Dada
02.10.07,12:49
Ak máme jednozmenný denný pracovný čas, môže zamestnávateľ nariadiť nočnú prácu zamestnancom?
Zita4
02.10.07,11:00
Môže nariadiť prácu nadčas do 150 h ročne. (§ 97 ods. 7 ZP)
Dada
02.10.07,11:02
Čiže nepatrí im príplatok za prácu v noci, ak je to práca nadčas?
Zita4
02.10.07,11:02
Ak pracujú v noci a nadčas, patrí im príplatok nočný aj nadčasový.
Dada
02.10.07,11:04
Aj v takom prípade, keď tie nočné sú len občasné???
Zita4
02.10.07,11:06
Aj v takom prípade, keď tie nočné sú len občasné???
Je jedno, či sú len občas, ak pracuje po 22:00 hodine - do 06:00 hod., má nárok na príplatok za prácu v noci. ( § 98 a 123 ZP)
Dada
02.10.07,11:07
A to obmedzenie nadčasov na 8 hodín týždenne? Môžu potom mať 2 nočné v priebehu týždňa? To by bolo 16 hodín nadčasu v týždni.
Dada
02.10.07,11:08
Je jedno, či sú len občas, ak pracuje po 22:00 hodine - do 06:00 hod., má nárok na príplatok za prácu v noci. ( § 98 a 123 ZP)

Čiže ten nočný príplatok sa vzťahuje len na tie odpracované hodiny, ktoré sú po 22.00 hodine? Na tie do 22.00 hodiny je len príplatok za nadčas?
Zita4
02.10.07,11:09
§ 97 ods. 6) ZP: Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
Dada
02.10.07,11:10
Takže by mali mať pracovníci posúdenie zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci?
Zita4
02.10.07,11:11
Čiže ten nočný príplatok sa vzťahuje len na tie odpracované hodiny, ktoré sú po 22.00 hodine? Na tie do 22.00 hodiny je len príplatok za nadčas?
Pozri si tie paragrafy, čo som ti napísala, tam je to presne. Nočná práca je od 22:00 do 06:00 h.
Zita4
02.10.07,11:12
Takže by mali mať pracovníci posúdenie zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci?
Určite áno.
laila
07.11.07,08:45
ja by som sa vratila k nocnej praci,
nas zamestnanec obcas vykona pracu napr. do 1 hod. v noci (2-3x rocne)
Podla parag.98 (2) a/ myslim, ze to nie je zamestanec ktory vykonava prace, ktore vyzaduju, aby sa pravidelne vykonavali prace v noci, a nie je to zamestnanec podla b/ takze napriek tomu ma narok na mzdove zvyhodnenie za nocnu pracu?
Ak nevykonava pravidelne nocnu pracu, tak nie je povinny(zamestnavatel) upozornit prislusny inspektorat prace?
laila
08.11.07,08:47
a mne poradí niekto v tomto?:

nas zamestnanec obcas vykona pracu napr. do 1 hod. v noci (2-3x rocne)
Podla parag.98 (2) a/ myslim, ze to nie je zamestanec ktory vykonava prace, ktore vyzaduju, aby sa pravidelne vykonavali prace v noci, a nie je to zamestnanec podla b/ takze napriek tomu ma narok na mzdove zvyhodnenie za nocnu pracu?
Ak nevykonava pravidelne nocnu pracu, tak nie je povinny(zamestnavatel) upozornit prislusny inspektorat prace?
Katka91
11.11.07,11:43
Aj ja prosím o radu - keď zamestnanec nastúpi na nočnú zmenu napr. 30.9. o 22.00 a končí ráno 1.10. o 6.00 - ako mu započítate hodiny? Kedysi sme to robili jednoducho - celých osem hodín sa mu započítalo do septembra. Ale neviem či je to správne, resp. či sa ničo v tom nezmenilo - teda či mám počítať do septembra 4 hodiny a do októbra zvyšné 4.
petacuckova
21.10.08,06:31
Dobrý deň. Od nového roka sme dostali mimoriadnu zákazku a mali by sme prejsť z jednosmennej prevádzky na trojsmennú. Chcem sa spýtať, ako to je s odmeňovaním. Pri poobednej smene mu budem rátať mzdu tak ako pri dennej, len pri nočnej mu dám príplatok za nočnú ? A ohľadom prechodu na trojsmennú prevádzku :
Treba niekde túto skutočnosť nahlásiť ? ( počula som vraj na Úrad práce ) . Vraj musí mať lekárske potvrdenie, že môže nočnú prácu vykonávať. A koľko hodín nočnej práce môže vykonávať do týždňa ?
Ďakujem za každú cennú radu.
petacuckova
22.10.08,09:08
Vie mi prosím niekto poradiť ?
veronikasad
22.10.08,19:23
Dobrý deň. Od nového roka sme dostali mimoriadnu zákazku a mali by sme prejsť z jednosmennej prevádzky na trojsmennú. Chcem sa spýtať, ako to je s odmeňovaním. Pri poobednej smene mu budem rátať mzdu tak ako pri dennej, len pri nočnej mu dám príplatok za nočnú ? A ohľadom prechodu na trojsmennú prevádzku :
Treba niekde túto skutočnosť nahlásiť ? ( počula som vraj na Úrad práce ) . Vraj musí mať lekárske potvrdenie, že môže nočnú prácu vykonávať. A koľko hodín nočnej práce môže vykonávať do týždňa ?
Ďakujem za každú cennú radu.
123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.

(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

A ešte tento § :

§ 98
Nočná práca
Na začiatok

(1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

(2) Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý

a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo
b) ktorý pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.

(3) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci

a) pred zaradením na nočnú prácu,
b) pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok,
c) kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce,
d) ak o to požiada tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov.

(4) Náklady za posúdenie zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ podľa osobitného predpisu.

(5) Pracovisko, na ktorom sa pracuje v noci, je zamestnávateľ povinný vybaviť prostriedkami na poskytnutie prvej pomoci vrátane zabezpečenia prostriedkov umožňujúcich privolať rýchlu lekársku pomoc.

(6) Zamestnávateľ je povinný pravidelne prerokúvať so zástupcami zamestnancov organizáciu práce v noci. Zamestnávateľ je povinný zaistiť zamestnancom pracujúcim v noci bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zodpovedajúcu charakteru ich práce a zabezpečiť, aby ochranné a preventívne služby alebo zariadenia týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci boli pre zamestnancov pracujúcich v noci vždy k dispozícii a aby boli rovnocenné s tými, ktoré majú k dispozícii ostatní zamestnanci.

(7) Zamestnávateľ, ktorý pravidelne zamestnáva zamestnancov v noci, je povinný upovedomiť o tejto skutočnosti príslušný inšpektorát práce a zástupcov zamestnancov, ak si to vyžadujú.

(8) Zamestnávateľ je povinný u zamestnanca pracujúceho v noci rozvrhnúť ustanovený týždenný pracovný čas tak, aby priemerná dĺžka pracovnej zmeny neprekročila osem hodín v dobe najviac štyroch kalendárnych mesiacov po sebe nasledujúcich, pričom pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny zamestnanca pracujúceho v noci sa vychádza z päťdenného pracovného týždňa.

(9) Pracovný čas u zamestnanca vykonávajúceho ťažkú telesnú prácu alebo ťažkú duševnú prácu, alebo prácu, pri ktorej by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia, nesmie presiahnuť osem hodín v priebehu 24 hodín. Zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov v súlade s právnymi predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vymedzí okruh ťažkých telesných prác alebo ťažkých duševných prác, alebo prác, pri ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia.
vema
20.01.09,09:20
Príplatok za nočnú smenu je najmenej 20% min. mzd. nároku t.j. teraz 10,23sk a 0,3395 €. na hodinu. My máme fond pracovnej doby 7,5hod. musím to prepočítať, alebo môžem použiť tento výpočet.Už tu bola o tom reč, ale nemôžem to pohladať. Ďakujem
janber
29.01.09,12:10
Nočný príplatok je počítaný od januára 2009 s minimálneho mzdového nároku v €.....tzn. 20% z 1,6980 čiže 0,3396 €
vema
29.01.09,14:58
Nočný príplatok je počítaný od januára 2009 s minimálneho mzdového nároku v €.....tzn. 20% z 1,6980 čiže 0,3396 €Ak je to odpoveď pre mňa, tak ďakujem. Čiže použijem 0,3396€.