iveta22
02.10.07,18:08
Prosím o radu pri predaji pôdy. Ide o ornú pôdu /necelý 1 ha/ v katastrálnom území obce Biskupová, okr. Topoľčany. Úradná cena je 12,40 Sk za m2. Družstvo ponúka cenu 2,50 Sk/m2, podľa internetu je priemerná cena v uvedenej oblasti 8 Sk/m2. Vie niekto, aká je reálna predajná cena, aby to matka nepredala zbytočne pod cenu? Ďakujem.
wagner
02.10.07,16:52
Záleží na tom, či sa pôda bude môcť využívať len na poľnohospodárske účely alebo sa tam bude dať v budúcnosti aj stavať. Pozri si na Obecnom úrade územný plán a sprav si v obci prieskum. Tak sa najskôr dozvieš cenu pôdy.
halmir
02.10.07,17:07
Neviem aká je cena v spomínanej lokalite,ale skôr by som radil zvážiť predaj ornej pôdy nakoľko sa predpokladá ,že oficiálne v roku 2011 sa otvorí trh s pôdou. A neoficiálne to bude fungovať aj skôr/mám na mysli skupovanie pôdy zahraničnými klientmi/.Myslím si ,že pôda svoju hodnotu nestratí ,skôr naopak, a v súčastnosti radšej ju dať do nájmu družstvu za dojednané nájomne.
Jozef Mihál
02.10.07,17:28
Nepredávať.
chiarca
02.10.07,18:54
JA si myslim že netreba predávat za úradnú cenu. Môže sa aj dohodnút na cene.
durisovad
02.10.07,19:33
Ja by som povedala, ze podu, ak sa naskytne moznost, treba skor prikupovat, nie predavat. Len v zvlastnych pripadoch, ako je napriklad hrozba vyvlastnenia, ked sa uz neda uhnut, tak predat, ale za dobru cenu. Rozhodne by som nepredavala za uradnu cenu.
malalulu
03.10.07,11:20
Tiež si myslím, že predávať pôdu v súčasnej dobe je nezmysel, pokiaľ samozrejme nie je to človek nútený urobiť a za úradnú cenu už vôbec.
halmir
03.10.07,17:05
Chcem len doplniť,že dobre je sa pozrieť na tuto situáciu aj z aj z druhej strany,ktorú naznačila durisovad,prikúpenie pôdy. Ak v danej lokalite sa pohybuje priemerná cena pôdy 80.000,-Sk za ha, nájomne ktoré je stanovené obvykle najmenej 1,5 % z ceny pôdy činí ročne 1.200,- Sk/ha,v prípade že by sa Vám podarilo kúpiť ha pôdy za spomínaných 25.000,-Sk ,zhodnotenie Vašej investície je na úrovni 4,8 %, čo je v súčastnosti myslím si slušné.Pričom hodnota pôdy pravdepodobne bude naďalej stúpať.
iveta22
04.10.07,11:23
Ďakujem všetkým za názor. Ja by som asi tiež nepredávala, ale vlastníčkami sú cca 80 ročné dámy a chceli by si ešte užiť peniažky. Dala som inzeráty na internet a zatiaľ sa ozvali 3 s tým, že chceli len informáciu o cene. Moja odpoveď bola - za najvyššiu ponuku. Uvidím, aké budú ponuky a podľa tohto dám radu - predať, či radšej nie. Ešte raz, ďakujem.
chiarca
07.10.07,15:31
No Ivetka a práve preto, že si ešte tie dámy chcú peniažky užit netreba predávat pod cenu.
olybaba
07.10.07,18:27
pozdravujem,
úradná cena (neuvedené, že akým spôsobom určená - či podľa BPEJ ?), cena ktorú družstvo ponúka a cena podľa internetu je len informačná;
- v súčasnosti sa určuje cena dohodou !!!
- v žiadnom prípade neprijať prvú ponuku,
- keď je viacej záujemcov o kúpu, využiť túto situáciu !!!
bulnova
08.10.07,10:03
Aj my s manželom vlastníme viac poľnohospodárskej pôdy. Máme s tým viac problémov, ako úžitku. V danej oblasti ju obhospodaruje bývalý predseda družstva, ktorý záhadným spôsobom (bez členskej schôdze) ukončil jeho činnosť. Poriadne nám neplatí nájomné (200 Sk/1ha) - za 3 roky sme dostali len cca 3 000,- Sk . Dala som inzerát a ohlásilo sa mi nejaké združenie, ktoré skupuje pôdu v cene od 10 do 15,- Sk podľa bonity. Veru aj uvažujem o predaji,lebo za 16 ha by boli slušné peniaze. A taký vysoký nájom ako hovoríte, na východe nik neponúka.
durisovad
08.10.07,11:13
Ak surne nepotrebujes peniaze, neradila by som teraz predavat. Co ak niekedy v buducnosti na tvojej pode bude chciet mat podnik nejaky zahranicny podnikatel alebo tadial pojde nejaka komunikacia? Potom by bola cena tvojich pozemkov nepomerne vyssia.
shureido
09.10.07,07:38
Mam tiez 12 ha pôdy v okoli Komarna, teraz mi za nu ponukaju polnohospodari 20 sk/m...a chcem este pockat s predajom... mam pocit ze cakat sa oplati. a to ani nechcu kupovat zahranicní, iba naši za poľnohospodarskym ucelom. Takze, aj moja rada je pockat.
bulnova
10.10.07,11:31
No u nás, ak sa má stavať podnik, prípadne komunikácia na poľnohospodárskej pôde, nie je to terno. Teda - komunikácia a el. siete- nevyplatia nič moc (možno podľa nového zákona - ak je už schválený -vyvlastnia).
S podnikom máme skúsenosti. Na našej pôde cca 1 ha si stavia - plánuje ťažiť firma Leier. Ponúkli 30 Sk za 1 m2. Pred 10 rokmi sme súkr. podnikateľovi predávali po 25 Sk, takže sa nám to zdalo málo (žiadali sme 50) - ich odpoveď bola ( a také hrozby púšťajú na dôchodcov v dedine), že to "podľa banského zákona vyvlastnia". Tak na toto si počkám a myslím ,že viem čím sa budem zaoberať v dôchodku.
Marek Riesz
21.02.08,15:22
Dobry den,

som v podobnej situacii ale pre zmenu na Liptove, presne v Partizanskej Lupci. Druzstvo pripravilo celkom nevyhodnu zmluvu na 10 rokov s automatickym predlzenim a predkupnym pravom. Cenu za m2 za TTP vypocitali 4,5 SK za rok a za Ornnu podu od 0,5 Sk - 4,6 Sk za rok. Mozete mi poradit prosim kolko je tak asi realna cena/rok a co mozem urobit, ak sa s nedohodnem s danym druzstvom, ktore spravuje moje pozemky. Pripominam, ze som ciastkovym vlastnikom jednotlivych parciel. Spolu je to asi 14 000 m2.

Tiez by som sa chcel spytat, ako sa pocita najom pody za rok a co je to bonita pody a ako sa priraduje.

Dakujem za pripadnu odpoved
betka111
07.03.08,08:05
Dostala som nájomnú zmluvu od družstva /ešte som ju nepodpísala/, ktoré ornú pôdu užíva a nájomné chcú uhradiť spätne len za rok 2007, a pôdu užívajú /zadarmo/ viac ako 10 rokov. Dátum vystavenia zmluvy: 31.12.2007. Inde platia 3 roky spätne. V mojom prípade by to boli roky 2005, 2006 a 2007. A práve to neviem, či tie 3 roky spätne je povinnosť nájomcu /ktorý zákon?/, alebo je to vec dohody. Hľadala som v zákonoch, ale zatiaľ som to nikde nenašla.
Veľmi Vás prosím, ktorí sa v tomto vyznáte, pomôžte mi. Vopred ďakujem.
betka111
07.03.08,11:17
Prosím....nevie mi nikto poradiť?
vieroslava
07.03.08,11:43
§ 101 občianskeho zákonníka