lubicahr
02.10.07,11:49
Sú mesačné zálohy vlastníkov bytov SVB /na UK, TUV, SV a energiu/ príjmom SVB? Jedná sa mi o to, či je povinnosť podľa zákona o účtovníctve účtovať v podvojnom účtovníctve. Lubka
Chobot
02.10.07,09:56
Sú mesačné zálohy vlastníkov bytov SVB /na UK, TUV, SV a energiu/ príjmom SVB? Jedná sa mi o to, či je povinnosť podľa zákona o účtovníctve účtovať v podvojnom účtovníctve. Lubka

Určite neide o príjem. Spoločenstvo len spravuje tieto prostriedky.

Keby to bol príjem, museli by to zdaniť, čo je proti logike.
svojar
03.10.07,02:53
Ale v účtovníctve to príjem je, tam žádná správa prostriedkov neexistuje.
A nie každý príjem je zdaniteľný. Viď pokyny pre účtovníctvo a dane pre SVB,všetko to už tu je, len treba hladať.
Elena Navrátilová
06.10.07,05:03
Ale v účtovníctve to príjem je, tam žádná správa prostriedkov neexistuje.
A nie každý príjem je zdaniteľný. Viď pokyny pre účtovníctvo a dane pre SVB,všetko to už tu je, len treba hladať.
Je to príjem ale hneď aj výdaj. Zaplatia sa zálohové, vyúčtovacie fa za poskytnuté energie, služby podľa evidenčných listov zálohových platieb /myslím, že ich označujú aj nákladové listy/. V konečnom dôsledku SVB sú neziskovky, založené za iným účelom ako podnikanie. Za príjem sa považuje poplatok za správu /oslobodený od dane v zmysle zákona o účtovníctve neziskoviek SVB/ a potom je príjem za prenájom, ktorý sa zas zdaňuje zrážkovou daňou. Až nad príjem 3 000 000,- je povinnosť viesť PU a aj zdaňovanie je potom o inom §. Takže ak Ti v účtovníctve výjde príjem nad
3 000 000,- /v tomto prípade sa za príjem považujú aj zálohové platby/, je povinnosť viesť PU. Myslím, že toto si chcela vedieť. Ak som sa "netrafila" prosím Ťa ešte skús trochu podrobnejšie zadať otázku. Ďakujem.
empaty
06.10.07,08:07
Sú mesačné zálohy vlastníkov bytov SVB /na UK, TUV, SV a energiu/ príjmom SVB? Jedná sa mi o to, či je povinnosť podľa zákona o účtovníctve účtovať v podvojnom účtovníctve. Lubka
Preddavky od vlastníkov bytov sú príjmom SVB. Sú však oslobodené od dane. Je povinnosť o nich účtovať v PÚ.
Janca
06.10.07,09:18
Ale v účtovníctve to príjem je, tam žádná správa prostriedkov neexistuje.
A nie každý príjem je zdaniteľný. Viď pokyny pre účtovníctvo a dane pre SVB,všetko to už tu je, len treba hladať.

Súhlasím - viď zákon o účtovníctve (§ 9 a bližšie usmernenie na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) pre SVB, kde je uvedené, čo sa rozumie pod pojmom "príjem") - nie zákon o dani z príjmov !