Jennys
02.10.07,07:45
Prosím poradiť ako účtovať platbu za tovar keď zákazník, potrebuje tovar tento rok ale finančné prostriedky bude mať až budúci rok. Tovar by bol dodany do konca tohto roka. Zákazníka poznám, takže problém s platbou nebude, dá sa to vôbec takto dohodnúť a ako to potom vykazovať účtovne? Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Stačí keď mu vystavím dodací list, že tovar prevzal a na základe toho potom faktúru v budúcom roku? Ďakujem za všetky rady.
Alena Šimová
02.10.07,05:52
Ja by som vystavila rovno faktúru, keďže nie si plátca DPH, nič neodvádzaš. Faktúra by bola v evidencii pohľadávok. Podľa mňa je tento postup správnejší ako bez vystavenia faktúry, pretože pohľadavka vznikla dodaním tovaru. Bez vystavenia faktúry by bola skreslená vo výkaze o majetku a záväzkoch výška pohľadávok.
Jennys
02.10.07,05:56
a termín splatnosti nevadí, že tam bude až do marca, aby potom nemal s tým problém aj odberateľ, teda zákazník.
veronikasad
02.10.07,05:56
Prosím poradiť ako účtovať platbu za tovar keď zákazník, potrebuje tovar tento rok ale finančné prostriedky bude mať až budúci rok. Tovar by bol dodany do konca tohto roka. Zákazníka poznám, takže problém s platbou nebude, dá sa to vôbec takto dohodnúť a ako to potom vykazovať účtovne? Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Stačí keď mu vystavím dodací list, že tovar prevzal a na základe toho potom faktúru v budúcom roku? Ďakujem za všetky rady.

Aj keď zákazníka poznáš a myslíš si že s platbou nebudú problémy, doporučujem "poistiť sa" objednávkou a kúpnou zmluvou, v ktorej bude dohodnutá splatnosť faktúry. Faktúru vystavuješ spolu s dodávkou tovaru a eviduješ v knihe pohľadávok firmy.

-------
Veronika
DušanČ
02.10.07,05:58
Nevidím v tom problém. Keď je dodávka tovaru v r. 2007 musíš mu ju aj vyfakturovať v r. 2007. Keďže ju zaplatí až v r. 2008 budeš viesť v ročnej závierke túto faktúru na výkaze majetku v pohľadávkach. Po novom roku po zaplatení pohľadávku vyrovnáš a príjem zaúčtuješ až potom do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Je to jedna z výhod JÚ, že až príjem peňazí ti ovplyvňuje základ dane.
Zoltán Kovács
02.10.07,05:58
a termín splatnosti nevadí, že tam bude až do marca, aby potom nemal s tým problém aj odberateľ, teda zákazník.

Termín splatnosti je na dohode oboch strán, takže tam nevzniká žiadny problém. Skôr si myslím, že urobíš si obrého bodíka u odberateľa, že si k nemu zhovievavý.