maria1980
23.02.05,13:16
Rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom úplne chápem, ale nikde sa neviem dočítať, že či v PÚ musím robiť rozdiel medzi nimi. napr. Z auta kúpeného v máji roku 2004 som odpísala 25 %. Musím si evidovať aj učtovné odpisy?
ZuzanaA
23.02.05,12:19
Nie je uvedené, že MUSÍ byť rozdiel medzi daňovým a účtovnými, účtuješ iba o účtovných odpisoch, daňové sa vykazujú až v daňovom priznaní. Veľa firiem má DO = UO, je to na vlastnom uvážení.
Janca
23.02.05,12:52
Evidovat UO aj DO by si mala na karte HM. Rozdiel medzi nimi vykazujes v PD. Vyhlasenie DO=UO uz nieje priechodne u vsetkych kontrolorov, lebo je to metodicky nespravne. Ako pise ZuzanaA, je to na na kazdeho vlastnom uvazeni, ako to bude obhajovat.
Priklad: nakup HM zaciatkom decembra. Uctovne jeden mesiac, danovo cely rok. Uz neexistuje nizsia sadzba v l. roku odpisovania, kde boli takeho rozdiely zohladnene v percente odpisu.
Ja som mala v minulosti tiez toto vyhlasenie, ale od predminuleho roka vsetok stary majetok som doodpisovala po starom a novy s rozdielnymi odpismi.
Luna
23.02.05,13:02
O odpisoch je tu na porade popísané viac ako dosť.Môj názor je,že každá učtovná jednotka by mala účtovné odpisy robiť podľa opotrebenia majetku,riadiť sa zákonom o účtovníctve.Daňové odpisy rieši zákon o dani z príjmu.Účtovné odpisy pri autách robím podľa najazdených kilometrov.Trochu mi robí problém ako stanoviť účtovné odpisy pri PC.
Janca
23.02.05,13:04
Snad len podla toho na ktorom co robis. Napr. pre nasich programatorov je PC zastaraly po roku, hoci mne na ucto postacuje na 4-5 rokov. Takze kazdy asi indivindualne.
adamt
23.02.05,13:17
Čudoval by som sa firme ktorá funguje 3-4 roky a má rovnajú sa jej daňové a účtovné odpisy veď zákon o dani z príjmu za posledné roky niekoľko krát už zmenil sadzby pre daňové odpisy (napríklad u budov a stavieb). Účtovné odpisy si stanov ako chceš je na organizácii - a o nich účtuj. Dokonca ich môžeš časom aj prehodnotiť a zmeniť !!!
Ale pozor meniť môžeš len účtovné odpisy.
maria1980
23.02.05,13:20
Ďakujem Vám. Niekedy v tom mám poriadny chaos.