvody zaplatene počas zivnosti, mozes ich dat do tab. 1 r. 2, ak nie tak mas smolu
2. tabuľka 1 riadok 2,9 a 11 mám dať príjmy zo živnosti 0 a výdavky 81,07 EUR (41,37 +39,70)? ano
3. zakrížikovať uplatňovanie výdavkov percentom a napísať do toho prázdneho okienka 81,07?nemusi, lebo zd aj tak bude nula, lebo nemal ziadne prijmy
4. a čo s tým zvyšným dlhom? na daňovom mi povedala, že to mám dať do riadku 43, v poučení na vyplnenie je napísané, že vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, ale brat neúčtuje vôbec, neviem čo s týmpripadne zavazky vysporiadas ku dnu ukoncenia zivnosti v učtovnictve ako uzavierkovu učtovnu operaciu
5. a aký typ tlačiva mám vyplniť na RZZP a ako? vyplnis tlačivo X, listy XA-zamestnanie, XB-zivnost, XC-samoplatitel

Poraďte prosím, ďakujem veľmi pekne

dufam ze som pomohla, ak som niekde niečo napísala zle, prosím ostatných o opravu
Witchery
10.03.10,09:34
Výsledok RZZP by mal byť rovnaký - zníži sa základ dane, ale zvýšia sa výdavky na ZP, takže vymeriavací základ by mal byť rovnaký. Je to tak?
Mas pravdu,malo by to tak byt...zauctujem zavazok z RZZP, upravim o zavazok ZD...takto upraveny zaklad dane pouzijem opat na vypocet RZZP a mala by som v RZZP dostat rovnaky vysledok ako predtym...
m.aj.a
11.03.10,20:18
Poprosím o radu pre prípad: Živnostník prerušil živnosť k 31.12.09 na 6 mesiacov, nemá žiadne zásoby ani pohľadávky, avšak odvody za december zaplatil až januári 2010. Kde tieto výdavky zaúčtovať? Uzavierkovou operáciou do r.2009, alebo až v r.2010, keď znova začne podnikať? Možno!? A ďalšia vec: auto, ktoré má v majetku firmy je od 1.1.2009 odhlásené na DÚ z podnikania. Za r. 2009 mu teda nevzniká možnosť daň.odpisu, má ho však uvádzať v účtovnom výkaze o majetku a záv. v jeho účtovnej hodnote? po znižení ÚO za r. 2009? alebo čo s tým?
tibor1000
12.03.10,10:47
Dobrý deň
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť k 22.6.2009, na výkaz o príjmoch a vyd.a o maj.a záväzkoch teda píšem presne obdobie

teda že výkaz k 22.6.2009
za obdobie 012009 do 062009?

ďakujem
Timka1
12.03.10,10:54
Dobrý deň
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť k 22.6.2009, na výkaz o príjmoch a vyd.a o maj.a záväzkoch teda píšem presne obdobie

teda že výkaz k 22.6.2009
za obdobie 012009 do 062009?

ďakujem

áno
tibor1000
12.03.10,11:23
ďakujem Vám moc.
pekný deň prajem:)
Csuvikk
12.03.10,15:37
Ahojte poraďáci! Prosím, poraďte:
Ukončil som podnikanie k 30.09.2009. Účtoval v jednoduchom účtovníctve. V roku 2007 som kúpil ťahač a náves za 60000,- Sk+ 60000,-SK. V roku 2008 som odpísal 1/4 (rovnomerné odpisovanie) z NC. Teda zostatková cena k 01.01.2009 som mal spolu 90000,-SK. Náves som predal v jan.2009 za 2000,-EUR. Keďže som ukončil živnosť ako mám zaúčtovať predaj vozidla a čo s daňovými odpismi? Ako mám vyplniť Výkaz o maj. a záv.? A daňové priznanie?
Ďakujem za pomoc!
Zita5
12.03.10,16:05
Ahojte poraďáci! Prosím, poraďte:
Ukončil som podnikanie k 30.09.2009. Účtoval v jednoduchom účtovníctve. V roku 2007 som kúpil ťahač a náves za 60000,- Sk+ 60000,-SK. V roku 2008 som odpísal 1/4 (rovnomerné odpisovanie) z NC. Teda zostatková cena k 01.01.2009 som mal spolu 90000,-SK. Náves som predal v jan.2009 za 2000,-EUR. Keďže som ukončil živnosť ako mám zaúčtovať predaj vozidla a čo s daňovými odpismi? Ako mám vyplniť Výkaz o maj. a záv.? A daňové priznanie?
Ďakujem za pomoc!

1/K 30.9.2009 zhotovíte mimoriadnu účtovnú závierku .
2/ Príjem z predaja vozidla zaúčtujete do príjmov ovplyvňujúci základ dane - iné
3/ na odpis v roku 2009 samozrejme že nemáte nárok , ale cez uzávierkové účtovné operácie prostredníctvom Interného dokladu zaúčtujete cenový rozdiel medzi vstupnou cenou a celkovou výškou uplatnených odpisov - pozrite Zákon o dani z príjmov § 25 odst.3 .Táto suma t.j. zostatková cena
bude Vašim výdavkom v súlade so ZodZP n§19 odst.3 písm.b/
4/ dňom predaja MV vyradíte z evidencie dlhodobého majetku , čiže vo výkaze o majetku a záväzkoch sa už tento majetok už nepočíta , počíta sa len vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch v časti príjem -iný cena , za ktorú ste tento majetok predali .
Csuvikk
12.03.10,19:27
Ďakujem Zita! Ešte by som mal otázku, či môžem (musím)preradiť MV-ťahač do osobného užívania a ako to mám účtovať? Ako ste uviedli v bode 3? Moc krát Vám ďakujem! :)
Zita5
12.03.10,19:41
Ďakujem Zita! Ešte by som mal otázku, či môžem (musím)preradiť MV-ťahač do osobného užívania a ako to mám účtovať? Ako ste uviedli v bode 3? Moc krát Vám ďakujem! :)

Ak ťahač chcete preradiť z obchodného majetku do osobného užívania , je potrebné dňom vyradenia zaznamenať tento pohyb aj na karte dlhodobého majetku .
To znamená že uvediete dátum vyradenia a dôvod - vyradenie do osobného užívania .
Nikde inde o tom neúčtujete .Na bod 3 čo som písala v tomto prípade zabudnite , lebo o vyradení neúčtujete v peňažnom denníku ..:)

Ale .....ak tento ťahač do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku predáte , tak tento príjem za predaj ťahača bude Vašim zdaniteľným príjmom .
Zita5
12.03.10,20:02
Ešte Vám doplním znenie zákona .... ako zdaňujete ,ak by ste ťahač do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku predali.

Zákon o dani z príjmu

§ 8
Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
sisa 7
13.03.10,12:12
Chcela by som sa spítať, keď SZČO pozastavil pod. činnosť k 31.10.2009, tak vo výkazoch mám uviesť k 31.10.2009 a za obdobie 1.1.2009 - 31.10.2009?
Angelika
13.03.10,12:35
pekny den prajem, mam pozastavenu zivnost a teraz mi skoncil lizing, mozem auto prepisat na seba, a nie na ICO ? Ake mi z toho vyplyvaju povinnosti ? Pri pozastaveni zivnosti som auto odhlasila na DU kvoli cestnej dani. Dakujem.
ivustek
13.03.10,12:40
Chcela by som sa spítať, keď SZČO pozastavil pod. činnosť k 31.10.2009, tak vo výkazoch mám uviesť k 31.10.2009 a za obdobie 1.1.2009 - 31.10.2009?
áno
adriana126
13.03.10,13:35
ako je to pri skončení živnosti s majektkom, ktorý nám ostal, ale je znehodnotený, DPH sa z toho neplatí, ale ako je to máme vysporiadať v jednoduchom účtovníctve. Bol nakúpený v roku 2008 a celý nebol predaný.
Jana_clenka
13.03.10,14:43
SZČO, ktorá ukončila živnosť v 2009 a teraz podáva DP B, sa v r.01 identifikuje svojim rodným číslom, alebo ešte stále pôvodným DIČom ? Ďakujem.
Timka1
13.03.10,14:45
SZČO, ktorá ukončila živnosť v 2009 a teraz podáva DP B, sa v r.01 identifikuje svojim rodným číslom, alebo ešte stále pôvodným DIČom ? Ďakujem.

pôvodným DIČom
adriana126
13.03.10,15:33
nevie mi nikto poradiť ako je to s majetkom?
va1ke
14.03.10,15:58
Ahojte chcem sa spýtať, že ŠZČO ukončila živnosť k 31.12.2009 pohľadávky za december 2009 boli uhradené v roku 2010.
O tie musím upraviť základ dane v roku 2009. Uplatňuje paušálne výdavky. Nie je mi jasné ako to je z RZZP. Môže si nedoplatok tiež uplatniť v DP za rok 2009?
Ninna
14.03.10,17:00
Dobrý večer
chcem sa opýtať : pri ukončeni živnosti k 31.3.2009 treba podať výpis z daňového priznania do sociálnej poisťovni za rok 2009?
Timka1
14.03.10,17:06
Dobrý večer
chcem sa opýtať : pri ukončeni živnosti k 31.3.2009 treba podať výpis z daňového priznania do sociálnej poisťovni za rok 2009?

čítaj zo Zákona o sociálnom poistení


§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení, a samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. c) odo dňa vzniku pracovného pomeru, v ktorom na výkon činnosti je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21) ak od tohto dňa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby uvedenej v § 5 písm. c),
c) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. d) dňom vystúpenia z verejnej obchodnej spoločnosti alebo z komanditnej spoločnosti alebo dňom výmazu verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti z obchodného registra,
d) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. e) dňom skončenia platnosti zmluvy, na ktorej základe vykonávala športovú činnosť,
e) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. f) dňom zániku obchodného zastúpenia.23)
Ninna
14.03.10,17:25
čítaj zo Zákona o sociálnom poistení


§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení, a samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. c) odo dňa vzniku pracovného pomeru, v ktorom na výkon činnosti je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21) ak od tohto dňa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby uvedenej v § 5 písm. c),
c) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. d) dňom vystúpenia z verejnej obchodnej spoločnosti alebo z komanditnej spoločnosti alebo dňom výmazu verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti z obchodného registra,
d) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. e) dňom skončenia platnosti zmluvy, na ktorej základe vykonávala športovú činnosť,
e) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. f) dňom zániku obchodného zastúpenia.23)
tak že nie... Ďakujem.
majja
18.03.10,21:38
Prosím o názor. Mám nahlasené prerušenie živnosti ku 31.03.2010. Už mám aj rozhodnutie ŽU. Mám vybavenú sro od 10.03.2010, s tým že ,od 01.04.2010 budem zamestnancom svojej sro (musim byt kvoli zodpovednej osobe na istu cinnost)-plynulo budem pokracovat (aj poistenia v SP, ZP). Ale teraz som ochorela. Mam vystavenu PN od 15.03. Vyzera to tak, že min. 2 tyzdne este potrva PN kvoli naplanovanym lieceb.proceduram. Do 31.03. budem mat platene za SZCO od socialnej poistovne PN-ku. Musím si dat ukoncit PN? Co by sa stalo keby som este pokracovala dalej? Pracovna zmluva v sro by sa potom pripravila na datum po ukonceni PN-den nastupu. Dostanem od soc. poistovne zaplatenu PN aj ked mam rozhodnutie o preruseni zivnosti?
majja
22.03.10,20:32
asi som sa pýtala na vela už niekde odpovedaných.....ked mi nikto neporadi.... :-(
jamaat
30.03.10,15:05
Dobrý deň, prosím o radu.
Pozastavila som živnosť k 21.10.2009. V januári 2010 som ešte zaplatila daň z motorových vozidiel. Viem to ešte nejako zaradiť do výdavkov v daňovom priznaní za rok 2009?
A bankové poplatky za október 2009 ešte môžem, či to už je passé?
jamaat
28.06.10,10:29
Tak asi sa to tu už nedozviem.
nika.sum
28.06.10,18:26
Dobrý deň, prosím o radu.
Pozastavila som živnosť k 21.10.2009. V januári 2010 som ešte zaplatila daň z motorových vozidiel. Viem to ešte nejako zaradiť do výdavkov v daňovom priznaní za rok 2009?
A bankové poplatky za október 2009 ešte môžem, či to už je passé?

Asi je uz neskoro, ale co sa tyka dani z motorovych vozidiel, kedze sa to tyka r. 2009- mesiacov ked ste podnikali, ale bolo to platene v r. 2010, treba to vysporiadat v danovom priznani v r. 43 ako polozky znizujuce zaklad dane. Ak Vam boli bankove poplatky uctovane az po 21.10.2009, tiez by som to riesila cez ten r.43.
ondrej agh
02.08.10,08:24
Mám dotaz: ukončil som živnosť 6.7.2010, som už v starobnom dôchodku. Už som uzavrel všetky závazky a pohladávky podľa zákona. Ale teraz prišiel zákazník ktorý mal pohladávku a zaplatil mi v hotovosti 500,-EUR. Aký príjmový doklad mu vystavím keď už nie som účtovná jednotka a aby si to on mohol zaúčtovať? Ďalší dotaz sa týka dane z motorového vozidla. Keď budem platiť až v roku 2011 akým spôsobom to dostanem do účtovníctva? Vopred ďakujem všetkým ktorý mi odpovedia.
veronikasad
02.08.10,08:32
Mám dotaz: ukončil som živnosť 6.7.2010, som už v starobnom dôchodku. Už som uzavrel všetky závazky a pohladávky podľa zákona. Ale teraz prišiel zákazník ktorý mal pohladávku a zaplatil mi v hotovosti 500,-EUR. Aký príjmový doklad mu vystavím keď už nie som účtovná jednotka a aby si to on mohol zaúčtovať? Ďalší dotaz sa týka dane z motorového vozidla. Keď budem platiť až v roku 2011 akým spôsobom to dostanem do účtovníctva? Vopred ďakujem všetkým ktorý mi odpovedia.
ako si uzavrel PO a ZA podla zákona ?
ondrej agh
02.08.10,08:58
ako si uzavrel PO a ZA podla zákona ?
Ukončil som všetky závazky a pohladávky interným dokladom mimo peňažného denníka aby nebol pohyb v pokladni alebo na účte.
ondrej agh
03.08.10,15:07
Nikto mi neodpovie?
NICOLETTA
28.09.10,07:52
Dobry den,

prosim o radu : SZCO ma pozastavenu zivnost od aprila 2009 do 31.12.2010. Mal odklad na podanie dP za rok 2009 do 30.9.2010. V maji 2009 si ale zriadil zivnost v Nemecku a ma prijmy z Nemecka. Podal tam danove priznanie. Ako postupovat na Slovensku? Mam podat DP aj ked ma slovensku zivnost pozastavenu? A ako mam podat vykazy ked ma pozastavenu zivnost?
Nemusi mat za rok 2009 podvojne uctovnictvo ked podnika v Nemecku?
Laco.SK
11.11.10,20:43
Ukončenie živnosti ... maloobchodný predaj, skladové zásoby

Ja by som sa ešte chcel opýtať, ak by som chcel ukončiť živnosť, som platcom DPH a mám skladové zásoby, ako to mám urobiť. Bude potrebné vrátiť odpočítanú DPH pri nákupe tovaru aj napriek tomu, že tovar som nedokázal predať. Ako by sa to javilo, ak by som tovar predával pod nákup ? Alebo takáto možnosť je neprípustná ???
SAIVI
12.11.10,09:01
dobrava
27.11.10,20:35
Dobrý večer, skúmajú, prosím výšku obratu SZČO, keď si chce požiadať o dotáciu z ÚP? Ide mi o to, že klient, ktorý ako SZČO vykonáva sezónne práce /cca od novembra do apríla nemá žiadne zákazky, ale v ostatné mesiace má obrat cca 16 500 EUR/, si chce požiadať o dotáciu z ÚP. Na toto "hluché" obdobie chce zrušiť živnosť a zaevidovať sa na ÚP /na 4 mesiace/.Neskúmajú, prosím výšku obratu u takéhoto podnikateľa, keďže je to "pomoc pre začínajúcich podnikateľov" a "finančná injekcia" a tomuto môjmu klientovi sa počas roka pomerne darí, len zimné obdobie je "hluché". Ako vidím, dotáciu poskytujú paušálne všetkým, ktorí si o to požiadajú. Bude to tak aj od nového roku? Ďakujem.
veronikasad
27.11.10,21:11
Dobrý večer, skúmajú, prosím výšku obratu SZČO, keď si chce požiadať o dotáciu z ÚP? Ide mi o to, že klient, ktorý ako SZČO vykonáva sezónne práce /cca od novembra do apríla nemá žiadne zákazky, ale v ostatné mesiace má obrat cca 16 500 EUR/, si chce požiadať o dotáciu z ÚP. Na toto "hluché" obdobie chce zrušiť živnosť a zaevidovať sa na ÚP /na 4 mesiace/.Neskúmajú, prosím výšku obratu u takéhoto podnikateľa, keďže je to "pomoc pre začínajúcich podnikateľov" a "finančná injekcia" a tomuto môjmu klientovi sa počas roka pomerne darí, len zimné obdobie je "hluché". Ako vidím, dotáciu poskytujú paušálne všetkým, ktorí si o to požiadajú. Bude to tak aj od nového roku? Ďakujem.
Za 4 mesiace dotáciu nevybaví, môže o ňu požiadať až po troch mesiacoch evidencie na UP, podnikať mlže začať až po schválení príspevku. Príspevok na SZČ neposkytujú všetkým začínajúcim živnostníkom, niektoré činnosti sú vylúčené. Podmienkou je absolvovanie kurzu, spracovanie podn. plánu a jeho úspešné obhájenie (vrátane zvládnutia testov).
mizu24
07.12.10,13:41
Dobrý, potrebovala by som poradiť. Ukončila som živnosť k 20.2.2010. Čo mám urobiť s autom, ktoré som kúpila v roku 2008, dva roky som si uplatnila odpisy, mám nárok uplatniť si aj tento rok? Niekde som tu čítala, že do výdavkov mám dať ZC, alebo je lepšie ho preradiť do osobného užívania? Neviem, čo je výhodnejšie. Viem, že ho potom nemôžem predať do piatich rokov.A v akej sume by som ho mala preradiť? Musí to byť ZS alebo môžem aj v nulovej hodnote?
dobrava
14.12.10,11:06
Za 4 mesiace dotáciu nevybaví, môže o ňu požiadať až po troch mesiacoch evidencie na UP, podnikať mlže začať až po schválení príspevku. Príspevok na SZČ neposkytujú všetkým začínajúcim živnostníkom, niektoré činnosti sú vylúčené. Podmienkou je absolvovanie kurzu, spracovanie podn. plánu a jeho úspešné obhájenie (vrátane zvládnutia testov).
Ďakujem Vám za odpoveď, takže novú živnosť si môže založiť, len keď bude mať schválený príspevok? Nemôže si ju založiť napr. ihneď po 3mesiacoch, aj keď príspevok nebude mať ešte schválený? Sme totiž región, kde sa údajne už dotácie "vyčerpali" a ktovie, ako to bude do nového roka, ževraj "čakacia doba" na dotácie bude 5 - 6 mesiacov, takže môj klient nebude môcť dovtedy založiť živnosť? Je to v jeho prípade "špekulácia", no ale čo už ... je to klient a chce poradiť, ako by z toho čo najlepšie vybŕdol.
A ešte: teraz zistil, že aj cez toto "hluché" obdobie sa mu vyskytne nejaká tá práca, môže pracovať a mať nejaký príjem počas evidencie na ÚP ako nezamestnaný a v akej výške? Ďakujem veľmi pekne.
nika.sum
15.12.10,16:53
Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?
nika.sum
16.12.10,12:17
Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?

Nemate nikto skusenost?
KEJKA
17.12.10,04:21
neviem, pýtaš sa na skúsenosti, tie v tejto oblasti nemám, viackrát som sa vyjadrila, že JU nie je moja doména, len občas sa zapojím.
Odpovedám len na základe ss-kovej urgencie, kedže si uviedla aj link na svoj problém.
Je taký problém si zavolať správkyni a spýtať sa priamo jej?
Podľa mňa netreba vypisovať osobitne, ale oznámenie o ukončení si mohla doplniť ešte vetou "z uvedeného dôvodu nebudem platiť preddavky" a mala by si to "dve v jednom".
Pekný deň.
Zita5
17.12.10,05:41
Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?
§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-a.html#hore)

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku,
ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností;
tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

___________________________
Odkaz pod čiarov
129)§ 31 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html) Zb. v znení neskorších predpisov.


§ 31 konkrétne nepojednáva o platení preddavkov na daň z príjmu pri ukončení podnikateľskej činnosti, ale vo vyššie uvedenej citácii §34 odst.8 je uvedené .... (viď hrubo vyznačené) a na základe toho , ste mali poslať oznámenie(Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7) , že z dôvodu ukončenia podnikateľskej činnosti končíte s platením preddavkov na daň z príjmu v súlade s §34 odst.8 ZoDzP.Tento oznam by bol v súlade s § 31 odst.7 Zákona o správe daní a poplatkov .

V tejto dobe pri zrušení ŽL, zasiela oznámenie o ukončení podnikania živnostenský úrad na DU , tak ešte okrem toho by som spravila oznámenie z dôvodu ukončenia platenia preddavkov osobitne.

Ja by som takto postupovala, aj bez dohovoru so správkyňou.Je to len jeden list , ktorým by som mala preddavky ošetrené a predpokladám, že by ma nič nemohlo prekvapiť zo strany DU.
nika.sum
17.12.10,08:10
neviem, pýtaš sa na skúsenosti, tie v tejto oblasti nemám, viackrát som sa vyjadrila, že JU nie je moja doména, len občas sa zapojím.
Odpovedám len na základe ss-kovej urgencie, kedže si uviedla aj link na svoj problém.
Je taký problém si zavolať správkyni a spýtať sa priamo jej?
Podľa mňa netreba vypisovať osobitne, ale oznámenie o ukončení si mohla doplniť ešte vetou "z uvedeného dôvodu nebudem platiť preddavky" a mala by si to "dve v jednom".
Pekný deň.


§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-a.html#hore)

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku,
ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností;
tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

___________________________
Odkaz pod čiarov
129)§ 31 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html) Zb. v znení neskorších predpisov.


§ 31 konkrétne nepojednáva o platení preddavkov na daň z príjmu pri ukončení podnikateľskej činnosti, ale vo vyššie uvedenej citácii §34 odst.8 je uvedené .... (viď hrubo vyznačené) a na základe toho , ste mali poslať oznámenie(Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7) , že z dôvodu ukončenia podnikateľskej činnosti končíte s platením preddavkov na daň z príjmu v súlade s §34 odst.8 ZoDzP.Tento oznam by bol v súlade s § 31 odst.7 Zákona o správe daní a poplatkov .

V tejto dobe pri zrušení ŽL, zasiela oznámenie o ukončení podnikania živnostenský úrad na DU , tak ešte okrem toho by som spravila oznámenie z dôvodu ukončenia platenia preddavkov osobitne.

Ja by som takto postupovala, aj bez dohovoru so správkyňou.Je to len jeden list , ktorým by som mala preddavky ošetrené a predpokladám, že by ma nič nemohlo prekvapiť zo strany DU.




Dakujem velmi pekne za odpovede vsetkym. Ked klient ukoncoval zivnost, ja som zabudla ze platia preddavky (spravuvam to raz rocne). Poradim mu nech oznamia, ze z dovodu ukoncenia nebudu platit ani preddavky. Na porade som sa pytala, pretoze nie vzdy mi spravkyna poradi a je to na 100%, chcela som vediet, ci nemate nejaku skusenost. Este raz dakujem.
dobrava
19.12.10,14:50
Ďakujem Vám za odpoveď, takže novú živnosť si môže založiť, len keď bude mať schválený príspevok? Nemôže si ju založiť napr. ihneď po 3mesiacoch, aj keď príspevok nebude mať ešte schválený? Sme totiž región, kde sa údajne už dotácie "vyčerpali" a ktovie, ako to bude do nového roka, ževraj "čakacia doba" na dotácie bude 5 - 6 mesiacov, takže môj klient nebude môcť dovtedy založiť živnosť? Je to v jeho prípade "špekulácia", no ale čo už ... je to klient a chce poradiť, ako by z toho čo najlepšie vybŕdol.
A ešte: teraz zistil, že aj cez toto "hluché" obdobie sa mu vyskytne nejaká tá práca, môže pracovať a mať nejaký príjem počas evidencie na ÚP ako nezamestnaný a v akej výške? Ďakujem veľmi pekne.
Prosím, môže mi niekto odpovedať?
Danielle369
19.12.10,15:40
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/aj-nezamestnani-mozu-zarabat-a-nepridu-o-davky.html

živnosť nemože založiť skorej...nedajú mu príspevok v tom prípade
veronikasad
19.12.10,15:50
Prosím, môže mi niekto odpovedať?
odpoveď máš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1575337-post187.html

Počas evidencie na UP môže pracovať na dohodu s max. príjmom 136,52€ mesačne. Ak príjem prekročí, vyradia ho z evidencie.
dobrava
19.12.10,16:20
Ďakujem.
LubosBo
18.01.11,12:32
Od kedy je vhodnejsie pozastavit podnikanie? Na internete su rozne nazory. Niekde pisu ku koncu mesiaca, inde zaciatkom mesiaca. Idem si pozastavit cinnost, len neviem ci to bude vhodnejsie ku koncu tohoto mesiaca, alebo az od 1. februara? Podnikanie budem mat pozastavene do 31. decembra 2013. Mne osobne sa viac pozdava alternativa pozastavenia k 31. januaru. V tomto pripade by som sa mohol predpokladam nahlasit na UP uz od 1. februara, kdezto pri pozastaveny od 1. februara az od 2. februara a potom by tam predpokladam, ze vznikal chaos s tym jedným dnom. Opravte ma ak sa mylim.
Z.E.Ú.S.
09.02.11,15:22
jeden môj klient by sa chcel "vyhnúť" odvodom do SP tak že preruší (prípadne ak by to bolo lepšie úplne zruší) živnosť k 30.6. kedy to teda SP posudzuje... no hneď by otvoril novú živnosť .. viem že niekedy bola taká diera v zákonoch že to asi bolo možné, no niekde som čítal že minulý rok boli v tomto zmeny a už by platil hneď aj do SP odvody prípadne od januára...
vie mi niekto povedať ako to je a podľa ktorého zákona, dík :)
Tinika
09.02.11,15:31
jeden môj klient by sa chcel "vyhnúť" odvodom do SP tak že preruší (prípadne ak by to bolo lepšie úplne zruší) živnosť k 30.6. kedy to teda SP posudzuje... no hneď by otvoril novú živnosť .. viem že niekedy bola taká diera v zákonoch že to asi bolo možné, no niekde som čítal že minulý rok boli v tomto zmeny a už by platil hneď aj do SP odvody prípadne od januára...
vie mi niekto povedať ako to je a podľa ktorého zákona, dík :)

podľa nového, sa toto uz urobiť nedá, lebo aj ked začne podnikat po 1.7. musí platiť odvody podla poslednej povinnosti, teda podla toho ako mu vysli naposledy
Z.E.Ú.S.
09.02.11,17:00
díky moc ;), ešte by som poprosil konkrétny paragraf ktorý to zmenil :)
Lily :-)
09.02.11,19:29
Dobrý deň! Keď SZČO prerušil živnosť k 31.08.2010 podáva daňové priznanie k 31.03.2011, chcem sa opýtať, že na výkaz o príjmoch a výdavkoch a na výkaz o majetku a záväzkoch treba uviesť obdobie od 01/2010 do 08/2010? Ďakujem za odpoveď :)
uzivatel2
10.02.11,07:03
díky moc ;), ešte by som poprosil konkrétny paragraf ktorý to zmenil :)

Zmenil to § 21 ods. 5, § 26 ods. 2, zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z. v znení zákona 543/2010 Z. z.
Katka
Věra Deptová
10.02.11,07:10
Áno.
Lily :-)
10.02.11,07:42
Dobrý deň! Keď SZČO prerušil živnosť k 31.08.2010 podáva daňové priznanie k 31.03.2011, chcem sa opýtať, že na výkaz o príjmoch a výdavkoch a na výkaz o majetku a záväzkoch treba uviesť obdobie od 01/2010 do 08/2010? Ďakujem za odpoveď :)

Prosím o odpoveď:(
jarkel
10.02.11,07:58
Manžel pozastavil žiovnosť od 1.2.2011,ale od 15.10.2010 je zamestnaný čiže odvody zaňho platí zamestnávateľ.Musí doplatiť odvody aj on a následne mu po RZ bude vyčíslený preplatok ktorý mu vrátia?:
palčo
13.02.11,12:19
Ako je to v prípade, keď chcem prejsť zo živnosti na s.r.o. Ako je to s prihlásením a následným platením do SP a ZP?
veronikasad
13.02.11,12:21
Ako je to v prípade, keď chcem prejsť zo živnosti na s.r.o. Ako je to s prihlásením a následným platením do SP a ZP?
živnosť bude zrušená ?

V s.r.o. budeš zamestnancom, spoločníkom, konateľom - bez príjmu, s nepravidelným príjmom, pravidelným príjmom ?

Každá alternatíva má iné riešenie ...
palčo
13.02.11,12:42
Ja som chcel po založení s.r.o. živnosť zrušiť (ale z pohľadu odvodov neviem, či je to možné) a predmetom podnikania s.r.o.-čky by bolo, povedzme, ten istý, prípadne viac predmetov podnikania. Samozrejme chcem mať nejaký stály príjem (povedzme minimálnu mzdu) a nejaké odmeny. Nie som si istý, či viem aký je rozdiel medzi konateľom a spoločníkom, ale ja chcem pre moju firmu (s.r.o.) pracovať.
Neviem, či som sa správne vyjadril.
KEJKA
13.02.11,12:44
pre svoju firmu môžeš pracovať aj bez príjmu.
Ak chceš mať stály príjem, tak sa MUSíš ROZHODNúť PRE NIEKTORú Z VYššIE UVEDENýCH MOžNOSTí
palčo
13.02.11,12:49
Len ktorá je (povedzme z pohľadu odvodov) najvýhodnejšia. Ja sa nebránim odvodom, ale... Známy mi povedal, že ako konateľ si môžem dať minimálnu mzdu a raz ročne odmenu. Ale naozaj neviem, ako je to s tým zamestnancom ( to by som bol ja) vo vlastnej s.r.o.-čke.
KEJKA
13.02.11,13:01
Len ktorá je (povedzme z pohľadu odvodov) najvýhodnejšia. Ja sa nebránim odvodom, ale... Známy mi povedal, že ako konateľ si môžem dať minimálnu mzdu a raz ročne odmenu. Ale naozaj neviem, ako je to s tým zamestnancom ( to by som bol ja) vo vlastnej s.r.o.-čke.
najvýhodnejšie je podľa mňa podiel na zisku - to je však jednorazovka
platí sa ZP
ako konateľ si môžeš dať aj pár EUR -platíš však ZP a niektoré odvody SP
ako zamestnanec, si zamestnanec - všetky odvody.
od r.2011 s jednorazovou odmenou už nepochodíš. Môže byť, ale odvody sa rozpočítavajú.
palčo
13.02.11,15:39
Vďaka.
palčo
17.02.11,20:08
Ak ukončím, alebo preruším živnosť povedzme k 28.2., ako je to s platením odvodov do konca roka?
jojjo
17.02.11,20:23
Zdravím...
Ja som tiež teraz prerušil živnosť z dôvodu,že som nemal dlhšie príjem.Tým pádom nemusím platiť odvody do soc.poisťovne.Zdravotné tiež neplatím,pretože som sa zaevidoval na úrade práce.Požiadal som o dávky v hmotnéj núdzi a bolo mivyhovené.Pozastavenie živnosti má výhodu,lebo po 6 mesiacoch živnosť znovu začne byť aktívna.Treba dávať pozor na dátum,lebo od toho okamihu som povinný platiť odvody.Taktiež ju môžem pozastaviť naďaléj,alebo zrušiťúplne.
palčo
17.02.11,20:32
Ja ale príjmy mám, len chcem prejsť na s.r.o. a zrušiť živnosť. A tu neviem, ako je to s platením odvodov a zároveň s platením za s.r.o.(predpokladám, že prvý rok nič).
Ociviste
18.02.11,06:37
Dobry den,
chcela by som sa opytat, SZCO ukoncil zivnost a na tom oznameni ma uvedene zivnostenske opavnenie zanika dnom 16.12.2010. To znamena, ze to 16.12. uz nie je SZCO? Bol to podat 15.12.
Dakujem za odpoved
Zita5
18.02.11,06:44
Dobry den,
chcela by som sa opytat, SZCO ukoncil zivnost a na tom oznameni ma uvedene zivnostenske opavnenie zanika dnom 16.12.2010. To znamena, ze to 16.12. uz nie je SZCO? Bol to podat 15.12.
Dakujem za odpoved

16.12. už nie je SZČO - živnosť zanikla .
Ociviste
18.02.11,06:45
Dakujem za odpoved
mizu24
18.02.11,07:00
16.12. už nie je SZČO - živnosť zanikla .

Ja mám napísané, že mi živnosť skončila dňom 20.2.2010 a pani na živnostenskom mi tvrdila, že 20. ešte môžem mať príjem alebo náklad, tak potom neviem ako to je. Chcela som si už podať daňové, ale teraz neviem, či s tými dokladmi, ktoré boli vystavené 20.2. :eek:
palčo
21.02.11,17:30
Ak ukončím, alebo preruším živnosť povedzme k 28.2., ako je to s platením odvodov do konca roka?

A následne budem pokračovať ako s.r.o.
KEJKA
21.02.11,19:17
ukončením živnosti prestávaš platiť odvody, samozrejme pre ZP musíš byť mať nejaké poistenie, aspoň dobrovoľné.
SRO . ak sa tam za pár euracikov zamestnáš, lebo nikto za teba odvody neplatí, tak to budeš mať vybavené.
palčo
21.02.11,19:36
Vďaka.
palčo
21.02.11,20:45
ukončením živnosti prestávaš platiť odvody, samozrejme pre ZP musíš byť mať nejaké poistenie, aspoň dobrovoľné.
SRO . ak sa tam za pár euracikov zamestnáš, lebo nikto za teba odvody neplatí, tak to budeš mať vybavené.

To je vporiadku, ale z pár euráčikov nevyžijem. Iba ak do konca roka žiť z našetreného a potom si dať odmenu-podiel na zisku? Ale ako zamestnanec to môžem? Neviem ako to funguje.
ivuska1212
22.02.11,12:01
Dobry den, prosim o váš názor poraďáci, či je lepšie živnosť prerušiť, alebo zrušiť. SZČO pracovala na živnosť pre jednu firmu, ale pre zhoršenie situácie musí s danou firmou spoluprácu ukončiť. Momentálne pôjde na ÚP a nevie akou formou sa jej podarí znovu zamestnať.
beatar
22.02.11,12:06
To si musí sama zvážiť. Ak preruší/minimum je na 6 mesiacov/ zaplatí určite menšie poplatky ako keď zruší živnosť úplne. Musí vedieť či sa bude chcieť zamestnať na pracovný pomer a nechce už začať podnikať/v tom prípade úplne zrušiť/, alebo ak nie je ešte rozhodnutá, tak určite je lepšie najprv živnosť prerušiť.
ivuska1212
22.02.11,12:19
Ak preruší, tak minimálne na 6 mesiacov a aké je maximum? A keď si v priebehu prerušenia najde zamestnanie na pracovný pomer, môže ju úplne zrušiť?
beatar
22.02.11,12:22
Maximum neviem, ale minimálna doba je určite na 6 mesiacov. V prípade, že si nájde zamestnanie môže samozrejme živnosť zrušiť.
ivuska1212
22.02.11,12:23
Ďakujem
nikula
24.02.11,19:02
Živnosť zrušená 7/10. Všetky záväzky týkajúce sa podnikania (SP, ZP, fa za telefón, daň z MV, prípadne nedoplatok RZZP 2010) uhradené po tomto termíne, zaúčtujem v PD cez ID v rámci uzávierkových operácii. Je to tak?
Po preštudovaní porady som dospela k záveru, že po dni zrušenia v peňažnom denníku doúčtujem cez ID iba poplatky, úroky, daň banky. Všetky záväzky uhradené po tomto termíne, evidujem len v knihe záväzkoch a v DP ich sumu uvádzam ako položky znižujúce ZD. Dúfam, že som to správne pochopila.
nikula
25.02.11,07:53
Živnosť zrušená 7/10. Všetky záväzky týkajúce sa podnikania (SP, ZP, fa za telefón, daň z MV, prípadne nedoplatok RZZP 2010) uhradené po tomto termíne, zaúčtujem v PD cez ID v rámci uzávierkových operácii. Je to tak?
Uistite ma v tejto otázke? Ešte doplním, ak vznikne preplatok RZZP 2010, tak ho dám ako príjem cez ID, ale v akej výške, ak nepoznám daň z preplatku. Ako potom postupovať?
nikula
03.03.11,13:47
Uistite ma v tejto otázke? Ešte doplním, ak vznikne preplatok RZZP 2010, tak ho dám ako príjem cez ID, ale v akej výške, ak nepoznám daň z preplatku. Ako potom postupovať?
Ako je to s preplatkom, dať ho do položiek zvyšujúcich ZD alebo ho už neevidovať?
Vznikol mi preplatok pri súbehu zamestnania a živnosti. Preplatok vychádza zo živnosti.
ivako
04.03.11,12:42
Uistite ma v tejto otázke? Ešte doplním, ak vznikne preplatok RZZP 2010, tak ho dám ako príjem cez ID, ale v akej výške, ak nepoznám daň z preplatku. Ako potom postupovať?

pozri si usmernenie DRSR
Tóthová Csilla
06.03.11,13:37
Dobrý deň. Mala by som prosbu. Manžel minulý rok ukončil živnosť v októbri. Za celý rok mal z faktúr príjem 1 665,- EUR. Ostatné mesiace bol na ÚP. Musíme podať daňové priznanie? Ďakujem za skorú odpoveď.
Lenka1979
07.03.11,07:24
SZČO: prerušená živnosť od 01.11.2009-30.04.2010
ukončená živnosť: 22.09.2010

Počas celého obdobia bol aj riadne zamestnaný. Dňa 30.4.2010 mu skončilo prerušenie živnosti, avšak živnosť zabudol ukončiť. Prišiel mu nedoplatok zo SP za mesiace 05-09/10, ktoré platil podľa splátk.kalendára. V r.2010 zaplatil 90 eur dňa 30.08.... môžem to zaúčtovať v účt.denníku ? Na zvyšný nedoplatok nemám ani splátkový kalendár a nepoznám ani sumu. čo s tým?
Príjem zo živnosti v r.2010 nemal žiadny. Vykážem mu stratu zo živnosti, urobím DP typ B kde uvediem aj príjmi zo zamestnania? A čo so ZP? Tam vraj nemal povinnosť platiť. Urobím RZZP-typ S.
Prosím poradte. Ďakujem.
veronikasad
07.03.11,08:12
SZČO: prerušená živnosť od 01.11.2009-30.04.2010
ukončená živnosť: 22.09.2010

Počas celého obdobia bol aj riadne zamestnaný. Dňa 30.4.2010 mu skončilo prerušenie živnosti, avšak živnosť zabudol ukončiť. Prišiel mu nedoplatok zo SP za mesiace 05-09/10, ktoré platil podľa splátk.kalendára. V r.2010 zaplatil 90 eur dňa 30.08.... môžem to zaúčtovať v účt.denníku ? Na zvyšný nedoplatok nemám ani splátkový kalendár a nepoznám ani sumu. čo s tým?
Príjem zo živnosti v r.2010 nemal žiadny. Vykážem mu stratu zo živnosti, urobím DP typ B kde uvediem aj príjmi zo zamestnania? A čo so ZP? Tam vraj nemal povinnosť platiť. Urobím RZZP-typ S.
Prosím poradte. Ďakujem.
Lenka, pri súbehu zamestnania a podnikania neplatí preddavky na zdr.poistenie z minima, ale v skutočnej výške. Či mal alebo nemal platiť zistíš z RZZP za rok 2009 z r. B44.

RZZP robíš podľa výšky príjmu zo zamestnania : S + SA + SB alebo X + XA + XB
Lenka1979
07.03.11,08:18
Lenka, pri súbehu zamestnania a podnikania neplatí preddavky na zdr.poistenie z minima, ale v skutočnej výške. Či mal alebo nemal platiť zistíš z RZZP za rok 2009 z r. B44.

RZZP robíš podľa výšky príjmu zo zamestnania : S + SA + SB alebo X + XA + XB


Vďaka Veronika, nevznikla mu povinnosť platiť.

Ešte Ťa poprosím, ohľadom toho zaúčtovania odvodov-dodatočné doplatenie do SP- on prerušil živnosť, no zabudol ju ukončiť, t.zn.,že sa mu automaticky obnovila či chcel alebo nie... Môžem ich riadne doúčtovať do pen.denníka, kedže živnosť mu riadne "išla" len nemal z nej príjem,lebo si myslel,že je už "mrtva"? Iné záväzky ani pohľadávky nemal. Tým pádom by mal stratu zo živnosti a v dan.priznaní by som mu ešte dopočítavala príjmy zo zamestnania...
veronikasad
07.03.11,08:21
Vďaka Veronika, nevznikla mu povinnosť platiť.

Ešte Ťa poprosím, ohľadom toho zaúčtovania odvodov-dodatočné doplatenie do SP- on prerušil živnosť, no zabudol ju ukončiť, t.zn.,že sa mu automaticky obnovila či chcel alebo nie... Môžem ich riadne doúčtovať do pen.denníka, kedže živnosť mu riadne "išla" len nemal z nej príjem,lebo si myslel,že je už "mrtva"? Iné záväzky ani pohľadávky nemal. Tým pádom by mal stratu zo živnosti a v dan.priznaní by som mu ešte dopočítavala príjmy zo zamestnania...
ano, zaplatené poistné bude riadny VOZD, čím vykáže stratu z podnikania.
Príjem zo zamestnanie uvedieš do § 5
Lenka1979
07.03.11,08:24
ano, zaplatené poistné bude riadny VOZD, čím vykáže stratu z podnikania.
Príjem zo zamestnanie uvedieš do § 5


Veronika, ďakujem veľmi pekne za pomoc. :);)
Tóthová Csilla
09.03.11,16:30
Dobrý večer. Potrebovala by som pomoc. Manžel ukončil živnosť 19.10.2010. Podnikateľský účet bol zrušený len 16.12.2010, lebo ešte v decembri prichádzali platby za faktúry. Ako mám zapísať napr. poplatok za vedenie účtu v banke v peňažnom denníku po to termíne 19.10? To už mám účtovať ako výdavky, ktoré neovplyvňujú základ dane? Ďakujem za skorú odpoveď!
ivustek
09.03.11,17:32
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
jojka2001
17.03.11,11:49
Daňové priznanie sa podáva v oboch prípadoch k 31.03. nasledujúceho roka, teda ak ukončíš alebo prerušíš podnikanie DP podávaš k 31.03.2008. Ak úplne zrušíš ŽL musíš sa odhlásiť z SP a ZP a odvody neplatíš. Ak prerušíš podnikanie tiež to musíš ísť ohlásiť do SP a ZP a odvody neplatíš. Ak sa nikde nezamestnáš je potom potrebné si platiť do ZP ako dobrovoľne nezamestnaný.
dobry den, tiez by som sa rada poradila ohladom prerusenia zivnosti, robim teraz DP a neviem ako ratat mesiace...zivnost bola pozastavena 16.2.2010 a obnovena 6.10.2010, mam ratat mesiac podnikania cele mesiace, alebo to treba rozratat na dni?dakujem pekne
nika.sum
17.03.11,15:58
Ahoj, pri ukonceni zivnosti upravujem ZD aj o alikvotnu cast napr. pri zakonnej poistke? V zakone som nasla alikvotnu cast najomneho, to sa tyka aj najomneho za parkovacie miesto nie?
bredikova
18.03.11,08:08
Potrebujem sa opýtať ako je to s neodpísaným majetkom pri zrušení SZČO. Jedná sa o budovu , ktorá je vlasníctvom SZČO , t.j. je evidovaná na katestre na IČO , bola v majetku , nakoľko ju staval počas trvania živnosti - je to prevádzkareň a výrobňa.
Maxinka
18.03.11,10:15
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
V tomto prípade mi prišli nezaplatené pohladávky do POZD a vychádza mi platiť dosť vysoká DzP FO.
Ćo v prípade ak nebudem mať na zaplatenie takejto dane??
bredikova
18.03.11,10:16
Potrebujem sa opýtať ako je to s neodpísaným majetkom pri zrušení SZČO. Jedná sa o budovu , ktorá je vlasníctvom SZČO , t.j. je evidovaná na katestre na IČO , bola v majetku , nakoľko ju staval počas trvania živnosti - je to prevádzkareň a výrobňa.

Posúvam , prosím.:D
Muška
18.03.11,11:33
Potrebujem sa opýtať ako je to s neodpísaným majetkom pri zrušení SZČO. Jedná sa o budovu , ktorá je vlasníctvom SZČO , t.j. je evidovaná na katestre na IČO , bola v majetku , nakoľko ju staval počas trvania živnosti - je to prevádzkareň a výrobňa.

Prevedieš do súkromného majetku a ak do piatich rokov od vyradenia predáš, tak zdaníš /a vtedy si odpočítaš zostatkovú hodnotu majetku/.

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
bredikova
18.03.11,11:41
Takže mi presun do osobného vlastníctva neovplyvní DZ? Bude figurovať len vo výkazoch? A keď sa rozhodne daný majetok prenanímať, môže si ho znova zaradiť do majetku a odpisovať ďalej - ale to sa musí znova prihlásiť na DIČ alebo vhodnejšie by bola nejaká živnosť spoljená s prenájmom hnuteľných a nehnuteľných HM?
Muška
18.03.11,11:56
Takže mi presun do osobného vlastníctva neovplyvní DZ? neovplyvní.
Bude figurovať len vo výkazoch? prevedieš ho do osobného vlastníctva - interným dokladom.
A keď sa rozhodne daný majetok prenanímať, môže si ho znova zaradiť do majetku a odpisovať ďalej áno, ale zaradí ho v sume = zostatková cena mínus "evidované" odpisy /počas nezaradenia/
- ale to sa musí znova prihlásiť na DIČ áno
alebo vhodnejšie by bola nejaká živnosť spoljená s prenájmom hnuteľných a nehnuteľných HM? skôr nie.

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,