beja
23.02.05,12:47
Ahojte!
Pri príjme materiálu na sklad A spôsobom prijímate všetok nakúpený materiál na 111, aj šrúbky za 1,- Sk, alebo ich dávate priamo do spotreby na 501 a na 111-tku prijímate materiál od určitej cenovej hranice za ks? Ak áno, od akej ceny? Kedy má vlastne firma povinnosť viesť A spôsob pri sklade?
ANNA
23.02.05,11:51
V prvom rade záleží v čom vlastne podnikáš. Lebo ak tie šróbiky predávaš tak sa prijímajú na sklad aj keď stoja 0,10 hal. Ak nie, tak si v internej smernici uprav podmienky pre priamu spotrebu. Ak kúpiš napr. 10 šróbov na opravu nábytku tak uvedieš ako pomocný materiál priamo do spotreby
Jara
23.02.05,11:54
myslím, že povinnosť má vtedy viesť spôsobom A ak musí mať účtovnú uzávierku overenú auditorom. Vediem zásoby spôsobom B, ale v roku 2003 som viedla spôsobom A a mala som vytvorenú vnútornú smernicu v ktorej som mala určené pri materiále v hodnote 500,- sk, ale tovar som prijímala aj vydavala položkoviete, nakoľko mám aj predaj tovaru t.j. bufet aj kuchyňu. :o
GABRIELA
23.02.05,11:54
Ja dávam všetko na sklad cez 111. Priamo do nákladov dávam len také veci ktoré sú nevyhnutné okamžite k použitiu ( v chémii je to niekedy nevyhnutné) a sú to väčšinou pokl.doklady. Mám to však ošetrené v smernici. Mám každý rok audit a je to O.K.
beja
01.03.05,10:40
Nepredávame, takže to nie je tovar ale materiál, no tuším som niekde čítala, že si môžem v smernici stanoviť hranicu, od ktorej budem účtovať na 111. Napr. od 100,- Sk/ks a materiál do tejto ceny účtovať priamo do spotreby. Čo vy na to?
gabri
01.03.05,11:13
Podľa mňa ani nejde o jednotkovú cenu.Ak použijem trebárs ja 5 gombíkov a meter stuhy,dám ich rovno do spotreby.Ale ak na jednu akciu použijem 100 gombíkov, 100m stužiek, preženiem ich cez sklad-aj kvôli fakturácii, či pokl.dokladu. Pár halierov sa stratí v kolónke služby, ale väčšia suma nie.Zatiaľ som s tým problém nemala.
beja
04.03.05,14:47
Veď práve...My fakturujeme na základe zmlúv o dielo a materiál? Ak ide o významnejšie položky, kupuje sa na faktúru, no zakaždým niečo chybne a potom mám strašne veľa párkorunových bločkov, ktoré sa mi nechce prijímať na sklad. Nekúpia totiž naraz 100 šrúbok, ale otočia to aj 10-krát.
ondrejvla
04.03.05,19:09
Veď práve...My fakturujeme na základe zmlúv o dielo a materiál? Ak ide o významnejšie položky, kupuje sa na faktúru, no zakaždým niečo chybne a potom mám strašne veľa párkorunových bločkov, ktoré sa mi nechce prijímať na sklad. Nekúpia totiž naraz 100 šrúbok, ale otočia to aj 10-krát.Beja, vypracuj si internú smernicu pre vedenie účtovníctva a tam si zadaj - napr. že materiál do 500,- Sk budeš účtovať priamo na účet 501/anal., ostatný materiál na sklad materiálu a výdaj budeš mať oproti fa. Máš to ošetrené smernicou, ktorú daj podpísať konateľovi a uzná ti to každý kontrolór.
beja
07.03.05,14:21
Ďakujem ondrejvla, presne to som chcela počuť. No tými 500,- myslíš jednotkovú cenu 500,-Sk/ks, alebo hodnotu celého bločku? B.