MichelRoy
01.10.07,19:11
Prosím Vás, môže mi niekto odpovedať ako je to z možnosťou uplatniť si odpočet DPH z nakúpeného tovaru z iného členského štátu, ktorý budem mať ku dňu registrácie v zásobach (predajňa textilu).
Všetok tovar, ktorý mám v zásobach (350 tis. SK) som v tomto roku ako neplatiteľ nakúpil v Poľsku v cene vrátane DPH (v Poľsku 22%).
Monika Kováčová
01.10.07,17:14
DPH z iného členského štátu je súčasťou nákupnej ceny... neodpočítava sa. A pri registrácii už vôbec nie.
MichelRoy
01.10.07,17:25
Ďakujem za promptnú reakciu. Nie je mi ale celkom jasne. Pri tovare nakúpenom na Slovensku si DPH zo zásob odpočítať môžem, ale pri tovare
/zásobach/ z Poľska už nie? Po nútenej registrácií/obrat 1,5 mil./ za platiteľa predsa to už budem predávať aj s DPH.
Nie je v tom nejaký zádrhel?

Príklad :
Zásoby zo SR - 350 tis. Sk /v tom 56 tis. DPH na ktoré mám nárok na odpočet/
Zásoby z Poľska - po kurzovom prepočte 350 tis. Sk / v tom poľska DPH 22% t.j. 63 tis. SK, na ktoré nemám nárok ?!/

Predam to za 400 + 76 DPH.
Ak mám slovenský tovar budem mať daňovú povinnosť 20 tis. Sk.
Ak však mám poľský tovar budem mať daňovú povinnosť 76 tis. Sk ? !
MichelRoy
01.10.07,17:53
Môže ešte niekto pridať svoj názor ako to riešiť?
Ďakujem.
Monika Kováčová
01.10.07,17:58
Tých 76 tisíc ale budete mať v nákladoch (výdavkoch) pretože sú súčasťou nákupnej ceny. Naopak, zo zásob SKK DPH síce odpočítate, ale v konečnom dôsledku nákupnú cenu upravíte (v JÚ uzáv. operácie, príp. pripočitateľná položka k základu dane) takže o to viac zaplatíte daň z príjmu. Ide o rovnakých 19 %.
A pri PL tovare ste 3 % k dobru, že?
emgeton
01.10.07,17:59
Nemáte nárok, nakoľko nárok si môžete uplatniť len voči slov. daň. úradu (slov. št. rozpočtu). Daň zaplatenú v Poľsku Vám nikto nevráti. Prečo by Vám mal slov. daň. úrad vrátiť niečo, čo ste mu nezaplatili?
Vo vašej moci bolo stať sa skôr platiteľom DPH ( dobrovoľná registrácia) a predísť tak tejto situácii. Preto sa zvykne čosi hovoriť aj o daňovej optimalizácii ( nielen v súvislosti s daňou z príjmu, ale aj v súvislosti s DPH, čo si veľa podnikateľov neuvedomuje).
emgeton
01.10.07,18:05
Tých 76 tisíc ale budete mať v nákladoch (výdavkoch) pretože sú súčasťou nákupnej ceny. Naopak, zo zásob SKK DPH síce odpočítate, ale v konečnom dôsledku nákupnú cenu upravíte (v JÚ uzáv. operácie, príp. pripočitateľná položka k základu dane) takže o to viac zaplatíte daň z príjmu. Ide o rovnakých 19 %.
A pri PL tovare ste 3 % k dobru, že?

Toto by som netvrdil.

je to síce pripočítateľná položka, ale k základu dane, nie k dani.

A tie 3% k dobru je vtip, že?
Monika Kováčová
01.10.07,18:09
Toto by som netvrdil.

je to síce pripočítateľná položka, ale k základu dane, nie k dani.

A tie 3% k dobru je vtip, že?

Nie, to je zhruba laicky... Prosím opraviť v čom sa tak veľmi mýlim, k základu dane som pochopila dobre...
emgeton
01.10.07,18:14
Tých 76 tisíc ale budete mať v nákladoch (výdavkoch) pretože sú súčasťou nákupnej ceny. Naopak, zo zásob SKK DPH síce odpočítate, ale v konečnom dôsledku nákupnú cenu upravíte (v JÚ uzáv. operácie, príp. pripočitateľná položka k základu dane) takže o to viac zaplatíte daň z príjmu. Ide o rovnakých 19 %.
A pri PL tovare ste 3 % k dobru, že?


Čo je na tomto k dobru? Azda 3%-tný rozdiel medzi slov a poľskou DPH ? To je skôr na škodu ako k dobru. V konečnom dôsledku sa tento tovar pri navýšení ceny o slov. DPH ( keďže poľskú DPH si odrátať nemôžem) sa tovar môže stať nepredajným, vhodnou cenovou politikou ho síce dokážem predať, ale to už iba na úkor svojich očakávaných ekonomických úžitkov.
Monika Kováčová
01.10.07,18:18
Čo je na tomto k dobru? Azda 3%-tný rozdiel medzi slov a poľskou DPH ? To je skôr na škodu ako k dobru. V konečnom dôsledku sa tento tovar pri navýšení ceny o slov. DPH ( keďže poľskú DPH si odrátať nemôžem) sa tovar môže stať nepredajným, vhodnou cenovou politikou ho síce dokážem predať, ale to už iba na úkor svojich očakávaných ekonomických úžitkov.


Aháá, chápem, to je iný pohľad na vec... Ja som mala na mysli skôr matematiku...
batorek
10.02.09,19:37
Dobrý večer
Ja mám otázku k registrácii DPH.
Máme povinnosť sa zaregistrovať za plátcu DPH lebo sme dosiahli obrat.
Pýtam sa z akého tovaru si možeme pýtať DPH čo je na sklade alebo nakúpený za predchádzajuci rok je nakúpený v SR. Batorek
ekonella
11.02.09,04:15
Doporučujem urobiť inventúru tovaru - ku dňu keď bude registrácia DPH - a z OC podľa faktúr si uplatniť nárok na odpočet DPH.
Jana Acsová
11.02.09,09:15
Ja mám otázku k registrácii DPH.
Máme povinnosť sa zaregistrovať za plátcu DPH lebo sme dosiahli obrat.
Pýtam sa z akého tovaru si možeme pýtať DPH čo je na sklade alebo nakúpený za predchádzajuci rok je nakúpený v SR.Z tovaru, na ktorý sa viaže daň (vyfakturovaná platiteľom dane) a bude použitý na zdaniteľné obchody, t.j. nie na predaje už uskutočnené neplatiteľom, ale ktoré sa uskutočnia po registrácii. Registrácia sa viaže na odpočítanie dane, ktorý bude následne platiteľom predávaný s daňou. Princíp DPH je zdaniť výstup a povoliť odpočítanie k tomu sa viažucej dane.