hoya_bella
02.10.07,19:37
Ako sa riesi obchodne tajomstvo? v ramci podniku by mi to bolo aj jasne.necham podpisat nejaky dokument, kde bude popisane, co je predmetom "utajenia" a dotycny sa svojim podpisom zavazuje, ze o tom nikomu nepovie... alebo aspon si myslim, ze tak to funguje. Ale co v ramci sirsej skupiny? Da sa to nejako osetrit? Ako?
anklar
05.10.07,10:19
Obchodné tajomstvo
Podľa ustanovení § 17 Obch.zákonníka je obchodným tajomstvom iba skutočnosť, ktorá spĺňa všetky nasledujúce podmienky:
- ide o skutočnosť obchodnej, výrobnej,technickej povahy súvisiacej s podnikom (napr. zoznamy zákazníkov, obchodné plány, obrat jednotlivých predajní),
- má skutočnú alebo potenciálnu hodnotu (t. j. sú oceniteľné pri podnikaní, napr.: bez takejto informície by boli príjmy podnikateľa nižšie, resp. pri ich zverejnení by konkurencia získala výhodu v hosp. súťaží vyčísliteľnú na základe zväčšenia jej príjmov),
- nie je v príslušných kruhoch bežne dostupná,
- podnikateľ musí mať vôľu takéto informácie utajovať,
- a ich utajovanie zodpovedným spôsobom zabezpečuje (je plne na podnikateľovi, aby sa usiloval o neprezradenie svojho obchodného tajomstva, mal by ho ako obchodné tajomstvo aj označiť)

V zmysle § 10 ZInf. sa informácia označená ako obchodné tajomstvo nesprístupní, s výnimkou informácií:
- týkajúca sa závažného vplyvu na zdravie ľudí, svetové prírodné a kultúrne dedičstvo, životné prostredie vrátane biologickej diverzity a ekologickej stability,
- o znečisťovaní životného prostredia,
- ktorá bola získaná za verejné financie alebo sa týka používania verejných prostriedkov alebo nakladania s majetkom štátu alebo majetkom obce,
- o štátnej pomoci,
- o hospodárení práv. osôb s verej. prostriedkami, resp. o nakladaní s majetkom štátu alebo obce.
Melnick
05.10.07,11:06
[QUOTE]=hoya_bella;540917]Ako sa riesi obchodne tajomstvo? v ramci podniku by mi to bolo aj jasne.necham podpisat nejaky dokument, kde bude popisane, co je predmetom "utajenia" a dotycny sa svojim podpisom zavazuje, ze o tom nikomu nepovie... alebo aspon si myslim, ze tak to funguje. Ale co v ramci sirsej skupiny? Da sa to nejako osetrit? Ako?[QUOTE]


Vypracovať smernicu : "Ochrana dôverných informácií a obchodného tajomstva":) Smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov a jej porušenie je závažným porušením pracovnej disciplíny zamestnanca oprávňujúce spoločnosť iniciovať skončenie pracovného pomeru so zamestnancom.
anklar
05.10.07,11:14
[quote=hoya_bella;540917]Ako sa riesi obchodne tajomstvo? v ramci podniku by mi to bolo aj jasne.necham podpisat nejaky dokument, kde bude popisane, co je predmetom "utajenia" a dotycny sa svojim podpisom zavazuje, ze o tom nikomu nepovie... alebo aspon si myslim, ze tak to funguje. Ale co v ramci sirsej skupiny? Da sa to nejako osetrit? Ako?[quote]


Vypracovať smernicu : "Ochrana dôverných informácií a obchodného tajomstva":) Smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov a jej porušenie je závažným porušením pracovnej disciplíny zamestnanca oprávňujúce spoločnosť iniciovať skončenie pracovného pomeru so zamestnancom.

Dobre si poradila. Podľa toho, ako chápem príspevok od hoya-bella, to však sedí (smernica) práve na podmienky v podniku. Zamestnanci podpíšu, že sa so smernicou oboznámili, podpisom sa zaviažu a hotovo.
Nerozumiem, čo má hoya-bella na mysli, keď to chce riešiť "v rámci širšej skupiny". Ja som si pod tým predstavovala skupinu niekoľkých podnikateľov, resp. živnostníkov.
Melnick
05.10.07,11:19
Máš pravdu anklar, to silno vytlačené som čítala najmenej:rolleyes: Ale myslím,že povinnosti v rámci podniku sa dajú aplikovať aj na širšiu skupinu.;) Čo Ty na to?:) Iba to môžu prípadne ináč nazvať - nie smernica.:---
anklar
05.10.07,11:40
Máš pravdu anklar, to silno vytlačené som čítala najmenej:rolleyes: Ale myslím,že povinnosti v rámci podniku sa dajú aplikovať aj na širšiu skupinu.;) Čo Ty na to?:) Iba to môžu prípadne ináč nazvať - nie smernica.:---
Určite áno. Záleží od toho, aký charakter má tá skupina. Hoya-bella zrejme nesmie konkretizovať o akú skupinu ide. Avšak, ak by mala na mysli skupinu podnikateľov, resp. živnostníkov, tak určite zaviazať zmluvou.
To isté môže platiť aj pre skupinu súkromných osôb ak nejde o vec, ktorou by sa porušili zákony, vec odporujúcu dobrým mravom...atď.
hoya_bella
05.10.07,16:44
[quote=Melnick;543309]

Dobre si poradila. Podľa toho, ako chápem príspevok od hoya-bella, to však sedí (smernica) práve na podmienky v podniku. Zamestnanci podpíšu, že sa so smernicou oboznámili, podpisom sa zaviažu a hotovo.
Nerozumiem, čo má hoya-bella na mysli, keď to chce riešiť "v rámci širšej skupiny". Ja som si pod tým predstavovala skupinu niekoľkých podnikateľov, resp. živnostníkov.

Ano, presne to som mala na mysli. Skupinu podnikatelov, zivnostnikov, ktori podnikaju v rovnakom odvetvi ako ja. Je lahke nieco prebrat-hlavne ked to clovek nevymysli. A este lahsie, ked to ani sam nevyskusa... resp. odskusaju ini, a on len system okopiruje.
Danila
05.10.07,17:35
[quote=anklar;543315]

Ano, presne to som mala na mysli. Skupinu podnikatelov, zivnostnikov, ktori podnikaju v rovnakom odvetvi ako ja. Je lahke nieco prebrat-hlavne ked to clovek nevymysli. A este lahsie, ked to ani sam nevyskusa... resp. odskusaju ini, a on len system okopiruje.Z tohoto príspevku som ja vycítila, že ide Ti skôr o snahu vylúčenia možnosti nekalých praktík v podnikaní. Osobne si myslím, že obchodné tajomstvo sa viaže výlučne k podniku.
Melnick
06.10.07,07:23
No v tom prípade by som ja uvažovala v týchto intenciách:
http://www.patentattorneys.sk/
hoya_bella
06.10.07,11:48
No v tom prípade by som ja uvažovala v týchto intenciách:
http://www.patentattorneys.sk/

hej, uz som urobila (sice, dost "skoro") aj patricne kroky...
hoya_bella
10.10.07,19:00
hm, ti advokati si davaju "nacas"...
hoya_bella
16.10.07,12:40
Rozmyslala som, ci zacat novu temu, ale ono to s tou povodnou suvisi...
Ochrana obchodneho tajomstva v ramci podniku mi je jasna. Aj v ramci sirsej skupiny-podnikatelov, zivnostnikov podnikajucich v odbore ako ja. Vie mi tu niekto poradit, ci a ako sa da chranit "know-how" (co je uz ten druhy pripad-v ramci skupiny podnikatelov... ) Ak niekto bude poskytovat tovar aj sluzby v inom odvetvi, ako je to moje, je mi to jedno. Nakoniec, urcite su take firmy-predavaju tovar a zaroven poskytuju aj servis na mieste svojich klientov. Ak vsak niekto (a navyse po mne) pouzije sposob predaja tovaru a sluzieb v odvetvi, kde podnikam aj ja, jedno mi to uz rozhodne nebude...
Hovorila som na tuto temu s 2 advokatmi. Kontaktovala som uz aj patentovych zastupcov... Ale z nejakeho, mne dosial neznameho dovodu, mi este po vyse tyzdni nik z nich neodpovedal... a odmietam sa uspokojit s odpovedou: to sa neda... (urobit sa neda iba to, co urobit nechcem) a mne na tom velmi zalezi... Ako som kdesi vyssie uviedla: je jednoduche prebrat nieco ked to vymysli niekto iny. Este lahsie, ked to, co dotycny preberie, ani nevyskusa. Toto je jediny dovod, preco mi tak na tom zalezi. Poznam velmi dobre oblast, v ktorej podnikam a chcem, aby moj sposob nebol vyuzity niekym inym...
Zaroven, ak by ste dakto vedeli o niekom, kto sa tymto zaobera, dajte mi, prosim, vediet. Je to surne. Dakujem.
Chobot
16.10.07,12:46
Rozmyslala som, ci zacat novu temu, ale ono to s tou povodnou suvisi...
Ochrana obchodneho tajomstva v ramci podniku mi je jasna. Aj v ramci sirsej skupiny-podnikatelov, zivnostnikov podnikajucich v odbore ako ja. Vie mi tu niekto poradit, ci a ako sa da chranit "know-how" (co je uz ten druhy pripad-v ramci skupiny podnikatelov... ) Ak niekto bude poskytovat tovar aj sluzby v inom odvetvi, ako je to moje, je mi to jedno. Nakoniec, urcite su take firmy-predavaju tovar a zaroven poskytuju aj servis na mieste svojich klientov. Ak vsak niekto (a navyse po mne) pouzije sposob predaja tovaru a sluzieb v odvetvi, kde podnikam aj ja, jedno mi to uz nebude.
Kontaktovala som uz patentovych zastupcov... ale z nejakeho, mne neznameho dovodu, mi este po vyse tyzdni nik neodpovedal... a odmietam sa uspokojit s odpovedou: to sa neda...

Tvoja otázka je príliš všeobecná. Dá sa to chápať aj tak, že sa bojíš konkurencie a nejakým spôsobom ju chceš eliminovať. To v prípade, keby si poskytovala nejaké všeobecné služby alebo tovar. Asi by si nepochodila, keby si si chcela patentovať predaj rožkov z ručne tlačenej káry. Veď nemôžeš iným zakázať predávať rožky z podobnej káry.

Ale ak by tvoj tovar bol tvoj vynález (napr. trojuholníkové rožky s dierkou uprostred), tak by si si ho mohla dať patentovať. Rovnako keby si vynašla spôsob predaja, napr. prostredníctvom teleportu, tak by si si ten teleport, ako vynález mohla nechať patentovať. Ale nie predaj prostredníctvom teleportu. To jedine keby si si získala zákonodarcu na svoju stranu a vytvorili by pre teba monopol na predaj teleportom.

Takže neviem, aký prevratný spôsob predaja si vymyslela, ktorý ešte nikto nikdy nevymyslel, ale všetko sa asi patentovať nedá.
hoya_bella
16.10.07,12:59
Tvoja otázka je príliš všeobecná. Dá sa to chápať aj tak, že sa bojíš konkurencie a nejakým spôsobom ju chceš eliminovať. To v prípade, keby si poskytovala nejaké všeobecné služby alebo tovar. Asi by si nepochodila, keby si si chcela patentovať predaj rožkov z ručne tlačenej káry. Veď nemôžeš iným zakázať predávať rožky z podobnej káry.

Ale ak by tvoj tovar bol tvoj vynález (napr. trojuholníkové rožky s dierkou uprostred), tak by si si ho mohla dať patentovať. Rovnako keby si vynašla spôsob predaja, napr. prostredníctvom teleportu, tak by si si ten teleport, ako vynález mohla nechať patentovať. Ale nie predaj prostredníctvom teleportu. To jedine keby si si získala zákonodarcu na svoju stranu a vytvorili by pre teba monopol na predaj teleportom.

Takže neviem, aký prevratný spôsob predaja si vymyslela, ktorý ešte nikto nikdy nevymyslel, ale všetko sa asi patentovať nedá.

Hm, preto som zdoraznila oblast, v ktorej podnikam ja. Konkurencie sa nebojim. Su to obchody a obchodne siete, ktore TOVAR LEN predavaju. Online predaj tovaru v mojom odvetvi tiez existuje (predava sa len urcity druh tovaru, alebo sa posiela tovar dobierkou), ale NIE AJ SLUZBY, ktore ja poskytujem navyse.
Alebo inak (pouzijem tvoje slova, chobot), v mojom odvetvi je to "prevratny sposob predaja".
Chobot
16.10.07,13:10
Hm, preto som zdoraznila oblast, v ktorej podnikam ja. Konkurencie sa nebojim. Su to obchody a obchodne siete, ktore TOVAR LEN predavaju. Online predaj tovaru v mojom odvetvi tiez existuje, ale NIE AJ SLUZBY, ktore ja poskytujem navyse.

Aj v prípade služby si viem ťažko predstaviť, že by si si ju patentovala. Dá sa patentovať technológia, vynález, ale samotná služba - no neviem, neviem. Keby si vymyslela službu - zaceľovanie odevov prostredníctvom nanobotov, tak tých nanobotov by si si mohla patentovať, ale zaceľovanie odevov ti nikto nepatentuje.

Možno tu píšem chobotiny:D, ale stále si nenaznačila, čo konkrétne si chceš dať patentovať, alebo aspoň v akej oblasti si urobila ten prevratný vynález. Preto ti asi ani nevieme povedať, či patentovanie tvojho vynálezu je reálne alebo nie. A asi to nevedia ani tí právnici, ktorých si oslovila.
hoya_bella
16.10.07,13:16
Aj v prípade služby si viem ťažko predstaviť, že by si si ju patentovala. Dá sa patentovať technológia, vynález, ale samotná služba - no neviem, neviem. Keby si vymyslela službu - zaceľovanie odevov prostredníctvom nanobotov, tak tých nanobotov by si si mohla patentovať, ale zaceľovanie odevov ti nikto nepatentuje.

Možno tu píšem chobotiny:D, ale stále si nenaznačila, čo konkrétne si chceš dať patentovať, alebo aspoň v akej oblasti si urobila ten prevratný vynález. Preto ti asi ani nevieme povedať, či patentovanie tvojho vynálezu je reálne alebo nie. A asi to nevedia ani tí právnici, ktorých si oslovila.
Ti sa pousmeju (mozno ako ty) a povedia: "to sa neda". Takych by si ani ty velmi nepocuval... alebo ano?
Chobot
16.10.07,13:21
Ti sa pousmeju (mozno ako ty) a povedia: "to sa neda". Takych by si ani ty velmi nepocuval... alebo ano?

Neviem, čo ti povedali právnici, ale ja by som sa asi informoval priamo na patentovom úrade. Keby mi aj tam povedali, že sa to nedá, tak keby som ešte mal silu, peniaze a presvedčenie o svojej pravde, tak by som to skúsil na európskom patentovom úrade. Ak by i aj tam povedali, že také niečo sa patentovať nedá, tak by mi nezostávali nič iné ako zmieriť sa s realitou.
anklar
16.10.07,13:57
Hm, preto som zdoraznila oblast, v ktorej podnikam ja. Konkurencie sa nebojim. Su to obchody a obchodne siete, ktore TOVAR LEN predavaju. Online predaj tovaru v mojom odvetvi tiez existuje (predava sa len urcity druh tovaru, alebo sa posiela tovar dobierkou), ale NIE AJ SLUZBY, ktore ja poskytujem navyse.
Alebo inak (pouzijem tvoje slova, chobot), v mojom odvetvi je to "prevratny sposob predaja".
Hm, pokúsim sa to zhrnúť do jednoduchšieho tvaru, aby som sa mohla pokúsiť pochopiť to:
1. predávaš tovar a,
2. k samotnému predaju poskytuješ príslušné služby úzko súvisiace s predajom.

Čo má byť predmetom ochrany: systém predaja / systém poskytovaných služieb / druh poskytovaných služieb?
Ak to bude systém predaja (podľa Tvojich slov prevratný spôsob predaja), ktorý sa nepodobá alebo nijakým spôsobom a v žiadnom bode nenapodobňuje doteraz celosvetovo známe spôsoby, tam by bola šanca na patent, aj keď azda minimálna. Ak je prevratný jedine u nás (SR), nepochodíš. Ten, ktorý vytvoril známy systém MLM si ho asi tiež nedal patentovať. Vzhľadom na to, že si nemôžeš asi dovoliť byť konkrétnejšia, zrejme sa tu ťažko nájde niekto, kto by ti poradil - to tu však už Chobot povedal. Ak ste v tejto veci zainteresovaní niekoľkí podnikatelia, teda skupina, zaviažte sa navzájom zmluvou. Tú si vyrobte potom medzi sebou, teda textáciu predmetu zmluvy, ak nechcete, aby vám do toho ešte niekto cudzí "kukal"
hoya_bella
16.10.07,15:35
Hm, pokúsim sa to zhrnúť do jednoduchšieho tvaru, aby som sa mohla pokúsiť pochopiť to:
1. predávaš tovar a,
2. k samotnému predaju poskytuješ príslušné služby úzko súvisiace s predajom.

Čo má byť predmetom ochrany: systém predaja / systém poskytovaných služieb / druh poskytovaných služieb?
Ak to bude systém predaja (podľa Tvojich slov prevratný spôsob predaja), ktorý sa nepodobá alebo nijakým spôsobom a v žiadnom bode nenapodobňuje doteraz celosvetovo známe spôsoby, tam by bola šanca na patent, aj keď azda minimálna. Ak je prevratný jedine u nás (SR), nepochodíš. Ten, ktorý vytvoril známy systém MLM si ho asi tiež nedal patentovať. Vzhľadom na to, že si nemôžeš asi dovoliť byť konkrétnejšia, zrejme sa tu ťažko nájde niekto, kto by ti poradil - to tu však už Chobot povedal. Ak ste v tejto veci zainteresovaní niekoľkí podnikatelia, teda skupina, zaviažte sa navzájom zmluvou. Tú si vyrobte potom medzi sebou, teda textáciu predmetu zmluvy, ak nechcete, aby vám do toho ešte niekto cudzí "kukal"

ja nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inym subjektom, to znamena, ze nemozem uzavriet s nikym zmluvu... da sa podpisat takato zmluva v podstate s "konkurenciou" ? asi nie, ze? Akurat by som dala podnet inym vyskusat, co robim ja. a to nechcem
wierdo
16.10.07,20:17
Pokial viem, sposob predaja sa neda patentovat.

Inak - patentove pravo je pre nezainteresovanych dost cudne. Ked sa o to zacnete zaujimat, zistite, ze sa vela veci z principu neda patentovat. Alebo napr. poziadavka na absolutnu novost funguje tak, ze vynalez nesmie byt nikde nikdy nikym zverejneny alebo pouzity a to plato dokonca aj pre prihlasovatela patentu. Ak by ste napr. vymysleli prevratny vynalez a pred podanim prihlasky by ste ho zverejnili (popisali, odfotili) vo vlastnom inzerate, mate smolu. Uz ho nemozete patentovat. Rovnako, ako keby ste napr. pred podanim prihlasky predali co i len 1 kus tohto vyrobku. V tomto napr. vobec nie je dolezite, ze ho nevyrobil niekto iny, a ze ste to boli prave vy, co si to chete dat patentovat. Podobnych nezmyselnosti je tam samozrejme viac.

Na Slovensku sa prihlasuje dost patentov ale iba uplne mizive mnozstvo z toho naozaj najde prakticke uplatnenie a zarobi si na seba. Vacsinou ide iba o plytvanie penazi za poplatky. Ja by som skor isiel na to tak, ze by som vyuzil, ze som prvy a ratal by som s tym, ze ma bude konkurencia nasledovat. Ono sa to neda vylucit ani pri uspesnom zaregistrovani patentu. Velmi vela patentov sa podarilo v historii inym firmam legalne "obist". Jednoducho nasli sposob, ako vec spravit inak, resp. rovnako, ale nazvat to inak a autor patentu casto nic nezmoze.
hoya_bella
17.10.07,06:01
m,
Pokial viem, sposob predaja sa neda patentovat.

Inak - patentove pravo je pre nezainteresovanych dost cudne. Ked sa o to zacnete zaujimat, zistite, ze sa vela veci z principu neda patentovat. Alebo napr. poziadavka na absolutnu novost funguje tak, ze vynalez nesmie byt nikde nikdy nikym zverejneny alebo pouzity a to plato dokonca aj pre prihlasovatela patentu. Ak by ste napr. vymysleli prevratny vynalez a pred podanim prihlasky by ste ho zverejnili (popisali, odfotili) vo vlastnom inzerate, mate smolu. Uz ho nemozete patentovat. Rovnako, ako keby ste napr. pred podanim prihlasky predali co i len 1 kus tohto vyrobku. V tomto napr. vobec nie je dolezite, ze ho nevyrobil niekto iny, a ze ste to boli prave vy, co si to chete dat patentovat. Podobnych nezmyselnosti je tam samozrejme viac.

Na Slovensku sa prihlasuje dost patentov ale iba uplne mizive mnozstvo z toho naozaj najde prakticke uplatnenie a zarobi si na seba. Vacsinou ide iba o plytvanie penazi za poplatky. Ja by som skor isiel na to tak, ze by som vyuzil, ze som prvy a ratal by som s tym, ze ma bude konkurencia nasledovat. Ono sa to neda vylucit ani pri uspesnom zaregistrovani patentu. Velmi vela patentov sa podarilo v historii inym firmam legalne "obist". Jednoducho nasli sposob, ako vec spravit inak, resp. rovnako, ale nazvat to inak a autor patentu casto nic nezmoze.

Hm, vies, co sa mi vybavilo, ked som docitala tvoj nazor? Bill Gates a Microsoft/Windows.
Asi sa este poradim s advokatmi a potom sa rozhodnem, co ma vacsi vyznam. Je samozrejme, ze po roku, dvoch sa moze objavit na trhu a v mojom odvetvi dalsi subjekt s vacsim kapitalom, ktory pouzije metodu, ktorou sa riadim a ked uz vtedy bude myslienka zzita a prijata verejnostou, bolo by asi lahkovazne teraz nieco zanedbat.
Chobot
17.10.07,06:52
m,

Hm, vies, co sa mi vybavilo, ked som docitala tvoj nazor? Bill Gates a Microsoft/Windows.
Asi sa este poradim s advokatmi a potom sa rozhodnem, co ma vacsi vyznam. Je samozrejme, ze po roku, dvoch sa moze objavit na trhu a v mojom odvetvi dalsi subjekt s vacsim kapitalom, ktory pouzije metodu, ktorou sa riadim a ked uz vtedy bude myslienka zzita a prijata verejnostou, bolo by asi lahkovazne teraz nieco zanedbat.

A keď to už nebude žiadne tajomstvo, tak by si nám po nejakom čase mohla vyzradiť, čo bolo obsahom tejto témy, teda čo si tak tajila.

Ono, človek je zvedavý tvor....:rolleyes:
wierdo
17.10.07,07:05
m,

Hm, vies, co sa mi vybavilo, ked som docitala tvoj nazor? Bill Gates a Microsoft/Windows.
Asi sa este poradim s advokatmi a potom sa rozhodnem, co ma vacsi vyznam. Je samozrejme, ze po roku, dvoch sa moze objavit na trhu a v mojom odvetvi dalsi subjekt s vacsim kapitalom, ktory pouzije metodu, ktorou sa riadim a ked uz vtedy bude myslienka zzita a prijata verejnostou, bolo by asi lahkovazne teraz nieco zanedbat.

S patentmi mam iste skusenosti. Este treba aj ratat s tym, ze patentovi pravnici si nahanaju robotu ako kazdy. Teda prlozene do ludskej reci - oni ta zbytocne vopred neinformuju, ze aktivity, ktore spolu vyvijate budu asi v konecnom dosledku zbutocne. Jednoducho - ty ich oslovis a oni konaju svoju robotu. Potom ked pride na lamanie chleba a ty zistis, ze to co si pracne a draho vybavovala je zdrap papiera, ktory ta v podstate nechranie, tak iba pokrcia plecami, - ze taka je prax.

To co pises - ze iny by ti mohol ukradnut napad je svata pravda a - bohuzial aj kazdodenna prax. Ale treba sa niekedy zmierit aj s tym, ze aj toto patri k rizikam podnikania.
hoya_bella
17.10.07,09:50
A keď to už nebude žiadne tajomstvo, tak by si nám po nejakom čase mohla vyzradiť, čo bolo obsahom tejto témy, teda čo si tak tajila.

Ono, človek je zvedavý tvor....:rolleyes:

Pozeram, ze si z Bratislavy... takze, potencialne mozes byt uz potom aj staly klient :D
hoya_bella
17.10.07,09:52
S patentmi mam iste skusenosti. Este treba aj ratat s tym, ze patentovi pravnici si nahanaju robotu ako kazdy. Teda prlozene do ludskej reci - oni ta zbytocne vopred neinformuju, ze aktivity, ktore spolu vyvijate budu asi v konecnom dosledku zbutocne. Jednoducho - ty ich oslovis a oni konaju svoju robotu. Potom ked pride na lamanie chleba a ty zistis, ze to co si pracne a draho vybavovala je zdrap papiera, ktory ta v podstate nechranie, tak iba pokrcia plecami, - ze taka je prax.

To co pises - ze iny by ti mohol ukradnut napad je svata pravda a - bohuzial aj kazdodenna prax. Ale treba sa niekedy zmierit aj s tym, ze aj toto patri k rizikam podnikania.

nuz... poucenie pre mna, pozitivne posobit na ludi, aby si vybrali moje sluzby.
anklar
18.10.07,09:31
ja nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inym subjektom, to znamena, ze nemozem uzavriet s nikym zmluvu... da sa podpisat takato zmluva v podstate s "konkurenciou" ? asi nie, ze? (???) Akurat by som dala podnet inym vyskusat, co robim ja. a to nechcem
Asi mám dlhé vedenie. Nepodnikáš? Si teda zamestnankyňa? Potom nech sa trápi Tvoj zamestnávateľ. Akú, v čom máš/môžeš mať konkurenciu? Medzi spoluzamestnancami? Nechápem v ako si teda postavení, už nebudem mudrovať.
hoya_bella
18.10.07,15:38
Asi mám dlhé vedenie. Nepodnikáš? Si teda zamestnankyňa? Potom nech sa trápi Tvoj zamestnávateľ. Akú, v čom máš/môžeš mať konkurenciu? Medzi spoluzamestnancami? Nechápem v ako si teda postavení, už nebudem mudrovať.

nie, nie-zle je to pochopene: myslela som tym, ze nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inymi subjektami v mojom odvetvi . Samozrejme, ze pracujem na vlastnom biznise.
Ta moja odpoved sa vztahovala k prispevku Chobota, ked pisal:
"... Ak ste v tejto veci zainteresovaní niekoľkí podnikatelia, teda skupina, zaviažte sa navzájom zmluvou. Tú si vyrobte potom medzi sebou, teda textáciu predmetu zmluvy, ak nechcete, aby vám do toho ešte niekto cudzí "kukal" ". V mojom pripade- nechcem, aby mne do biznisu niekto cumel.
anklar
19.10.07,08:13
nie, nie-zle je to pochopene: myslela som tym, ze nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inymi subjektami v mojom odvetvi . Samozrejme, ze pracujem na vlastnom biznise.
Ta moja odpoved sa vztahovala k prispevku Chobota, ked pisal:
"... Ak ste v tejto veci zainteresovaní niekoľkí podnikatelia, teda skupina, zaviažte sa navzájom zmluvou. Tú si vyrobte potom medzi sebou, teda textáciu predmetu zmluvy, ak nechcete, aby vám do toho ešte niekto cudzí "kukal" ". V mojom pripade- nechcem, aby mne do biznisu niekto cumel.
Ahoj. Síce som sem napísala, že už nebudem mudrovať, tzn. už sa v téme nebudem vyjadrovať. Pozrela som si však Tvoju webku. Je veľmi pekná. Máš krásnu prácu. Píšem iba preto, lebo ťa chcem pochváliť a popriať ti veľa štastia v podnikaní.
hoya_bella
19.10.07,10:36
[/color]
Ahoj. Síce som sem napísala, že už nebudem mudrovať, tzn. už sa v téme nebudem vyjadrovať. Pozrela som si však Tvoju webku. Je veľmi pekná. Máš krásnu prácu. Píšem iba preto, lebo ťa chcem pochváliť a popriať ti veľa štastia v podnikaní.

Dakujem. Vies, ono aj tato diskusia ma vyznam... clovek ma predstavu, ako to chodi, co to obnasa. Ze to nie je len napad... teda, aj to je fajn mat napad... ale potom musis vymyslat dalej, aby si ludia vybrali teba (to nie je jednoduche). A zase, co sa tyka tvojich aj ostatnych prispevkov, kazdy moze vidiet vec inak, takze aspon viem, co este treba domysliet.
Este raz dakujem za vsetky prispevky. :)
charonme
15.04.08,09:53
zaujimalo by ma, ako to dopadlo.

inak podla mna je nemoralne vsetkym zakazat slobodne vykonavat nejaku konkretnu cinnost (ktora sa vyslovene netyka tvojho skutocneho majetku alebo nejakej trestnej cinnosti), hoci by sa ti to aj velmi nepacilo alebo aj keby sa to im to dalo zakazat pomocou statu/zakona.
Chobot
15.04.08,10:06
zaujimalo by ma, ako to dopadlo.



Nevyzerá to ružovo:(:

http://www.porada.sk/t79559-nevratna-pozicka.html
charonme
16.04.08,10:04
hmm to mi je luto. inak neda mi este pridat trosku mimo tohto konkretneho pripadu, ale tyka sa to pokusov o "ochranu napadu": uspech v slobodnej konkurencnej sutazi by nemal spocivat v tom, ze my nieco robime nejako a ostatni to takto nesmu robit, lebo sme to vymysleli my/kupili sme napad/stat nam udelil vysadu/atd, ale napr. v tom, ze ponukame tovar/sluzby v co najziadanejsom pomere kvalita/cena, pripadne mame sikovnejsich a skusenejsich ludi, mame kontakty a partneri nam doveruju a pod.
capitalservice
02.05.08,18:40
no čo ti len poradiť aby sme sa nemotali stále dookola?
Úrad priemyselného vlastníctva je celkom dobrá inštitúcia (skús si tam zavolať), ale asi nepochodíš. Sú len tri druhy ochrany a majú presne špecifikované podmienky. Patent, chránený priemyselný vzor, chránený úžitkový vzor. Musíš naplniť podmienky aspoň jedného z nich, čo nie je ťažké, ide o to či tá tvoja myšlienka sa zmestí do tých mantinelov.
Ako však povedal pred pár dňami jeden podnikateľ roka, majiteľ úspešne slovenskej firmy a niekoľko desiatok patentov: ..."niektoré veci si ani radšej nedávame patentovať, aby ich potom niekto neokopíroval... ...lebo súdiť sa je zdĺhavé a nákladné a výsúdiť niečo, takmer nemožné"...
Chcem ti tu len ukázať na fakt. A treba s tým naozaj počítať, že postup na Úrade priemyselného vlastníctva je taký, že to čo chceš mať chránené sa najskor zverejní vo vestníku, aby sa mohli ozvať s námietkami, či to nie je niekoho iného nápad atď... a až keď sa v lehote žiadna námietka neobjaví, tak zaregistrujú patent príp. vzor. Ale zverejnením vo vestníku sa okamžite dáva príležitosť nekalým obchodníkom okopírovať tvoju myšlienku a začať ju realizovať ešte skôr, s väčším nasadením a s omnoho väčším kapitálom než ty.
Naozaj skutočná ochrana neexistuje. A patentové pirátstvo je jedným z najvýhodnejších biznisov dnešnej doby. Aj štátom platené tajné služby sa už desaťročia zaoberajú priemyselnou špionážou (čo by bola téma sama o sebe).
Ak ti chce niekto ukradnúť nápad, tak to urobí aj tak a neochráni ťa žiadna legislatíva.
Jednocho začni a ak to má byť seriózny biznis, tak si nájdi serióznych partnerov a nebudú problémy. Pri serióznych partneroch platí aj dané slovo a nepotrebuješ na to papier, ale nie je problém vzájomne zmluvne ošetriť utajenie určitých obchodných techník a postupov a ich zneprístupnenie tretím stranám, dokonca si môžte vzájomne zmluvne určiť aj sankciu a spôsob jej plnenia v prípade, že niektorá zo zmluvných strán túto zmluvu poruší.;)
hoya_bella
13.05.08,16:49
Jednocho začni a ak to má byť seriózny biznis, tak si nájdi serióznych partnerov a nebudú problémy. Pri serióznych partneroch platí aj dané slovo a nepotrebuješ na to papier, ale nie je problém vzájomne zmluvne ošetriť utajenie určitých obchodných techník a postupov a ich zneprístupnenie tretím stranám, dokonca si môžte vzájomne zmluvne určiť aj sankciu a spôsob jej plnenia v prípade, že niektorá zo zmluvných strán túto zmluvu poruší.;)
S tym partnerstvom suhlasim. Uz som sa bavila na tuto temu (davnejsie) aj s chlapikom, co sa na toto specializuje. Ten mi poradil nieco podobne. Uz na tom pracujem...