EkoMax
02.10.07,21:09
Môžete mi pomôcť. Dávala som jednej firme dohromady daň. priznanie, nasledovných spôsobom:

Nahodila som do programu účtovné stavy od poslednej účtovníčky k 31.12.
Robila som to cez účet 395.
Potom som preniesla účtovnú knihu z iného štátu prepočtom kurzu. Výsledovku mám v poriadku, ale v súvahe mi ostal na účte 395 dosť veľký zostatok, takže mi súvaha nesedí. 395 mi zarátalo do aktív. Rozdiel medzi aktívami a pasívami sa mi rovná hospodárskemu výsledku. Ale do tlačiva Súvaha mi 395 neberie a teda v súvahe mi vychádza nezmysel. Ako to urobiť správne ?:confused: :confused: :confused:
KEJKA
02.10.07,19:14
účet 395 musí byť nulový. Aký kurz si použila?
davala si doihrmady tuzemskú firmu plus org. zložku?
vysvetli podrobnejšie,
EkoMax
03.10.07,03:14
Áno. Nahrávala som do svojho programu najprv zostatky slovenského účtovníctva. Tam som mala 395 nulovú. Potom som prevzala náklady a výnosy zo zahraničia na základe hlavnej knihy, kde som nahrávala obraty tak, aby som mala na konci stav účtov rovnaký ako v zahraničnej hlavnej knihe. A na 395 mi ostal rozdiel. Výsledovku mám v poriadku, lebo náklady a výnosy sme odkontrolovali. Keď si vyhodím sumárnu súvahu na obrazovku, tak mám sumu pasív XY a sumu aktív XY - hospodársky výsledok. Ale v aktívach mám aj ten zostatok účtu 395. No do tlačiva mi už samozrejme 395 nepočíta.
2. Nepozdáva sa mi ani účet 341. Daň v zahraničí mám pasívach mínusovo a daň na slovensku v aktívach mínusovo. Ak mi vznikla daňová povinnosť, tak ju zaúčtujem ma na 591/341 a 341 bude mať ako účet pasívny ?
:confused: :confused: :confused:
EkoMax
03.10.07,03:15
Na prepočet som použila priemerný ročný kurz.
KEJKA
03.10.07,10:32
aj tak nerozumiem, prečo kombinujete slov. účto a zahraničnú hlavnú knihu? máte aj org. zložku?
EkoMax
03.10.07,17:47
Áno.
Danila
03.10.07,17:59
Áno.To je právnická osoba podnikajúca na Slovenskou prostredníctvom organizačnej zložky?
KEJKA
03.10.07,18:07
To je právnická osoba podnikajúca na Slovenskou, ktorá má súčasne organizačnú zložku v zahraničí...... ? dajme tomu že áno.
Táto firma, ešte nerobila RUZ a DPPO? Lebo by musela mať v slov. účtovníctve aj org.zložku.
Resp. ide o to, že im to prerábaš znova, hej?
v takom prípade slov. účto - len účtovné prípady týkajúce sa SR maáš v poriadku. K tomu musíš dodať aj org. zložku. Mne osobne v tvojom popise chýbajú súvahové účty za org. zložku - spomínaš iba obraty nákladových a výnosových účtov, ale org. zložka predsa musí mať aj súvahové účty.
....................
ťažko je odpovedať, keď sú údaje nekompletné.
Danila
03.10.07,18:12
Účet 395 často vykazuje zostatok. Vtedy je potrebné tento preúčtovať na 378, alebo 379 / iné pohľadávky, iné záväzky/.
KEJKA
03.10.07,18:14
Účet 395 často vykazuje zostatok. Vtedy je potrebné tento preúčtovať na 378, alebo 379 / iné pohľadávky, iné záväzky/.
nesúhlasím...
Danila
03.10.07,18:20
nesúhlasím...Prečo? Takéto prípady sú v praxi časté, prevod zostatku účtu na spomenuté účty umožní vykázanie v súvahe organizačnej zložky. V nasledujúcom účtovnom období sa spätne preúčtuje pohľadávka, alebo záväzok na 395.
KEJKA
03.10.07,18:40
Prečo? Takéto prípady sú v praxi časté, prevod zostatku účtu na spomenuté účty umožní vykázanie v súvahe organizačnej zložky. V nasledujúcom účtovnom období sa spätne preúčtuje pohľadávka, alebo záväzok na 395.

ak by to bola účto org. zložky tak súhlasím, ale zvolila by som účet 361, 351, teraz to je mimotemy

ale z kontextu otázky
Môžete mi pomôcť. Dávala som jednej firme dohromady daň. priznanie, nasledovných spôsobom:
Nahodila som do programu účtovné stavy od poslednej účtovníčky k 31.12. ......................

mne vyplýva, že ide o DPPO právnickej osoby, nie org. zložky.

ak som nepochopila, tak sa za nesúhlas ospravedlňujem.
EkoMax
03.10.07,19:48
Ide o s.r.o. ktorá má organizačnú zložku v zahraničí. Ja som im neúčtovala. K 31.12.2006 mali uzatvorené účtovníctvo. Náklady a výnosy sme odkontrolovali s účtovníčkou org. zložky a tie mám v poriadku. Chybu som urobila pri nahodení súvahových účtov predpokladám 341,342,343 a 345, neviem či ich mám správne zaradené do aktívnych a pasívnych. Ako je to s tým preúčtovaním zostatku účtu 395 ? V podstate som do toho padla, a s týmto spôsobom účt. nemám skúsenosti.
ondrejvla
03.10.07,19:56
Ide o s.r.o. ktorá má organizačnú zložku v zahraničí. Ja som im neúčtovala. K 31.12.2006 mali uzatvorené účtovníctvo. Náklady a výnosy sme odkontrolovali s účtovníčkou org. zložky a tie mám v poriadku. Chybu som urobila pri nahodení súvahových účtov predpokladám 341,342,343 a 345, neviem či ich mám správne zaradené do aktívnych a pasívnych. Ako je to s tým preúčtovaním zostatku účtu 395 ? V podstate som do toho padla, a s týmto spôsobom účt. nemám skúsenosti.

Najskôr odporúčam zistiť z akého dokladu sa dostala do účtovníctva táto položka na účet 395, či sa jednalo o správne účtovanie. Najskôr odstrániť nedostatok a až potom riešiť dôsledok. Ak je tam odvolávka o čo sa jedná zaúčtovať, resp. preúčtovať na správny účet.
KEJKA
03.10.07,20:23
Ide o s.r.o. ktorá má organizačnú zložku v zahraničí. Ja som im neúčtovala. K 31.12.2006 mali uzatvorené účtovníctvo. Náklady a výnosy sme odkontrolovali s účtovníčkou org. zložky a tie mám v poriadku. Chybu som urobila pri nahodení súvahových účtov predpokladám 341,342,343 a 345, neviem či ich mám správne zaradené do aktívnych a pasívnych. Ako je to s tým preúčtovaním zostatku účtu 395 ? V podstate som do toho padla, a s týmto spôsobom účt. nemám skúsenosti.
org. zložka vykazuje svoj hospodársky výsledok a má svoju súvahu aj výsledovku. A má pravdepodobne aj účet 395 - lebo org. zložka má vzťahy s "materskou" firmou.
a "materská firma" má tiež vzťahy s org. zložkou riešené cez 395 a má svoj HV.
okrem toho vzájomné náklady a výnosy = vnútroorganizačné výnosy majú byť účtované cez 599a 699.
všetky tieto vzťahy musia byť jasné a vzájomne sa vyrovnávajú.
teda
395_OZ = 395_matka
599=699
a samozrejme súvaha a VZaS musia byť korektné v oboch firmách (včítane účtu 395 resp. účtov 599 a 699.
==============
pri prenose zostatkov musíš na tieto vzťahy dávať pozor - sledovať, či sa to vyrovnáva.
ak je mrdník, a tieto vzťahy nie sú vyrovnané, musíš to, žiaľ dohľadať.
Lebo 395 za spoločnosť ako celok musí mať nulový zostatok. Preúčtovaním na 378 apod. NIČ NEVYRIEŠIŠ.
EkoMax
04.10.07,05:42
Dostala som hlavnú knihu od účt. z organizačnej zložky. Tá mi vysvetlila, že musím preniesť do slovenského účtovníctva cez 395 všetky súvahové účty a účty nákladov a výnosov. Neprenášala som len náklady, ktoré boli v jej hlavnej knihe prenesené zo Slovenska a tým pádom už zaúčtované na Slovensku. Teraz neviem, kam sa pohnúť, kde hľadať chybu. :confused:
Danila
04.10.07,08:54
Neviem, že si pozerala túto tému, tak Ti ju prikladám, možno v niečom pomôže.:
http://www.porada.sk/t6777-p2-organizacna-zlozka-vztah-k-materskej-firme.html
KEJKA
04.10.07,16:38
Dostala som hlavnú knihu od účt. z organizačnej zložky. Tá mi vysvetlila, že musím preniesť do slovenského účtovníctva cez 395 všetky súvahové účty a účty nákladov a výnosov. Neprenášala som len náklady, ktoré boli v jej hlavnej knihe prenesené zo Slovenska a tým pádom už zaúčtované na Slovensku. Teraz neviem, kam sa pohnúť, kde hľadať chybu. :confused:
vdaka za ocenenie, ale naozaj je s tým veľa práce.
Ak neboli prenesené náklady týkajúce sa slov. firmy - s tým v podvojnom účtovníctve súvisia súvzťažné účty. Ak nevieš ktoré to sú, je problém.
Správne mali byť vo vzťahu k slov.firme použité len účty 395-Vnútorné zúčtovanie a účty 599 a 699, tie sa skontrolovať dajú ľahko.
Takže odporúčam, aj ked sa ti to zdá duplicitné, preniesť aj tie náklady cez 395 súvzťažne na účet 599 v slov. firme.
KEJKA
04.10.07,16:39
ak je v tom veľký zmätok, radšej neprenášať, ale všetky doklady org. zložky zaúčtovať v slov. účtovníctve odznova. Použi účtovanie cez stredisko.
EkoMax
05.10.07,03:12
Ak som to správne pochopila, tak treba preniesť aj účty 5xx a 6xx. To som urobila a vyšiel mi hospodársky výsledok XY. Keď si pozriem momentálny stav súvahy, Tak rozdiel aktív a pasív mi sedí na hospodársky výsledok. Problém je v tom, že mi do aktív započítava aj zostatok účtu 395 na strane MD. Ale do tlačiva mi samozrejme účet 395 nepočíta, Takže mi vychádza nehorázny rozdiel.
Pokiaľ mi to zahraničná účtovníčka vysvetlila, tak zo Slovenska boli preúčtované náklady súvisiace s činnosťou organizačnej zložky. Na Slovensku sa neodúčtovali, ale preniesli sa rozdiely nákladov a výnosov z organizačnej zložky. Nevieš mi poradiť nejakú literatúru ohľadom účtovania organizačnej zložky, prípadne kde sa dá kúpiť ?
KEJKA
05.10.07,10:41
v slov. účtovníctve preúčtovanie nákladov malo byť účtované 395/699
a v org. zložke zasa 599/395.
takže po zlúčeni slov. účtovníctva a účt. org. zložky je jasne vidieť 395=0
a 599=699
O tom celý čas hovorím (píšem).
a ak v slov. účtovníctve to bolo zaúčtované ako klasická faktúra 311/6xx, tak je to chyba!!
mlyn16
05.10.07,11:14
Len zbežne som pozrela tvoj problém. Niekde som prečítala, že rozdiel je hospodársky výsledok? V tom prípade to má ísť na účet 431 - výsledok hospodárenia v schvaľovaní.
Danila
05.10.07,11:25
Ak som to správne pochopila, tak treba preniesť aj účty 5xx a 6xx. To som urobila a vyšiel mi hospodársky výsledok XY. Keď si pozriem momentálny stav súvahy, Tak rozdiel aktív a pasív mi sedí na hospodársky výsledok. Problém je v tom, že mi do aktív započítava aj zostatok účtu 395 na strane MD. Ale do tlačiva mi samozrejme účet 395 nepočíta, Takže mi vychádza nehorázny rozdiel.
Pokiaľ mi to zahraničná účtovníčka vysvetlila, tak zo Slovenska boli preúčtované náklady súvisiace s činnosťou organizačnej zložky. Na Slovensku sa neodúčtovali, ale preniesli sa rozdiely nákladov a výnosov z organizačnej zložky. Nevieš mi poradiť nejakú literatúru ohľadom účtovania organizačnej zložky, prípadne kde sa dá kúpiť ?Pri účtovaní organizačnej zložky platí zákon o účtovníctve a postupy... Keďže účty 599 a 699 nie sú súčasťou predpisov, nie sú pužiteľné. Nemalú mieru pri posudzovaní účtovania zohráva aj účel zriadenia OZ, či vystupuje len pre istú činnosť zriaďovateľa/ sprostredkovanie a pod./, prípadne či vystupuje ako finálny dodávateľ voči tretím osobám. Tento prípad pre účtovanie je zložitejší a prináša v praxi / aj podľa mnou priloženého linku/ väčšie problémy z hľadiska zosúladenia príslušných zákonov s účtovnými prípadmi bežnej praxe. Napriek tomu je jasné, že ak vystupuje aj voči tretím osobám, tak účtuje o odberateľských vzťahoch v súlade príslušných ustanovení s účtovaním na príslušných účtoch, teda aj účtu 311. Ja som sa zaujímala tiež o nejakú literatúru, vzhľadom na rozdielnosť názorov tu na porade. Mám sľúbenú nejakú publikáciu, ako náhle ju obdržm, tak dám vedieť.
KEJKA
05.10.07,12:26
Podľa zákona o účtovníctve, resp. najskor podla obchodného zákona ide o jeden právny subjekt SR a jeho org. zložka spolu tvoria jeden celok pre slkovenské účtovníctvo. Preto sa musia použiť účty 395 a 599, 699 pre vzájomné vzťahy či už z hľadiska nákladov a výnosov alebo pre zúčtovacie vzťahy. Vnútroorg. náklady a výnosy sa môžu účtovať aj cez triedy 8 a 9.
Danila
05.10.07,12:53
Podľa zákona o účtovníctve, resp. najskor podla obchodného zákona ide o jeden právny subjekt SR a jeho org. zložka spolu tvoria jeden celok pre slkovenské účtovníctvo. Preto sa musia použiť účty 395 a 599, 699 pre vzájomné vzťahy či už z hľadiska nákladov a výnosov alebo pre zúčtovacie vzťahy. Vnútroorg. náklady a výnosy sa môžu účtovať aj cez triedy 8 a 9.Ale tu nikto nespochybňuje, že tieto dve účtovné jednotky tvoria jeden celok. Tu ide o spôsob účtovania organizačnej zložky / ktorá na rozdiel od dcéry nemá právnu subjektivitu/. Pre ich vzájomné zúčtovania je určený jeden účet 395. Organizačná zložka aj zriaďovateľ si robia vlastné účtovníctva od otváracej súvahy, cez účtovanie, zostavenie účtovnej závierky, vyčíslenia hospodárskeho výsledku. Skúmali sme len, kde asi došlo k chybe. Pretože ak sú dve účtovníctva v poriadku, tak vyrobiť to jedno potom nie je problém. Čo sa týka vnútroorganizačných vzťahov, nevidím problém v účtovaní na základe vnútropodnikových faktúr, ale opäť len prostredníctvom účtu 395/602 - napríklad. Keďže toto nie je prepracovaná oblasť účtovníctva, zrejme máme každý svoj vlastný výklad.:)
KEJKA
07.10.07,20:01
Môžete mi pomôcť. Dávala som jednej firme dohromady daň. priznanie, nasledovných spôsobom:

Nahodila som do programu účtovné stavy od poslednej účtovníčky k 31.12.
Robila som to cez účet 395.
Potom som preniesla účtovnú knihu z iného štátu prepočtom kurzu. Výsledovku mám v poriadku, ale v súvahe mi ostal na účte 395 dosť veľký zostatok, takže mi súvaha nesedí. 395 mi zarátalo do aktív. Rozdiel medzi aktívami a pasívami sa mi rovná hospodárskemu výsledku. Ale do tlačiva Súvaha mi 395 neberie a teda v súvahe mi vychádza nezmysel. Ako to urobiť správne ?:confused: :confused: :confused:

držme sa pôvodnej otázky., Zo zadania mne vychádza, že ide práve o problém - neidentiifikovaný rozdiel po spojení oboch účtovníctiev.