dagmar333
02.10.07,11:41
Chcela by som poradiť. Naša pracovníčka chodí s 15 ročnou dcérou pravidelne ako sprievod k detskému a aj odborným lekárom pravidelne. Píše si aj 8 hodinovú návštevu u lekára s dieťaťom. Má na to nárok?
Tweety
02.10.07,09:42
Má nárok, je to prekážka v práci podľa §141 ZP odst.2, písm.c.
Chobot
02.10.07,10:20
Má nárok, je to prekážka v práci podľa §141 ZP odst.2, písm.c.

Áno, súhlasím a doplním, že najviac 7 dní do roka je to platené (ak potrebuje viac, tak jedine neplatené).
d0d0
02.10.07,10:39
A dokedy do akého veku dieťaťa môže matka čerpať OČR. Je veková hranica dieťaťa niekde stanovená ?
Ďakujem
Chobot
02.10.07,10:54
A dokedy do akého veku dieťaťa môže matka čerpať OČR. Je veková hranica dieťaťa niekde stanovená ?
Ďakujem

Nie, nie je. Ide o ošetrovanie člena rodiny, teda nemusí to byť len dieťa. Môže to byť kľudne aj ošetrovanie manželky, rodiča .... toho, kto do rodiny podľa ZP patrí.
bea
02.10.07,11:06
OČR je podľa môjho názoru do 10 rokov veku dieťaťa (ZP § 141 ods. 1). Alebo je to inak?
bea
02.10.07,11:09
Ja som v Drakovi zadávala skoro súčasne so zakladateľkou témy túto otázku:
Mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Čo si o tom poradcovia myslíte? Lebo ja si myslím, že ani k iným lekárom nie je vždy nevyhnutné, aby bolo sprevádzanie rodičom.
JAJA11
02.10.07,11:17
OČR je podľa môjho názoru do 10 rokov veku dieťaťa (ZP § 141 ods. 1). Alebo je to inak?

Tento paragraf hovorí len o ošetrovaní člena rodiny, obmedzenie tam nie je a preto je na lekárovi, aby zvážil stav chorého a vystavil OČR aj pre staršie dieťa, prípadne člena rodiny. Myslím, že v dnešnej dobe už neostávajú ľudia dobrovoľne doma, ak niekto ostáva, tak len preto, že to chorý potrebuje. Už to nie je výhodné ako kedysi. :rolleyes:
JAJA11
02.10.07,11:21
Ja som v Drakovi zadávala skoro súčasne so zakladateľkou témy túto otázku:
Mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Čo si o tom poradcovia myslíte? Lebo ja si myslím, že ani k iným lekárom nie je vždy nevyhnutné, aby bolo sprevádzanie rodičom.

Ono je neobvyklé, že 15-ročné dieťa je sprevádzané k zubárovi. Ale sú situácie, keď je to potrebné sprevádzať aj staršieho (zle znáša ošetrenie, môže odpadnúť). Preto by bolo možno dobré sa baviť s tou zamestnankyňou a požiadať ju, aby si v takomto prípade dala od lekára potvrdiť, že doprovod bol nutný.
Chobot
02.10.07,11:29
Ono je neobvyklé, že 15-ročné dieťa je sprevádzané k zubárovi. Ale sú situácie, keď je to potrebné sprevádzať aj staršieho (zle znáša ošetrenie, môže odpadnúť). Preto by bolo možno dobré sa baviť s tou zamestnankyňou a požiadať ju, aby si v takomto prípade dala od lekára potvrdiť, že doprovod bol nutný.

Ja by som to nevidel ako neobvyklé sprevádzať 15 ročné dieťa k zubárovi, ale to je vec názoru. Jedno je isté, že nevyhnutnosť potvrdí lekár na priepustke. A ak raz potvrdí aj sperevádzanie staršej osoby, zamestnávateľ to musí akceptovať.
Chobot
02.10.07,11:34
OČR je podľa môjho názoru do 10 rokov veku dieťaťa (ZP § 141 ods. 1). Alebo je to inak?

OČR a sprevádzanie k lekárovi sú dve osobitné veci. V každom prípade však to nie je obmedzené len vekom 10 rokov. Tých 10 rokov je pre niečo iné - treba si pozorne prečítať znenie paragrafov.
bea
02.10.07,11:34
Áno OČR nie je obmedzená vekom, už som na to prišla :-) Ale o čom je v § 141 ods. 1 táto veta? "Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy ..." To ide asi o to, že je zavreté zariadenie a pod.?
JAJA11
02.10.07,11:39
a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy ..."[/quote]

Ak majú napríklad v škole karanténu a deti majú menej ako desať, má právo rodič byť s ním doma, pritom ono nemusí byť choré.
d0d0
02.10.07,11:43
Ďakujem za odpovede. Tak to záleží na lekárovi, či napr. 13 ročný chlapec má tak závažné ochorenie, že musí byť doma niekto pri ňom a ošetrovať ho. Napr. či je imobilný a podobne. Pravdepodobne s diagnozou angíny pectoris by rodič s 13 ročným synom doma byť nemusel :) Nahlas uvažujem
Chobot
02.10.07,11:44
Áno OČR nie je obmedzená vekom, už som na to prišla :-) Ale o čom je v § 141 ods. 1 táto veta? "Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy ..." To ide asi o to, že je zavreté zariadenie a pod.?

Asi to bude zjavnejšie, ak sa to rozpíše pod seba:

Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za:
- čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz,
- počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166),
- karantény,
- ošetrovania chorého člena rodiny a
- počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Takto to už je zorzumiteľné, nie?
irma1
02.10.07,11:52
Ono je neobvyklé, že 15-ročné dieťa je sprevádzané k zubárovi. Ale sú situácie, keď je to potrebné sprevádzať aj staršieho (zle znáša ošetrenie, môže odpadnúť). Preto by bolo možno dobré sa baviť s tou zamestnankyňou a požiadať ju, aby si v takomto prípade dala od lekára potvrdiť, že doprovod bol nutný.

Zdá sa to byť neobvyklé, ale je to nevyhnutné. Lekár Ti dieťa mladšie ako 18 rokov vôbec nemusí ošetriť, ak je samé. Teraz musíš na začiatku ošetrenia podpísať tzv. informovaný súhlas s liečbou. Na to aby bol platný, ho musí podpísať plnoletá osoba.
JAJA11
02.10.07,11:57
Ja by som to nevidel ako neobvyklé sprevádzať 15 ročné dieťa k zubárovi, ale to je vec názoru. Jedno je isté, že nevyhnutnosť potvrdí lekár na priepustke. A ak raz potvrdí aj sperevádzanie staršej osoby, zamestnávateľ to musí akceptovať.

mimotemy Myslím, že už máloktoré dieťa má záujem, aby ho rodič sprevádzal v takom veku k lekárovi ;) (Ale hovorím, že niekedy sú situácie, keď to treba. Pamätám sa na mamičku, ktorá svojho syna sprevádzala aj v 17 na vyšetrenia, lebo sa o neho bála :o )
JAJA11
02.10.07,12:03
Zdá sa to byť neobvyklé, ale je to nevyhnutné. Lekár Ti dieťa mladšie ako 18 rokov vôbec nemusí ošetriť, ak je samé. Teraz musíš na začiatku ošetrenia podpísať tzv. informovaný súhlas s liečbou. Na to aby bol platný, ho musí podpísať plnoletá osoba.

Veď v závažných prípadoch je to jasné, ale ja nepoznám až tak veľa ľudí, ktorí chodia so svojimi staršími deťmi k lekárovi, ak idú, je to ten závažný prípad. mimotemy Mali ste počuť tú vzburu rodičov, keď nám na strednej škole povedali, že dieťa smie ísť k lekárovi zo školy, len ak ho vyzdvihne dospelá osoba. Rodičia sa radšej rozhodli dieťa neposlať do školy, aby ho potom nemuseli pýtať a tak často vymeškali namiesto 1 hodiny 5.
Manual
02.10.07,12:03
mimotemy Myslím, že už máloktoré dieťa má záujem, aby ho rodič sprevádzal v takom veku k lekárovi ;) (Ale hovorím, že niekedy sú situácie, keď to treba. Pamätám sa na mamičku, ktorá svojho syna sprevádzala aj v 17 na vyšetrenia, lebo sa o neho bála :o )
Tiež mimotemy ale úprimne povedané, dieťa ani nemá šancu rozhodovať či ho bude rodič doprevádzať alebo nie, až ten rodič nemá v práci čo na prácu a má deň zaplatený a chce z toho časovo niečo vyťažiť. Myslím, že každý zo svojho okolia také niečo pozná.
Katy a R
02.10.07,12:07
Ja som v Drakovi zadávala skoro súčasne so zakladateľkou témy túto otázku:
Mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Čo si o tom poradcovia myslíte? Lebo ja si myslím, že ani k iným lekárom nie je vždy nevyhnutné, aby bolo sprevádzanie rodičom.

Len by som chcela upozorniť – môže sa stať (aj sa stáva), že lekár takéto 15 ročné dieťa bez sprievodu rodiča neošetrí - väčšina detských lekárov (aj zubárov) to má na dverách vycapené.

O P-čku aj OČR-ke rozhoduje lekár, on predsa dáva potvrdenie! On si to aj musí obhájiť pri prípadnej kontrole.

mimotemy A k zubárovi potrebujú niekedy sprievod aj veľkí oteckovia!
JAJA11
02.10.07,12:08
Ďakujem za odpovede. Tak to záleží na lekárovi, či napr. 13 ročný chlapec má tak závažné ochorenie, že musí byť doma niekto pri ňom a ošetrovať ho. Napr. či je imobilný a podobne. Pravdepodobne s diagnozou angíny pectoris by rodič s 13 ročným synom doma byť nemusel :) Nahlas uvažujem

Ak má vysokú teplotu, tak mu lekár OČR určite vystaví
JAJA11
02.10.07,12:44
A k zubárovi potrebujú niekedy sprievod aj veľkí oteckovia![/quote]


mimotemy :) ;) :)
JAJA11
02.10.07,13:05
Zdá sa to byť neobvyklé, ale je to nevyhnutné. Lekár Ti dieťa mladšie ako 18 rokov vôbec nemusí ošetriť, ak je samé. Teraz musíš na začiatku ošetrenia podpísať tzv. informovaný súhlas s liečbou. Na to aby bol platný, ho musí podpísať plnoletá osoba.

mimotemy Dobrá haluz, hovoríme o tom ako deti skôr dospievajú, a odrazu treba s nimi chodiť k lekárovi do 18? Ja si pamätám, že som ako 10-ročná chodila sama k zubárovi, so svojimi deťmi som do 15 chodila k lekárovi, až mi pani doktorka povedala, že ak nemajú veľké problémy, že môžu prísť aj sami. Dnes už majú nad osemnásť, takže ani nestíham takéto veci sledovať. Ale zdá sa mi choré ak musím ísť s dieťaťom k lekárovi až do 18 rokov, ale výsledky v škole mi po 18. roku už nemusia zverejniť (ak si to dieťa nežiada) :rolleyes:
irma1
02.10.07,13:14
mimotemy Dobrá haluz, hovoríme o tom ako deti skôr dospievajú, a odrazu treba s nimi chodiť k lekárovi do 18? Ja si pamätám, že som ako 10-ročná chodila sama k zubárovi, so svojimi deťmi som do 15 chodila k lekárovi, až mi pani doktorka povedala, že ak nemajú veľké problémy, že môžu prísť aj sami. Dnes už majú nad osemnásť, takže ani nestíham takéto veci sledovať. Ale zdá sa mi choré ak musím ísť s dieťaťom k lekárovi až do 18 rokov, ale výsledky v škole mi po 18. roku už nemusia zverejniť (ak si to dieťa nežiada) :rolleyes:

Ale je to tak. Píšem z vlastnej skúsenosti, mám 17-ročnú dcéru. K detskej lekárke stačí, keď zavolám, že príde. Na odborné vyšetrenia chodím s ňou. Podpíšem, že súhlasím s navrhovanou liečbou. Ak treba prísť ešte raz alebo viackrát, opýtam sa, či musím prísť aj ja. Väčšinou už môže potom aj sama. Ale bez toho podpisu na začiatku ani nezačnú liečbu.
Nika
02.10.07,13:15
mimotemy Dobrá haluz, hovoríme o tom ako deti skôr dospievajú, a odrazu treba s nimi chodiť k lekárovi do 18? Ja si pamätám, že som ako 10-ročná chodila sama k zubárovi, so svojimi deťmi som do 15 chodila k lekárovi, až mi pani doktorka povedala, že ak nemajú veľké problémy, že môžu prísť aj sami. Dnes už majú nad osemnásť, takže ani nestíham takéto veci sledovať. Ale zdá sa mi choré ak musím ísť s dieťaťom k lekárovi až do 18 rokov, ale výsledky v škole mi po 18. roku už nemusia zverejniť (ak si to dieťa nežiada) :rolleyes:

To je síce pravda, ale množia sa aj sťažnosti na lekárov. Asi sa potrebujú nejako kryť...
irma1
02.10.07,13:23
To je síce pravda, ale množia sa aj sťažnosti na lekárov. Asi sa potrebujú nejako kryť...

To ale nie je súkromná iniciatíva lekárov. Píše sa to v nejakom zákone (možno o zdravotnej starostlivosti? Neviem presne.), že ťa musia informovať o navrhovanej liečbe aj prípadných nežiadúcich komplikáciách. A Ty musíš súhlasiť. Ako inak by dokázali, že Ťa informovali a že si súhlasila, keď by si to nedali podpísať?
ZuzanaP
03.10.07,06:18
mimotemy Z vlastnej skúsenosti viem, že občas je nevyhnutné mať so sebou sprievod k lekárovi. Mala som 20 rokov a také teploty, že som nevedela, kde som a bola som strašne rada, keď so mnou išla mamina k lekárke.mimotemy
Llívia
15.04.08,04:50
Ak máte niekto vzor tlačiva, ktoré potvrdzuje lekár pri sprevádzaní rodinného príslušníka, mohli by ste ho sem pripojiť? Nemyslím tým priepustku, ale tlačivo formátu A5, kam sa píše aj meno sprevádzajúceho, aj meno chorého a ich vzájomný príbuzenský vzťah. Ďakujem.
blake
08.08.08,16:50
Ahoj, chcem sa opýtať na prípad, keď zamestnanec v 12 hodinovej zmene išiel bez oznámenia nadriadenému na odborné vyšetrenie s 9 ročným dieťaťom. Jednalo sa o návštevu pedagogicko-psychologickej poradne.
Doniesol potvrdenie od obvodného lekára a aj z ped. psych. poradne.
Do zamestnania neprišiel celých 12 hodín. Nikomu nič neoznámil.
Ďakujem za radu ....
JAJA11
11.08.08,05:41
Ahoj, chcem sa opýtať na prípad, keď zamestnanec v 12 hodinovej zmene išiel bez oznámenia nadriadenému na odborné vyšetrenie s 9 ročným dieťaťom. Jednalo sa o návštevu pedagogicko-psychologickej poradne.
Doniesol potvrdenie od obvodného lekára a aj z ped. psych. poradne.
Do zamestnania neprišiel celých 12 hodín. Nikomu nič neoznámil.
Ďakujem za radu ....

Treba si preveriť, v ktorom čase bol u lekára, Potvrdenie sa dáva na čas nutný na návštevu lekára, nie na celý deň. Ak mal pracovať aj v čase, keď už u lekára nemohol byť (ordinačné hodiny sú len v určitom čase) a on neprišiel do práce, treba si preveriť, prečo tak spravil. :o
veronikasad
11.08.08,15:10
Ahoj, chcem sa opýtať na prípad, keď zamestnanec v 12 hodinovej zmene išiel bez oznámenia nadriadenému na odborné vyšetrenie s 9 ročným dieťaťom. Jednalo sa o návštevu pedagogicko-psychologickej poradne.
Doniesol potvrdenie od obvodného lekára a aj z ped. psych. poradne.
Do zamestnania neprišiel celých 12 hodín. Nikomu nič neoznámil.
Ďakujem za radu ....
Pozri § 144 Zákonníka práce :

§ 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
blake
13.08.08,17:59
Ďakujem za odpoveď .... :)