Kalmanka
02.10.07,10:16
Prosila by som o radu, ako zaúčtovať podnikateľský úver v jednod. účtovníctve. Vytvorili nám úverový účet so sumou úveru a zároveň aj nový podnikateľský účet, z ktorého uhrádzame splátky. Peniaze nám presunuli na podnik. účet, z ktorého sme potom vykonali úhrady.Musím si v účtovníctve otvoriť aj ja 2 účty? A ako mám zaúčtovať úbytok splatenej istiny - vlastne splátky na úverovom účte, aby mi hodnoty sedeli s výpisom? Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
ekopo
02.10.07,09:02
Mala by si účtovať o oboch účtoch. Úverový účet = príjem úveru = PNZD. Prevod z ÚU na BU cez priebežné položky. Splátky úveru = VNZD, úroky, poplatky = VOZD. To je jednoduchý príklad. Ak pomôže , tu je ešte téma
http://www.porada.sk/t22586-u-v-e-r.html
alicacka
05.07.08,18:09
Čo sa týka úveru, prosím Vás, my účtujeme úver ako záväzok, aj keď máme úverový účet. Postupy účtovania hovoria, že v záväzkoch sa účtuje aj o prijatom úvere. Aj tak z úverového účtu dostaneme výpis len na konci roka -t.j. raz ročne. Prevody na tento účet robíme z BÚ, ktorý používame denne. Preto priamo z neho zaúčtujem splátku úveru aj úroky za prijatý úver. Na konci roka potom len priložím výpis, ktorý nám banka doručí. Myslíte, že je to nesprávne?