ekonom99
02.10.07,15:25
Nájomca končí v prenajatých priestoroch svoju činnosť. Nedoodpisoval technické zhodnotenie. Zostatkovú cenu zaúčtuje na 551? Je ZC daňovo uznatelná?
betka
02.10.07,15:08
Ano. ZC bude daňovým výdavkom v tom prípade, ak pôjde o odplatný prevod. Prenajímateľ odkúpi od Vas TZ bud v tejto ZC, alebo v cene na akej ste sa dohodli.

Ak však pôjde o bezodplatný prevod, ZC nebude Vašim danovým výdavkom. A pre prenajímateľa to bude znamenať nepeňažný príjem.
ekonom99
03.10.07,07:59
dakujem za odpoved. Ak ešte môžem, mám ešte další dotaz: K dohode o odkúpení ZC nedôjde. Ako zdaní nájomca nepeňažný príjem, ked nevie výšku zhodnotenia a nechce ani prevziať kopie dokladov. Za druhé: prečo by zdaňoval technické zhodnotenie napr. 1 mil., ked s ním nesúhlasí? Môže vlatne požadovať uvedenie vecí do pôvodného stavu a potom by nič nezdaňoval? Prajem pekný deň.
Danila
03.10.07,09:27
dakujem za odpoved. Ak ešte môžem, mám ešte další dotaz: K dohode o odkúpení ZC nedôjde. Ako zdaní nájomca nepeňažný príjem, ked nevie výšku zhodnotenia a nechce ani prevziať kopie dokladov. Za druhé: prečo by zdaňoval technické zhodnotenie napr. 1 mil., ked s ním nesúhlasí? Môže vlatne požadovať uvedenie vecí do pôvodného stavu a potom by nič nezdaňoval? Prajem pekný deň.
Ja vidím problém v nájomnej zmluve. Pretože TZ prenajatého majetku je možné odpisovať za istých podmienok:
- k vykonaniu TZ je potrebný súhlas vlastníka,
- nájomca má na odpisovanie súhlas vlastníka,
- vstupná cena u vlastníka nebola zvýšená o sumu TZ,
- TZ môže odpisovať nájomca len po dobu trvania nájomného vzťahu.

O sume TZ teda vedieť mal. Je potrebné vedieť dôvody skončenia zmluvného vzťahu. Bez týchto informácií a obsahu zmluvy nie je možný jednoznačný záver.