filipjurik
01.10.07,19:04
Dobry den,

som absolutny zaciatocnik tak ospravedlnte mozno hlupe otazky.

chcem dovazat tovar z Ceska na ktory maju v cr 5% dan.
dodavatel tovaru v CR je zivnostnik - platca DPH,
ja ako prijimatel som zivnostnik - neplatca DPH.

1. akym sposobom alebo za ake peniaze dovazam tovar ?

1a.) za cenu bez dph v CR a pripocitavam nasu DPH k tovaru v SR.
alebo
1b.) za cenu s DPH v CR a do ceny uz nasu DPH nepripocitavam.

ak by som bol platca dph.

priklad
2.) priveziem tovar za 100.000 CZk bez dph
preratam podla aktualneho kurzu na Sk = 100.000 x (1.26) = 126.000 Sk
priratam dph = 126.000 Sk x 1.19 = 149.940,- Sk

3.) tu dph musim ja dopredu niekam odviest - zaplatit ?
alebo az v danovom priznani odvediem dph ? (napr. stvrtrocne)?

4.) co je v tomto pripade vyhodnejsie ? byt platitel dph alebo nie ?

viem ze musim sa prihlasit ako platitel ked doveziem
tovar za viac ako 420tis Sk bez dph ale nestavam sa platitelom
len akosi jednorazovo zaplatim dph ?
az pri prekroceni 1.5 mil za 12 mes. sa stavam platitelom nastalo ?

5.) alebo by bolo najvyhodnejsie zalozit sro.?

dakujem za vysvetlenie.
emgeton
01.10.07,17:52
Dobry den,

som absolutny zaciatocnik tak ospravedlnte mozno hlupe otazky.

chcem dovazat tovar z Ceska na ktory maju v cr 5% dan.
dodavatel tovaru v CR je zivnostnik - platca DPH,
ja ako prijimatel som zivnostnik - neplatca DPH.

1. akym sposobom alebo za ake peniaze dovazam tovar ?


1a.) za cenu bez dph v CR a pripocitavam nasu DPH k tovaru v SR.
alebo

1b.) za cenu s DPH v CR a do ceny uz nasu DPH nepripocitavam.

--------------------------------------------------------------------
ak by som bol platca dph.

priklad
2.) priveziem tovar za 100.000 CZk bez dph
preratam podla aktualneho kurzu na Sk = 100.000 x (1.26) = 126.000 Sk
priratam dph = 126.000 Sk x 1.19 = 149.940,- Sk
Nie podľa aktuálneho kurzu ale podľa kurzu zo dňa vzniku daňovej povinnosti. Vznik daňovej povinnosti - §20 zák. 222/2004 Zz.. Použitite kurzov - § 26/1 zák. ...

3.) tu dph musim ja dopredu niekam odviest - zaplatit ?
alebo az v danovom priznani odvediem dph ? (napr. stvrtrocne)?
V daňovom priznaní ( mesačne, resp. kvartálne)

4.) co je v tomto pripade vyhodnejsie ? byt platitel dph alebo nie ?
Ťažko povedať, anylýzu si musíte spraviť sám. Vo väčšine prípadov, s kt. som sa stretol bolo výhodnejšie byť platiteľom.

viem ze musim sa prihlasit ako platitel ked doveziem
tovar za viac ako 420tis Sk bez dph ale nestavam sa platitelom
len akosi jednorazovo zaplatim dph ?Stávate sa platiteľom podľa §7 - to znamená, že odviesť daň musíte ale nevzniká Vám právo na odpočet dane.
az pri prekroceni 1.5 mil za 12 mes. sa stavam platitelom nastalo ? Ak už by ste sa mali registrovať, pre Vás je táto registrácia výhodnejšia. Je to registrácia podľa §4 a je v tomto prípade možná aj dobrovoľná registrácia pred dosiahnutím obratu (§4/4)

5.) alebo by bolo najvyhodnejsie zalozit sro.? Výhody a nevýhody sro versus SZČO sú na porade často rozoberané, skúste vyhľadávanie. Záleží na konkrétnych podmienkach.

dakujem za vysvetlenie.


Zvýraznené v texte
filipjurik
01.10.07,20:01
Takze ak to spravne chapem, kupim tovar z CR aj s DPH a nasu dan nepripocitavam. Cize prihodim k tovaru rabat a predavam.

1. Ak priveziem tovar za viac ako za 420 tis. musim sa zaregistrovat
ako platca a zaplatit dph na ktorej vratenie nemam narok ?

2. platim dph 19% zo sumy tovaru ktory som priviezol (priklad. 450tis) alebo z mojej predajnej ceny (priklad. 600tis) ?

3. ak budem platitel dph. a tovar priveziem na sklad. musim
zaplatit dph len z predaneho mnozstva alebo z celeho objemu dovezeneho tovaru ?

priklad: priveziem tovar za 450.000 sk na sklad, predam za 100.000 Sk
platim dph zo 450 alebo zo 100 ?
emgeton
01.10.07,20:17
Takze ak to spravne chapem, kupim tovar z CR aj s DPH a nasu dan nepripocitavam. Cize prihodim k tovaru rabat a predavam.

1. Ak priveziem tovar za viac ako za 420 tis. musim sa zaregistrovat
ako platca a zaplatit dph na ktorej vratenie nemam narok ?Zaregistrujete sa ako osoba registrovaná podľa §7. V ČR nakúpite bez českej DPH, na Slovensku dopočítate DPH a odvediete do štát. rozpočtu. Nárok na odpočet dane Vám v tomto prípade nevzniká.

2. platim dph 19% zo sumy tovaru ktory som priviezol (priklad. 450tis) alebo z mojej predajnej ceny (priklad. 600tis) ? Za základ dane sa berie suma NETTO, t.j. suma bez DPH - vo Vašom prípade 450 tis.

3. ak budem platitel dph. a tovar priveziem na sklad. musim
zaplatit dph len z predaneho mnozstva alebo z celeho objemu dovezeneho tovaru ? Z celého nakúpeného množstva ( podľa údajov z fa od Vášho dodávateľa z ČR.

priklad: priveziem tovar za 450.000 sk na sklad, predam za 100.000 Sk
platim dph zo 450 alebo zo 100 ? Zo 450 tis.


odpovede zvýraznené.

Riešiť otázku registrácie je podľa môjho názoru v 99 prípadoch zo 100 výhodnejšie spôsobom dobrovoľnej registrácie podľa §4.
filipjurik
04.10.07,13:19
este jedna mozno hlupa otazka.

ako sro platca dane. priveziem tovar z cr po prepocte za 100.000 sk bez dph
pripocitam dph + 19000 Sk.
Tych 19 000 sk musim fyzicky zaplatit - odviest statu
a az potom poziadat o vratenie ?
akym sposobom sa mi to vrati ?
emgeton
05.10.07,04:45
este jedna mozno hlupa otazka.

ako sro platca dane. priveziem tovar z cr po prepocte za 100.000 sk bez dph
pripocitam dph + 19000 Sk.
Tych 19 000 sk musim fyzicky zaplatit - odviest statu
a az potom poziadat o vratenie ?
akym sposobom sa mi to vrati ?

V jednom daň. priznaní uvediete daňovú povinnosť aj uplatníte právo na odpočítanie dane, teda výsledný efekt bude 0. ( Teda ak splníte podm. dané v § 51/1c;)
filipjurik
05.10.07,06:18
V jednom daň. priznaní uvediete daňovú povinnosť aj uplatníte právo na odpočítanie dane, teda výsledný efekt bude 0. ( Teda ak splníte podm. dané v § 51/1c;)


Pekne vas prosim nedalo by s to napisat trosicka viac ako pre ludi ?
vy uctovnici a ekonomovia niekedy rozpravate uplne inou recou pre mna ako z marsu :) Dakujem Vam za ochotu ze mate somnou strpenie.
Posledny krat prosim o vysvetlenie.

ak som spravne pochopil urobim to ako to nazyvate SAMOZDANENIE. do danoveho priznania napisem + dph, - dph a nikam nic fyzicky neodvadzam.
co znamena § 51/1c. nemam si ho kde precitat.

dakujem
emgeton
05.10.07,06:33
zák. 222/2004 Zz. - o DPH

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
megyzah
05.10.07,07:20
Pozdravujem vsetkych poradakov, uz dlhsie sledujem tuto poradu, dnes som sa zaregistrovala, lebo vidim ake mam medzery a zrejme budem potrebovat pomoc, lebo hoci som zacala robit papiere tak som zaciatocnik. Mam jeden problem s DPH. Moj manzel doviezol tovar z Nemecka, je platitelom DPH, ( jednoduche uctovnictvo )ak som si spravne prestudovala poradu, tak to samozdanim, co v mojom jazyku znamena ze uplatnim dph na vstupe aj na vystupe a vysledok bude nula. Ibaze mne nie je jasna jedna vec, ked som spracovala takto dph tak mi vysla neskutocne vysoka danova povinnost na dph. A ja asi robim niekde chybu. Prosim velmi prezrite si ci je moj postup spravny.
1. Prijata faktura - dph na vstupe 19 000,-
2. Do knihy danovych dokladov tychto 19 000 zaevidujem aj ako dph na vystupe
3. Ked tovar potom predam s DPH tak vlastne tych 19 000 musim danovemu uradu odviest, nie?

Alebo potom to ma byt tak ze zaevidujem iba dph na vstupe a na vystupe budem mat uz len trzbu z predaja?
A prosim Vas ako zistim ci ten zahranicni dodavatel z Nemecka je platitelom DPH, ja z tych Fa neviem vyjst.
Velmi pekne Vam vsetkym dakujem a dakujem aj za trpezlivost
KvetkaK
05.10.07,07:45
No bohužiaľ je to tak, lebo keď kupuješ takto tovar zo zahraničia, urobiš samozdanenie a to bude vlastne výsledok nulový. A keď ten tovar predáš na Slovensku, tak musíš k tomu prirátať DPH a tu následnej aj odviesť.
Či je platiteľom zistíš keď si overíš ich IČ DPH, ktoré musí byť uvedené na ich faktúrach. Ak nieje, môže byť že nie sú platiteľom DPH.
Johanka
05.10.07,07:48
A prosim Vas ako zistim ci ten zahranicni dodavatel z Nemecka je platitelom DPH, ja z tych Fa neviem vyjst.
Velmi pekne Vam vsetkym dakujem a dakujem aj za trpezlivost
Overovanie tu http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?selectedLanguage=EN
megyzah
05.10.07,09:34
No bohužiaľ je to tak, lebo keď kupuješ takto tovar zo zahraničia, urobiš samozdanenie a to bude vlastne výsledok nulový. A keď ten tovar predáš na Slovensku, tak musíš k tomu prirátať DPH a tu následnej aj odviesť.
Či je platiteľom zistíš keď si overíš ich IČ DPH, ktoré musí byť uvedené na ich faktúrach. Ak nieje, môže byť že nie sú platiteľom DPH.

Katka dakujem, mna totiz zmiatlo ze sme mali kontrolu z danoveho ( len na ERP ) a ta pani nam povedala ze kedze kupujeme tovar zo zahranicia tak sme ziskovy, tak som ostala vedla lebo dph mi vyslo na danovu povinnost 125 000 Sk.
Mozem sa este jednu vec opytat ohladom samotneho uctovania tychto faktur zo zahranicia?
Fa prijmem, preratam na aktulny kurz a azaevidujem do knihy zavazkov, tam ju zaevidujem aj s DPH. ked ju uhradim tak zase preratam kurz a uhradu ako zapisem do penazneho dennika - tiez s DPH?
Johanka
05.10.07,12:21
Katka dakujem, mna totiz zmiatlo ze sme mali kontrolu z danoveho ( len na ERP ) a ta pani nam povedala ze kedze kupujeme tovar zo zahranicia tak sme ziskovy ktovie ako na to prišla :) ?, tak som ostala vedla lebo dph mi vyslo na danovu povinnost 125 000 Sk.
Mozem sa este jednu vec opytat ohladom samotneho uctovania tychto faktur zo zahranicia?
Fa prijmem, preratam na aktulny kurz a zaevidujem do knihy zavazkov, tam ju zaevidujem aj s DPH. ked ju uhradim tak zase preratam kurz a uhradu ako zapisem do penazneho dennika - tiez s DPH?
Nemôžeš si do záväzkov zaevidovať sumu DPH, ktorú vypoítaš ako samozdanenie. Záväzok voči odberateľovi je iba vo výške sumy, ktorá je faktúrovaná. Iba podotknem, že kurz pre účely DPH a pre účtovníctvo nemusí byť totožný ;) .
megyzah
09.10.07,05:58
Nemôžeš si do záväzkov zaevidovať sumu DPH, ktorú vypoítaš ako samozdanenie. Záväzok voči odberateľovi je iba vo výške sumy, ktorá je faktúrovaná. Iba podotknem, že kurz pre účely DPH a pre účtovníctvo nemusí byť totožný ;) .

Johanka, teda laicky povedane, do penazneho dennika si zauctujem len sumu Fa bez DPH, ano? Mozem sa este utvrdit v jednej veci? Ak mam fakturu od telekomunikacii s datum dodania sluzby 30.9.2007 a datumom vystavenia faktury 3.10.2007 tak pre DPH je rozhodujuci datum vystavenia? Dakujem.
Zdeňka Kalužíková
09.10.07,08:36
Dobrý den, já jsem z druhé strany barikády. Jsem česká firma, která chce instalovat naše okna u slovenských zákazníků, občanů, kteří nejsou plátci DPH. Já vystavím fakturu 1) s českým DPH 2) se slovenským DPH? Mám-li služby v nižší ceně jak 420 tis. Sk, musím přiznat na Slovensku DPH? V jaké výši? Znám pouze český zákon o DPH. Předem děkuji za odpověď.
Zdena
emgeton
09.10.07,08:55
Dobrý den, já jsem z druhé strany barikády. Jsem česká firma, která chce instalovat naše okna u slovenských zákazníků, občanů, kteří nejsou plátci DPH. Já vystavím fakturu 1) s českým DPH 2) se slovenským DPH? Mám-li služby v nižší ceně jak 420 tis. Sk, musím přiznat na Slovensku DPH? V jaké výši? Znám pouze český zákon o DPH. Předem děkuji za odpověď.
Zdena

Miesto dodania v tomto prípade je SR. Kedže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť, ste povinní sa registrovať za platiteľa DPH v SR ( podľa §5 zák. 222/2004 Zz. ). Čiže ste povinní vystaviť fa so slovenskou DPH a túto odviesť na Slovensku.

Platí to aj podľa čekého zákona: miesto dodania podľa §7/3 je miesto, kde sa inštalácia alebo montáž vykoná ( zák. 235/2004 Sb. ), teda SR.
Zdeňka Kalužíková
10.10.07,11:19
Mnohokrát děkuji za velmi rychlou odpověť. Ještě Vás poprosím o informaci na jakých webových schránkáchse mohu přihlásit jako plátce DPH na Slovensku a webové stránky, kde je formulář na přiznání DPH.
Zdena
emgeton
10.10.07,11:25
Mnohokrát děkuji za velmi rychlou odpověť. Ještě Vás poprosím o informaci na jakých webových schránkáchse mohu přihlásit jako plátce DPH na Slovensku a webové stránky, kde je formulář na přiznání DPH.
Zdena


http://www.drsr.sk/wps/portal

sú tu editovateľné tlačivá.
Zdeňka Kalužíková
10.10.07,11:42
Ještě jednou děkuji. V případě, že budu potřebovat Vaši pomoc se na Vás ráda obrátím. Nenám 5 příspěvků a 5 dní od přihášení, tak nemohu komunikovat s Vámi přímo. Prosím nechte mi na Vás kontakt na adrese z.kaluzikova@seznam.cz. Děkuji
megyzah
19.10.07,07:05
Prosím Vás môžete mi niekto priložiť link na stránku kde by som si mohla overiť či je zahraničný dodávateľ platiteľom DPH? Mám aj nemeckú faktúru a tam sa vôbec neviem zorientovať. Ďakujem
Rozalka
19.10.07,07:37
... Moj manzel doviezol tovar z Nemecka, je platitelom DPH, ( jednoduche uctovnictvo )ak som si spravne prestudovala poradu, tak to samozdanim, co v mojom jazyku znamena ze uplatnim dph na vstupe aj na vystupe a vysledok bude nula. Ibaze mne nie je jasna jedna vec, ked som spracovala takto dph tak mi vysla neskutocne vysoka danova povinnost na dph. A ja asi robim niekde chybu.

Pred vstupom do EU si pri dovoze najprv zaplatila DPH Colnici, tú si si uplatnila na odpočet, ktorý si odpočítala od povinnosti a zvyšok zaplatila daňovému úradu. Teraz si nemáš čo odpočítať, lebo si Colnici nič neplatila.
Preto je taká vysoká daňová povinnosť. Ide tu len o časový posun platby dane.
Lianka
29.07.09,11:22
Prosim surne o radu.

S. r. o., neplatitel DPH so sidlom v SR kupuje material/tovar od firmy - platitela DPH so sidlom vo Svajciarsku, ktory si uvadza korespondencnu adresu Praha, CR a ma slovenske IC DPH.

S. r. o. kupuje a následne predáva svojim klientom kontaktné šošovky.

Hrozi nam (slovenskej s. r. o., kupujuci) registracia podľa § 7?

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

Ide o nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu?
Lianka
29.07.09,15:48
posuvam

Co znamena to "nadobuda v tuzemsku"? Ona si pre ten tovar nechodi do zahranicia. Ten tovar jej dorucia. Predtym ta firma mala sidlo v SR, v sucasnosti sa vlastne nic nezmenilo, len taky "detail", ako je sidlo spolocnosti (Svajciarsko).
Milan Benka
29.07.09,16:44
Prosim surne o radu.

S. r. o., neplatitel DPH so sidlom v SR kupuje material/tovar od firmy - platitela DPH so sidlom vo Svajciarsku, ktory si uvadza korespondencnu adresu Praha, CR a ma slovenske IC DPH.

S. r. o. kupuje a následne predáva svojim klientom kontaktné šošovky.

Hrozi nam (slovenskej s. r. o., kupujuci) registracia podľa § 7?

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

Ide o nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu?

Pokiaľ správne chápem, tak švajč. firma má slov.IC DPH SKxxxxxxx.
Takže Vám dodáva tovar v tuzemsku §8. Nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu § 11.


posuvam

Co znamena to "nadobuda v tuzemsku"? Ona si pre ten tovar nechodi do zahranicia. Ten tovar jej dorucia. Predtym ta firma mala sidlo v SR, v sucasnosti sa vlastne nic nezmenilo, len taky "detail", ako je sidlo spolocnosti (Svajciarsko).

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného šl.štátu definuje §11.

Zjednodušene povedané ak nakupujete tovar v inom členskom štáte od osoby identifikovanej pre daň v inom šl.štáte (od platiteľa dane v niekt štáte EU mimo SR) a dovážate ho na územie SR, uskutočňujete nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu.
Pri prekročení obratu "nadobudniútia" 13941,45 eur v kal.roku Vám vzniká registračná povinnosť podľa §7. Pri takejto registrácii budete v iných čl.štátoch nakupovať tovar s oslobodením od DPH ( pokiaľ sa preukážete IC DPH) a v tuzemsku DPH z tovaru odvediete do štátneho rozpočtu. Nárok na uplatnenie odpočtu DPH Vám pri tejto registrácii nevzniká.


Váš prípad to však nie je. Váš dodávateľ je platiteľom dane v zmysle našich predpisov a vy sa správate tak akoby ste nakupovali od inej slov firmy.
Lianka
30.07.09,07:01
Milan Benka, dakujem velmi pekne za zrozumitelne vysvetlenie. Potesili ste ma :).