raya1
02.10.07,15:10
Ako domov, potrebujeme dosť často také menšie opravy ( soc. zariadenia, .....)
Bude to v poriadku, ak oslovíme podnik služieb, ktorý by nám tieto opravy vždy vykonal vtedy , keď to bude aktuálne a raz do mesiaca nám ich vyfakturuje ?
Nebudú tam vykázané nejaké prvky závislej práce, alebo práce na dohodu ?
ZDENIELA
02.10.07,13:13
Ja by som to riešila na základe zmluvy o dielo.
:confused: A keď tak rozmýšľam, oni tie orpavy budú robiť zrejme vlastným náradím a nie náradím Vaším ... alebo nie?
Podľa mňa v pohode zmluva o dielo a faktúrky na základe zmluvy
hanelie
02.10.07,13:16
Závislá práca versus SZČO



Za závislú prácu (§ 1 ods. 2) sa považuje práca, ktorá vykazuje všetky nasledovné atribúty:

prácu vykonáva osobne zamestnanec,
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa, prácou vytvorené produkty alebo služby majú "meno" (označenie výrobcu) zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva od zamestnávateľa mzdu (práca v pracovnom pomere) alebo odmenu (práca na dohodu),
zamestnanec má určený pracovný čas,
ostatné náklady, potrebné na vykonanie práce, sú nákladmi zamestnávateľa (napr. nákup materiálov, spotreba energií, financovanie priestorov, údržby, réžie...),
prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
konečná zodpovednosť na výsledku je na zamestnávateľovi, napr. prípadné reklamácie chybného tovaru alebo služby zo strany odberateľa rieši zamestnávateľ,
práca pozostáva prevažne z opakovania určených činností.:)
raya1
02.10.07,13:20
Áno, ale či môže byť takáto faktúra každý mesiac pravidelne - ak by to bolo bez zmluvy, inak, tá budova nie je naša, sme v prenájme, ale na základe náj. zmluvy drobné opravy robíme my.
Zoltán Kovács
02.10.07,13:26
Áno, ale či môže byť takáto faktúra každý mesiac pravidelne - ak by to bolo bez zmluvy, inak, tá budova nie je naša, sme v prenájme, ale na základe náj. zmluvy drobné opravy robíme my.

Tá firma tie opravy zrejme bude vykonávať s vlastnými prostriedkami a nie s vašimi. Takže nesplňa tá práca všetky atribúty záv.práce.
hanelie
02.10.07,13:42
ak by to bolo bez zmluvy
ale tú zmluvu /o dielo/ by som tam dala:)
Zoltán Kovács
02.10.07,13:49
ale tú zmluvu /o dielo/ by som tam dala:)

Nemusí byť. Ťažko si viem predstaviť tak sformulovanú zmluvu o dielo, aby tam boli zahrnuté všetky možné opravy, ktoré môžu vyskytnúť. Skôr by som požadoval od dodávateľa na konci mesiaca súpis prác, ktoré boli vykonané, a keď ten súpis potvrdím a súhlasím, až potom pristúpiť k fakturácii.

Mám klienta, ktorý robí udržbu kávovarov celý mesiac. Pokaždé si dá potvrdiť vykonané práce, a na konci mesiaca vystaví súhrnnú faktúru.
milagros208
03.10.07,05:14
Ahojte. S účtovaním len začínam, a tak dúfam, že mi niekto pomôže, aj keď sa budú zdať moje otázky banálne. Doteraz som robila faktúry v účtovnom programe a teraz neviem, ak sa robia faktúry ručne, komu ide originál a komu kópia faktúry? A ešte jedna vec. Podľa zákona o DPH je platca DPH povinný vyfakturovať dodanie služby príp. tovaru do 15 dní od uskutočnenia zd.plnenia, ako je to však u neplatcu DPH? Dokedy sa musí dodaný tovar, príp. opakovane dodávaný tovar vyfakturovať? Ďakujem.