betka
01.10.07,19:08
Ahoj, tápem ako nováčik v programe MRP DOS, je pre mňa nový a tak trochu z neho chaosím a skúšam, a vzápatí mažem....:mee:
Mám DFA z Čiech v CZK. Nemám devízový účet, úhrada prebehne v Sk.
Ide o službu-cetrifikát a analýzy, pričom som osobou povinnou platiť daň podľa par.69/2.
A tu je pes zakopaný neviem sa pohnúť, buď som slepá alebo nevidím, kde mi ponúka, že ide o EU.....a aký je postup a ...??
Ak by ste boli taký dobrí a pomohli mi.
Ďakujem.:)
lenkak
01.10.07,17:15
S Dosom až také skúsenosti nemám, v Dose som robila pred x rokmi. Odvtedy sa veľa pomenilo. Keby sa to týkalo Win, možno pomôže nasl. text...

Zadávanie DPH dokladov od 1.1.2005 vo verzii 5.3 (nadefinovanie daňových skupín)
PRÍJMY RESP. USKUTOČNENÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY VYDANÉ + TRŽBY) od 1. januára 2005

1 - Zdaniteľné obchody podľa par.8 a 9
2 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 koef.
3 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 mimo koef.
4 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 43
5 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 46 a 47
6 - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona
7 - Úprava IM
8 - Dodanie tovaru prvým odberateľom pri trojstr. obchode podľa par.45 zákona
9 - Neovplyvňujúce DPH

VÝDAJE RESP. PRIJATÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY PRIJATÉ + NÁKLADY) od 1. januára 2005

A - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet
B - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet
C - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - čiast. nárok na odpočet
D - Daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet
E - Daň zaplatená pri dovoze - bez nároku na odpočet
F - Daň zaplatená pri dovoze - čiastočný nárok na odpočet
G - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - plný nárok na odpočet
H - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet
I - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - čiastočný nárok na odpočet
J - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - plný nárok na odpočet
K - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - bez nároku na odpočet
L - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - čiastočný nárok na odpočet
M - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - plný nárok na odpočet
N - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - bez nároku na odpočet
O - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - čiastočný nárok na odpočet
P - Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa par. 45 odst.2
R - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet tuzemsko
S - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet tuzemsko
T - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiastočný nárok na odpočet tuzemsko
U - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
Y - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet-nadobud. z EÚ
Q - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiast.nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
V - Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru podľa par.60
Z - Faktúry k dokladom z ERP nad 50.000,- Sk
W - Neovplyvňujúce DPH

a - Úprava dane odpočítanej pri IM podľa par. 54
b - Odpočítanie dane pri registrácii podľa par. 55
c - Daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa par. 81
d - Odpočítanie dane pri dodaní nového dopravného prostriedku podľa par.52 zákona
betka
01.10.07,17:29
Leni, práve ten DOS sa mi zdá ako starožitnosť, ja tam nič nevidím, kukám vo FA a sú tam akokeby len základy...
lenkak
01.10.07,17:36
ešte som na mrp našla
FAKTÚRY VYDANÉ
Faktúry vydané majú v hlavičke navyše pridaný parameter Súhrnný výkaz k DPH, ktorý musí byť vyplnený, v prípade že potrebujete doklad zaradiť do Súhrnného výkazu. Tento parameter je prístupný len v prípade vyplneného IČ DPH. Klávesou F2 vyberiete jednu z ponúkaných možností. Zadajte kurz a v nasledujúcom riadku Typ faktúry medzerníkom nastavte jednu z nasledujúcich možností: Tuzemská (doklad tuzemský v cudzej mene), Európska únia (doklad do EÚ v cudzej mene), Zahraničná (doklad zahraničný v cudzej mene).
Ak kurz nie je zadaný, typ faktúry zostáva nastavený ako "Tuzemská". Ďalšou novinkou je zadávanie TYPu položky v texte faktúry, ktorý je potrebný pre rozlíšenie položiek do Súhrnného výkazu. Typy položiek sú preddefinované, prístupné sú po stlačení klávesy F2.

FAKTÚRY PRIJATÉ
Podobné zadávanie ako pri faktúrach vydaných. TYP faktúry je rovnaký ako pri faktúrach vydaných, avšak pri nastavení Typu faktúry - Európska únia je možné v programe zadať aj sadzbu DPH (napr. nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu). Hodnota faktúry sa pri takomto type nezmení, tzn. ostane k úhrade len hodnota bez DPH. Čiastka DPH v uvedenej sadzbe sa preberá len do Výpočtu DPH.
Od verzie 5.03 je do prijatých faktúr z EÚ doplnený dátum Daňová povinnosť t.j. vo faktúre sa nachádzajú 2 dôležité dátumy pre DPH a to: Odpočítanie dane - daň na vstupe a Daňová povinnosť - daň na výstupe. Dátum daňovej povinnosti je dôležitý v tých prípadoch, keď potrebujete priznať daň na výstupe, ale z rôznych príčin Vám ešte nevzniká nárok na odpočítanie dane.

Pridanie prijatej faktúry z EÚ

1. Faktúry prijaté
2. Stĺpec Iné - Parametre - Záhlavie faktúry - medzerníkom nastavíte na Zahraničné.
3. Pridanie faktúry
4. Predlohu vypíšete podľa predvolených políčok, dôležité pre ďalšie spracovanie bude hlavne IČ DPH.
V políčku Daňová skupina si klávesou F2 vyberte daňovú skupinu (dôležité pre správny výpočet DPH). Daňové skupiny je potrebné precízne rozčleniť tak, aby zachytávali členenie podľa daňového priznania. 5. Zapíšete menu a kurz.
6. Typ faktúry: vyberiete z vopred nadefinovaných možností medzerníkom. Nastavte Európska únia.
7. Zapíšete jednotlivé položky faktúry s cenami v cudzej mene a príslušnou sadzbou DPH. TYP je dôležitý len pre vydané faktúry t.j. môže ale nemusí byť vypísaný. Po zapísaní všetkých položiek faktúru ukončíte. Hodnoty faktúry sa prepočítajú kurzom zadaným vo faktúre do SK, hodnota DPH sa vypočíta podľa uvedenej sadzby DPH, neovplyvní však výšku faktúry a jej úhradu.
betka
01.10.07,17:44
Leninka, ďakujem veľmi pekne, idem sa na to mrknúť, Nedá sa mi už oceniť, tak skús zavrieť očká a dávam Ti na krk aspoň medajlu a niečo na osladenie (škoda, že bez chuti).ďakujem ešte raz.
ekopo
01.10.07,17:53
betka, prečo DOS?
p.s. Ľúbilo sa mi oslovenie V.I.Lenina v poslednom príspevku. :)
lenkak
01.10.07,17:56
Leninka, ďakujem veľmi pekne, idem sa na to mrknúť, Nedá sa mi už oceniť, tak skús zavrieť očká a dávam Ti na krk aspoň medajlu a niečo na osladenie (škoda, že bez chuti).ďakujem ešte raz.

Ďakujem za medajlu. :) Aj to je ocenenie.
lenkak
01.10.07,17:57
betka, prečo DOS?
p.s. Ľúbilo sa mi oslovenie V.I.Lenina v poslednom príspevku. :)

... zaspomínala som si na školské časy, spolužiačka ma totiž tak oslovovala. :)