Katka3003
02.10.07,07:53
Dobry den, vie mi niekto poradit ako urychlit rozvod? Ziadost podana 3 mesiace a zatial nic. Da sa spysat nejake urgencia alebo take nieco? Ved ak sa to takto bude vliect, manzel narobi dlhy ako hrom. Dakujem.
Maňaska
02.10.07,06:02
Ak si z BA, nebodaj BA IV. - budeš čakať. Ja som čakala 10 mesiacov. Skús sa na podateľni opýtať v akom stave je tvoj spis, či pridelený sudca vytýčil pojednávanie. Dá sa to sledovať aj na internete.
Katka3003
02.10.07,12:15
Ano som z BA, nie vsak zo IV., prosim vies mi poradit ako to sledovat na nete? musim mat cislo spisu, ze?dakujem za radu.
willma
02.10.07,12:36
ak sa jedná o narobenie dlhov treba dať návrh na predbežné opatrenie prípadne návrh na vysporiadanie BSM pred rozvodom-v tomto nemám istotu či je to možné, a tiež môžeš už teraz žiadať výživné na deti prípadne aj seba respektíve rozhodnutie o prispievaní na domácnosť.
Maňaska
02.10.07,13:15
Ano som z BA, nie vsak zo IV., prosim vies mi poradit ako to sledovat na nete? musim mat cislo spisu, ze?dakujem za radu.

Klikaj postupne na: (rozpisujem, lebo všade nájdeš nejaké užitočné info)
Ministerstvo spravodlivosti
http://www.justice.gov.sk/
Súdy
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=lb
Oznamy súdov - zoznam pojednávaní
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=lb7
Zoznam civilných pojednávaní na krajských a okresných súdoch
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=lb7
Výber súdu z ponuky

do vyhľadávača zadaj číslo spisovej značky (číslo spisu)

Číslo spisu ti buď povedia, alebo ho máš z podateľne na kópii Žiadosti o rozvod. Mne to podávala právnička - takže neviem.
Katka3003
02.10.07,16:26
Velmi pekne dakujem, si zlata. Idem si to popozerat.
Marek K
03.10.07,07:15
Trošku od témy, ale súvisí to z rozvodom.

Mám nárok znížiť si daňový základ za zdaňovacie obdobie roku 2007 uplatnením si odpočítateľnej položky na manželku ktorá sa celodenne starala o dieťa do 09/2007 ak budeme rozvedený koncom roka 2007 alebo začiatkom roku 2008???

Ďakujem
Janca
03.10.07,07:20
ak sa jedná o narobenie dlhov treba dať návrh na predbežné opatrenie prípadne návrh na vysporiadanie BSM pred rozvodom-v tomto nemám istotu či je to možné, a tiež môžeš už teraz žiadať výživné na deti prípadne aj seba respektíve rozhodnutie o prispievaní na domácnosť.

Súhlasím, vysporiadanie BSM pred rozvodom ide tiež, aj usporiadanie zverenia detí do výchovy, výživné, resp. styk s deťmi. Záleží od Teba ako rýchlo potrebuješ tieto vzťahy riešiť a z akého dôvodu, alebo si zistiť momentálny stav podania návrhu.
Valči
12.10.07,08:52
Cítim s tebou. Poradiť ti neviem, pretože som v podobnej situácii . Možno ťa len poteší to, že nie si sama.
betyna8
18.10.07,08:00
Ja cakam sice iba mesiac,ale aj to vo mne graduje nervozitu. Neviem ako sa to podarilo zopar pripadom byt do mesiaca rozvedeny,ked mne neprislo este nic......No uvidime,hadam nebudem cakat ako kamoska.Tu rozvadzali cez 2 roky, no na rozdiel odo mna mala deticky. Vsetkym drzim palceky,rychly a hladky priebeh tejto neprijemnej situacie.
Maňaska
18.10.07,08:13
pozri prispevok 5. Možno už máš dátum pojednávania, "pozvánka" príde neskôr. V Žiline to asi netrvá tak dlho ako v BA.
betyna8
18.10.07,11:20
Ano vsimla som si to,len to cislo spisu musim kuknut doma,takze do zajtra musim vydrzat.
Maňaska
18.10.07,11:27
ak tam nebude tvoje číslo spisu, sudca ešte nevytýčil pojednávanie
betyna8
18.10.07,11:33
Tak som to nevdrzala, cez sestru som sa dopatrala k cislu spisu a bohuzial ho tam zatial nemam. udem si musiet pockat. Mimochodom, prave v Ziline trval tolko ten rozvod kamaratky ale je to asi skor vynimka. Dkujem pekne za radu, mozem si to denne kontrolovat.
Marek K
19.10.07,09:45
Chcem sa spýtať koľko pojednávaní je počas rozvodového konania? Hovoria že tri. (aj v prípade ak s rozvodom súhlasíme obidvaja a zmier neprichádza do úvahy)
Ďakujem
Chobot
19.10.07,10:08
Chcem sa spýtať koľko pojednávaní je počas rozvodového konania? Hovoria že tri. (aj v prípade ak s rozvodom súhlasíme obidvaja a zmier neprichádza do úvahy)
Ďakujem

Môjho brata rozviedli na prvý krát. Ale záleží asi od okolností. Dôležité je nemať spoločnú domácnosť (teda bývať oddelene).
Maňaska
19.10.07,12:35
Chcem sa spýtať koľko pojednávaní je počas rozvodového konania? Hovoria že tri. (aj v prípade ak s rozvodom súhlasíme obidvaja a zmier neprichádza do úvahy)
Ďakujem
Podobne je dôležitý aj spôsob zdôvodňovania rozhodnutia u oboch strán. Ak obe strany zjavne žiadajú rozvod, prezentujú jednotu názorov - tak sudca nebude rozvod zdržiavať. U mňa trval cca 30 minut, aj to len preto, že sudca musel čítať nahlas nejaké formulky a diktoval zapisovateľke naše odpovede.
Ragan
21.10.07,18:16
ach jo, je strasne kolko zien caka na to, na co ja, manzel zatial rabuje a onasa si z bytu co sa mu paci, kym nas rozvedu tak budeme spavat asi na zemi, a ja som tak unavena, ze nemam silu tomu zabranit...............
Marek K
22.10.07,03:37
Podobne je dôležitý aj spôsob zdôvodňovania rozhodnutia u oboch strán. Ak obe strany zjavne žiadajú rozvod, prezentujú jednotu názorov - tak sudca nebude rozvod zdržiavať. U mňa trval cca 30 minut, aj to len preto, že sudca musel čítať nahlas nejaké formulky a diktoval zapisovateľke naše odpovede.

Ďakujem za odpovede. Dúfam, že to tak bude, lebo je tu aj maloleté dieťa. My sme dohodnutý vo všetkom. Obávam sa len toho, aby sudca nemal nejaký iný názor. (prípadne manželka nezmenila ten svoj na poslednú chvíľu)
Milla
07.11.07,14:03
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to v prípade, že sa odporca nedostaví na prvé pojednávanie, rsp. ani neprevezme predvolanie. Ako sa potom postupuje. Vraj môže sudca rozhodnúť aj bez jeho prítomnosti, keď neprevezme predvolanie ani ďalší krát.
anakon
19.11.07,12:00
Dobry deň.
neviem kde to napisať, preto píšem tu. Vie mi niekto povedať aké su poplatky pri rozvodovom konaní??? kedy sa platí a koľko.... aspoň približne, keby mi niekto napísal sumy, ďakujem...
Katka3003
20.11.07,15:45
Ahoj, poplatok za rozvod manzelstva je 2.000.- Sk
shaggy
18.12.07,06:23
Prosím poraďte. Prišiel si zamestnanec pýtať potvrdenie pre súd o výške zárobku.
Aké potvrdenie mám vystaviť?
Priemerný mesačný čístý alebo
Od - do a konkrétne čiastky?
Ďakujem
Barbara
18.12.07,06:45
Prosím poraďte. Prišiel si zamestnanec pýtať potvrdenie pre súd o výške zárobku.
Aké potvrdenie mám vystaviť?
Priemerný mesačný čístý alebo
Od - do a konkrétne čiastky?
Ďakujem


obdobie napr. čo si súd pýta, ked za 12 mesiacov tak za 12 atď.. obvykle súd žiada príjem za posledných 12 mesiacov.... hrubá mzda,.. poistné... daň...čistý príjem... náhr. pri DPN.../ doč. prac. neschopnosť / a ked má zrážky tak my uvádzame aj to či mu vykonávame nejaké zrážky alebo nie. a ked vyplácate aj nemocenské dávky aj to sa tam píše, ale nem. dávky u nás vypláca soc. poisťovna, preto som to nepaísala
shaggy
18.12.07,07:07
Ďakujem Barbarka,
prajem pekný deň!
lusy.s
18.12.07,12:59
Dobrý deň, rada by som sa pridala a potrebujem aj trochu poradiť, resp. Vaše názory...k téme...rozvádzali ma na BA IV., prvé pojednávanie sme dostali asi 3,5mesiaca od podania návrhu, a rozvedená som bola asi do ďalších troch mesiacov (máme maloleté dieťa). Ale rada by som sa opýtala, ako si to vy vysvetľujete, jedná sa o platenie výživného.. "Odporca je povinný platiť na výživu maloletej sumu...., vždy do 15-teho dňa v mesiaci vopred k rukám navrhovateľky...." Ide mi o to, že ako to je myslené...na súd som volala a ani tam mi to nevedela povedať. či je to tak, že keď mi napr.15.12. zaplatí, či je to za december, alebo do 15eho decembra to má byť na január..??? Lebo svoj názor keď mi aj právnička povedala, tak by to chápala ako tú druhú možnosť. Tým pádom by mi mal prvýkrát po rozvode zaplatiť 2xtú sumu??? Čo si myslíte?? Ďakujem.
Chobot
18.12.07,13:18
Dobrý deň, rada by som sa pridala a potrebujem aj trochu poradiť, resp. Vaše názory...k téme...rozvádzali ma na BA IV., prvé pojednávanie sme dostali asi 3,5mesiaca od podania návrhu, a rozvedená som bola asi do ďalších troch mesiacov (máme maloleté dieťa). Ale rada by som sa opýtala, ako si to vy vysvetľujete, jedná sa o platenie výživného.. "Odporca je povinný platiť na výživu maloletej sumu...., vždy do 15-teho dňa v mesiaci vopred k rukám navrhovateľky...." Ide mi o to, že ako to je myslené...na súd som volala a ani tam mi to nevedela povedať. či je to tak, že keď mi napr.15.12. zaplatí, či je to za december, alebo do 15eho decembra to má byť na január..??? Lebo svoj názor keď mi aj právnička povedala, tak by to chápala ako tú druhú možnosť. Tým pádom by mi mal prvýkrát po rozvode zaplatiť 2xtú sumu??? Čo si myslíte?? Ďakujem.

Pokiaľ to je vopred, tak do 15. decembra by mal platiť výživné za január.

Obdobne je to v zákone o vlastníctve bytov § 10, kde sa hovorí o platení preddavkov:

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred... "

Teda preddavky sa platia vopred - v decembri sa platia za január.
elli
18.12.07,14:09
Pokiaľ to je vopred, tak do 15. decembra by mal platiť výživné za január.

Obdobne je to v zákone o vlastníctve bytov § 10, kde sa hovorí o platení preddavkov:

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred... "

Teda preddavky sa platia vopred - v decembri sa platia za január.

K obom uvadzam cerstvu skusenost - sudcovsky nazor:
"Vopred znamena za aktualny mesiac, avsak pred jeho skoncenim.
Pozadu by bolo k 15.decembru spatne za november.
Dopredu by bolo k 15.decembru za mesiac januar."
Chobot
18.12.07,14:20
K obom uvadzam cerstvu skusenost - sudcovsky nazor:
"Vopred znamena za aktualny mesiac, avsak pred jeho skoncenim.
Pozadu by bolo k 15.decembru spatne za november.
Dopredu by bolo k 15.decembru za mesiac januar."

mimotemy
Tak toto je ale potom závažná vec, pretože kopec správcovských spoločností účtuje preddavky za užívanie bytu dopredu, teda za január už v decembri. Napr. aj naša poisťovňa inkasuje poistné dopredu a pritom mám uvedené, že poistné je splatné vopred.:eek:

Vedela by si mi dať nejaký link, kde by to bolo oficiálne stanovené? Alebo aspoň odborne vysvetlené?
lusy.s
19.12.07,08:09
Ďakujem, myslela som si, že to súd myslel za aktuálny mesiac, ale logicky to vychádza inak, nielen mne =)
elli
19.12.07,14:04
mimotemy
Tak toto je ale potom závažná vec, pretože kopec správcovských spoločností účtuje preddavky za užívanie bytu dopredu, teda za január už v decembri. Napr. aj naša poisťovňa inkasuje poistné dopredu a pritom mám uvedené, že poistné je splatné vopred.:eek:

Vedela by si mi dať nejaký link, kde by to bolo oficiálne stanovené? Alebo aspoň odborne vysvetlené?

Sudcovsky nazor. V jednom konkretnom pripade a rozhodnuti.
Chobot
19.12.07,14:07
Sudcovsky nazor. V jednom konkretnom pripade a rozhodnuti.

Aha, takže sa o to nedá oprieť. Treba si tieto pojmy naďalej vysvetľovať logicky sedliackym rozumom. :(
svojar
19.12.07,15:25
Je treba sa na pozrieť z hľadiska jazykového. Vopred je v tomto prípade výraz správny, používa sa z hľadiska časového. Teda tak je tu už vyššie uvedené, do 15. v mesiaci na mesiac nasledujúci. Z toho vychádza 1 platba 2x.
Výraz dopredu sa používá na určenie smeru - opak dozadu. V tomto konkrétnom prípade je to výraz nevhodný a nič nemôže riešiť.
elli
19.12.07,15:32
Je treba sa na pozrieť z hľadiska jazykového. Vopred je v tomto prípade výraz správny, používa sa z hľadiska časového. Teda tak je tu už vyššie uvedené, do 15. v mesiaci na mesiac nasledujúci. Z toho vychádza 1 platba 2x.
Výraz dopredu sa používá na určenie smeru - opak dozadu. V tomto konkrétnom prípade je to výraz nevhodný a nič nemôže riešiť.

Nuz, nie ze by som si nevazila Tvoj nazor, ale aj napriek interpretacnym pravidlam (gramaticky vyklad) maju v prave bezne slova nie vzdy bezny vyznam. Pre odlahcenie temy - najtypickejsim prikladom bol stary zakon o rodine, ktory pozival terminus technicus naklady spojene s tehotenstvom a zlahnutim, vacsina klientov (osobitne panov), ktori sa na tuto klauzulu informovali, mali o tom, co su to naklady na "zlahnutie" uuuuplne inu predstavu nez zakonodarca :-))))