INGjakub
02.10.07,12:09
zdravim vsetkych co si tento message precitaju,

Zaujimalo by ma, ci by niekto nevedel poradit v nasledovnom. Mam ponuku sa dostat k velkemu pozemku, ktory je zatial evidovany na podnom fonde ako orna poda. Tato poda sa nachadza na lukrativnom mieste hlavne pre firmy a ich sidla, resp. sklady, distribucne centra atd...
Chcem sa sa spytat ci uz niekto ma skusenosti so zmenou ornej pody na stavebny pozemok. Aky je postup, co vsetko vybavit ( majoritne - minoritne), ake urady navstivit, co povyplnat (tlaciva, formulare...), proste ci by niekto nevedel napisat strucny postup ako sa to asi realizuje.

Dakujem
hanelie
02.10.07,10:42
čo hovorí územný plán?
je tá pôda samostatne alebo ako časť celku / nejakej role/
Chobot
02.10.07,10:45
zdravim vsetkych co si tento message precitaju,

Zaujimalo by ma, ci by niekto nevedel poradit v nasledovnom. Mam ponuku sa dostat k velkemu pozemku, ktory je zatial evidovany na podnom fonde ako orna poda. Tato poda sa nachadza na lukrativnom mieste hlavne pre firmy a ich sidla, resp. sklady, distribucne centra atd...
Chcem sa sa spytat ci uz niekto ma skusenosti so zmenou ornej pody na stavebny pozemok. Aky je postup, co vsetko vybavit ( majoritne - minoritne), ake urady navstivit, co povyplnat (tlaciva, formulare...), proste ci by niekto nevedel napisat strucny postup ako sa to asi realizuje.

Dakujem

Pozri si túto tému, tam sa popisuje podobný problém:

http://www.porada.sk/t56124-predaj-pozemku-na-stavebne-ucely.html
INGjakub
02.10.07,11:50
JE TO SAMOSTATNY CELOK, JE TO ASI ROLA MOMENTALNE, ALE NENI TO CAST, JE TO CELOK.
Chobot
02.10.07,11:55
JE TO SAMOSTATNY CELOK, JE TO ASI ROLA MOMENTALNE, ALE NENI TO CAST, JE TO CELOK.

To je jedno. Aj tak to musí byť najprv v územnom pláne zadefinované ako stavebné pozemky. Pokiaľ je to pole, tak z toho stavebný pozemok neurobíš.

Takže najprv si pozri územný plán rozvoja alebo navštív miestny úrad, odbor stavebný (alebo územno-plánovací), kde ti povedia, v akom výhľade sa na tom pozemku bude môcť stavať (5, 10, 20 rokov...)
hanelie
02.10.07,11:58
tak potom na MsÚ all OÚ si zisti či je súčasťou územného plánu, či sa tam v budúcnosti niečo plánuje, pokiaľ nie, tak treba navštíviť pozemkový úrad a požiadať o vyňatie z pôdneho fondu, čo to všetko obnáša sa bude odvíjať od bonity pôdy /charakteristika/ :)
hanelie
02.10.07,11:59
JA NEOPISUJEM:eek:
hanelie
02.10.07,12:01
To je jedno
nie je to jedno, pokiaľ je to súčasťou role, tak vyňatie z pôdneho fondu je takmer nemožné :rolleyes:
INGjakub
02.10.07,13:00
To je jedno. Aj tak to musí byť najprv v územnom pláne zadefinované ako stavebné pozemky. Pokiaľ je to pole, tak z toho stavebný pozemok neurobíš.

Takže najprv si pozri územný plán rozvoja alebo navštív miestny úrad, odbor stavebný (alebo územno-plánovací), kde ti povedia, v akom výhľade sa na tom pozemku bude môcť stavať (5, 10, 20 rokov...)

UZEMNY PLAN HOVORI ZE JE TAM POVOLENA VYSTAVBA DO VYSKY 4POSCH. BUDOVY, TAKZE ZASTAVBA JE POVOLENA, CIZE "ZELENA" PRE ZMENU Z TEJ ORNEJ PODY NA SP.
FINANCNE JE TO AKO NAROCNE, MYSLIM VYNATIE Z PODNEHO FONDU...PLUS AKE OSTATNE NAKALDY MI TAM VZNIKNU OD MOMENTU KED POZIADAM O VYNATIE PO TRANSFORMACIU NA SP???

ESTE DALSIA OTAZKA, PODA SA NACHADZA NA OKRAJI TRENCINA PRI DIALNICI, AKA JE ASI OPTIMALNA CENA KTORU SI MOZE PREDAJCA PYTAT ODO MNA. SOM OCHOTNY ZAPLATIT MAX 850 ZA M2..VOJDEM SA DO TOHO?

DIKI VSETKYM
hanelie
02.10.07,13:28
ESTE DALSIA OTAZKA, PODA SA NACHADZA NA OKRAJI TRENCINA PRI DIALNICI, AKA JE ASI OPTIMALNA CENA KTORU SI MOZE PREDAJCA PYTAT ODO MNA. SOM OCHOTNY ZAPLATIT MAX 850 ZA M2..VOJDEM SA DO TOHO?

cena sa bude odvíjať od viacerých faktorov:
1. lokalita
2.príjazd na pozemok
3.napojenie k ceste
4.IS
toto si pozisťuj a v realitke ti budú presne vedieť povedať ako sa pohybujú ceny
d3 !Ur3
02.10.07,15:31
Je tá nehnuteľnosť /rozumej orná pôda/ v intraviláne podľa územného plánu obce /mesta/?


M I E R
anet
03.10.07,09:15
Aky je postup, co vsetko vybavit ( majoritne - minoritne), ake urady navstivit, co povyplnat (tlaciva, formulare...), proste ci by niekto nevedel napisat strucny postup ako sa to asi realizuje.
Dakujem
My sme kupili ornu podu v extravilane obce na stavbu RD.
V podstate som len navstivila obvodný pozemkovy urad, ten mi dal papiere na vyplnenie (Ziadost o trvale odnatie polnohospodarskej pody, Ziadost o urcenie BPEJ. dolozili sme kopiu karastralnej mapy, list vlastnictva, suhlas starostky o vynati ornej pody a kolok 100,-Sk) Pozemkovy urad mi vydal rozhodnutie ze suhlasi s vynatim, poslal to na kataster a ked som si sla po nove LV uz som tam mala stavebnu parcelu). Bolo to v roku 2005, tak neviem mozno sa nieco zmenilo, mali by ste sa informovat na danom pozemkovom urade.
hanelie
03.10.07,09:35
Je tá nehnuteľnosť /rozumej orná pôda/ v intraviláne podľa územného plánu obce /mesta/?

alebo v extraviláne ?

V podstate som len navstivila obvodný pozemkovy urad, ten mi dal papiere na vyplnenie (Ziadost o trvale odnatie polnohospodarskej pody, Ziadost o urcenie BPEJ. dolozili sme kopiu karastralnej mapy, list vlastnictva, suhlas starostky o vynati ornej pody a kolok 100,-Sk) Pozemkovy urad mi vydal rozhodnutie ze suhlasi s vynatim, poslal to na kataster a ked som si sla po nove LV uz som tam mala stavebnu parcelu). Bolo to v roku 2005, tak neviem mozno sa nieco zmenilo, mali by ste sa informovat na danom pozemkovom urade.
ako ste poriešili skrývku humusového horizontu?
anet
03.10.07,10:30
ako ste poriešili skrývku humusového horizontu?
Podla podmienok pozemkoveho uradu som ju mala rozpriestriet na zostavajucej casti pozemku ktora ostala ornicou. (20 cm humusu)
Uprimne vsak, darovala som ju susedovi, ktory staval dom na kopci a potreboval ju.
V kazdom pripade zostala v obci ;)
Zita5
18.09.08,13:11
Nadviažem na názov tejto témy a poprosím o vyjadrenie k nasledovnému :

Obec zvolala schôdzu vlastníkov pozemkov - ktoré sa nachádzajú v katastri danej obce - intravilán . Na liste vlastníctva je to t.č. zapísané ako orná pôda .
Úzmený plán už k tejto časti existuje , len teraz obec mala na pláne , že uvedené pozemky od vlastníkov odkúpi za cenu ornej pôdy , vybuduje IS a cestu a potom im tie pozemky predá späť .:rolleyes:
Nakoľko ľudia neboli spokojní s týmto návrhom , obec zmenila taktiku , ak to tak môžem nazvať a zvolala schôdzu , kde vlastne dala vlastníkom na výber , že je na nich ako sa rozhodnú buď predajú , alebo darujú obci 10 m na vybudovanie cesty , ktorá je naplánovaná a bude pretínať tieto pozemky z dôvodu bytovej zástavby RD .Ževraj obec vybuduje IS a cestu a
s pozemkami si vlastníci budú môcť robiť čo chcú ....obec sa do pozemkov starať nebude .Vzniknú vlastne stavebné pozemky .

Moja otázka znie , ak sa vlastník rozhodne , že skutočne daruje obci na vybudovanie cesty napr. 2á , ako sa v darovacej zmluve poistí , alebo ako získa tú záruku , že ak darujem časť z pozemku obci , tak do dvoch rokov tam cesta aj bude vybudovaná ?To len ako príklad , lebo môže sa kľudne stať , že časti z pozemkov sa podarujú a obec nebude mať peniaze ... cestu vybuduje aj za 15 rokov ....... .

Čo s tým ? Ako by ste sa v tomto prípade rozhodli , resp. čo by sa malo zakomponovať do darovacej zmluvy .

Mohlo by vlastníkov pri takejo darovacej zmluve ešte niečo prekvapiť ?

Ďakujem za prípadné odpovede.
Zita5
19.09.08,06:05
posúvam
Petra Nová
19.09.08,06:29
Nadviažem na názov tejto témy a poprosím o vyjadrenie k nasledovnému :

Obec zvolala schôdzu vlastníkov pozemkov - ktoré sa nachádzajú v katastri danej obce - intravilán . Na liste vlastníctva je to t.č. zapísané ako orná pôda .
Úzmený plán už k tejto časti existuje , len teraz obec mala na pláne , že uvedené pozemky od vlastníkov odkúpi za cenu ornej pôdy , vybuduje IS a cestu a potom im tie pozemky predá späť .:rolleyes:
Nakoľko ľudia neboli spokojní s týmto návrhom , obec zmenila taktiku , ak to tak môžem nazvať a zvolala schôdzu , kde vlastne dala vlastníkom na výber , že je na nich ako sa rozhodnú buď predajú , alebo darujú obci 10 m na vybudovanie cesty , ktorá je naplánovaná a bude pretínať tieto pozemky z dôvodu bytovej zástavby RD .Ževraj obec vybuduje IS a cestu a
s pozemkami si vlastníci budú môcť robiť čo chcú ....obec sa do pozemkov starať nebude .Vzniknú vlastne stavebné pozemky .

Moja otázka znie , ak sa vlastník rozhodne , že skutočne daruje obci na vybudovanie cesty napr. 2á , ako sa v darovacej zmluve poistí , alebo ako získa tú záruku , že ak darujem časť z pozemku obci , tak do dvoch rokov tam cesta aj bude vybudovaná ?To len ako príklad , lebo môže sa kľudne stať , že časti z pozemkov sa podarujú a obec nebude mať peniaze ... cestu vybuduje aj za 15 rokov ....... .

Čo s tým ? Ako by ste sa v tomto prípade rozhodli , resp. čo by sa malo zakomponovať do darovacej zmluvy .

Mohlo by vlastníkov pri takejo darovacej zmluve ešte niečo prekvapiť ?

Ďakujem za prípadné odpovede.
Vyjadrím sa k tej časti zadania, ktorá sa týka darovacej zmluvy. Myslím, že si si skoro sama odpovedala na svoju otázku. Ak vlastníci uzavrú darovacie zmluvy s obcou, potom stav, ktorý bude po darovaní nasledovať, sa dá volne parafrázovať takto: Darujte! ... a zabudnite! Vlastníci môžu dať čokoľvek do darovacej zmluvy , rôzne podmienky. Lenže Občiansky zákonník stanovuje jedinú podmienku na vrátenie daru, a tá je zakotvená v § 630 Obč. zák. takto: Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Obec tieto podmienky pre vrátenie daru nemôže nikdy naplniť. Možno by sa mala darovacia zmluva uzavrieť ako prísľub vlastníkov, že obci bezplatne prenechajú časť pozemkov na stavbu hneď, ako začne so stavebnými prácami na základe platného stavebného povolenia. Možno by to bolo treba spresniť, vzhľadom registráciu v katastri nehnuteľností.
Zita5
19.09.08,06:40
Vyjadrím sa k tej časti zadania, ktorá sa týka darovacej zmluvy. Myslím, že si si skoro sama odpovedala na svoju otázku. Ak vlastníci uzavrú darovacie zmluvy s obcou, potom stav, ktorý bude po darovaní nasledovať, sa dá volne parafrázovať takto: Darujte! ... a zabudnite! Vlastníci môžu dať čokoľvek do darovacej zmluvy , rôzne podmienky. Lenže Občiansky zákonník stanovuje jedinú podmienku na vrátenie daru, a tá je zakotvená v § 630 Obč. zák. takto: Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Obec tieto podmienky pre vrátenie daru nemôže nikdy naplniť. Možno by sa mala darovacia zmluva uzavrieť ako prísľub vlastníkov, že obci bezplatne prenechajú časť pozemkov na stavbu hneď, ako začne so stavebnými prácami na základe platného stavebného povolenia. Možno by to bolo treba spresniť, vzhľadom registráciu v katastri nehnuteľností.

Presne toto som mala na mysli , lebo viem si predstaviť darovaciu zmluvu s rodinným príslušníkom a viem aj to , že ak hrubo porušuje dobré mravy , tak môžem dar vziať späť . Ale s obcou som si to nevedela predstaviť .

Hrubo vyznačené v texte , to ma teda nenapadlo , ale skúsim sa na to zamerať , páči sa mi to čo si navrhla ,skúsim sa na to zamerať , uvidím aký to bude mať ohlas .

Obec má pripraviť návrh darovacej zmluvy , ktorá príde každému vlastníkovi domov s tým , že bude mať určený čas si ju preštudovať , zmeniť resp.doplniť .Práve preto sa na to už informujem vopred .

Ďakujem za odpoveď a oceňujem aspoň takouto cestou , nakoľko v tejto téme sa ocenenie nedá udeliť .
Zita5
19.09.08,09:40
Petra , práve ma napadlo:

je možné aby obec dostala stavebné povolenie na vybudovanie cesty na cudzích pozemkoch ? Ak by sa teda dal prísľub , ale obec by vlastne ešte nebola vlastníkom pozemku . Čo v takom prípade ?
Karas Milan
19.09.08,16:07
Petra , práve ma napadlo:

je možné aby obec dostala stavebné povolenie na vybudovanie cesty na cudzích pozemkoch ? Ak by sa teda dal prísľub , ale obec by vlastne ešte nebola vlastníkom pozemku . Čo v takom prípade ?




1, Úzmený plán už k tejto časti existuje , len teraz obec mala na pláne , že uvedené pozemky od vlastníkov odkúpi za cenu ornej pôdy , vybuduje IS a cestu a potom im tie pozemky predá späť .:rolleyes:
2, dala vlastníkom na výber , že je na nich ako sa rozhodnú buď predajú , alebo darujú obci 10 m na vybudovanie cesty
3, ak sa vlastník rozhodne , že skutočne daruje obci na vybudovanie cesty napr. 2á


Ahoj.

Neviem , či aj obci , ale na vydanie stavebného povolenia musíš byť vlastník , alebo mať súhlas vlastníka ( to následne prináša ťarchu do LV).

1, to bol plán biznismana , alebo obce ?
2, a keď sa jeden zatne , že mu tie dve možnosti nevyhovujú , postaví obec most nad jeho pozemkom ?
3, vlastník - obcomil
4, ja by som radil poradie (ak tam vlastníci chú mať cestu a tým aj stavebné pozemky)
- súhlas
- predaj
- darovanie

Ka Mil
Petra Nová
19.09.08,19:34
Petra , práve ma napadlo:
je možné aby obec dostala stavebné povolenie na vybudovanie cesty na cudzích pozemkoch ? Ak by sa teda dal prísľub , ale obec by vlastne ešte nebola vlastníkom pozemku . Čo v takom prípade ?
Ja si myslím, že stavebné povolenie je možné vydať. V konaní o vydanie stavebného povolenia podľa § 58 ods.2 SZ stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. Podľa § 139 ods.1 pod pojmom "iné práva k pozemkom a stavbám" použitým v spojení "vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich" sa podľa povahy prípadu rozumie: a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy alebo dohody o budúcej kúpnej zmluve, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu, ..... atď. Darovacia zmluva vo forme sľubu poskytnutia daru je svojim charakterom budúcou zmluvou o prevode vlastníctva pozemku, ale je bezodplatnou zmluvou. Preto nie je dôvod , aby na jej základe nemohlo byť vydané stavebné povolenie, ak je možné vydať stavebné povolenie na základe zmluvy o budúcej kúpnej zmluve.
K obsahu darovacej zmluvy. Písomná darovacia zmluva je platná dňom podpisu darcu a obdarovaného. V takejto darovacej zmluve by bolo potrebné dohodnúť odkladaciu podmienku, na splnení ktorej závisí, či právne následky zmluvy nastanú tak, že zmluva nadobudne účinnosť . Takýmto splnením odkladacej podmienky by mohlo byť práve vydanie stavebného povolenia na konkrétnu stavbu a dňom nadobudnutia účinnosti darovacej zmluvy by bol deň nadobudnutia právoplatnosti stavebného povolenia. To uvádzam ako príklad. Môže byť dohodnuté niečo úplne iné. Dohodnutie odkladacej podmienky má ten význam, že ak by bol podaný návrh na vklad darovacej zmluvy, ktorá nenadobudla účinnosť v dôsledku nesplnenia odkladacej podmienky, kataster by musel návrh na vklad zamietnuť. Pri uzatváraní darovacích zmlúv s obcou je možné dohodnúť aj ďalšie iné podmienky. Ale otázka účinnosti zmluvy je asi najdôležitejšia. Inak neviem pochopiť, ako sa obci podarilo „zblbnúť“, svojich občanov natoľko, že jej chcú darovať svoje pozemky.
Karas Milan
20.09.08,03:34
Inak neviem pochopiť, ako sa obci podarilo „zblbnúť“, svojich občanov natoľko, že jej chcú darovať svoje pozemky.


Ahoj.

Jedine že má starostka pekné modré oči = vlastník je zhypnotizovaný.

Ka mil
Zita5
20.09.08,05:56
Inak neviem pochopiť, ako sa obci podarilo „zblbnúť“, svojich občanov natoľko, že jej chcú darovať svoje pozemky.

Bol to návrh ,ktorý obec predniesla vlastníkom pôdy . Vypadá to tak, aspoň čo odhadujem ,že 90% vlastníkov by súhlasilo s darovaním .No však je možné , že keď si to vlastníci nechajú prejsť hlavou, tak sa to môže obrátiť .Obec apeluje na ľudí tým , že na pozemkoch potom nebudú môcť nikdy robiť výstavbu RD , že jednoducho nevydá stavebné povolenie a pozemky zostanú ornou pôdou a budú mať nižšiu hodnotu ako stavebný .No to mi je jasné .Vraj dajú vybudovať IS a cestu na náklady obce . Len sa mi to nejako nepozdáva.Sa mi to zdá také na prvý pohľad jednoduché - Vy darujte - my vybudujeme .
Inak už bolo spomenuté aj vyvlastnenie určitej časti pod plánovanou cestou , tak vypadá to tak , že ak nedáte dobrovoľne tak to zoberieme cestou vyvlastnenia .

Takže, územný plán bol schválený , je vyhotovená urbanistická štúdia podľa ktorej to vypadá , že niektorí ľudia kvôli ceste prídu o celé pozemky - či s tým budú súhlasiť neviem .
Cesta je naplánovaná medzi budúcou zástavbou .Čo ma zaráža , že urbanistickú štúdiu vlastne ani neviem kto schvaľoval . Projektant pospájal časti pozemkov , čo mne sa nepáči a obec povie , však Vy vlastníci si to medzi sebou vysporiadajte .

Nepáči sa mi ani to , že projektant vytvorí napr. z 20 árového pozemku dva stavebné pozemky .Je zakreslený dom a za ním zeleň na prevažnej väčšine plochy . Nevyznám sa v tomto či má na to právo mi takto rozparcelovať pozemok , alebo nie .Ale to som už asi mimo témy .
Petra Nová
21.09.08,18:46
Bol to návrh ,ktorý obec predniesla vlastníkom pôdy . Vypadá to tak, aspoň čo odhadujem ,že 90% vlastníkov by súhlasilo s darovaním .No však je možné , že keď si to vlastníci nechajú prejsť hlavou, tak sa to môže obrátiť .Obec apeluje na ľudí tým , že na pozemkoch potom nebudú môcť nikdy robiť výstavbu RD , že jednoducho nevydá stavebné povolenie a pozemky zostanú ornou pôdou a budú mať nižšiu hodnotu ako stavebný .No to mi je jasné .Vraj dajú vybudovať IS a cestu na náklady obce . Len sa mi to nejako nepozdáva.Sa mi to zdá také na prvý pohľad jednoduché - Vy darujte - my vybudujeme .
Inak už bolo spomenuté aj vyvlastnenie určitej časti pod plánovanou cestou , tak vypadá to tak , že ak nedáte dobrovoľne tak to zoberieme cestou vyvlastnenia .

Takže, územný plán bol schválený , je vyhotovená urbanistická štúdia podľa ktorej to vypadá , že niektorí ľudia kvôli ceste prídu o celé pozemky - či s tým budú súhlasiť neviem .
Cesta je naplánovaná medzi budúcou zástavbou .Čo ma zaráža , že urbanistickú štúdiu vlastne ani neviem kto schvaľoval . Projektant pospájal časti pozemkov , čo mne sa nepáči a obec povie , však Vy vlastníci si to medzi sebou vysporiadajte .

Nepáči sa mi ani to , že projektant vytvorí napr. z 20 árového pozemku dva stavebné pozemky .Je zakreslený dom a za ním zeleň na prevažnej väčšine plochy . Nevyznám sa v tomto či má na to právo mi takto rozparcelovať pozemok , alebo nie .Ale to som už asi mimo témy .
Celé sa mi to zdá divné. Argumentácia obce, že bez darovania pozemkov "nebude výstavba rodinných domov, nevydá stavebné povolenia, cena pozemkov zostane nízka", je veľmi pochybná. Na pozemky v zastavanej časti obce , ktoré sú poľnohospodárskou pôdou, ak ich časť do 1 000m2 sa použije na nepoľnohospodárske účely, teda aj na výstavbu, nie je potrebné rozhodnutie o odňatí poľnohospodárskej pôdy. Z tohto hľadiska sú fakticky stavebnými pozemkami, a tak za ne treba aj platiť v prípade ich prevodu.
V celku je jasné, že ak sa má obec rozvíjať, treba cesty a IS. Ale určite by stálo zato pozrieť sa na schválené územnoplánovacie dokumenty, aj na schválenie urbanistickej štúdie. Najmä, či boli schválené platne. No a za dva roky budú nové obecné voľby a všetko môže byť inak. Môže byť zvolený iný starosta, aj iní poslanci. Ja osobne by som sa hrozby vyvlastňovania nebála . Je jednoduché povedať „vyvlastníme“ , ale komplikované vykonať. Pri rokovaniach s obcou by som tvrdo presadzovala predaj pozemkov za trhovú hodnotu stavebných pozemkov. Neviem, či sa nemýlim, ale mne to podľa správania sa obce vychádza tak, že jedni občania by sa mali bezplatne zriecť svojho majetku v prospech iných občanov, aby im umožnili výstavbu rodinných domov, a iní vlastníci pozemkov, týmto stavebníkom budú predávať pozemky na výstavbu, ako stavebné pozemky. To sa mi zdá nielen obecne nespravodlivé. Takže na takúto ústretovosť jedných vlastníkov, na prospech druhých vlastníkov, ktorú organizuje obec, nie je žiadny dôvod. Alebo som to celé nesprávne pochopila.
Zita5
22.09.08,08:17
Celé sa mi to zdá divné. Argumentácia obce, že bez darovania pozemkov "nebude výstavba rodinných domov, nevydá stavebné povolenia, cena pozemkov zostane nízka", je veľmi pochybná. Na pozemky v zastavanej časti obce , ktoré sú poľnohospodárskou pôdou, ak ich časť do 1 000m2 sa použije na nepoľnohospodárske účely, teda aj na výstavbu, nie je potrebné rozhodnutie o odňatí poľnohospodárskej pôdy. Z tohto hľadiska sú fakticky stavebnými pozemkami, a tak za ne treba aj platiť v prípade ich prevodu.
V celku je jasné, že ak sa má obec rozvíjať, treba cesty a IS. Ale určite by stálo zato pozrieť sa na schválené územnoplánovacie dokumenty, aj na schválenie urbanistickej štúdie. Najmä, či boli schválené platne. No a za dva roky budú nové obecné voľby a všetko môže byť inak. Môže byť zvolený iný starosta, aj iní poslanci. Ja osobne by som sa hrozby vyvlastňovania nebála . Je jednoduché povedať „vyvlastníme“ , ale komplikované vykonať. Pri rokovaniach s obcou by som tvrdo presadzovala predaj pozemkov za trhovú hodnotu stavebných pozemkov. Neviem, či sa nemýlim, ale mne to podľa správania sa obce vychádza tak, že jedni občania by sa mali bezplatne zriecť svojho majetku v prospech iných občanov, aby im umožnili výstavbu rodinných domov, a iní vlastníci pozemkov, týmto stavebníkom budú predávať pozemky na výstavbu, ako stavebné pozemky. To sa mi zdá nielen obecne nespravodlivé. Takže na takúto ústretovosť jedných vlastníkov, na prospech druhých vlastníkov, ktorú organizuje obec, nie je žiadny dôvod. Alebo som to celé nesprávne pochopila.

Petra veľmi pekne Vám ďakujem za vyjadrenie sa k danej záležitosti , zatiaľ je to v štádiu rozpracovanosti a čakania na Kúpne zmluvy resp. darovacie zmluvy , obec má zaslať každému vlastníkovi návrh . Je to ako v bludnom kruhu , nemám z toho dobrý pocit a možno by bolo vhodné nájsť na to aj právnika .
morticia
08.10.08,05:28
Ahoj, lepšie je počkať na vyvlastnenie.
Aspoň za pôdu dostaneš cenu stanovenú znaleckým posudkom a vyvlastnenie je možné podľa §108 staveb. zákona, je to na verejný účel.
Keď daruješ, nedostaneš nič, takto aspoň cenu stanovenú znaleckým posudkom. Nestratíš nič.
NInive
08.10.08,06:49
Stavebné povolenie nieje možné vydať v prípade, že na pozemok chýba prístupna komunikácia patriaca obci, resp. ide o štátnu komunikáciu. Ak by sa na váš pozemok dalo dostať len cez pozemky niekoho iného, tak vám to nevydajú, resp môžu so súhlasom majiteľov dotknutých pozemkov. Aj to by sa však stalo možno len výnimočne. V podstate si neviem predstaviť pozemky v intraviláne bez prístupovej komunikácie. Na prstoch oboch rúk nespočítam koľko m2 nám kedysi vyvlastnili na štátne cesty. Dnes to však je komplikovanejšie. Máme jeden pozemok, ktorého časť je intravilán a časť extravilán. Tieto pozemky pretína poĽná cesta využívaná družstevníkmi. Neviem o nikom, kto by mal výhrady. V prípade schválenia územného plánu, majú ľudia razom 2 pozemky na predaj, čo je paráda.
Inak ak s tým nesúhlasíte, tak sa nič nedeje. Obec vás nemôže donútiť urobiť niečo, čo nechcete. Takže štúdia je jedna vec, realita druhá. Obec dáva možnosť zmeniť do budúcnosti zástavbu, resp.dať do obehu nové pozemky.